prenajimatel
23.12.10,10:23
Dobry den,
rada by som vedela ako postupovat pri prenajme bytu. Vlastime s manzelom byt, ktory prenajimame. Som zaregistrovana na Daňovom urade ako prenajimatel bytu. Ale zaroven som aj zamestnanec firmy - to je môj hlavny prijem a z tohto príjmu aj odvadzam odvody na zdravotne poistenie. Musim si kvôli prenajmu bytu urobit zivnostensky list? Alebo staci, ak budem od januara platit z prenajmu bytu odvody do zdravotnej poistovne?
zk24
23.12.10,09:33
Dobry den,
rada by som vedela ako postupovat pri prenajme bytu. Vlastime s manzelom byt, ktory prenajimame. Som zaregistrovana na Daňovom urade ako prenajimatel bytu. Ale zaroven som aj zamestnanec firmy - to je môj hlavny prijem a z tohto príjmu aj odvadzam odvody na zdravotne poistenie. Musim si kvôli prenajmu bytu urobit zivnostensky list? Alebo staci, ak budem od januara platit z prenajmu bytu odvody do zdravotnej poistovne?


Na prenajom nehnutelnosti nie je potrebne zivnostenske opravnenie. Preddavky na ZP za januar 2011 treba zaplatit do 8.2.2011.

Ak sa mylim, opravte ma :)
matt66
23.12.10,09:57
Ja som čítal v HN, že preddavky netreba platiť a prenajímateľ zaplatí poistné až po ročnom zúčtovaní....
zk24
23.12.10,10:01
Ja som to pochopila tak, ze v pripade ze ma prenajimatel sucasne pracovny pomer, tak preddavky platit nemusi (tak ako zivnostnik - subeh zamestnania a podnikania) a ZP doplati v rocnom zuctovani.

Zadavatel sa vsak priamo pyta na platenie preddavkov na ZP, takze usudzujem ze chce platit preddavkovo mensie sumy ako doplacat jednorazovo vsetko.

Mozno sa mylim
KlaudiaKK
25.01.11,11:09
Dobrý deň, nie je mi jasné toto: Manželia obaja dôchodcovia manžel je registrovaný na DU na príjem z prenájmu. Za rok 2009 podali daňové priznania za jedno DIČ manželove (na DU im povedali, že keď rozdeľujú príjmy z BSM tak to stačí) t.j. rozdelili príjem z prenájmu na oboch (tak sa im to oplatilo viac) a tak to zdanili. Manžel sa už vo svojej poisťovni registroval do 31.1.2011 Ale z tohoto mi vychádza že mala aj manželka príjem z prenájmu a tým pádom by sa mala vo svojej zdravotnej poisťovni registrovať ako SZČO z titulu prenájmu nehnuteľnosti. t.j. budú obaja platiť zdravotnné poistenie ? Je to tak alebo sa mýlim ? Ak je to tak, tak už tento rok sa im neoplatí rozdeľovať príjem z prenájmu na oboch manželov, pretože to zaplatia v inej forme na zdrav.poistení :( Tak ako to je? Ďakujem
Kvaka
25.01.11,11:23
Dobrý deň, nie je mi jasné toto: Manželia obaja dôchodcovia manžel je registrovaný na DU na príjem z prenájmu. Za rok 2009 podali daňové priznania za jedno DIČ manželove (na DU im povedali, že keď rozdeľujú príjmy z BSM tak to stačí) t.j. rozdelili príjem z prenájmu na oboch (tak sa im to oplatilo viac) a tak to zdanili. Manžel sa už vo svojej poisťovni registroval do 31.1.2011 Ale z tohoto mi vychádza že mala aj manželka príjem z prenájmu a tým pádom by sa mala vo svojej zdravotnej poisťovni registrovať ako SZČO z titulu prenájmu nehnuteľnosti. t.j. budú obaja platiť zdravotnné poistenie ? Je to tak alebo sa mýlim ? Ak je to tak, tak už tento rok sa im neoplatí rozdeľovať príjem z prenájmu na oboch manželov, pretože to zaplatia v inej forme na zdrav.poistení :( Tak ako to je? Ďakujem
Manželia dôchodcovia, ak majú obaja DIČ, sa aj obaja musia registrovať v ZP. Ako nové SZČO z titulu prenájmu nech si určia preddavky na ZP podľa svojho predpokladaného vymeriavacieho základu. Ten si môžu vypočítať zo základu dane z prenájmu za rok 2011. Vymeriavací základ na zdravotné odvody z prenájmu bude základ dane delený číslom 2,14. Obaja si môžu aj za rok 2011 v daňovom priznaní uplatniť oslobodenú sumu (bude už len 500€ na daňovníka), ale stále to bude pre nich výhodné. Pozri si tu na porade je viac tém, aj na stránke VšZP je k tomu dosť popísané.
KlaudiaKK
25.01.11,11:27
Má iba jeden DIČ z titulu prenájmu (keď sa registroval na DU mu povedali že manželka nemusí ak bude podávať na rozdelené príjmy tak na svoje RČ???!!!) to bolo v daňovom priznaní za rok 2009 . Tak ja neviem :(
KlaudiaKK
31.01.11,05:18
Došla mi oficiálna odpoveď zo VšZP z call centra. Prekopírujem ju sem, lebo neviem vložiť iný súbor.
Dobrý deň,

v súlade s novelou zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov účinnou od 01.01.2011 sa osoba, ktorá do 31.12.2010 bola oprávnená na vykonávanie alebo prevádzkovanie zárobkovej činnosti uvedenej v §10b ods.1 písm. b) ods. 2 až 4 a k 31.12.2010 nebola samostatne zárobkovo činnou osobou (ďalej iba SZČO) sa považuje po 01.01.2011 za SZČO ak je oprávnená na vykonávanie tejto činnosti aj po 31.12.2010.

Na základe uvedeného osoba, ktorá prenajíma nehnuteľnosti a bolo jej daňovým úradom SR pridelené daňové identifikačné číslo (DIČ), sa od
1.1.2011 na účely zdravotného poistenia na území SR považuje za SZČO.

Takáto osoba má povinnosť splniť si oznamovacie povinnosti v lehote do 31.01.2011 a prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne ako SZČO.

Ak sú obaja prenajímateľmi, teda obaja figurujú na nájomnej zmluve, obaja majú registračnú povinnosť na daňovom úrade SR a pokiaľ im obom bolo pridelené DIČ, budú pre účely zdravotného poistenia považovaní za SZČO.

Svoju oznamovaciu povinnosť si splnia prostredníctvom tlačiva „Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie (SZČO)“, ktorým sa taktiež určí výška preddavkov na poistné.

Pokiaľ pre účely zdravotného poistenia bude poistenec považovaný za poistenca štátu (§ 11 ods.7 zákona č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov; napr. dôchodca, študent, poberateľ rodičovského príspevku a iné) alebo zamestnancom a od 01.01.2011 bude zároveň aj SZČO z titulu prenájmu, minimálna výška preddavku nie je určená (tzn.
výška preddavku je 0 Eur alebo poistencom určená suma). Následne sa príjmy z prenájmu zúčtujú v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2011.

V prípade, že sa osoba už pre účely zdravotného poistenia považuje za SZČO (podávala ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2009) a zároveň má príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, nemusí sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni, pretože už ako SZČO evidovaná je. Platí takú výšku preddavku aká jej vyšla z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2009. Pokiaľ sa stala SZČO v priebehu roka 2010, výška preddavku je najmenej z minima (mesačný preddavok je 46,06 Eur u osoby bez zdravotného postihnutia). Následne sa príjmy z prenájmu zúčtujú v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2011.



Oznamovacie povinnosti si poistenec môže splniť osobným kontaktom na ktoromkoľvek klientskom pracovisku, prostredníctvom pošty (poštu je potrebné adresovať do príslušnej pobočky v mieste trvalého bydliska), alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby.

Zároveň Vám v prílohe e-mailu poskytujeme uvedené tlačivo. Taktiež je k dispozícii aj na našej internetovej stránke www.vszp.sk v sekcii Úvod > Pre platiteľov > Tlačivá > Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie (SZČO), alebo ho môžete získať na ktoromkoľvek klientskom pracovisku.

Bližšie informácie ohľadne platných zmien sú zverejnené aj na našej stránke www.vszp.sk v sekcii Úvod > Pre platiteľov > Platenie poistného


Z vyššie uvedeného vyplýva, ak má pridelené DIČ len jeden z manželom, oznamovaciu povinnosť vykoná len osoba, ktorej bolo DIČ pridelené.
Najka
14.02.12,10:38
Ahojte, manželia prenajímajú byt, ona je SZČO, on zamestnanec (na DÚ sa prihlásil a má DIČ). Dohodli sa, že príjmy z prenájmu bude zdaňovať manželka. Môžem mu urobiť ročné zúčtovanie, alebo je povinný dať daňové?