striebro1
30.11.05,10:18
pekny den,
ked zaradim majetok napr 1.11.2005, znamena to,ze účtovné odpisy su dva mesiace a danove ale cely rok???
dakujem...
beatap
30.11.05,09:21
ano presne tak
Monika1
30.11.05,09:31
Súhlasím s Beatap, ale len v tom prípade ak sa nejedná o zaradený majetok kupovaný na leasing.
striebro1
30.11.05,10:08
a mozu sa v takomto pripade aj danove odpisy len za dva mesiace ?
mozu sa danove a uctovne rovnat??
ide o majetok na fakturu kupovany...tj nie leasovany...
dakujem
Jozef I
30.11.05,10:16
Daňové a účtovné sa môžu rovnať, ale nie tak, že daňové budú za dva mesiace. Je to presne naopak. Vypočíta sa ročný daňový odpis a to sa aj zaúčtuje ako účtovný odpis.
striebro1
30.11.05,10:18
danove musia byt vzdy za cely rok, hej???
to je povinnost zo zakona, ze danove su rocne...zakon nepozna vyraz mesacny odpis, vsak???
AlenaK
30.11.05,10:20
Daňové odpisy sú za celý rok, ale účtovné možu byť len za dva meiace v tomto prípade
striebro1
30.11.05,10:22
tj vzdy, ak zaradim, vyradim majetok v priebehu roka, tak vzdy mam rozdiel medzi danovymi a uctovnymi odpismi?????
tj v danovom priznani sa mi nerovnaju danove a uctovne????
Jozef I
30.11.05,10:26
Tak, tak.;)
kojur
30.11.05,13:45
Chcel by som upozorniť, že nie všetky daňové odpisy hmotného majetku sú ročné. Okrem lízingu, ktorý tu už bol spomínaný sa mesačné daňové odpisy požijú aj pri formách,modeloch, šablónach K.P. 28.62.5, 29.52.4,29.56.23 a 29.56.24 (K.P.- Klasifikácia produkcie) odpise otvárok nových lomov, pieskovní, hlinísk a technickej rekultivácie, ak nie sú súčasťou hmotného majetku, do ktorého vstupnej ceny sú zahrnuté, a mesačné odpisy sa použijú aj pri dočasných stavbách a banských dielach.
betka
30.11.05,19:22
Pri danovych odpisoch musi byt majetok zaevidovany v HIM na kartach ku dnu 31.12. Ak sa vyradi co len o den skor nemam narok uplatnit odpisy!
ecuch
01.12.05,07:29
[QUOTE=Jozef I]Daňové a účtovné sa môžu rovnať, ale nie tak, že daňové budú za dva mesiace. Je to presne naopak. Vypočíta sa ročný daňový odpis a to sa aj zaúčtuje ako účtovný odpis

Nemyslím, že toto by bol správny postup.

1. účtovné odpisy sa účtujú mesačne, tzn. ak bol majetok zaradeý v novembri, tak sa v novembri zaúčtuje mesčný odpis za mesiac november.

2. účtovná jednotka by si mala zostaviť tzv. odpisový plán a na základe neho si stanoviť mesačný odpis pre jednotlivé druhy majetku. pritom výška takto stanoveného účtovného odpisu sa nemusí rovnať 1/12 dańových odpisov i keď spravidla kvôli zjednodušeniu sa to zvykne rovnať.
Jozef I
01.12.05,08:33
A práve že sa to vo väčšine firiem používa najčastejšie a to že sa účtovné rovnajú daňovým. A vtedy sa na konci roka zúčtuje odpis vo výške daňového. Je jasné, že zákon nám káže účtovať účtovné odpisy mesačne a potom musíme upravovať základ dane podľa daňových, ale pýtam sa ako účtovník, prečo si komplikovať život, keď nemusím.:cool:
Tweety
01.12.05,08:39
A práve že sa to vo väčšine firiem používa najčastejšie a to že sa účtovné rovnajú daňovým. A vtedy sa na konci roka zúčtuje odpis vo výške daňového. Je jasné, že zákon nám káže účtovať účtovné odpisy mesačne a potom musíme upravovať základ dane podľa daňových, ale pýtam sa ako účtovník, prečo si komplikovať život, keď nemusím.:cool:
Musíme si ho komplikovať, pretože je tu zákon o účtovníctve a ten treba dodržať a potom zákon o dani z príjmu a ten tiež treba atď. :cool: :rolleyes:
Jozef I
01.12.05,08:43
Musíme si ho komplikovať, pretože je tu zákon o účtovníctve a ten treba dodržať a potom zákon o dani z príjmu a ten tiež treba atď. :cool: :rolleyes:

Je tu aj jeden aj druhý zákon. Máš pravdu. Ale každý zákon sa dá aj legálnym spôsobom nejako obísť alebo prinajmenšom trochu vylepšiť. Tak ak mi to umožňuje, prečo by som to nerobil???
ecuch
01.12.05,13:20
[QUOTE=Jozef I]Je tu aj jeden aj druhý zákon. Máš pravdu. Ale každý zákon sa dá aj legálnym spôsobom nejako obísť alebo prinajmenšom trochu vylepšiť. Tak ak mi to umožňuje, prečo by som to nerobil???

Áno, treba si život zjednodušovať. Len aby ti ho neskomplikovala kontrola z DÚ pokutou za nesprávne vedenie účtovníctva - lebo takto sa účtovať odpisy nemajú.
Robo
06.12.05,14:29
naozaj je niekde vyslovene povedane ze nemozes zauctovat uctovny odpis vo vyske danoveho? nerozlisovalo sa to iba pri firmach podliehajucich auditu, kde sa nasledne pocitala odlozena dan.pohladavka/zavazok?
t.z. ze o odlozenej danovej pohladavke/zavazku maju uctovat aj male firmy?
Jana Acsová
06.12.05,14:46
naozaj je niekde vyslovene povedane ze nemozes zauctovat uctovny odpis vo vyske danoveho? nerozlisovalo sa to iba pri firmach podliehajucich auditu, kde sa nasledne pocitala odlozena dan.pohladavka/zavazok?
Naozaj, ak hovoríme o podvojnom účtovníctve. § 20 ods. 4 platí pre všetky podnikateľské subjekty a to auditované aj neauditované.
Jana Acsová
06.12.05,14:50
t.z. ze o odlozenej danovej pohladavke/zavazku maju uctovat aj male firmy?Nie. Povinnosť vyčísliť odloženú daňovú pohľadávku/záväzok majú v tomto prípade iba povinne auditované subjekty. Neauditované sa tak môžu rozhodnúť, čiže môžu ale nemusia účtovať o odloženej dani z príjmu. Postačuje vyčísliť rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi pre správne určenie daňovej povinnosti a viesť operatívnu evidenciu dlhodobého majetku so všetkými náležitosťami, t.j. vrátane účtovného a daňového odpisovania.
Jana Acsová
06.12.05,14:52
Robo
12.12.05,13:11
dakujem AVO
r.
Karina
12.12.05,14:41
My sme v jednej firme mali audit a dokonca sama auditorka navrhla, aby sa aj účtovné odpisy zaúčtovali ako ročné odpisy to jest k 31.12.2005 iba raz ročne a nie mesačne. A vôbec jej nevadilo, že k majetu obstaranému v polovici roka sa vytvoril odpis vo výške ročného odpisu a nie polročného akoby podľa zákona o účtovníctve malo byť. Robíme to tak odjakživa a ešte to nikomu pri daňovej kontrole nevadilo. Čo sa týka účtovných odpisov, existujú rôzne metódy na ich počítanie, ktoré sa úplne odlišujú od spôsobu odpisovania podľa zákona o dani z príjmov:-)
Jana Acsová
12.12.05,14:48
My sme v jednej firme mali audit a dokonca sama auditorka navrhla, aby sa aj účtovné odpisy zaúčtovali ako ročné odpisy to jest k 31.12.2005 iba raz ročne a nie mesačne. A vôbec jej nevadilo, že k majetu obstaranému v polovici roka sa vytvoril odpis vo výške ročného odpisu a nie polročného akoby podľa zákona o účtovníctve malo byť. Robíme to tak odjakživa a ešte to nikomu pri daňovej kontrole nevadilo. Čo sa týka účtovných odpisov, existujú rôzne metódy na ich počítanie, ktoré sa úplne odlišujú od spôsobu odpisovania podľa zákona o dani z príjmov:-)V tomto prípade môžem len dodať, že účtovná jednotka by mala vychádzať z platných ustanovení zákona o účtovníctve a postupov účtovania. V prípade, že si je vedomá následkov spojených s nesprávnou aplikáciou zákona v praxi, je to len na jej zodpovednosti.
A čo sa týka účtovných odpisov, plne súhlasím s tým, že existujú rôzne metódy na ich počítanie.

Pripájam ešte súvisiace linky:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=111193&postcount=26
http://www.porada.sk/showpost.php?p=144062&postcount=19
http://www.porada.sk/showpost.php?p=136759&postcount=9
iva
12.12.05,14:50
A práve že sa to vo väčšine firiem používa najčastejšie a to že sa účtovné rovnajú daňovým. A vtedy sa na konci roka zúčtuje odpis vo výške daňového. Je jasné, že zákon nám káže účtovať účtovné odpisy mesačne a potom musíme upravovať základ dane podľa daňových, ale pýtam sa ako účtovník, prečo si komplikovať život, keď nemusím.:cool:

Vo februári t.r. som bola na školení k uzávieke a DP. Školiteľky boli z DU Trenčín. Radili všetkým, ak majú PU nie sú pod auditom, aby sa im daňové a účtovné odpisy rovnali, vraj je to jednoduchšie aj pre nás, aj pre nich. Mala som tento rok aj daňovú kontrolu a kontrolóri sa vôbec ani len nepozastavili nad tým, že sa moje účtovné odpisy rovnajú daňovým. Takže z toho mi vyplýva, že ani oni sami na tom dodržíavaní zákona o účtovníctve "nebazírujú".
Jana Acsová
12.12.05,14:56
Vo februári t.r. som bola na školení k uzávieke a DP. Školiteľky boli z DU Trenčín. Radili všetkým, ak majú PU nie sú pod auditom, aby sa im daňové a účtovné odpisy rovnali, vraj je to jednoduchšie aj pre nás, aj pre nich. Mala som tento rok aj daňovú kontrolu a kontrolóri sa vôbec ani len nepozastavili nad tým, že sa moje účtovné odpisy rovnajú daňovým. Takže z toho mi vyplýva, že ani oni sami na tom dodržíavaní zákona o účtovníctve "nebazírujú".Ani na náležitostiach faktúr nebazírujú všetci rovnako. Niekde doklad z Tesca, ktorý neobsahoval základ dane ponechali, pri iných kontrolách "vyhodili".

Za účtovníctvo zodpovedá účtovná jednotka a hájiť sa tým, že na školení nám povedali ... môžte skúsiť, ak vám to za to stojí. Predpisy týkajúce sa účtovníctva v tomto smere nerozlišujú auditovanú a neauditovanú účtovnú jednotku. Inak by z toho vyplývalo, že účtovné odpisy sa vlastne robia iba kvôli audítorom a auditu a to je predsa nezmysel.
ecuch
13.12.05,09:11
Ani na náležitostiach faktúr nebazírujú všetci rovnako. Niekde doklad z Tesca, ktorý neobsahoval základ dane ponechali, pri iných kontrolách "vyhodili".

Za účtovníctvo zodpovedá účtovná jednotka a hájiť sa tým, že na školení nám povedali ... môžte skúsiť, ak vám to za to stojí. Predpisy týkajúce sa účtovníctva v tomto smere nerozlišujú auditovanú a neauditovanú účtovnú jednotku. Inak by z toho vyplývalo, že účtovné odpisy sa vlastne robia iba kvôli audítorom a auditu a to je predsa nezmysel.

Myslím si, že snáď už prichádza doba, že aj majiteľa firmy bude zaujímať ako na tom tá jeho firma je.A potom už nie je ani to jedno, akú výšku odpisov má v účtovníctve, aká je výška oprávok jeho majetku, atď. Lebo účtovníctvo by sa a priori nemalo viesť kvôli daniarom a audítorom, ale aby "verne zobrazovalo" stav firmy.
Jankaaa
14.12.05,11:27
Ako účtujete účtovné a daňové odpisy?/JU/ Doteraz som iba na konci roka zaúčtovala ID-om celú sumu odpisov a bolo. Čiže ak som to správne pochopila, ak sa mi daňové a účtovné odpisy rovnajú, tak ich zaúčtujem tak isto/ID/ iba ich rozdelím na 12 mesiacov a na konci každého mesiaca to zaúčtujem ID-om. Správne?
elPi
14.12.05,11:36
V priebehu roka v JU o odpisoch v peňažnom denníku neúčtuješ.
Máš vypracované odpisové plány a karty DHM - to sú v JU pomocné účtovné knihy. A v nich je "zaúčtované", k akému dátumu je stav aktuálny stav odpisov. Viď postupy účtovania v JU, citujem:

§ 14

Odpisovanie dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku

(1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môžu uplatniť sadzby alebo koeficienty a doba odpisovania podľa osobitného predpisu.3) Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihe dlhodobého nehmotného majetku a v knihe dlhodobého hmotného majetku a v peňažnom denníku sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.
Jana Acsová
14.12.05,11:39
Ako účtujete účtovné a daňové odpisy?/JU/ Doteraz som iba na konci roka zaúčtovala ID-om celú sumu odpisov a bolo. Čiže ak som to správne pochopila, ak sa mi daňové a účtovné odpisy rovnajú, tak ich zaúčtujem tak isto/ID/ iba ich rozdelím na 12 mesiacov a na konci každého mesiaca to zaúčtujem ID-om. Správne?Ak vediete podvojné účtovníctvo uvediem vám ako príklad jeden link, ktorý je možné použiť v prípade, že pre účtovné odpisy stanovíte dobu použiteľnosti vychádzajúcu z interných potrieb a podmienok účtovnej jednotky časovo zhodnú s odpisovou skupinou stanovenou ZDP:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=116401&postcount=10
Jankaaa
14.12.05,11:48
V priebehu roka v JU o odpisoch v peňažnom denníku neúčtuješ.
Máš vypracované odpisové plány a karty DHM - to sú v JU pomocné účtovné knihy. A v nich je "zaúčtované", k akému dátumu je stav aktuálny stav odpisov. Viď postupy účtovania v JU, citujem:

§ 14

Odpisovanie dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku

(1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môžu uplatniť sadzby alebo koeficienty a doba odpisovania podľa osobitného predpisu.3) Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihe dlhodobého nehmotného majetku a v knihe dlhodobého hmotného majetku a v peňažnom denníku sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.



Ďakujem. Čiže si to zase zaúčtujem iba na konci roka ID, však.