fero000
24.12.10,09:17
Prajem pekny den,
Mozem Vas poprosit nase OZ nie je platcom DPH, tento rok sme si vsak otvorili zivnost, kvoli predaju casopisu, naklad na jedno cislo je zhruba 4500eur. V pripade dvojmesacnika ak by sme mali prijem z reklamy a predaja aspon tych 6000 eur tak to vychadza nad 30 000eur rocne. Staneme sa tak automaticky platcom DPH? Vsetky peniaze co budu v ramci zivnosti ziskane budu aj spotrebovane do aktivit, resp. do vydania jednotlivych cisiel casopisu. Cize v podstate zisk OZ nebude mat ziaden. Ake povinnosti nam mozu vzniknut? Je nutne stat sa platcom DPH, je to povinnost, alebo nie? Mozme dalej uctovat v jednoduchom uctovnictve? Dakujem pekne za odpovede a prajem pekne sviatky.
Zoltán Kovács
24.12.10,10:43
Tebou uvedená suma neprekračuje hranicu povinnej registrácie za platiteľa DPH.

P.S.: Prosím moderátora sekcie dane z príjmov presunúť do sekcie DPH. Ďakujem.
fero000
24.12.10,11:36
Zdravim, to bol len priklad, neviem ci je ta limitujuca suma 33 000 eur, alebo 50 000eur, dajme tomu, ze by sme ju presiahli, kedze prijmy mozu byt aj z predaja.. . Moja otazka sa tyka pripadu ak by sa ta limitujuca suma presiahla a ci je to povinnost stat sa platcom DPH v tom pripade. Ostatne otazky platia rovnako ako v predoslom.
Co sa tyka temy moze sa kludne presunut ak je to nutne do sekcie DPH. Dakujem
marjankaj
24.12.10,20:20
Zdravim, to bol len priklad, neviem ci je ta limitujuca suma 33 000 eur, alebo 50 000eur, dajme tomu, ze by sme ju presiahli, kedze prijmy mozu byt aj z predaja.. . Moja otazka sa tyka pripadu ak by sa ta limitujuca suma presiahla a ci je to povinnost stat sa platcom DPH v tom pripade. Ostatne otazky platia rovnako ako v predoslom.
Co sa tyka temy moze sa kludne presunut ak je to nutne do sekcie DPH. Dakujem

Pozri zákon o DPH
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#4



§ 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.



Registračná povinnosť

§ 4

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
.
.
.

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

A zákon o účtovníctve.

http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#9



§ 9
Účtovné sústavy

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 99 581, 76 eura,

d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu,
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 165 969 594, 40 eura.

(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
fero000
26.12.10,19:08
ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 99 581, 76 eura ... to znamena, ze musia byt obe podmienky splnene teda ak aj podnikame ale nemame prijmy nad 99 581, 76 eur mozme dalej uctovat v jednoduchom uctovnictve?

Ak by sme teda presiahli tu limitujucu sumu 49 790 eur (to sa mysli pravdepodobne prijem - v nasom pripade z reklamy a predaja, cize nezalezi od vydavkov) ake teda nastanu pre nas zmeny???

dakujem za upresnenie, resp. vysvetlenie pre nas konkretny pripad. Neviem si dobre predstavit co sa zmeni, ci ide len o nutnost registracie, lebo v podstate my vsetky prijmy prevedieme do nakladov spojenych s vydavanim casopisu. Cize ostaneme v podstate na nule.

Dakujem
marjankaj
26.12.10,19:31
ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 99 581, 76 eura ... to znamena, ze musia byt obe podmienky splnene teda ak aj podnikame ale nemame prijmy nad 99 581, 76 eur mozme dalej uctovat v jednoduchom uctovnictve?

Ak by sme teda presiahli tu limitujucu sumu 49 790 eur (to sa mysli pravdepodobne prijem - v nasom pripade z reklamy a predaja, cize nezalezi od vydavkov) ake teda nastanu pre nas zmeny???

dakujem za upresnenie, resp. vysvetlenie pre nas konkretny pripad. Neviem si dobre predstavit co sa zmeni, ci ide len o nutnost registracie, lebo v podstate my vsetky prijmy prevedieme do nakladov spojenych s vydavanim casopisu. Cize ostaneme v podstate na nule.

Dakujem

Presne tak, ale vy nespĺňate tú prvú, takže musíte viesť PÚ.
fero000
26.12.10,19:42
Neviem ci je tomu tak ved zivnost ma otvorene kopec OZtiek a uctuju v jednoduchom uctovnictve a navyse vsetky aktivity, ktore su spojene v nasom pripade so zivnostou su na znizenie nakladov pri realizacii hlavnych cielov zdruzenia. Alebo sa to tyka len toho ak presiahneme sumu tych 49 000 eur? Neviem ako ste to mysleli..
marjankaj
26.12.10,20:11
Neviem ci je tomu tak ved zivnost ma otvorene kopec OZtiek a uctuju v jednoduchom uctovnictve a navyse vsetky aktivity, ktore su spojene v nasom pripade so zivnostou su na znizenie nakladov pri realizacii hlavnych cielov zdruzenia. Alebo sa to tyka len toho ak presiahneme sumu tych 49 000 eur? Neviem ako ste to mysleli..

No skús sa opýtať na drsr, alebo sa ešte niekto vyjadrí z poraďákov.
Ja som zákon prečítal takto.
fero000
27.12.10,17:51
OZtka, ktore maju zivnost, kedze nie su zapisane v obchodnom registri, maju vynimku, takze nemaju povinnosti uctovat v podvojnom uctovnictve, teda aspon myslim, ze do urcitej vysky tomu tak je. (ak nie necham si poradit). Pravdepodobne potom ani nema vplyv to ci sme platcovia alebo nie sme platcovia DPH na to ake uctovnictvo mame viest. Kazdopadne stale som sa nedopatral ake zmeny pre OZ nastanu ak by sme sa platcami DPH stali, teda uz okrem spominanej registracii.
Dakujem