deerslayer
24.12.10,11:25
Akú netradičnú zeleninu pestujete a odkiaľ beriete semienka ? Moja TOP je tekvička Hokkaido, aj keď je už dosť známa...Skúšal som rôzne paradajky, oslovili ma iba čierne, ony sú v skutočnosti hnedé skôr, ale sú veľmi sladké-Black Of Tula, Black Krim.Mangold ma nenadchol. Asi sa opäť vrátim k mochyni (Physalis peruviana).a opäť zapestujem topinambury. Lokalita - Nové Mesto nad Váhom, okolie.
ira999
07.01.11,05:29
cierne paradajky som este nevidela, ale dostala som plody "acokce"
nazyvane aj paprikouhorka. plody su ako male papriky s chutou
nieco medzi paprikou a zelenou fazulkou. pod nazvom acokca
ich najdete na googli. pestuje sa to ako tahava fazula na opore,
najlepšie na plote, ako liana. bohato plodí, aspon ta, co som videla ja. da sa konzumovat surova, ked je velmi mala, da sa z nej robit leco, pridavat k masu, nakladat ako uhorky. ak chcete semienka poslem.
wabi
07.01.11,15:59
Sú dva typy tej ačokče jedna má menšie štiplavejšie plody, druhá zasa väčšie a menej pikantné. Je to celkom fajn, len minulý rok som vysadil neskoro a nestihli dozreť do stavu zrelých semien, tak ich nemám teraz.
Treba ich sadiť fakt zavčasu alebo pestovať pod foliou.
Mal som tento rok tiež Africkú uhorku - takú tú s hrbolatými oranžovými výčnelkami, je kyselkavejšia dozrieva tiež neskôr ale stihla dozrieť. Dá sa aj teraz kúpiť v obchode za nehorázne ceny medzi exotickými plodmi. Treba však povedať, že vyzerá krajšie než chutí...
Mal som tiež "Ruskú uhorku", ktorá je podobná našej šalátovke, len plody sú hrdzavo sivej ferby. Chuťove je vinikajúca lepšia než naša uhorka, hoci nie nejak zvlášť úrodná je nenáročná...
Ak sa spojíme, môžeme semienka vymeniť...
Paradajky som skúšal asi 30 odrôd rôznych veľkostí a tvarov a farieb a mne najviac chutia tie čierne obrovské v tvare "bíčie srdce" ale dobré sú aj veľké žlté a vlastne všetky sú fajn. Deti majú najradšej zmes tých malých guličiek...
ira999
10.01.11,15:03
odpovedala som cez e-mail schránku, neviem,či odpoveď máte,
semienka mám, napíšte na "avonavi@zoznam.sk", dodám
ira999
deerslayer
06.02.11,17:50
Hm... po Novom Roku mi začali Hokkaidá rapídne odchádzať... začali sa zjavovať také mallé preliačeniny a tam to začalo hniť... včera som vyhodil na hnoj dve, poslednú som rozkrájal, povykrajoval, lebo ešte nebola veľmi chytená a dal som ju do chladničky... ale chuťovo už nič moc, zostala taká... múčnatá a zosladnutá... Inak, minulý rok na jar malé prekvapenie-na hnojisku, kam vyhadzujem biologický odpad mi vyrástli Hokkaidá krajšie ako predpestované vnútri, bujneli a nádherne rodili... v živote sme ich toľko nemali... už sa teším na novú sezónu... najradšej ich mám takto: na plech dať papier na pečenie, nakrájať Hokkaido na plátky, jemne potrieť olejom, posoliť a dať korenie na americké zemiaky... a šup do trúby...
Sharon
26.02.11,21:14
Sú dva typy tej ačokče jedna má menšie štiplavejšie plody, druhá zasa väčšie a menej pikantné. Je to celkom fajn, len minulý rok som vysadil neskoro a nestihli dozreť do stavu zrelých semien, tak ich nemám teraz.
Treba ich sadiť fakt zavčasu alebo pestovať pod foliou.
Mal som tento rok tiež Africkú uhorku - takú tú s hrbolatými oranžovými výčnelkami, je kyselkavejšia dozrieva tiež neskôr ale stihla dozrieť. Dá sa aj teraz kúpiť v obchode za nehorázne ceny medzi exotickými plodmi. Treba však povedať, že vyzerá krajšie než chutí...
Mal som tiež "Ruskú uhorku", ktorá je podobná našej šalátovke, len plody sú hrdzavo sivej ferby. Chuťove je vinikajúca lepšia než naša uhorka, hoci nie nejak zvlášť úrodná je nenáročná...
Ak sa spojíme, môžeme semienka vymeniť...
Paradajky som skúšal asi 30 odrôd rôznych veľkostí a tvarov a farieb a mne najviac chutia tie čierne obrovské v tvare "bíčie srdce" ale dobré sú aj veľké žlté a vlastne všetky sú fajn. Deti majú najradšej zmes tých malých guličiek...

Ja pestujem ačokču už niekoľko rokov, podľa toho čo píšeš máme tú s menšími plodmi (dĺžka dozretých plodov so semienkami je max. 10-12 cm), ale vôbec nie je štipľavá, nám pripomína chuť mladého hrášku. Ja si ju vždy predpestujem a vysadím von po 15. máji, ale už som párkrát aj sadila von rovno semienka zarovno s predpestovanými sadenicami a vždy dozreli aj tie. Neboli pestovane pod foliou - byvam pri Piešťanoch.
deerslayer
15.11.11,18:38
Tak čo dáme nové v r.2012 ?...............................Topinambury nám štát zakázal
bjorn.torske
22.11.11,10:01
acokcu mame aj my, len skoda ze tak straaasne vela rodi, po mesiaci som uz nechcel acokcu ani vidiet, bola v salatoch, polievke, len tak nasurovo, proste vsade., ale inak vdacna zelenina, nic sme s nou nerobili, len polivali, bo tohto roku bolo sucho. topinambury ani neviem ze stat zakazal, kazdopadne ich zopar takisto mame, len treba dat pozor aby neprerastli po celej zahrade. mali sme tohto roku aj physalis, ale nie vsetko stihlo dozriet, ale cital som ze je to trvalka, tak momentalne dozrieva na zasklenom balkone a ocividne nic jej nie je.
Alena Ribanská
26.11.11,10:58
Tak čo dáme nové v r.2012 ?...............................Topinambury nám štát zakázal

To akože by nám aj chren mal zakázať nie?
pmajap
24.07.14,05:12
Sadila som biele uhorky, na ruských stránkach boli popisované ako veľmi chutné. Semená objednané z estónskej stránky. Včera som ich ochutnala, sú chuťovo výborné.

Zelené sú tiež z rovnakého zdroja, mali by to byť pôvodné uhorky, stará pôvodná sorta.
evuš
24.07.14,05:29
Majka, pošli na koštovku :)
kopretinka
24.07.14,05:55
tie biele sú teda srandovné :D :D :D
evuš
24.07.14,06:47
Kopretinka, no sú iné, ale okoštovala by som ich - lebo mi tento rok hrozí, že zo zelených už ozeleniem, lebo každý deň schrúmem skoro 2 kg
kopretinka
24.07.14,06:51
:D
pmajap
24.07.14,10:58
našla som aj chlpaté biele, na rok objednám aj tie, vyzerajú ako s vyrážkami :)
evuš
24.07.14,11:08
..a názov majú uhorky-pubertiačky ? :-D