Dušano
24.12.10,22:21
Zdravím vás
Prosím vas neviete mi poradiť čo može spôsobovať fľak okolo úst ktorý mám už niekoľko rokov ??
U doktorky som zistil že mam zvyšenu kyselinu močovu a zvyšený bilirubín... odhadujem že to može byť jednym alebo druhým no možno niečim inym a nevie mi ani doktorka poradiť čim to je. Všimol som si že mam už niekolko rokov žltšiu pokožku na tele (zvýšený bilirubin) ale nemam problem z pečeňou... fakt už neviem čim to je a nieje to žiaden egzem alebo niečo podobné... vôbec to nesvrbí ani nič podobné, problem bude niekde vo vnútri tela pretože to tam mam už asi 9 rokov a je mi to veľmi neprijemné.

Za každu radu čo by to mohlo sposobovať budem vdačny. :(
Dušano
24.12.10,21:21
kde by som vložil fotku ?? hmm
zdenka131
25.12.10,12:10
Ahoj, fotka sa Ti zatiaľ nedá vložiť, pretože si na Porade krátko registrovaný a nováčikovia majú určité obmedzenia.

Zvýšenú hodnotu bilirubínu môže spôsobovať Gilbert - Gilbertov syndróm.

M.Gilbert patrí medzi tzv benígne hyperbilirubunémie, čo znamená, neškodné izolované zvýšenie bilirubínu. Ide o drobnú ale v zásade neškodnú poruchu metabolizmu bilirubínu, dotyčná osoba má zníženú aktivitu určitého enzýmu a prejavuje sa to vyššími hodnotami bilirubínu. Pri únave alebo po fyzickej záťaži bývajú hodnoty bilirubínu u týchto ľudí vyššie.

Všetky ostatné pečeňové testy sú pri tejto poruche normálne. Je to vrodené a nezriedka sa to zistí u viacerých súrodencov. Celkove príčiny zvýšenej hodnoty bilirubínu sú rozličné, dôležité je či sú zmenené ešte iné hodnoty v krvi. Aj pri zvýšenom rozpade červených krviniek sa zvýši hodnota bilirubínu.

Niekedy sú ľahko zvýšené hodnoty bilirubínu aj keď prekonávame či sme prekonali nejakú vírusovú infekciu. Dôležité je, či ide o ľahké zvýšenie, či sa hodnota bili mení, či sú aj iné zmeny- v krvnom obraze a v biochémii krvi, či sú aj iné ťažkosti.

http://diskuse.doktorka.cz/gilbert-syndrom/
http://www.gilbert.wbl.sk/Info-o-chorobe.html
pasuliatko
25.12.10,17:58
kožná alebo internista by ti pomohli... vyskúšaj
Dušano
25.12.10,21:51
Zdenka: dakujem za odpoved, mohlo by to byť skutočne ono... akurat vdakabohu mam beľmo biele len pokožku žltsiu a flak okolo ust :(...
spomýnaju tam aj žažltnutie sliznice neviete či sa nachadza sliznica aj okolo ust či nosa ?? určite sem vložim fotku ked sa bude dat.
Možno by bolo dobré priniest vzorku stolice a vyšetriť ju...

pasuliatko: dakujem za radu ale myslim že kožná mi veľmi nepomože lebo určite nejde o žiadnu vyrazku či niečo podobné... mam len strach aby to nebolo niečo važné :( :(... lenže lekarka je hrozná a musim k nech chodit sto krat kym ma niekam neposle a je to skutočne na nervy :(.
zdenka131
26.12.10,07:09
Téma o zvýšenej hladine kys. močovej je tu:

http://www.porada.sk/t52942-p2-zvysena-kyselina-mocova-v-krvi.html

Nevhodné potraviny pri zvýšenej kyseline močovej:
• silné kakao, silný čaj
• živočíšne tuky, živočíšne bielkoviny
• morské ryby, rybie konzervy, mušle
• mäso, údeniny, vnútornosti, mäsové vývary, divina
• plesňové a tučné syry, údené syry
• špenát, kapusta, chren, cesnak
• hrach, šošovica
• čokoláda, marcipán
• ostré korenie, horčica, sójová omáčka
• alkohol (viacstupňové pivá, ťažké vína, destiláty)
kamoska1
26.12.10,11:12
Kolegyňa išla ku kožnej s iným problémom,všimla si,že má fľak okolo úst a povedala jej,nech si dá vyšetriť žalúdok.
Psycholog
26.12.10,11:57
K úpravě bilirubinu v krevní plazmě (teoreticky i kyseliny močové - viz téma zvýšená kyselina močová v krvi) doporučuji z bylinných receptúr:
- žvýkat semena ostropestřce mariánského/pestrec - Silybum marianske, (ze kterého je vyráběna většina léků na tento problém), tedy žvýkat 10 minut a pak spolknout. Doplnit čajem:
50g benedikt - čubet
25g ovoce černého bezu
25g kořen pýru
25g vlasy kukuřičné
Dvě lžičky směsi na dva šálky, vařit 3 minuty a pít 3x denně po půl šálku.
Tento postup by měl upravit i skvrny okolo úst, které doporučuji potírat měsíčkovou/nechtíkovou mastí.
K dietě patří do jídelníčku i červená řepa, zelí, mrkev, okurky, brambory, meloun, hrozny vína, křen, ředkvičky, rabíz.
Petr
pasuliatko
26.12.10,12:29
Zdenka: dakujem za odpoved, mohlo by to byť skutočne ono... akurat vdakabohu mam beľmo biele len pokožku žltsiu a flak okolo ust :(...
spomýnaju tam aj žažltnutie sliznice neviete či sa nachadza sliznica aj okolo ust či nosa ?? určite sem vložim fotku ked sa bude dat.
Možno by bolo dobré priniest vzorku stolice a vyšetriť ju...

pasuliatko: dakujem za radu ale myslim že kožná mi veľmi nepomože lebo určite nejde o žiadnu vyrazku či niečo podobné... mam len strach aby to nebolo niečo važné :( :(... lenže lekarka je hrozná a musim k nech chodit sto krat kym ma niekam neposle a je to skutočne na nervy :(.

vyskúšaj tú kožnú, od nového roka sa rušia odporúčacie lístky tak k nej môžeš ísť aj bez doporučenia od tvojej obvodnej, vyskúšaj za to nič nedáš. a určite na tvojom mieste by som šla za dobrým internistom a ten ti porobí vyšetrenia od výmyslu sveta... viem o čom hovorím... ak si z BA tak ti doporučím tam kde chodím ja super lekárka!
Dušano
26.12.10,16:28
Zdenka131: dakujem veľmi pekne, je hrozné že toľko zdravých veci musi človek vyradiť z jedalnička... :(
najma je to ťažsie ked v rodine sa varí ako v zavodnej kuchyni a teda je sa všetko a bude takto potreba robiť špecialny jedalniček iba pre mna :(...

Kamoska1: skusim sa spýtať na žaludok či v tom nemože byť problem ! dakujem.

Psycholog: dakujem vám za presné informácie ! o tychto veciach som nikdy ani nepočul po pravde ani neviem kde to mám zháňať :(... hadam by vedeli poradiť v lekarni.

pasuliatko: maš pravdu za pokus nič nedam, možno to pomože.. Dakujem
nie nie z BA niesom zo zo stredneho slovenska.

Ešte som sa chcel na niečo spýtať... ked má človek od narodenia alebo teda dedičnu poruchu toho metabolizmu "Gilbert - Gilbertov syndróm" nemal by mať tieto všetky príznaky od narodenia alebo od malého detstva... ??? Mne sa problemy vyskytli až okolo 14tich rokov.

Po sviatkoch to opať vyzera na nahánanie sa za lekarmi :( :(...
zdenka131
26.12.10,16:42
Zdenka131: dakujem veľmi pekne, je hrozné že toľko zdravých veci musi človek vyradiť z jedalnička... :(
najma je to ťažsie ked v rodine sa varí ako v zavodnej kuchyni a teda je sa všetko a bude takto potreba robiť špecialny jedalniček iba pre mna :(...

Kamoska1: skusim sa spýtať na žaludok či v tom nemože byť problem ! dakujem.

Psycholog: dakujem vám za presné informácie ! o tychto veciach som nikdy ani nepočul po pravde ani neviem kde to mám zháňať :(... hadam by vedeli poradiť v lekarni.

pasuliatko: maš pravdu za pokus nič nedam, možno to pomože.. Dakujem
nie nie z BA niesom zo zo stredneho slovenska.

Ešte som sa chcel na niečo spýtať... ked má človek od narodenia alebo teda dedičnu poruchu toho metabolizmu "Gilbert - Gilbertov syndróm" nemal by mať tieto všetky príznaky od narodenia alebo od malého detstva... ??? Mne sa problemy vyskytli až okolo 14tich rokov.

Po sviatkoch to opať vyzera na nahánanie sa za lekarmi :( :(...
Zvýšená telesná námaha a stres môžu v prípade benígnej hyperbilirubinémie, hodnoty bilirubínu zvyšovať.
pasuliatko
27.12.10,18:48
potom nám napíš ako si pochodil u kožnej a potom šup šup k internistovi!! :)
Dušano
28.12.10,23:16
pasuliatko: dakujem za pomoc a rady :)

určite sa ozvem ako to dopadlo.
Dušano
28.12.10,23:19
Zdenka131: ja viem že fyzicka namaha neprospieva, ale som mladý človek a nemožem sediet pri TV a ležať... rad športujem a cvičím (posilujem) myslim že keby som len sedel a nenamahal sa tak by sa časom mohli dostaviť iné problemy spojene s pasivitou človeka.
ale dakujem...:)
zdenka131
29.12.10,06:34
Zdenka131: ja viem že fyzicka namaha neprospieva, ale som mladý človek a nemožem sediet pri TV a ležať... rad športujem a cvičím (posilujem) myslim že keby som len sedel a nenamahal sa tak by sa časom mohli dostaviť iné problemy spojene s pasivitou človeka.
ale dakujem...:)

Dušano, týmto „Zvýšená telesná námaha a stres môžu v prípade benígnej hyperbilirubinémie, hodnoty bilirubínu zvyšovať.“ som odpovedala na nasledovnú Tvoju otázku: „ Ešte som sa chcel na niečo spýtať... ked má človek od narodenia alebo teda dedičnu poruchu toho metabolizmu "Gilbert - Gilbertov syndróm" nemal by mať tieto všetky príznaky od narodenia alebo od malého detstva... ??? Mne sa problemy vyskytli až okolo 14tich rokov.“

Dieťa sa menej namáha a má menej stresov ako dospelý človek a preto hodnoty bilirubínu si možno nemal zvýšené, alebo je možné , že si ich aj mal zvýšené, ale keďže si nemal iné problémy, nebola tomu venovaná až taká pozornosť. Až keď sa Ti objavil fľak, začalo sa pátrať po jeho príčine. Poznám viacerých , ktorí majú problémy podobného charakteru- zvýšenú hodnotu bilirubínu a viem, že telesná námaha a stres im ich ešte zvyšuje. Ale aj napriek tomu úspešne športujú.


Chápem Ťa, že potrebuješ šport, pohyb, tesnú námahu, svojou odpoveďou som Ti nechcela radiť, aby si sa všetkého vzdal, iba som Ti chcela naznačiť, prečo problémy možno neboli v detstve a teraz už sú. Asi som sa v predošlej odpovedi nie celkom zrozumiteľne vyjadrila.
pasuliatko
29.12.10,16:48
pasuliatko: dakujem za pomoc a rady :)

určite sa ozvem ako to dopadlo.

v pohode aj nabudúce :)
ak viem tak rada poradím
Rozalka
29.12.10,16:53
Téma o zvýšenej hladine kys. močovej je tu:

http://www.porada.sk/t52942-p2-zvysena-kyselina-mocova-v-krvi.html

Nevhodné potraviny pri zvýšenej kyseline močovej:
 silné kakao, silný čaj
 živočíšne tuky, živočíšne bielkoviny
 morské ryby, rybie konzervy, mušle
 mäso, údeniny, vnútornosti, mäsové vývary, divina
 plesňové a tučné syry, údené syry
 špenát, kapusta, chren, cesnak
 hrach, šošovica
 čokoláda, marcipán
 ostré korenie, horčica, sójová omáčka
 alkohol (viacstupňové pivá, ťažké vína, destiláty)

Keď na to pozerám napadlo mi, že by bolo jednoduchšie napísať, čo sa môže jesť ...
zdenka131
29.12.10,18:56
Keď na to pozerám napadlo mi, že by bolo jednoduchšie napísať, čo sa môže jesť ...
Vhodné potraviny:


ovocné šťavy, ovocné čaje, minerálky s nízkym obsahom minerálov
rastlinné tuky a oleje
mlieko a mliečne výrobky (nízkotučné syry, jogurty, tvaroh)
zelenina a ovocie (vhodné sú najmä čerešne, jahody, čučoriedky a iné „bobule“, ananás, banány, mandarínky, pomaranče, listová zelenina, paradajky)
biele i tmavé pečivo
zemiaky, cestoviny, cereálie, múčne jedlá
korenie: petržlenová vňať, kôpor, pažítka, rasca, majoránka

Potraviny vhodné len v obmedzenom množstve:


káva, slabý čierny čaj, minerálky s vyšším obsahom minerálov
maslo, vajíčka
chudé hovädzie mäso, hydina, varená šunka, tofu
sladkovodné ryby, tuniak, losos
karfiol, huby, fazuľa, ryža
slabé pivo, ľahké víno
BXLmiami
30.12.10,23:30
vyskúšaj tú kožnú, od nového roka sa rušia odporúčacie lístky tak k nej môžeš ísť aj bez doporučenia od tvojej obvodnej, vyskúšaj za to nič nedáš. a určite na tvojom mieste by som šla za dobrým internistom a ten ti porobí vyšetrenia od výmyslu sveta... viem o čom hovorím... ak si z BA tak ti doporučím tam kde chodím ja super lekárka!
To,ze rusenie listkov ohlasili na Markize,neznamena,ze je to pravda.Bohuzial,listky nateraz zostavaju.
Dušano
31.12.10,13:22
Zdenka131: Dakujem ešte raz Zdeni za odpoved a rady si zlatá.

Rozalka: nieje toho vela veru čo je vhodné jest :(. Tažko sa zvyká na obmedzenu stravu ked je človek mladý a do teraz mohol jesť všetko.
pasuliatko
01.01.11,19:28
To,ze rusenie listkov ohlasili na Markize,neznamena,ze je to pravda.Bohuzial,listky nateraz zostavaju.

počula som.... sú to ale margori komplikujú ľuďom život, najmä prezident (on je ten, kvôli ktorému sa to zrušilo lebo to nepodpísal...) a na to nemám slov...