Biosko
25.12.10,02:12
Dobry den mam takyto problem:

Pred dvoma rokmi som kupil byt. Povodny majitel z neho este nemal vypratane veci. Kedze toho mal vela ustne sme sa dohodli ze pokial bude platit najom, dam mu cas na jeho vystahovanie. Tuto dohodu sice dodrzal no po dvoch rokoch sa nebol schopny vystahovat aj ked som ho viackrat slovne upozornil ze chcem v byte zacat prarabat veci a ze by bolo vhodne aby ho konecne opustil. Stale sa tomu vyhyba.

Ako mam tento problem riesit? Mam zavolat policiu a vyhodit mu vsetky veci? Mam mu prv pisomne oznamit ze do 2 tyzdnov ma vypratat byt inak mu vyhodim jeho veci a za asistencie policie otvorime byt?

Druha vec: ma tam stale trvaly pobyt a takisto aj elektrina a plyn su na jeho meno aj inkaso, kedze ako som spominal ustne sme sa dohodli ze to bude platit. Predpokladam ze so mnov nebude spolupracovat na odhlaseni trvaleho pobytu ani zmenu inkasa. Ako to mam riesit? Mam ist normalne na bytove druzstvo a do plynarni, elektrarni a poziadat o prepis? Urobia to aj ked on sa odhlasit nepojde? Mozem ho odhlasit z trvaleho pobytu v byte v ktorom nebyva a patri mne bez jeho asistencie? Co k tomu potrebujem?

Ak by niekto vedel poradit k tymto dvom veciam, co sa tyka jeho vystahovania a nasledneho prepisu vsetkych veci bol by som rad.

PS: list vlastnictva samozrejme k tomu bytu mam
hubatá
25.12.10,04:46
Ak máš list vlastníctva od bytu, ty nemáš žiadny problém a už vôbec na seba nevolaj políciu.
a/ vymeň zámok na byte, zavolaj mu ak sa do .... nevysťahuje, tak na druhý deň si veci nájde pred dverami v igelitových sáčkoch,
b/ zájdi so zmluvou a LV za správcom domu - čo si mal už dávno urobiť, nech prehlási všetko na tvoje meno (odpíš si teplú aj studenú vodu na vodomeroch keď tam pôjdeš)
c/ to isté urob v plynárňach, elektrárňach.
d/ označ si zreteľne, veľkými písmenami schránku len na svoje meno, žlté lístočky z pošty ignoruj, obyčajné listy vyhadzuj. Prípadne ak sa chceš s ním dostať do konfliktu tak mu zavolaj že má list u teba. No predpokladám že keď sa stretnete bude z toho konflikt, preto by som takto slušne nepostupovala.

To ešte existujú takíto dobrí ľudia ako si ty ???? Nezoznámime sa?
verkaz
25.12.10,08:21
To sa ti divím, že si to tak dlho nechal tak. Alebo ti vyhovovalo to platenie?
List vlastníctva máš, tak si všetky energie daj prepísať na seba. Ak je nejaký dlh, tak to tiež vyrovnaj, lebo vlastníkom si už bol Ty.
Čo sa týka tých vecí, písomne mu pošli výzvu na ich prevzatie. Vo výzve mu stanov termín, do kedy si ich má prísť prevziať a v prípade, že si ich zobrať nepríde, pobaľ ich a ulož ešte na nejaké miesto v spoločných priestoroch s označením jeho mena. Na toto uloženie mu tiež daj termín, do kedy to tam bude.
Po uplynutí tohoto termínu ich môžeš vyhodiť. V prípade, že sa ozve po termíne budeš mať o tom písomný doklad a nebude to môcť napadnúť.
Ak si nemal dohodnutú zmluvu o nájme za spotrebované teplo, vodu a energie budeš musieť zaplatiť Ty (ak to neurobil bývalý vlastník). Tvojou povinnosťou po získaní LV bolo to prehlásiť na Tvoje meno.

Trvalý pobyt mu môžeš odhlásiť na evidencii obyvateľstva a budeš mať pokoj.
misoft
25.12.10,11:19
Biosko: hneď na úvod si urobil niekoľko závažných chýb.
1) ústne si sa dohodol.... prečo nie je to podchytené písomne? Teraz je to slovo proti slovu. Papier nepustí!
2) Ako nový majiteľ si mal LV a ako taký máš právo zrušiť trvalý pobyt niekomu, kto tam nebýva. Ty si to neurobil a strpel si to. Tak isto si strpel, že energie sú stále prihlásené na jeho meno. Veď ty si majiteľ, teda energie si odoberal ty - ty si odberateľom.

Postupuj presne tak, ako radia hubatá a verkaz.
Biosko
26.12.10,16:22
Dakujem za uzitocne rady, budem podla nich postatupovat.

Dovod preco som to tak dlho trpel bolo hlavne kvoli tomu, ze to bola rodina.

Otazkou zostava, ze ci tie veci mozem vyhodit hned alebo ich musim este ulozit? Kedze to je jedna tatrovka veci. A fakt netusim kde by som ich ulozil, jedine co ma napada je likvidacna sluzba ktora sa o vsetko postara.
Poradte.
Mária27
26.12.10,20:36
Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním (§ 123 obč. zák.).

Najprv mu v byte zruš trvalý pobyt všade deklaruj, že si vlastník. Tým dáš aj jemu najavo, že tam už nemá čo robiť.

Potom máš dve možnosti: postupovať oficiálne a čítať paragrafy, alebo ako doteraz - čo sa doma navarí, to sa aj zje. Hlavne si ujasni, či išlo o dohodnutý nájom, výpožičku alebo výprosu.

Nájomná zmluva nemusí byť písomná, ale vypovedať sa musí písomne s trojmesačnou dobou (§ 710). Podstatným znakom pri nájme je, že tebe platil nájomné (nielen úhrady ako vlastník). Ak byt po uplynutí výpovednej doby neuvoľní, treba žiadať vypratanie cez súd.

Ak si mu dovolil byt užívať bezplatne (len za úhrady mesačných nákladov), ide o výpôžičku (§ 659). Pri výpožičke nemusí byť písomná zmluva, ale má byť dohodnutá doba užívania; ak nebola, ide o výprosu, mal by byt odovzdať na vyžiadanie. Ak tak neurobí, môžeš na súde žiadať vrátenie vypožičanej veci alebo vypratanie vlastníckou žalobou (užívanie bez právneho dôvodu).

Keďže ste si váš prípad len mlčky tolerovali, malo by sa v tom pokračovať aj pri vyprataní , inak bude na ňom dokazovať dohody, poškodenie a pod. V takom prípade mu len ústne oznám, že ak si ich dovtedy a dovtedy neodnesie, tak mu vtedy a vtedy veci dovezieš - najlepšie k bydlisku. Objednaj sťahovák, vylož veci vo vchode, na chodbe pred domom, ako keď si sám objedná sťahovanie ... A nezabudni uspokojiť našu zvedavosť, ako si to vyriešil.
marjankaj
26.12.10,20:47
Dobry den mam takyto problem:

Ako mam tento problem riesit? Mam zavolat policiu a vyhodit mu vsetky veci? Mam mu prv pisomne oznamit ze do 2 tyzdnov ma vypratat byt inak mu vyhodim jeho veci a za asistencie policie otvorime byt?



Čo to tu čítam? Ty nemáš ani kľúče?:eek::eek::eek:
misoft
26.12.10,21:35
No vidíš - toto som si ani nevšimol - nemá kľúče od vlastného bytu. Ten, kto je teraz v ňom "nasáčkovaný", užíva neoprávnene cudzí majetok (cudziu vec):


§ 215
Neoprávnené užívanie cudzej veci

(1) Kto sa zmocní cudzej veci malej hodnoty v úmysle prechodne ju užívať alebo kto na cudzom majetku spôsobí malú škodu tým, že neoprávnene vec, ktorá mu bola zverená, prechodne užíva, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním väčšiu škodu alebo iný obzvlášť závažný následok,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spôsobí činom uvedeným v odseku 1 značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu alebo iný obzvlášť závažný následok, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.

Tu už všetky príbuzenské pardóny idú bokom a nastupuje tvrdá realita - ty chceš svoj majetok užívať, tak ho vyzvi, aby ho urýchlene opustil a vypratal, ak neuposlúchne, zavolaj políciu, že v byte máš zlodeja a je to!
buchač
27.12.10,09:33
...he...;)

Že problééém ....??? :rolleyes::confused:
misoft
27.12.10,10:21