Joozef
25.12.10,08:58
Pekný deň a príjemné vianočné sviatky.
Rád by som niekoho poprosil o radu. Mám poistnú zmluvu na povinné poistenie auta, v ktorej sa píše, že každý rok k 01.01. mám platiť 83 €, dva roky som takto platil, teraz mi došiel list, že mam platit 98 €.
Keď som sa ohradil, odpovedali mi, že zvýšili sumy poistného na PZP poistenie v súlade s § 8 zákona č. 381/2001 Z. z. a zverejnili ich v zmysle poistných podmienok Auto Hlava I článok 3 ods. 6. A že musím platiť 98 €.
Nakoľko nemám právne vzdelanie, chcem Vás poprosiť o radu, či musím naozaj platiť tú novú čiastku, alebo či môžem trvať na tej čo mám uvedenú v zmluve (83 €), alebo či môžem nezaplatiť a odstúpiť od zmluvy, alebo či tam plynnú niake lehoty a zmeniť poisťovňu budem môcť až o rok? Ďakujem.
Chobot
27.12.10,11:51
Pekný deň a príjemné vianočné sviatky.
Rád by som niekoho poprosil o radu. Mám poistnú zmluvu na povinné poistenie auta, v ktorej sa píše, že každý rok k 01.01. mám platiť 83 €, dva roky som takto platil, teraz mi došiel list, že mam platit 98 €.
Keď som sa ohradil, odpovedali mi, že zvýšili sumy poistného na PZP poistenie v súlade s § 8 zákona č. 381/2001 Z. z. a zverejnili ich v zmysle poistných podmienok Auto Hlava I článok 3 ods. 6. A že musím platiť 98 €.
Nakoľko nemám právne vzdelanie, chcem Vás poprosiť o radu, či musím naozaj platiť tú novú čiastku, alebo či môžem trvať na tej čo mám uvedenú v zmluve (83 €), alebo či môžem nezaplatiť a odstúpiť od zmluvy, alebo či tam plynnú niake lehoty a zmeniť poisťovňu budem môcť až o rok? Ďakujem.

Nie som si istý, ale treba si pozrieť v poistných podmienkach, či tú sumu poistného máš skutočne garantovanú. Myslím, že poisťovňa môže jednostranne meniť poistné. Alebo nemal si náhodou v priebehu posledného roka poistnú udalosť? Vtedy by si prišiel o nejaké percento bonusu.

Ale myslím si, že je malá šanca, že by si dokázal vybojovať pôvodné poistné. V poistných podmienkach určite nájdeš článok, kde bude uvedené, že to môžu meniť. Takže asi budeš musieť zaplatiť 98 EUR. Nezaplatením nič nevyriešiš, len sebe si narobíš problémy. Pre tento rok už zaplať a v budúcom roku si nájdi inú poisťovňu, ak s poistným nie si spokojný. A zmluvu treba vypovedať zhruba do polovice novembra, teraz je už neskoro (ak máš poistné obdobie kal. rok).