Bea Š.
30.11.05,10:29
Blíži sa čas Vianoc a my chceme obdarovať našich verných zákazníkov darčekovými balíkmi s alkoholom a pohármi samozrejme s našim logom. Balík má hodnotu do 500,- bez DPH. Máme nárok na odpočet DPH a na náklad k dani z príjmu, aj keď JE TO ALKOHOL ???
Monika1
30.11.05,09:33
V zákone nie je bližšie špecifikovaný reklamný predmet. Podľa mňa je možné z neho odpočítať DPH a dať ho aj do daňovo uznateľných nákladov.
betka
30.11.05,19:39
Odpocitat dph sa moze, pokial tento reklamny predmet ide obchodnym partnerom a nie beznym obcanom.
Zlata
02.12.05,10:54
Keď si obstarám reklamné predmety, ktoré spĺňajú náležitosti na odpočet DPH a sú odpočítanie zo základu dane, ešte mám povinnosť viesť si evidenciu, komu boli odovzdané, prípadne či ich nemám na sklade?
Monika1
02.12.05,11:18
Podľa mňa nie je potrebné viesť evidenciu osôb, ktorým som poskytla reklamné predmety ale ak máš čas a vieš komu... nič tým nepokazíš. Odo mňa pri kontrole požadovali zdokladovať spotrebu vizitiek vo firme, ktoré boli kúpené v septembri jedného r. a ďalšie sa nakupovali v marci 2. roka. Chceli mi časovo rozlíšiť spotrebu, lebo podľa nich ak sme kupovali ďalšie vizitky až v marci nasl. roka, tak asi sme ich ešte všetky nemali spotrebované... ha ha ha, to je teda domýšľavosť, samozrejme, že som mala jednorázovú výdajku, ktorou som ich zo skladu vydala zamestnancom ešte v čase nákupu a tak či chceli alebo nechceli, museli mi uznať spotrebu v r. kedy sa nakúpili. Spotrebu by som v tvojom prípade radšej preukázala výdajkami zo skladu.
Marína
02.12.05,11:19
Ja by som to dala na sklad, následne výdajku zo skladu, ktorá by bola vlastne evidenciou, komu sa dané predmety odovzdali.
Monika1, všimni si môj aj svoj čas.
Zlata
02.12.05,11:34
Mala som napísať "na sklade". Účtujem A-čkom, teda na sklade. Na klade účtujem, tovar, materiál, nespotrebovane cenniny,rozpracov. výrobu ale prečo by som mala učtovať aj reklamné predmety, ktoré idú predsa ihneď na päťky. Veď to by som potom týmto spôsobom mala účtovať aj kancelárske zakladače, ktoré som nespotrebovala? Jedine snáď v nejakej vnútropodnikovej evidenncii.
jued
03.12.05,12:33
A ako je to v prípade keď majiteľ na konci roka dá tieto darčekové predmety aj svojim zamestnancom. Je to aj v tom prípade daňovo uznaný výdavok?
STRELEC
05.12.05,05:15
A ako je to v prípade keď majiteľ na konci roka dá tieto darčekové predmety aj svojim zamestnancom. Je to aj v tom prípade daňovo uznaný výdavok?Účelom reklamného predmetu nie je dať niekomu dar. Účelom je zabezpečiť firme reklamu, podporiť odbyt jej služieb, tovaru, činnosti a tak napomôcť tomu, aby firma dosiahla, zabezpečila si a udržala svoj príjem. Komunikácia s DU pri kontrole často spočíva práve vo "vysvetlovaní si" účelu toho-ktorého výdavku firmy, ktorý je prezentovaný ako VOZD.
jued
05.12.05,08:32
Mozno som sa zle vyjadrila, myslela som to tak , že da zamestnancom reklamne predmety, ako je to v tom pripade.
Tweety
05.12.05,08:44
Mozno som sa zle vyjadrila, myslela som to tak , že da zamestnancom reklamne predmety, ako je to v tom pripade.
Je to nepeňažné plnenie, ktoré podlieha dani zo závislej činnosti.;)
Chobot
05.12.05,09:13
Nie je to jedno, komu dá firma takéto reklamné predmety? Veď hádam si len nebude viesť evidenciu, že 3 hrnčeky som dal konateľovi firmy XY, tričko s logom dodávateľovi mazutu do kotolne a cestovný budík dopravcovi.

My tiež na konci roku počas vianočného večierku (máme ho teraz v piatok) dostávame rôzne reklamné veci (napr. termosku, tričká, hrnčeky, vizitkáre,...) s logom firmy a neodvádzame za to daň.

Veď v podstate aj zamestnanci môžu robiť týmito predmetmi reklamu firme - napr. to logo firmy na tričku. Pre nás je podstatné, aby to spĺňalo charakter reklamné predmetu. Takže teraz neviem, či je to tak úplne kóšer, ale dá sa to tak spraviť.
Tweety
05.12.05,09:42
Nie je to jedno, komu dá firma takéto reklamné predmety? Veď hádam si len nebude viesť evidenciu, že 3 hrnčeky som dal konateľovi firmy XY, tričko s logom dodávateľovi mazutu do kotolne a cestovný budík dopravcovi.
My tiež na konci roku počas vianočného večierku (máme ho teraz v piatok) dostávame rôzne reklamné veci (napr. termosku, tričká, hrnčeky, vizitkáre,...) s logom firmy a neodvádzame za to daň.
Veď v podstate aj zamestnanci môžu robiť týmito predmetmi reklamu firme - napr. to logo firmy na tričku. Pre nás je podstatné, aby to spĺňalo charakter reklamné predmetu. Takže teraz neviem, či je to tak úplne kóšer, ale dá sa to tak spraviť.
Aj my to takto robíme, len neviem, či je to všetko takto správne.Preto som radila ten postup zdanenia, ide tam o plnenie zamestnancom.
Majka
20.12.05,12:01
Ja skusim k tejto teme Darcekove baliky-alkohol
pridat s cim si neviem rady.
Sefovia nakupili alkohol v metre,vino,konaky... ideme ich davat ako prezenty na krk flase som zavesila karticku s prianim prij.sviatkov a pod.. /karticka je oznacena logom firmy/
je mozne ze ked nalepim na tu flasu nasu nalepku s logom firmy /je to oznacene neodlucitelne od predmetu/ tak to mozem chapat ako dan.naklad /zauctovat fakturu z metra za nakup alkoholu ako vydavok ovplyv.ZD a narok na dph/ ked je to do 500sk za kus bez dph a zaroven uplatnit narok dph?
Tweety
20.12.05,12:06
Ja skusim k tejto teme Darcekove baliky-alkohol
pridat s cim si neviem rady.
Sefovia nakupili alkohol v metre,vino,konaky... ideme ich davat ako prezenty na krk flase som zavesila karticku s prianim prij.sviatkov a pod.. /karticka je oznacena logom firmy/
je mozne ze ked nalepim na tu flasu nasu nalepku s logom firmy /je to oznacene neodlucitelne od predmetu/ tak to mozem chapat ako dan.naklad /zauctovat fakturu z metra za nakup alkoholu ako vydavok ovplyv.ZD a narok na dph/ ked je to do 500sk za kus bez dph a zaroven uplatnit narok dph?
Ak to takto všetko spolu bude Váš darček pre zákazníka, tak je to OK. Všetko daňovo uznané náklady aj DPH.:)
Majka
20.12.05,12:21
dakujem no i ked s tazkym svedomim to davam do danovouznatel.nakladov.....ved vieme ako to v zivote chodi.... ;)
Tweety
20.12.05,12:29
dakujem no i ked s tazkym svedomim to davam do danovouznatel.nakladov.....ved vieme ako to v zivote chodi.... ;)
My tu u nás robíme podobne, darček nikde nie je konkrétizovaný, tak sme radi, že si dáme aj víno do nákladov a ešte daňovo uznaných. :p :)
Lucy
20.12.05,16:30
My tu u nás robíme podobne, darček nikde nie je konkrétizovaný, tak sme radi, že si dáme aj víno do nákladov a ešte daňovo uznaných. :p :)

Ale máš predsa faktúru za nákup, alebo nie?
ALBO
20.12.05,17:08
Ja skusim k tejto teme Darcekove baliky-alkohol
pridat s cim si neviem rady.
Sefovia nakupili alkohol v metre,vino,konaky... ideme ich davat ako prezenty na krk flase som zavesila karticku s prianim prij.sviatkov a pod.. /karticka je oznacena logom firmy/
je mozne ze ked nalepim na tu flasu nasu nalepku s logom firmy /je to oznacene neodlucitelne od predmetu/ tak to mozem chapat ako dan.naklad /zauctovat fakturu z metra za nakup alkoholu ako vydavok ovplyv.ZD a narok na dph/ ked je to do 500sk za kus bez dph a zaroven uplatnit narok dph?

Tých 500 Sk by malo v sebe zahŕňať aj tú cenu tej nálepky.Spolu je to 500 fľaša + nálepka + kartička
bepo
20.12.05,18:52
A čo tak kúpiť prasiatko po častiach do 500 Sk a ugrilovať ho aj s logom? :D
Paula
20.12.05,19:00
A čo tak kúpiť prasiatko po častiach do 500 Sk a ugrilovať ho aj s logom? :D
bepo, ďakujem za dobrú náladu, zíde sa v tomto čase :)
Lucy
20.12.05,19:47
Bepo 100 bodov :D :D :D
ecuch
21.12.05,12:10
A čo tak kúpiť prasiatko po častiach do 500 Sk a ugrilovať ho aj s logom? :D

Áno, ale logo a kosti nechať - kvôli daňovej kontrole!!!
Tweety
21.12.05,12:15
Ale máš predsa faktúru za nákup, alebo nie?
No samozrejmé, že všetko je nakúpené na faktúru. Ak splňa dikciu zákona, tak je to všetko daňovo uznaný náklad s odpočtom DPH.:o
Tweety
21.12.05,12:16
A čo tak kúpiť prasiatko po častiach do 500 Sk a ugrilovať ho aj s logom? :D
Bol by to daňovo uznaný náklad.:)
Tweety
21.12.05,14:00
Áno, ale logo a kosti nechať - kvôli daňovej kontrole!!!
Im to bude bohate stačiť.:) :p