stanka613
25.12.10,18:40
Chcela by som pomoc pri dnesnej jazde autom sa mi stalo ze som nabehla na dieru na vozovke ktorá bola velka na celý smer mojej jazdy a nedalo sa jej vyhnut a dostala som defekt na pravé predné aj zadné koleso a HP nemam ako to mam riešit cez správu ciest?
220870
25.12.10,17:52
V prvom rade ste mali volať políciu.
stanka613
25.12.10,18:31
ale hodnota nehody nebola taka velka aby som ich volala a inac výjazd by som musela zaplatit ja
alla66
25.12.10,19:24
Chcela by som pomoc pri dnesnej jazde autom sa mi stalo ze som nabehla na dieru na vozovke ktorá bola velka na celý smer mojej jazdy a nedalo sa jej vyhnut a dostala som defekt na pravé predné aj zadné koleso a HP nemam ako to mam riešit cez správu ciest?
http://autoviny.zoznam.sk/cl/100201/424358/Tankodrom-na-cestach--Kde-sa-treba-stazovat-
Ako postupovať
1. Nafoťte vozidlo po nehode, jeho postavenie a poškodenie (ak je viditeľné). Nemusí byť na škodu urobiť zopár záberov jamy z väčšej diaľky, čo môže pomôcť pri dokazovaní, či ste ju mohli alebo nemohli zbadať včas.

2. Pokúste sa zabezpečiť svedkov a ich výpovede.

3. Nároky si v poisťovni aj správcu komunikácie uplatnite čo najskôr, pretože podlieha dvojročnej subjektívnej premlčacej lehote, ktorá sa počíta odo dňa, keď zistíte poškodenie auta. K písomnej žiadosti priložte dokumentáciu, správu o nehode alebo o poškodení vozidla a faktúru za opravu.

4. Ak správca komunikácie vašu žiadosť odmietne prípadne sa iným spôsobom snaží zbaviť zodpovednosti, môžete podať žalobu. Odporúčame poradiť sa najskôr s právnikom, ktorý je schopný odhadnúť šancu na úspech a neskôr vás zastupovať pred súdom.

Rozdelenie zodpovednosti
Cesty I. triedy, diaľnice a cesty pre motorové vozidlá – Národná diaľničná spoločnosť
Cesty II. a III. triedy – samosprávny kraj
Miestne a účelové komunikácie – obec


staršia téma
http://www.porada.sk/t152776-rozbita-cesta-a-pokazene-auto.html
Stanislav 1975
25.12.10,20:15
http://autoviny.zoznam.sk/cl/100201/424358/Tankodrom-na-cestach--Kde-sa-treba-stazovat-
Ako postupovať
1. Nafoťte vozidlo po nehode, jeho postavenie a poškodenie (ak je viditeľné). Nemusí byť na škodu urobiť zopár záberov jamy z väčšej diaľky, čo môže pomôcť pri dokazovaní, či ste ju mohli alebo nemohli zbadať včas.

2. Pokúste sa zabezpečiť svedkov a ich výpovede.

3. Nároky si v poisťovni aj správcu komunikácie uplatnite čo najskôr, pretože podlieha dvojročnej subjektívnej premlčacej lehote, ktorá sa počíta odo dňa, keď zistíte poškodenie auta. K písomnej žiadosti priložte dokumentáciu, správu o nehode alebo o poškodení vozidla a faktúru za opravu.

4. Ak správca komunikácie vašu žiadosť odmietne prípadne sa iným spôsobom snaží zbaviť zodpovednosti, môžete podať žalobu. Odporúčame poradiť sa najskôr s právnikom, ktorý je schopný odhadnúť šancu na úspech a neskôr vás zastupovať pred súdom.

Rozdelenie zodpovednosti
Cesty I. triedy, diaľnice a cesty pre motorové vozidlá – Národná diaľničná spoločnosť
Cesty II. a III. triedy – samosprávny kraj
Miestne a účelové komunikácie – obec


staršia téma
http://www.porada.sk/t152776-rozbita-cesta-a-pokazene-auto.html

Ali pokial nemala poškodené inak vozidlo, a iba dostala defekt, tak sa bojím,že nikde neuspeje...:confused:
Stanislav 1975
25.12.10,20:17
V prvom rade ste mali volať políciu.

No už som mal aj prípad,že chlapík zavolal políciu a policajti mu dali pokutu s tým,že nepredvídal prekážku na ceste...
220870
25.12.10,20:33
No už som mal aj prípad,že chlapík zavolal políciu a policajti mu dali pokutu s tým,že nepredvídal prekážku na ceste...
Pri takom karambole je bežné.Poranené koleno úder do hlavy podvrtnuté zápästie, atd.Ak znikla újma na zdraví, to je vymáhateľné od správcu komunikácie(u polície bez pokuty) .nechcem to rozpisovať ďalej lebo by to bolo porušenie zákonov a pravidiel porady.:mee:Ale s cestárskimi hovadami sa inak nedá.:mee:
soundarea
30.12.10,18:08
Ja som nepochodil, diera bola v Bardejovskom okrese, ja som z Popradu. Diera bola hlboka asi 30cm, siroka asi 50cm dlha asi 1m.
Prebehol som cez nu oboma kolesami a rozsekol obe pneumatiky a oba disky (elektrony) na strane vodica. Mam hondu-HRV (mini terenne auto) je pomerne odolne. Skoda na diskoch a pneu bola asi 700€. Dieru som nafotil aj som sa do nej postavil, aby bolo vidno hlbku atd... Casu som mal na to dost, kym mi doniesli druhe koleso z Popradu. Osobne som to doniesol na SSC v BJ. Dostal som odpoved, ze sa do x dni vyjadria. Po tyzdni prisla odpoved, ze diera bola riadne oznacena (samozrejme nebola) a ak nesuhlasim, mam sa obratit na sud. Tak som sa na to vysr..
misoft
30.12.10,18:36
Bolo potrebné urobiť zábery z väčšej vzdialenosti (cca 25m, 50m, 100m), aby bolo jasné, že žiadne označenie prekážky na ceste nebolo. S tým by sa dalo potom operovať a dokázať že SSC si nesplnila svoje povinnosti a je plne zopdpovedná za vzniknutú škodu. Ak by sa to dalo na súd, musel by si to s týmito dôkazmi vyhrať

§ 43
Prekážka cestnej premávky

(1) Kto spôsobil prekážku cestnej premávky, je povinný ju bezodkladne odstrániť. Ak to neurobí, je povinný ju bezodkladne odstrániť na jeho náklady správca cesty.27) Ten, kto odstráni prekážku cestnej premávky, je povinný bezodkladne zabezpečiť aj odstránenie predmetov a odpadov prekážajúcich v zjazdnosti na ceste, ktoré s prekážkou cestnej premávky súvisia.

(2) Ak ten, kto prekážku cestnej premávky spôsobil, ju bezodkladne neodstráni, je povinný
ju označiť a oznámiť to policajtovi; ak prekážku neoznačí, príslušný správca cesty je
povinný ju bezodkladne označiť na náklady jej pôvodcu.

(3) Prekážka cestnej premávky sa označí tak, aby ju účastníci cestnej premávky mohli
včas spozorovať. Prekážka cestnej premávky sa označuje najmä zábranou na označenie
uzávierky, výstražným svetlom oranžovej farby, za zníženej viditeľnosti aj červeným
svetlom alebo reflexnou červenou zástavkou. Na označenie vozidla, ktoré je povinne
vybavené prenosným výstražným trojuholníkom, platí § 24 ods. 3.
(4) Správca cesty môže odstrániť vozidlo stojace na ceste vrátane chodníka na náklady
jeho prevádzkovateľa, ak je

a) na mieste, kde tvorí prekážku cestnej premávky,
b) na vyhradenom parkovisku, ak také parkovisko nie je preň určené,
c) bez pripevnenej tabuľky s evidenčným číslom, ak podlieha evidenčnej povinnosti, alebo
je bez čitateľného vyznačenia mena, priezviska a adresy pobytu alebo názvu a sídla
držiteľa vozidla na viditeľnom mieste s výnimkou dvojkolesových vozidiel, aj keď netvorí
prekážku cestnej premávky.

(5) Ak vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky alebo ak ide o vozidlo uvedené v odseku 4
a v § 25, môže o jeho odstránení rozhodnúť aj policajt; také vozidlo odstráni na náklady
jeho prevádzkovateľa Policajný zbor alebo správca cesty podľa rozhodnutia policajta. Ak
ide o vozidlo tvoriace prekážku cestnej premávky na diaľnici alebo na rýchlostnej ceste, o
odstránení vozidla rozhodne policajt, ak tak neurobil skôr ten, kto prekážku spôsobil,
alebo správca cesty.

§ 64
Dopravná nehoda
(1) Dopravná nehoda je udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s
premávkou vozidla a pri ktorej

a) sa usmrtí alebo zraní osoba,
b) sa poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie,
c) uniknú nebezpečné veci24) alebo
d) na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom
majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa
Trestného zákona.31)
(2) Za dopravnú nehodu sa považuje aj škodová udalosť podľa odseku 3, ak

a) nie je splnená niektorá z povinností podľa § 66 ods. 6,
b) je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky alebo
c) sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení.

(3) Ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, sa na účely tohto zákona nepovažujú za dopravnú nehodu. Takéto udalosti sú škodovou udalosťou, ktorú orgány Policajného zboru neobjasňujú.
§ 65
Povinnosti vodiča pri dopravnej nehode
Vodič, ktorý sa zúčastnil na dopravnej nehode, je povinný

a) bezodkladne zastaviť vozidlo,
b) zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky po nehode v čase, keď by to bolo
na ujmu zistenia, či pred jazdou alebo počas jazdy požil alkohol alebo inú návykovú látku.
§ 66
Povinnosti účastníka dopravnej nehody
a škodovej udalosti
(1) Účastník dopravnej nehody je osoba, ktorá sa priamo aktívne alebo pasívne zúčastnila
na dopravnej nehode.
(2) Účastník dopravnej nehody je povinný

a) ohlásiť dopravnú nehodu policajtovi,
b) poskytnúť podľa svojich schopností a možností zranenej osobe prvú pomoc a
bezodkladne privolať záchrannú zdravotnú službu,
c) urobiť potrebné opatrenia na záchranu osoby alebo majetku ohrozeného dopravnou
nehodou,
d) zotrvať na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajta alebo sa na toto miesto
bezodkladne vrátiť po poskytnutí alebo privolaní pomoci, alebo po ohlásení dopravnej
nehody,
e) zdržať sa konania, ktoré by bolo na ujmu vyšetrenia dopravnej nehody, najmä
premiestnenia vozidiel,
f) urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky na mieste
dopravnej nehody,
g) umožniť obnovenie cestnej premávky, najmä premávky vozidiel pravidelnej verejnej
dopravy osôb,
h) preukázať svoju totožnosť na požiadanie iného účastníka dopravnej nehody,
i) bezodkladne upovedomiť osobu, ktorá nie je účastníkom dopravnej nehody, o hmotnej
škode, ktorá jej bola spôsobená dopravnou nehodou, a oznámiť jej svoje osobné údaje; ak
to nie je možné, upovedomenie a oznámenie zabezpečí prostredníctvom Policajného
zboru.

(3) Ak je to nevyhnutné na uvoľnenie alebo na ošetrenie zranenej osoby alebo na
obnovenie cestnej premávky, účastník dopravnej nehody môže premiestniť vozidlá,
pritom je však povinný vyznačiť postavenie vozidiel po dopravnej nehode, situáciu a
stopy.

(4) Účastník dopravnej nehody je povinný poskytnúť orgánu Policajného zboru potrebnú súčinnosť pri objasňovaní dopravnej nehody vrátane predloženia dokladov, ktoré s tým súvisia.
(5) Účastník škodovej udalosti je osoba, ktorá sa priamo aktívne alebo pasívne zúčastnila
na škodovej udalosti.

(6) Účastník škodovej udalosti je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo, preukázať svoju
totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, poskytnúť údaje o poistení vozidla, zdržať
sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola
ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Ak účastník škodovej udalosti
spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom
túto osobu bezodkladne upovedomiť a oznámiť jej svoje osobné údaje.
Zákon 8/2009