macinkaX
25.12.10,21:22
Prosim o radu. Objednavala som si plastove okna vratane montaze, v zmluve bol datum dodanie uvedeny 8-12 tyzdnov. Napriek tomu, ze uz ubehlo 16 tyzdnov okna stale nemam a podla vyjadrenie firmy mi ich budu montovat az na jar. Rada by som preto odstupila od zmluvy. Co to pre mna znamena? Som povinna zaplatit za okna ak su uz vyrobene, alebo vo vyrobe alebo platit poplatky? (tak mi to bolo povedane v danej firme). Ak by mi ich namontovali aj o x tyzdnov, mesiacov, nemozem objednavku zrusit, bez toho, aby som im cokolvek platila? Viem, ze odstupit mozem aj bez udania dovodu, ale potom im musim uhradit to, co uz urobili. Nieje vsak mozne pre ich meskanie odstupit bez tejto nahrady? Dakujem
hnedoočka
25.12.10,20:27
zvyčajne sa do zmluvy uvádzajú podmienky odstúpenia,prípadne aspoň penále za oneskorené vykonanie diela.....nemáte niečo v tom zmysle?
macinkaX
25.12.10,20:31
no praveze tam je, ze po zadani do vyroby moze zakaznik odstupit od zmluvy, ale uhradit firme naklady stanovene individualne pracovnikom.
profesional
25.12.10,20:41
Je potrebne ich vyzvat aby v primeranej nahradnej lehote plnili. Ak nebudu plnit ani v primeranej nahradnej lehote, je mozne od zmluvy odstupit. V pripade ostupenia od zmluvy z dovodu neplnenia nie je potrebne im zaplatit uz nic a oni budu povinni vratit aj zalohu ak nejaku prijali, nakolko dojde k zruseniu zmluvy od prvopociatku.
macinkaX
25.12.10,20:47
a na aky paragraf sa mam odvolat v tomto pripade? lebo oni tvrdia, ze im budem musiet platit za robotu, ktoru uz vykonali. aka je ta primerana lehota? zalohu som platila 70%
arizona
25.12.10,20:49
no praveze tam je, ze po zadani do vyroby moze zakaznik odstupit od zmluvy, ale uhradit firme naklady stanovene individualne pracovnikom.
Ale od zmluvy chcete odstupit preto,lebo oni nedodrzali podmienky!
Takze si stoj za svojim,pisomne im oznam dovod, ze odstupujes od zmluvy nakolko ich firma nedodrzala podmienky-takze nemaju narok si pytat nejake odskodne.
hnedoočka
25.12.10,20:56
a na aky paragraf sa mam odvolat v tomto pripade? lebo oni tvrdia, ze im budem musiet platit za robotu, ktoru uz vykonali. aka je ta primerana lehota? zalohu som platila 70%

na tvojom mieste by som im napísala list a upozornila ich na nedodržanie termínu, stanovila náhradný termín,ak do tejto doby nedôjde z ich strany k plneniu,tak odstúpiš od zmluvy i napriek klauzule,akú máte v zmluve.
Ináč si myslím, že sa dostaneš do opletačiek s nákladmi firmy za započatú výrobu a vrátením tvojej zálohy....táto zmluva je pravdepodobne robená zo strany firmy a chráni ich záujmy, nie tvoje oprávnené nároky.
220870
25.12.10,21:06
Neviem ,ako to funguje s takýmto niečím som sa ešte nestretol ,ale .Penále za nedodržanie termínu platí ten ,ktorý termín nedodržal, nie poškodený(penále sa ráta za každý deň ,mínus percentá ,býva to rôzne ,ale väčšinou okolo 0,05%)malo by to byť v zmluvných podmienkach, ak nie ,tak sa postupuje podľa zákonom stanoveného penále ,alebo to môžete hnať pred súd a vymáhať si aj následné škody spôsobené nedodaním ,ak nejaké sú.Môžete aj žiadať o vyššie penále,percentá.Seriózne firmy montujú okná max do 4 týždňov.Neskrší termín pripúšťam len vtedy, ak sa jedná o atipický tvar ,farbu alebo profil.Niektoré fa ponúkajú pred zimou možnosť objednať teraz a montovať na jar.Nechcem mudrovať ,ale !Dobre ste pochopili zmluvné podmienky?
Na vašom mieste by som mal oči na stopkách.Trh s oknami sa začína prudko prepadať a predpokladám, že budúci rok bude rokom krachov výrobcov okien.Podľa nejakej odbornej analízy by na slovensku mal byť priestor max pre 4 výrobné firmy ,zbytok by mal postupne krachnúť.
hnedoočka
25.12.10,21:19
Neviem ,ako to funguje s takýmto niečím som sa ešte nestretol ,ale .Penále za nedodržanie termínu platí ten ,ktorý termín nedodržal, nie poškodený(penále sa ráta za každý deň ,mínus percentá ,býva to rôzne ,ale väčšinou okolo 0,05%)malo by to byť v zmluvných podmienkach, ak nie ,tak sa postupuje podľa zákonom stanoveného penále ,alebo to môžete hnať pred súd a vymáhať si aj následné škody spôsobené nedodaním ,ak nejaké sú.Môžete aj žiadať o vyššie penále,percentá.Seriózne firmy montujú okná max do 4 týždňov.Neskrší termín pripúšťam len vtedy, ak sa jedná o atipický tvar ,farbu alebo profil.Niektoré fa ponúkajú pred zimou možnosť objednať teraz a montovať na jar.Nechcem mudrovať ,ale !Dobre ste pochopili zmluvné podmienky?
Na vašom mieste by som mal oči na stopkách.Trh s oknami sa začína prudko prepadať a predpokladám, že budúci rok bude rokom krachov výrobcov okien.Podľa nejakej odbornej analízy by na slovensku mal byť priestor max pre 4 výrobné firmy ,zbytok by mal postupne krachnúť.

myslela som penále vyúčtované firme za nedodržanie termínu....ak nie zmluvné ,tak podľa občianskeho zákonníka sú určite vymožiteľné....ale inak s tebou súhlasím ,preto navrhujem čo najschodnejšiu cestu pre zadávateľku....radšej sa ,aj keď po určitom nátlaku ,dohodnúť, než sa súdiť, či čakať ,kedy sa firma rozhýbe./môže sa stať, že nebude od koho ich vymáhať,ani poskytnutú zálohu/
Treba ich vyzvať písomnou formou, nech máš nejaký rukolapný dôkaz o ich neinformovaní o predĺžení dodacej lehoty.
Mária27
27.12.10,05:13
a na aky paragraf sa mam odvolat v tomto pripade? lebo oni tvrdia, ze im budem musiet platit za robotu, ktoru uz vykonali. aka je ta primerana lehota? zalohu som platila 70%
Až do zhotovenia diela máš právo bezdôvodne odstúpiť od zmluvy podľa § 642 ods. 1 obč. zákonníka. Vtedy by si mu musela zaplatiť doterajšie práce, avšak tiež len za predpokladu, že by výsledok práce nemohol použiť inak. Okná by sa asi predali.

Teba sa však týka § 642 ods. 2, kedy nie on ale ty máš právo na náhradu nákladov v zmysle § 639. Zo zákona máš právo od zmluvy odstúpiť (aj § 517 ods. 1) a zmluva sa od začiatku zrušuje (§ 48 ods. 2).

Čo sa týka preddavku, zhotoviteľ mal právo ho pýtať z dôvodu vysokých nákladov diela. Mohol ho použiť aj ako prostriedok na zabezpečenie plnenia tvojho záväzku v prípade, že by si od zmluvy bezdôvodne odstúpil. Keďže sa však zmluva od začiatku zruší z jeho viny, preddavok je povinný vrátiť; inak by išlo o bezdôvodné obohatenie z právneho dôvodu, ktorý odpadol (§ 451).

Primeraná lehota na zhotovenie diela môže byť napr. do 20. januára.

§ 642

(1) Až do zhotovenia diela môže objednávateľ od zmluvy odstúpiť; je však povinný zaplatiť zhotoviteľovi sumu, ktorá pripadá na práce už vykonané, pokiaľ zhotoviteľ nemôže ich výsledok použiť inak, a nahradiť mu účelne vynaložené náklady.

(2) Objednávateľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy aj vtedy, ak je zrejmé, že dielo nebude včas hotové alebo nebude vykonané riadne, a ak zhotoviteľ neurobí nápravu ani v poskytnutej primeranej lehote.