mipam
27.12.10,06:17
Dobrý deň,
chcela by som poradiť ohľadom platenia daní za rok 2010. Od januára 2010 som na rodičovskej dovolenke a zároveň som celý rok prenajímala byt za 480 mesačne (vrátane energií). Teraz od 1.decembra som zamestnaná na plný úväzok, moje dieťa je v jasličkách.
Som prihlásená na daňovom úrade a mám pridelené DIČ.
Rodičovský príspevok som mala 164,22 eur mesačne (na materskú som nemala nárok pretože som pracovala v zahraničí a neplatila si tu odvody do soc. poist.), reálne mesačné náklady na byt sú ca. 160 eur (plus hypotéka), cena bytu bola ca. 2,3 mil skk (s dph).
Otázka 1: Ako si mám vypočítať daň za rok 2010, mám nárok na odpočítalnú položku? Môžem si uplatniť paušálne/reálne výdavky na byt? Aký je výpočet, resp čo je pre mňa výhodnejšie?
Otázka 2: Ako mám napísať zmluvu o prenájme v roku 2011, budem musieť platiť zdravotné alebo iné poistenie aj z prenájmu, ak som zamestnaná?
Ešte pre doplnenie, i keď neviem ako a či to ovplyvní výpočet - som slobodná matka a otec dieťaťa mi naň nič neprispieva. Plus som spoločníkom v jednej sro-čke, ale nemám z nej žiadny príjem.
Ďakujem vopred za všetky rady.
wallie
27.12.10,14:43
podáš si daňové priznanie
- rodičovský príspevok sa doň nezahŕňa je to štátna sociálna dávka,
- výdavky môžeš k prenájmu uplatniť buď 40% z príjmov, alebo skutočné výdavky,
- výdavky uplatníš také, ako je pre teba výhodnejšie (do skutočných zahrnaš mesačné platby za energie a pod., hypotéku nie)
- nárok na odpočítateľnú položku máš v plnej výške ak ročný základ dane nepresiahol 15387,12 Eur
- k 1.1.2011 si povinná sa registrovať vo svojej zdrav.poisťovni ako SZČO
- povinnosť platenia odvodov do ZP - záleží od toho ako bude vyzerať celkové daňové priznanie za r.2010, aký bol príjem zo zamestnania, výpis z DP sa predkladá zdrav.poisťovni ale až v termíne 30.06.2011 :)
mipam
27.12.10,22:50
ďakujem za odpoveď.
Moj príjem zo zamestnania v 2010 nebude viac než 1000 eur, ciže ak som to správne tak zhruba vyrátala, tak nebudem platiť žiadnu daň? (ale priznanie si musím podať)
Ešte by som sa chcela opýtat - na zdravotke budem teda od januara musiet byt registrovana ako SZCO aj ako zamestanec?
wallie
28.12.10,11:05
ďakujem za odpoveď.
Moj príjem zo zamestnania v 2010 nebude viac než 1000 eur, ciže ak som to správne tak zhruba vyrátala, tak nebudem platiť žiadnu daň? (ale priznanie si musím podať)Áno
Ešte by som sa chcela opýtat - na zdravotke budem teda od januara musiet byt registrovana ako SZCO aj ako zamestanec? Áno

ešte dopĺňam k tej registrácii za SZČO u ZP, stačí do 31.1.2011


Zmeny v oznamovacích povinnostiach - viď na stránke ZP Dôvera

Zostáva zachovaná všeobecná osemdňová lehota na plnenie zákonných oznamovacích povinností. Avšak pozor! V prechodnom období je pre „staronové“ subjekty ustanovená lehota do 31. januára 2011. Platí pre tých, ktorí svoju činnosť vykonávajú už dnes, ale nemali povinnosť to zdravotnej poisťovni ohlásiť a platiť. Napríklad prenajímatelia, umelci a študenti. Ide o tieto povinnosti:
oznámiť vznik platiteľa poistného – zamestnávateľa,
oznámiť vznik SZČO (osoba dosahujúca príjem z podnikania, zo samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a má pridelené daňové identifikačné číslo)
dobrovoľne nezamestnaná osoba, ktorá už takouto po 1. januári 2011 nie je,
študent, ktorý dosiahol k 31. decembru 2010 vek 26 rokov.