Tanicka
27.12.10,10:15
Chcela by som sa spýtať, koľko eur mesačne môžem zarobiť, aby z toho nebol nejaký "problém"? a približne mi viete povedať, aká je max. (ročná) suma, z ktorej ešte nemusím platiť daň? - pri podávaní daňového priznania; taktiež max. koľko hodín mesačne môžem odrobiť??

Ďakujem.
ivka70
27.12.10,09:22
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času (teda max. 20 hodin/tyzdenne)
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
__________________________________________________ ____

Mesačná nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka:

január – december 2010 335,47 €

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka pre ročné zúčtovanie alebo daňové priznanie 2010 je 4025,70 €, ak dosiahnes 1/2 z toho, si povinna podavat DP.
Tanicka
27.12.10,09:41
Za tento rok mám zárobok menší ako 2200 eur - u viacerých zamestnávateľov dokopy, ale nikde mi nestrhávali daň. je nutné podávať daňové priznanie?

a čo sa stane, ak sa mi "podari" niektorý mesiac prekročiť tú max. mesačnú pracovnú dobu?
veronikasad
27.12.10,10:33
Za tento rok mám zárobok menší ako 2200 eur - u viacerých zamestnávateľov dokopy, ale nikde mi nestrhávali daň. je nutné podávať daňové priznanie?

a čo sa stane, ak sa mi "podari" niektorý mesiac prekročiť tú max. mesačnú pracovnú dobu?

Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov môžeš mať podpísané len u jedného zamestnávatela.
Fond prac.času sa sleduje v súhrne za celé obdobie, na ktoré je dohoda o brigáde študenta uzatvorená.
Tanicka
27.12.10,11:34
praveze som spravila taku hlupost, ze som u vsetkych zamestnavatelov podpisala, aby mi dan nestrhavali.

ak mam napr. 3 zamestnavatelov, stale plati, ze za rok mozem odrobit max. 1060 hodin - dokopy u vsetkych troch. dobre tomu rozumiem?

na jednu brigadu mam dohodu od 7/2010 do 7/2011, ostatne su napr. na umelecku zmluvu - komparz, kde hodiny ani nie su. a k tomu dohoda ani nie je..
veronikasad
27.12.10,11:38
praveze som spravila taku hlupost, ze som u vsetkych zamestnavatelov podpisala, aby mi dan nestrhavali.

ak mam napr. 3 zamestnavatelov, stale plati, ze za rok mozem odrobit max. 1060 hodin - dokopy u vsetkych troch. dobre tomu rozumiem?

na jednu brigadu mam dohodu od 7/2010 do 7/2011, ostatne su napr. na umelecku zmluvu - komparz, kde hodiny ani nie su. a k tomu dohoda ani nie je..
Nemôžeš mať podpísané vyhláseniea u všetkých len u jedného. Rok 2010 už nechaj tak, za podpísané vyhlásenie je zodpovedný daňovník. Od 1.1. 2011 si nechaj len u jedného - u ďalších ukonči.

Všetky príjmy musíš zahrnúť do ročného zúčtovania dane alebo DP za rok 2010.

Dohodu o BPŠ môžeš mať podpísanú u viacerých zamestnávatelov. Fond prac. času sa sleduje u každého samostatne. (S umeleckou zmluvou som sa nestretla).
zk24
30.10.11,17:50
Ahojte,

chcela by som sa spýtať, aký je rozdiel keď uzatvoríme Dohodu so študentom v štatúte "dohoda o brigádnickej práci študenta" a v štatúte "Dohoda o pracovnej činnosti". Viem, že DoBPŠ je na max.20h týždenne a tá druhá na max.10h týždenne. Ale líši sa to ešte v niečom?

Ak chceme študenta na 5h týždenne, je nejaký dôvod prečo by sme museli uzavrieť práve DoBPŠ, alebo je to v tomto prípade jedno? Viem, že odvody do SP sú rovnaké vo všetkých druhoch dohody, ale nemá nejaké povinnosti študent potom z DoPČ voči ZP, alebo je to naozaj jedno?

Ďakujem.
Xanti
30.10.11,17:55
K DoBPŠ musíš pripojiť potvrdenie o návšteve školy, ináč okrem tých hodín čo si si sama napísala rozdiel nie je.
Študent môže mať DoBPŠ, a aj DoPČ alebo aj DoVP.
Občan môže mať len DoPČ, alebo DoVP.
zk24
30.10.11,17:58
K DoBPŠ musíš pripojiť potvrdenie o návšteve školy, ináč okrem tých hodín čo si si sama napísala rozdiel nie je.
Študent môže mať DoBPŠ, a aj DoPČ alebo aj DoVP.
Občan môže mať len DoPČ, alebo DoVP.

Jasné to potvrdenie treba. Takže nie je rozdiel. Som sa bála, že či nie je povinnosť trebárs so študentom DoBPŠ, prípadne že poistenec štátu môže iba takú alebo takú dohodu...

Super vďaka...
Xanti
30.10.11,17:59
Nie nie je to úplne jedno. Študent má viac možností. :D
zk24
30.10.11,18:19
Ak už niekoho zamestnávame (teda sme registrovaní pre daň zo závislej činnosti) a ideme zamestnať ešte dohodára, už netreba následne nahlasovať na DÚ nič, že nie? Dohodára som prihlásila na SP, a to by malo byť všetko ak som na niečo nezabudla. V poslednej dobe nejako všetko zabúdam, tak si potrebujem overovať aj uplne triviálne veci... :(

je to prosím tak?
Mila123
30.10.11,18:25
áno, je to tak.....
IVEB
27.03.12,04:46
Ak chcem zamestnať študenta na dohodu o brigádnickej práci študentov resp. inú dohodu a 16 rokov dovršil v 02/2012 , môžem s ním uzavrieť dohodu od 01.04.2012 alebo musím počkať až do 31.8.2012?
Tweety
27.03.12,05:34
Ak chcem zamestnať študenta na dohodu o brigádnickej práci študentov resp. inú dohodu a 16 rokov dovršil v 02/2012 , môžem s ním uzavrieť dohodu od 01.04.2012 alebo musím počkať až do 31.8.2012?
A má štatút študenta? Ak má, môžeš ju uzatvoriť už 1.4., prečo chceš čakať až do 31.8?
SSAndrea
28.05.12,08:02
Dobrý deň, poradí mi niekto? Môžem uzatvoriť DoBPŠ so študentom, ktorý teraz urobil Bc.štátnice a pravdepodobne pôjde ďalej na Ing. štúdium. ale to zatiaľ nevie, ešte neboli skúšky. Alebo mám radšej uzatvoriť DoPČ a mám to bez problémov. Považuje sa v tomto "preklenovacom" období do októbra stále za študenta? Kde by som si takéto veci mohla naštudovať - najlepšie na nejakých príkladoch. Pozerala som ZP ale je tam písané len o období prázdnin v súvislosti so získaním potvrdenia o návšteve školy ale nič v súvislosti s tým, či je ešte takýto študent naozaj študentom alebo nie.
ďakujem
Tweety
28.05.12,08:04
On už urobil štátnice, takže nemá štatút študenta.