Simka
30.11.05,10:35
Chcem sa spytat, ako prebieha danova kontrola vo firmach - zameriavaju sa len na nas alebo kontroluju aj dodavatelov - mame asi 20 dodavatelov, ktori nam vystavuju faktury - bude sa kontrola tykat aj ich (spravnost faktur, cisla uctov a pod) Diky
Monika1
30.11.05,10:44
Pri väčších sumách alebo často opakovaných vyšších čiastkach, hlavne za služby si zvyknú preveriť aj obchodných partnerov.
karpis
30.11.05,10:48
Niekedy keď sa ti často opakujú väčšie sumy tak skontrolujú aj dodávateľov. Ja som mala prípad, ked nás danový úrad vyzval aby sme potvrdili, či sme obchodovali s kontrolovanou firmou, museli sme to doložiť faktúrami , zmluvami apod. Kontrolovali im opodstatnenosť cesťákov.
Lucy
30.11.05,10:52
Daňový úrad zvykne robiť tzv. krížové kontroly.

T.z. ak máte najakú fa v nákladoch a niečo sa im tam nepozdáva, tak jednoducho požiadajú daňový úrad, do oblasti ktorého daný daňový subjekt patrí a dožiadajú si overenie, či to daná FO alebo PO má zúčtované, odvedené DPH, v dani z príjmov... Všetko závisí prípad od prípadu.

Z vlastnej skúsenosti môžem len potvrdiť, že kontrolovali fa u malého živnostníka, kt. faktúroval práce veľkej firme.
JanaSys
30.11.05,12:38
V firme xy prišli na kontrolu len preto, lebo si v jednej českej firme skontrolovali sumu nadobnutia z EU od slovenskej firmy a požiadali o kontrolu DU o kontrolu súhrnného výkazu, ktoré podala firma xy na ICDPH českej firmy za dané obdobie. A nesedelo to. Nakoniec bol problém len v posunutých mesiacoch, ale aj tak už potom skontrolovali firme xy celú DPH.
a.peter
30.11.05,12:56
Danova kontrola sa zameriava na firmu. Vasich dodavatelov nekontroluju. Len si preveruju, ci to co bolo fakturovane naozaj bolo urobene, alebo dodane. Dat si pozor treba najme na "odpisovacky". Danovaci maju velmi dobry nos na pochybne firmy a aj ich poznaju. Tych par usetrenych korun nestoji za riziko, že sa firma, alebo skor majitel dostane do problemov, nielen s danovakmi, ale aj s policiou. Inac je to preverovanie dodavatelov len formalita.
erik.bilka
31.03.12,11:30
Niekedy keď sa ti často opakujú väčšie sumy tak skontrolujú aj dodávateľov. Ja som mala prípad, ked nás danový úrad vyzval aby sme potvrdili, či sme obchodovali s kontrolovanou firmou, museli sme to doložiť faktúrami , zmluvami apod. Kontrolovali im opodstatnenosť cesťákov.

A kontrolujú aj odberateľov? Ked fakturujem do zahraničia (UK) mesačne cca 500 euro?