Buner
27.12.10,14:04
Dobrý deň, neviem či to už niekde je, snažil som sa to hľadať, ale moc som sa v tom nevyznal, tak sa skúsim spýtať.
Založil som si živnosť, budem pracovať ako obchodný zástupca a do predmetov živnosti som si na odporučenie dal:

administratívne služby
organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí
reklamné a marketingové služby
počítačové služby
sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb
sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu

1. chcem sa opýtať, či je výhodné prepísať mobil ktorý mám a budem ho používať aj na prácu na živnosť, aby som si mohol odpísať to čo za neho platím zo základu dane.
2. ako to je s autom? je to trošku komplikovanejšie, budem používať na výkon práce auto ktoré je písané na otca, teda vlastne je jeho, ako to urobiť, aby som mohol dať benzín do nákladov, aké úkony treba k tomu spraviť?
3. dočítal som sa že je nejaký rozdiel medzi paušálnymi výdavkami a skutočnými ... týka sa ma to? musím podla toho niečo robiť a viesť si podla toho niečo, alebo keď budem pred daňovým priznaním, učtovníčka (ktorú si budem musieť zohnať) už bude vedieť čo s tým? alebo to musím ešte na začiatku daňového roku niekde nahlásiť či budem mať také alebo také výdavky?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc a prosím nenápíšte mi že to už niekde je, lebo sa tu v tom dosť ťažko vyznať.
Economic
28.12.10,05:38
Dobrý deň, neviem či to už niekde je, snažil som sa to hľadať, ale moc som sa v tom nevyznal, tak sa skúsim spýtať.
Založil som si živnosť, budem pracovať ako obchodný zástupca a do predmetov živnosti som si na odporučenie dal:

administratívne služby
organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí
reklamné a marketingové služby
počítačové služby
sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb
sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu

1. chcem sa opýtať, či je výhodné prepísať mobil ktorý mám a budem ho používať aj na prácu na živnosť, aby som si mohol odpísať to čo za neho platím zo základu dane.
2. ako to je s autom? je to trošku komplikovanejšie, budem používať na výkon práce auto ktoré je písané na otca, teda vlastne je jeho, ako to urobiť, aby som mohol dať benzín do nákladov, aké úkony treba k tomu spraviť?
3. dočítal som sa že je nejaký rozdiel medzi paušálnymi výdavkami a skutočnými ... týka sa ma to? musím podla toho niečo robiť a viesť si podla toho niečo, alebo keď budem pred daňovým priznaním, učtovníčka (ktorú si budem musieť zohnať) už bude vedieť čo s tým? alebo to musím ešte na začiatku daňového roku niekde nahlásiť či budem mať také alebo také výdavky?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc a prosím nenápíšte mi že to už niekde je, lebo sa tu v tom dosť ťažko vyznať.

1. Mobil by som dala prepísať na IČO teda sa SZČO, poctivo by som si odkladala všetky nákladové bločky.
2. k automobilu pozri tému automobil v podnikaní. Určite treba na DÚ oznámiť, že na podnikateľské účely budeš využívať auto, nakoľko by si mal platiť D z MV - ozaj Ti treba účtovníčku, aby Ti poradila čo a ako
3. Paušálne výdavky : nemusíš viesť účtovníctvo a do nákladov si dávaš do teraz 40 % + uhradené odvody
4. Skutočne uhradené výdavky, vrátane odvodov - viesť účtovníctvo. Klient použije tú variantu, čo je pre neho výhodnejšie.
Buner
28.12.10,09:22
Dakujem velmi pekne za radu :)