Janca
17.08.04,11:38
Mozno si niekto povie, ze je este zavcasu o tomto hovorit, ale podla mna uz pocas celeho roka 2004 si robime evidenciu, kto patri pod ktory DU. Vymenou DIC-iek vsak vyvstava problem, ako rozoznate na ktory DU mate dat hlasenie /bonzaky/, ked sa zabudnete na to opytat toho, komu robite uhradu v hotovosti /vid zakon o sprave dani a poplatkov/???
vladan
17.08.04,09:40
... všetko je na webe!!! Ak si pozrieš www.drsr.sk, tak tam máš uvedené aj staré DIČ. Takže asi podľa toho :-)))
Janca
17.08.04,09:45
Hej Vladan, ale samozrejme som myslela na tych "novych", ktori este "stare DIC" nemali.
vladan
17.08.04,09:50
jáááj, tak to neviem!!! :-))) ale vieš čo, sa mi zdá, že aj keď to IČ DPH je náhodne generované, možno to má nejaký algoritmus tvorenia podľa daňových úradov :-)
A čo keby si zavolala na daňový úrad a vyhúkala ich, že ty to chceš vedieť už teraz, lebo sa chceš pripraviť na január 2005??? Správca dane by bol z teba paf!!! :-))) A náhodou nebola novela zákona o správe daní a poplatkov? A nebolo toto ustanovenie zrušené? Nečítala som novelu, takže neviem :-)
Pekný deň
bea
17.08.04,09:52
Ja si zvyknem u fyzických osôb vytlačiť zo stránky www.zrsr.sk živnostenský list a podľa miesta podnikania zistím na stránke www.drsr.sk v časti "Zistenie miestnej príslušnosti", kam podnikateľ patrí. Nejedná sa totiž vždy o platiteľa DPH. Vtedy mi nepomohlo ani predtým DIČ, lebo u fyzických osôb je to rodné číslo.
Oldi
17.08.04,09:57
jáááj, tak to neviem!!! :-))) ale vieš čo, sa mi zdá, že aj keď to IČ DPH je náhodne generované, možno to má nejaký algoritmus tvorenia podľa daňových úradov :-)
A čo keby si zavolala na daňový úrad a vyhúkala ich, že ty to chceš vedieť už teraz, lebo sa chceš pripraviť na január 2005??? Správca dane by bol z teba paf!!! :-))) A náhodou nebola novela zákona o správe daní a poplatkov? A nebolo toto ustanovenie zrušené? Nečítala som novelu, takže neviem :-)
Pekný deň
Pozor! To nie je celkom náhodné, naše múdre hlavičky tam hore to vymysleli tak, že to číslo je deliteľné tuším 11-kou, to je vraj tiež spôsob preverenia si, či to číslo je správne, pekné, že ? :)
Janca
17.08.04,10:03
to BEA: Teda BEA Tvoj napad sa mi paci, ze ma to hned nenapadlo. Avsak neviem /asi len podla adresy/ako by som oznamila cloveka-obcana, ktoremu by som vyplatila napr. nejaky prijem plynuci zo zmluvy podla Obc. zakonnia. Tam by mi register nepomohol, asi len ta adresa a podla nej miestne prislusny DU.
to VLADAN: Bohuzial zakon nezrusili ani jeho paragraf 32, odst. 5. No a v novych DIC algoritmus nehladaj, nie je tam, to mam zistene u nas na registracii.
Oldi
17.08.04,11:36
Škoda, že túto nahlasovaciu povinnosť ešte nezrušili, je to viac-menej zbytočné, myslím, že vo veľmi málo prípadoch robia na základe týchto údajov krížové kontroly. A je celkom možné, že na mnohých daňových úradoch skončia tieto hlásenia niekde v archíve a nikto ich nepreveruje, neporovnáva. Ale my s tým máme zase dosť roboty, no nie ?

Ozaj a skúšali ste nové DIČ deliť jedenástimi ? :)
vladan
17.08.04,11:52
áno, ja hneď. A vieš čo? Normálne nám pridelili platné IČ DPH! jéééééj :-)))
Dada
17.08.04,12:08
Škoda, že túto nahlasovaciu povinnosť ešte nezrušili, je to viac-menej zbytočné, myslím, že vo veľmi málo prípadoch robia na základe týchto údajov krížové kontroly. A je celkom možné, že na mnohých daňových úradoch skončia tieto hlásenia niekde v archíve a nikto ich nepreveruje, neporovnáva. Ale my s tým máme zase dosť roboty, no nie ?

Ozaj a skúšali ste nové DIČ deliť jedenástimi ? :)
Možno krížové kontroly nerobia, ale keď som mala kontrolu z DÚ za rok 2002, tak ma to pýtali. A potom si tú moju "nahlášku" kontrolovali s dokladmi v účtovníctve.
Viera
17.08.04,12:08
Možno sa budete čudovať, ale u nás nahlasovanie kontrolovali. Prišli na kontrolu so zoznamom a fajkali si faktúry...

Dokonca známemu sa stalo to, že mal celé účtovníctvo v poriadku, tak sa zamerali na nahlasovanie, a tam niečo našli a bola z toho pokuta ...
Oldi
17.08.04,12:11
Nuž, čo dodať... Výnimka potvrdzuje pravidlo... alebo výnimky :)
Oldi
17.08.04,12:13
áno, ja hneď. A vieš čo? Normálne nám pridelili platné IČ DPH! jéééééj :-)))
:eek: :)

To je super, predstav si, aj nám... :D
bea
17.08.04,13:41
Ja mám skôr takú skúsenosť, že na základe našich oznámení a zrejme pri kontrole u konkrétneho podnikateľa, žiadal DÚ doplnenie údajov.
viktoria
18.08.04,05:05
Mi máme pravidelne každý rok krížové kontroly.
Paula
19.08.04,08:59
Rada by som sa opýtala tých, ktorí už absolvovali kontroly, ktoré zaujímalo aj "bonzáctvo", či im lustrovali len faktúry, alebo aj pokladničné doklady. Ak napr. nakúpim od fyzickej osoby - živnostníka kancelársky papier, tlačivá, perá atp. v jeho predajni vždy len cez ERP v rámci kal. roka úhrnom za viac ako 10 tisíc, tiež ho treba bonzovať?
Mickya
19.08.04,09:06
Platby cez bankový účet a cez ERP sa nebonzujú.
Aňa
19.08.04,09:27
Musím sa k tejto téme tiež vyjadriť. Manžel mal teraz kontrolu na "Bonzák" a najprv išli konkrétne na faktúru, ale potom kontrolovali celé účtovníctvo. Čo som sa veľmi čudovala, zamerali sa napríklad na faktúru z Datartu, kde sme kúpili tlačiareň a veľa nechýbalo, chceli mi to vyhodiť z výdajov. Dôvod? Na faktúre a dodacom liste nie je vyslovene napísaná tlačiareň, ale len ich čísla. Doložila som ešte aj záručný list a veľa nechýbalo, chceli aby som si išla do Datartu doplniť faktúru, kde mi vyslovene dopíšu, že ide o tlačiareň.
Paula
19.08.04,10:50
Tie kódy tovarov na faktúrach alebo bločkoch sú predajcovi asi uznávané, ale tým, ktorí ich účtujú do nákladov to má vyrábať problémy s DÚ? Asi budeme musieť za každým kódom písať, čo sme zakúpili. I keď kdesi v zákone sa píše, že je na DÚ, aby si skutočnosť overil, vypátral.... napr. pri znehodnotení z nejakých príčin. Nie každý podnikateľ môže investovať do kopírky kvôli bločkom, ktoré túžia byť uskladnené v tme a do určitej teploty (napr. SHELL,TESCO...).
Aňa
19.08.04,12:03
Paula, práveže na DU mi povedali, keď som sa ohradila, že nie mojou povinnosťou je, aby som tam išla a mala napísané na faktúre konkrétny tovar, ale je vecou DU, aby si preverila firmu, keď takéto doklady vydáva, tak som nenašla u nich podporu. Odpoveď bola asi v tom zmysle, že keď budú kontrolovať ich firmu a narazia na niečo takéto, tak ich budú sankcionovať. Tak isto už mám skúsenosti s jedným bratislavským DU, keď napadli doklad "koncový zákazník", čo som sa už stretla vo viacerých firmách. Dožadujú sa konkrétneho mena, OP, rod.čísla a iných údajov. Keď som im vysvetlila, že príde radový občan do firmy a kúpi si komponenty napr. do počítača, nemôžem predsa od neho pýtať osobné údaje.
ekin
19.08.04,12:24
Ana, skutocne výraz: koncovy zakaznik sa im nepaci? a čo ked občan nechcel nahlasit svoje meno? co koho do toho, ze kupuje nejaky peter zeleny pracku, pocitac a podobne?
asi ale horsie je, ked vo vlastnom podnikat. uctovnictve je taky doklad - zakupenie ako koncovy zakaznik... to verim, ze sa im nepaci... Ale vsetko je o pochopeni DU/MY!!
Paula
19.08.04,12:33
Aňa, priznám sa, že práve teraz si nepamätám, v ktorom paragrafe som to čítala, že je na DÚ overiť si,ak po tom túži. Lebo keď (prepáčte jazykovedci za výraz) mi potopa alebo požiar zničí doklady, môžem ja dokazovať veľké nič. V tom paragrafe to nebolo doslova takto napísané, len si myslím, že aj s touto alternatívou sa rátalo.

P.S.Vie mi niekto poradiť, ako na slovenskej, českej alebo anglickej klávesnici môžem napísať "paragraf" znakom?
Aňa
19.08.04,12:33
Však o to ide. Ale vysvetli to takýmto ľuďom. Ochrana osobných údajov im asi nič nehovorí. Predsa z ulice môže prísť do firmy, aj keď nemá prevádzku nakúpiť si kto chce, čo chce. Ale zase je to len o tom, aby sme si vyšli v ústrety a pochopili jeden druhého.
Mickya
19.08.04,12:42
Pre - Paula:
§ napíšeš tak, že si v spodnom riadku (neviem, či sa mu nehovorí stavový) klikneš na znak SK zadáš En a hneď vedľa - vľavo od toho väčšieho enteru je ten znak. Ak ideš sprava, tak vedľa ô.
------------------------------------
Ešte taká poznámočka keď sa spomenuli tie bločky - mám aj taký blok, kt. som nosila dlho v peňaženke - veď tam je predsa tma (až tak často ju neotváram) - ale aj tak mi to všetko z bloku zliezlo a je to pritom blok z júna tohto roka. Všimla som si to až teraz. Takže výdavky si moc neznížim....
Je to fakt "chutné"....
bea
19.08.04,12:54
Paragraf je ALT+0167, teda ak to mám napísať "polopate" pridržíš ALT a vyťukáš uvedené čísla.
accad
19.08.04,14:06
Pripájam svoju čerstvú skúsenosť. Daňové úrady robia krížovú kontrolu na základe bonzáku. Teraz sme predkladali na DU v BA všetky platby, ktoré sme v hotovosti platili v r.2002 firme sídliacej v Bánovciach n.B. a to na základe žiadosti ich DU. Naša správkyňa overila tieto platby s výpisom, ktorý sme zaslali na ich DU a ktorý to poslal našej správkyni. Firma v Bánovciach nemá v tomto čase ani daňovú kontrolu a o ničom nevedeli. Takže ani nevieme na základe čoho si túto kontrolu vyžiadali. S pozdravom Edita
Naďa
19.08.04,20:18
Ja mám "paragraf" - znak na klávesnici za písmenom ô. Skús sa pozrieť.
Paula
20.08.04,04:39
Ďakujem všetkým za návod na paragraf - & - len taký smiešny sa mi podarilo nájsť.
vladan
20.08.04,05:08
Paula, ja mám § hneď vedľa ô, alebo ak píšeš výkričník !!!! (tak je to na tej istej klávese), tak ho píšeš so Shiftom, ale §§§§§§, píšeš bez schiftu. vieš napísať výkričník (!!!!!!!!!!) ??? Ukáž, či vieš. Ešte musíš mať klávesnicu prepnutú na SK. to čo si našla ako tvoj paragraf je tzv. and v angličtine, ale nevadí, možno si zvykneme aj na nový tvar paragrafu á la PAULA :-)))
Pekný deň
bea
20.08.04,06:04
Ten § Ti nejde ani tými klávesovými skratkami, ako som písala. Ja keď stlačím ALT a súčasne 0167, tak sa mi ukáže toto: §. A to by malo ísť na každej klávesnici.
Paula
20.08.04,11:43
Vladan, skoro som sa pominula od smiechu z tvojej odpovede. Vďaka za dobrú náladu. A pomohlo, aha: § .Paula
ricij
24.08.04,12:46
Občas sa teda na porade dobre zsmejem. 100 bodov Paula za tvoj §. Aj Vám pekný deň všetkým.
Ala
25.08.04,06:56
Pripajám sa k téme, a chcem podotknuť, že tento bonzák doteraz mi veľmi nevadil, lebo nebol prijatý zákon, že všetky termíny musíme splniť, ináč DU bude dávať pokuty.
Avšak, už teraz mi vadí najmä jeho termín predloženia - do 31. 1. Dajme si ruku na srdce - máme všetci urobené učtovníctvo do 31. 1.? Veľmi o tom pochybujem. Potom neviem pochopiť prečo sa daňové nepodáva do 31. 1. Z mojej vlastnej skúsenosti, ako som to robila doteraz bolo, že klient, ktorý mi doniesol učtovníctvo vo februári, bonzák odovzdával spolu s daňovým. Teraz neviem si to predstaviť. Práve mali by sme sa všetci účtovníci spojiť a podáť /dúfam, že nie na lampáreň/ určité návrhy na zmenu termínov, aby nám až tak neničili život - a našu obľúbenú prácu há há há ....... Najde sa niekto?
Julča
25.08.04,12:43
Ja som ešte daňové priznanie nepodávala a celkom tým bonzákom nerozumiem. TMám nahlasovať platby v hotovosti len FO -živonostníkom, alebo aj platby právnickým osobám. Ďakujem za odpoveď.

Julča
bea
25.08.04,13:22
Platby v hotovosti len fyzickým osobám, ale nie je myslené len živnostníkom.Ide aj o platby platíš ifyzickej osobe - nepodnikateľovi, napr. za prenájom bytu, kancelárie a pod.. Teda to, z čoho nezrážaš daň. Nahlasujú sa vtedy, ak im za rok vyplatíš viac ako 10 000,-- Sk.
Paula
25.08.04,13:47
Ten termín "nabonzovania" je naozaj šialený (nielen termín). Svojim priateľom robím DP spravidla po 31.1. A veru mám čo robiť, aby som stihla vôbec zavčasu bonzovať . Je kopec iných kadejakých hlásení, ktoré do 31.1. chcú aj ďalšie organizácie, nielen DÚ.
VieraM
25.08.04,14:12
A nie je termín do 30.1 ? Poklial sa pamätám tak je to do 30 dní po skončení
zdaňovacieho obdobia a to je 30.1. Alebo možno to mám pomýlené už s nejakým
iným termínom ?
Julča
25.08.04,14:52
Díky Bea za odpoveď.
Luckasari
25.08.04,19:45
A nie je termín do 30.1 ? Poklial sa pamätám tak je to do 30 dní po skončení
zdaňovacieho obdobia a to je 30.1. Alebo možno to mám pomýlené už s nejakým
iným termínom ?
ano, termin je do 30 dni po uplynuti kalendarneho roku §32 ods. 5 zakona 511/1992 Zb. o sprave dani a poplatkov
teraz mi napadlo, ako v tejto veci postupuju firmy, ktorych uctovne obdobie je hospodarsky rok? oni do 30.01. vobec nemusia mat vsetky udaje, ak napr. ich hospodarsky rok konci 31.05.
atka4
02.09.04,11:38
Odpoveď nájdeš na www.drsr.sk na pravej strane - zisťovanie miestnej príslušnosti, dozvieš sa, na kt. DÚ máš poslať "info".

Konkrétne adresy DÚ nájdeš napr. aj na stránke www.obcan.sk, časť inštitúcie, kde sú všetky DÚ aj s adresami, aj s tel. číslami, prípadne si vieš miestnu príslušnosť overiť telefonicky.

Ja zvyknem pýtať preventívne opis živn. oprávnenia od každej dotknutej osoby, aj pre identifikáciu, či naozaj podniká, či má oprávnenie na konkrétne činnosti - ak som odberateľ, môžu nastať problémy pri nároku na odpočet DPH ...či oprávnenie nezaniklo ...., ak je plátcom DPH, najmä pri vyšších sumách pýtam opis osvedčenia o pridelení DIČ, dnes IČO pre DPH, nakoľko DÚ sa rád striasa zodpovednosti a tvrdí, že daň. subjekt má vopred overiť, s kým jedná a či má oprávnenie na konkrétne podnikanie a pod. V podstate majú pravdu, len nie vždy je na to čas. Dnes je veľkou pomocou internet, kde si dané údaje môžeš overiť touto formou.

Čo sa týka kontrol daň. úradov, niektoré kontrolujú spätne u oboch firiem, či sú údaje totožné. Podotýkam, že uvádzať treba iba hotovostné platby, kt. úhrn prevýšil sumu 10.000,- Sk, avšak nie platby reg. pokladnicami ani bankou.

Niektoré inštitúcie si dávajú aj tú námahu, že informujú aj FO o tom, že informovali DÚ o vykonaných hotovostných platbách a v akej výške. (Nie každý má na to čas, je to aj finančne zaťažujúce - papier, obálka, poštovné, cesta, čas...., nie je to však povinnosť daň. subjektov).

Keďže robím účtovníctvo niekoľkým FO aj PO, mám aj také skúsenosti z daň. kontrol, že od nás žiadali zdokladovanie splnenia Oznamovacej povinnosti, t.j. je vhodné uvedené oznámenia zasielať doporučene (ale dnes je to veru riadne drahé - 20,- Sk/1 bonz-1 DÚ), dokonca, keď sme mali na 1 DÚ viac FO a zhrnuli sme to na 1 a viac listov za sebou, "upozornili" nás, že sme to mali poslať na každú FO oddelene, nakoľko nemusí byť totožný správca dane a tiež, že sa to zakladá do spisu príslušnej FO. Súhlasila som síce, že správca dane nie je totožný - u FO podľa abecedy, avšak zákon neustanovuje formu spracovania. Takto by sa to podstatne predražilo - viac papierov, väčšia obálka, ťažšia pošta, objemnejšia evidencia. Taktne som podotkla, že si tom predsa môžu sami okopírovať. Sú totiž aj firmy, pre ktoré je aj ten papier drahý.
sway
02.09.04,11:52
ja som asi mimo co ste cim delili? mne vyslo hausnumero, ked vydelim nove dic DPH musi mi vyst co??? :rolleyes:
vladan
03.09.04,04:46
nič ti nemuší vyjsť. Len to tvoje IČ DPH by malo byť deliteľné 11timi. Ak ti vyjde celé číslo - tzn. bez desatinných miest, tak je správne :-)
rosemary
03.09.04,08:10
Mohli by ste mi, pekne prosím napísať, ktorý je to § tie "bonzaky" Díííík
Viera
03.09.04,08:43
Mohli by ste mi, pekne prosím napísať, ktorý je to § tie "bonzaky" Díííík
Z č. 511/1992 o správe daní a poplatkov - §32 - Súčinnosť tretích osôb, odsek 5
rosemary
03.09.04,09:42
Veľmi pekne ďakujem, Viera
rosemary
06.09.04,05:34
Môžete mi ešte poradiť? Patria do tejto skupiny notár, a lekárské prehliadky ktoré preplácame zamestnancom.Lekári uvádzajú na potvrdenkách iba ich registračné čísla, nikdy tam nemajú DIČ.
bea
06.09.04,05:39
Podľa mňa tam patria aj oni, keď im vyplatíte za rok viac ako 10 000,-- Sk. A oznámite ich na DÚ podľa ich adresy.
vladan
06.09.04,09:50
rosemary, neviem, či vieš, že ten limit 10 000,- platí pre jedného človeka, jedného notára, jedného zamestnanca. Ja len tak, lebo mne sa ešte nestalo, žeby som preplatila jednému zamestnancovi lekárske prehliadky v hodnote viac ako 10000,- Sk/rok :-)
ale vy vo firme možno máte nejaké špeciálne prípady, kde lekárske prehliadky presahujú túto sumu :-)
Pekný deň
Heni
06.09.04,15:10
u nás sa robili psychotesty+prehliadka pre celú montážnu skupinu - to bolo pekne cez 10 tis jednému MUDr.-ovi :)
M3G
06.09.04,18:18
Pre tých ktorí si myslia, že bonzáky sú zbytočnosť:

Daňový úrad si tieto veci zakladá obzvlášť dokonale a keď príde na lámanie chleba, nikdy sa ani jeden nestratí. No a keď Vám príde kontrola a vy ste náhodou "zabudli" zaúčtovať jednu faktúru, máte veľký problém...........
rosemary
08.09.04,11:05
Myslela som si , že keď jeden MuDR urobí preventívne prhliadky pre 50 zamestnancov firmy po 300,-, čo je 15 000,- za rok, mala by som to nahlásiť. Alebo sa mýlim?
vladan
08.09.04,11:34
áno myslím, že toho MUDr. by si mala nahlásiť. Ale iba v tom prípade, ak si mu tých 15000,- vyplatila ty (teda máš pokladničné doklady). Lebo ak si to iba preplatila zamestnancom, tak si myslím, že ho nahlásiť nemáš.
Pekný deň
Yvvetta
18.02.05,08:32
Neviete aká je pokuta za nenahlásenie ?

Prevzala som účto od 05/2004 a v 02/2004 bolo asi 3 ľuďom v hotovosti vypl. viac ako 100 tis.
Vôbec ma nenapadlo sa pozrieť spätne.

Čo teraz ? Nahlásiť ich dodatočne alebo radšej nie ?

To je zas deň.
ekin
18.02.05,15:41
ivetka, radsej neskoro, ako nikdy....ja som tiez posielala minuly tyzden
Daska
18.02.05,20:50
Neviete aká je pokuta za nenahlásenie ?

Prevzala som účto od 05/2004 a v 02/2004 bolo asi 3 ľuďom v hotovosti vypl. viac ako 100 tis.
Vôbec ma nenapadlo sa pozrieť spätne.

Čo teraz ? Nahlásiť ich dodatočne alebo radšej nie ?
Radsej nahlasit a pokuta bude 2000,- Sk, neviem v akom je to § ale povedali mi to na DÚ, pokuta za nedodrzanie terminu na odovzdanie hlaseni...
LEV
19.02.05,13:41
Bonz je od januára 2005 už len nad 100 000,-- Sk. Zmena zákona od
1.1. 2005, plati aj na nahlásenia za 2004
Manual
19.02.05,14:05
Neviem či poradím dobre, ale zákon nehovorí, že to musíš poslať doporučene. Ja by som napísal list so spätným datumom, naň dal poznámku že "zalané na DU dňa 20.1.2005" a dobre by som si ho založil. Veď sa nejaký ten list môže na pošte stratiť ?
Ja doklad - list mám, že som to oznámil. Tam bude tvrdenie proti tvrdeniu keby k niečomu došlo. Ja by som sa takto poistil a spätne za pokutu by som to neposielal. Čo vy na to???
Pekný deň želám...
adam
19.02.05,18:22
Neviem či poradím dobre, ale zákon nehovorí, že to musíš poslať doporučene. Ja by som napísal list so spätným datumom, naň dal poznámku že "zalané na DU dňa 20.1.2005" a dobre by som si ho založil. Veď sa nejaký ten list môže na pošte stratiť ?
Ja doklad - list mám, že som to oznámil. Tam bude tvrdenie proti tvrdeniu keby k niečomu došlo. Ja by som sa takto poistil a spätne za pokutu by som to neposielal. Čo vy na to???
Pekný deň želám...
Ty si ale výmyselník.....http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
zuso
19.02.05,19:48
Bonz je od januára 2005 už len nad 100 000,-- Sk. Zmena zákona od
1.1. 2005, plati aj na nahlásenia za 2004
Ozaj to platí aj na nahlasenia za 2004? Vraj to nie je pravda, tak čo? Dosť by mi to pomohlo.
rene
19.02.05,19:55
Je to pravda, platí to aj na hlásenia za rok 2004.
zuso
19.02.05,19:57
Super, ďakujem moc, to mam ušetrenú prácu.
ajacik
01.02.06,17:56
áno myslím, že toho MUDr. by si mala nahlásiť. Ale iba v tom prípade, ak si mu tých 15000,- vyplatila ty (teda máš pokladničné doklady). Lebo ak si to iba preplatila zamestnancom, tak si myslím, že ho nahlásiť nemáš.
Pekný deň

takže bz som sa chcela spýtať:
čo v prípade, že firma prepláca zamestnancom lekárske prehliadky a má aj bločky. hlásiť, alebo nie??

dakujem
spring
01.02.06,18:02
mali sme kontrolu z DU z roku 2001 a dostali sme pokutu 2000Sk za nenahlasenie asi troch faktúr alebo štyroch.
Jana Acsová
01.02.06,18:02
takže bz som sa chcela spýtať:
čo v prípade, že firma prepláca zamestnancom lekárske prehliadky a má aj bločky. hlásiť, alebo nie??

dakujemPozor ... otvorená dosť stará téma.

Ten kto platí fyzickým osobám, ten nahlasuje ... ak hotovostné platby presiahnu u jednotlivej osoby 100 tis. Sk.
Mám za to, že prijímateľom platby je v tomto prípade lekár. Nepredpokladám, že by ste chceli nahlasovať zamestnancov, ktorým ste doklady preplatili ... .-)
ajacik
01.02.06,18:35
všimla som si, že je to staršia téma, ale chcela som reagovať priamo na príspevok.

takže ak som to dobre pochopila (lebo dnes som trošku mimo), tak zamestnávateľ nehlási lekára (samozrejme ani zamestnanca:))

dakujem
ticiana
01.02.06,18:39
spring - to všetko zaleží len na daňových pracovníkoch, kotrý vykonávajú kontrolu!
Myslím si, že tá pokuta bola a hlavne za rok 2001 neporávnená:mad: