pythie
30.11.05,11:38
Som SZČO a pracujem vo firme na základe mantátnej zmluvy. Neexistuje iná obdobná zmluva, a daná spoločnosť je môj jediný "platiteľ". Podľa príspevkov som sa dočítala, že ak sú tieto príjmy mojím jediným príjmom, stávajú sa príjmami zo závislej činnosti, nakoľko som v podstate závislá len od tejto "výplaty" a potom je firma, v ktorej pracujem povinná odvádzať moje odvody ako za zamestnanca.
Zaujímalo by ma, že ak pozastavím moju živnosť, či naďalej bude platiť táto mandátna zmluva a aké dôsledky pre mňa z toho vyplývajú, t.j. či je možné, aby som bola posudzovaná z hľadiska zamestnanca.
ďakujem
ajobs
30.11.05,18:21
Skús si s touto firmou dohodnúť výkon práce na pracovnú zmluvu.
Magma
20.12.05,08:33
Môže mi niekto poradiť, kto môže uzavrieť mandátnu zmluvu (či je nutné mať živn.list), či zamestnávateľ zdaňuje takúto zmluvu, príp. či sú odvoda do SP a ZP?
ajobs
20.12.05,09:43
Môže mi niekto poradiť, kto môže uzavrieť mandátnu zmluvu (či je nutné mať živn.list), či zamestnávateľ zdaňuje takúto zmluvu, príp. či sú odvoda do SP a ZP?

Mandátnu zmluvu uzatvárajú 2 podnikatelia-obchodní partneri, pričom buď sú to SZČO alebo právnické osoby, alebo aj iné subjekty práva (verejnoprávne inštitúcie, samosprávy a pod.) Čiže tam nefiguruje zamestnávateľ a zamestnanec, ale 2 plnoprávni partneri, pričom jeden z nich, ak sú splnené aj ďalšie náležitosti (predmet podnikania atď.) si dáva predmet plnenia do nákladov a ďalší do výnosov, zdaňuje sa až prípadný zisk (alebo základ dane). Odvody sa platia podľa typu podnikateľa - viď tabuľky od Maríny.
petrusa
19.06.06,07:10
Chcela by som sa opytat, ci dvaja zvnostnici musia podpisat mandatnu zmluvu ? Ci je to potrbne na vykon cinnosti a vyplacanie odmeny za tuto cinnost....Je mozne, aby takto fungovali aj na zaklade "ustnej dohody" , na zaklade ktorej, bude jeden zivnostnik fakturovat druhemu...Je to mozne alebo je potrebne uzatvorit mandatnu zmluvu ?
Dakujem
sgm
19.06.06,07:17
A vieš si predstaviť, že na základe ústnej dohody sa potom niečo dokazuje pred súdom? Ja teda nie - stále to zostáva v rovine tvrdenie proti tvrdeniu. Takže zmluva má byť v každom prípade.
Bea
petrusa
19.06.06,07:21
..takto som nad tym uvazovala aj ja.,..len ide o to , ze zivnostnik pre ktoreho robim , ma viacero pracovnikom , ktory s nim nemaju mandatnu zmluva a aj napriek tomu mu fakturuju.....cize nie je to uplne spravne ?
sgm
19.06.06,07:26
Pokiaľ živnostníkom platí pravidelne ich faktúry, je to v poriadku, ale aj tak by som takéto vzťahy radšej ošetrila zmluvne, predsa sú v zmluve spísané podmienky, za ktorých obojstranný vzťah funguje...
Bea
Zuzanečka
19.06.06,07:57
Nemusíš mať mandátnu zmluvu ale musíš fungovať formou objednávka - faktúra. Ta objednávka tam musi byť, lebo inač na zaklade čoho by si fakturovala?