Jana Dé
27.12.10,17:29
Dobrý deň, rada by som poradila ohľadom leasingu. Kúpila som auto na leasing ešte v roku 2008. Vtedy sme s predajcom spísali riadne zmluvu, uhradila som akontáciu a následne som pravidelne mesačne uhrádzala splátky, ktoré obsahovali aj zákonnú a havarijnu poistku. Teraz som však obdržala nový splátkový kalendár, v ktorom mi predajca oznamuje, že vzhľadom na zvyšujúcu sa DPH mi musel upraviť moje mesačne splátky ( ostáva posledných 7 ) a navyšuje mi teda výšku mesačnej splátky od januára 2011 . Je to v poriadku, pokiaľ sme si už dohodli kúpnu cenu vozidla aj podmienky splácania v roku 2008?
VieraPopluharova
27.12.10,16:55
Dobrý deň, rada by som poradila ohľadom leasingu. Kúpila som auto na leasing ešte v roku 2008. Vtedy sme s predajcom spísali riadne zmluvu, uhradila som akontáciu a následne som pravidelne mesačne uhrádzala splátky, ktoré obsahovali aj zákonnú a havarijnu poistku. Teraz som však obdržala nový splátkový kalendár, v ktorom mi predajca oznamuje, že vzhľadom na zvyšujúcu sa DPH mi musel upraviť moje mesačne splátky ( ostáva posledných 7 ) a navyšuje mi teda výšku mesačnej splátky od januára 2011 . Je to v poriadku, pokiaľ sme si už dohodli kúpnu cenu vozidla aj podmienky splácania v roku 2008?

dňa 1.1.2011 nadobúda účinnosť novela zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Cieľom novely je najmä prebratie nových smerníc EÚ do národnej legislatívy ako i dočasné zvýšenie základnej sadzby dane z 19 % na 20 %.
Zvýšenie základnej sadzby dane o 1 % je dočasným opatrením, ktorého platnosť by mala skončiť, keď schodok verejných financií správy dosiahne úroveň menej ako 3 % HDP.

Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, inými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.

Dopad novely zákona na zákazníkov, ktorí majú predmet financovaný formou finančného a operatívneho lízingu.

Čiže, áno od 1.1.2011 sa splátkový kalendár mení z dôvodu výšky sadzby DPH na 20 %.