ante1
27.12.10,21:38
chcel by som predat 1/2 RD ktoru mi darovala starka ale dom je rozdeleny na 2 casti pricom moja cast ktora pozostava z izby, kuchyne a maleho spajzu ma este spolocnu velku chodbu ktora sa nachadza rovno medzi izbou a kuchynou, a v chodbe je este aj spolocny vchod do domu. druhy spolumajitel ale uz ma preburany vchod z opacnej strany a tento spolocny nevyuziva (ale proste aj tak ma nan pravo lebo je spolocny) dom je v dost zanedbanom stave, neoplati sa mi donho vela investovat pokial je tam stale ta spolocna chodba. ozval sa mi kupec ktory by tu moju polovicu kupil v takom stave akom je a vie aj ze je tam spolocna chodba, ale neviem ci by som mu to mohol predat bez suhlasu toho druheho. okrem toho je tu este dalsi problem dom je sice vysporiadany 1/2 mne a 1/2 druhemu ale pozemok ktory je okolo domu je nevysporiadany a je tam vela vlastnikov.
cize otazka je ci by som to mohol predat a co vsetko by som k tomu potreboval. dakujem
Mária27
27.12.10,20:51
Dom máte asi v podielovom spoluvlastníctve s tým, že ste sa dohodli na reálnom užívaní veci. Ak chceš predať svoj podiel, musíš ho najskôr ponúknuť spoluvlastníkovi; ak ho nekúpi, môžeš ho predať inému, nie však lacnejšie. Každý spoluvlastník je oficiálne vlastníkom celého domu, preto aj nový majiteľ by mal byť oboznámený a súhlasiť s reálnym užívaním veci.

Ešte lepšie by bolo, keby ste si dali po prerábke dom skolaudovať ako rodinný dom s dvomi bytmi. Potom by ste boli oficiálne každý vlastníkom jedného bytu a mali by ste aj spoločné časti a spoločné zariadenia domu. Pri predaji by to všetko bolo v zmluve uvedené (§ 5 bytového zákona).
ante1
27.12.10,21:03
Dom máte asi v podielovom spoluvlastníctve s tým, že ste sa dohodli na reálnom užívaní veci. Ak chceš predať svoj podiel, musíš ho najskôr ponúknuť spoluvlastníkovi; ak ho nekúpi, môžeš ho predať inému, nie však lacnejšie. Každý spoluvlastník je oficiálne vlastníkom celého domu, preto aj nový majiteľ by mal byť oboznámený a súhlasiť s reálnym užívaním veci.

Ešte lepšie by bolo, keby ste si dali po prerábke dom skolaudovať ako rodinný dom s dvomi bytmi. Potom by ste boli oficiálne každý vlastníkom jedného bytu a mali by ste aj spoločné časti a spoločné zariadenia domu. Pri predaji by to všetko bolo v zmluve uvedené (§ 5 bytového zákona).

ono je to tak ze v tej jeho casti este byva jeho mama ( 100 rocna) po jej smrti dom pripadne jemu, ale velmi sa mu tiez nechce do domu nic investovat, postavil si novy dom hned vedla tohoto stareho takze tento by potom mozno pravdepodobne chcel zvalit aby mal vacsiu zahradu alebo postavil na jeho mieste novy dom. ja ale valat nic nemienim ,cize predpokladam ze bez mojho suhlasu by ani on nesmel zvalit tu jeho cast (nemyslim teraz na tu spolocnu chodbu ale rovnaku cast ako mam ja tak ma aj on) ta jeho cast je ale v podstatne lepsom stave, pretoze tam stale niekto byva ale u mna to stalo neobyvane 30 rokov tak to zacalo chatrat, na jednej strane je aj mierne narusena statika zacal pukat cely mur od strechy az skoro po dno. navyse v dome bola predtym zavedena elektrika ale momentalne je odpojena (neviem ci na jeho ziadost alebo to spravili elektrarne kvoli tej statike a on si spravil nove rozvody a spolocne hodiny, ktore su teraz vlastne uz len jeho su v jeho casti domu a ja tam elektriku nemam momentalne vobec), cize nejaky dohovor zeby sa spravili 2 bytove jednotky neprichadza k uvahe.
ak ho teda mozem predat, ale nie lacnejsie, treba ist za advokatom a s nim spisat nejaku zmluvu ze som mu ponukal dom za taku a taku sumu?? alebo ako by som mohol neskor dokazat ze som dom nepredal druhemu za nizsiu sumu ako som povedal jemu?
a ako to je s tym nevysporiadanym pozemkom co je okolo domu, co som pisal o prispevok vyssie
Mária27
29.12.10,08:33
Dobre by bolo o probléme sa najskôr porozprávať s bratom. Možno by ti zaplatil viac ako cudzí kupec.

Ak by ti to nevyšlo a trváš na predaji, pošli mu list s doručenkou, navrhni sumu (urob si kópiu listu). Ak predáš potom svoj podiel, brat ako spoluvlastník má právo nahliadnúť do kúpnopredajnej zmluvy a ceny porovnať.
ante1
29.12.10,15:32
to nieje brat, je to len nejaka vzdialena rodina, ale nikdy sme nemali spolu nejake blizsie vztahy, ono ide o to ze pred par dnami sa mi ozval jeden kupec , a ten co ma tu druhu polovicu domu mi povedal ze bez jeho suhlasu to nemozem predat nikomu, ja som sa ohladom toho predtym vobec neinformoval tak som myslel ze je to tak naozaj, no vidim ze predat to mozem komu chcem, na tu otazku uz teda odpoved poznam, teraz ma zaujima este ta druha cast otazky ako je to s predajom v pripade ze okolo domu je ten nevysporiadany pozemok.

a este 1 otazka. ak mu to poslem s tou dorucenkou a spravim si kopiu ako by som to potom mohol dokazat ze na tej kopii bola ta ista cena ako mam napriklad ja na originali, ked on povie ze tu kopiu listu uz nema a ta co mam ja ze je to nejaky iny list
ErinErin
29.12.10,15:51
to nieje brat, je to len nejaka vzdialena rodina, ale nikdy sme nemali spolu nejake blizsie vztahy, ono ide o to ze pred par dnami sa mi ozval jeden kupec , a ten co ma tu druhu polovicu domu mi povedal ze bez jeho suhlasu to nemozem predat nikomu, ja som sa ohladom toho predtym vobec neinformoval tak som myslel ze je to tak naozaj, no vidim ze predat to mozem komu chcem, na tu otazku uz teda odpoved poznam, teraz ma zaujima este ta druha cast otazky ako je to s predajom v pripade ze okolo domu je ten nevysporiadany pozemok.

a este 1 otazka. ak mu to poslem s tou dorucenkou a spravim si kopiu ako by som to potom mohol dokazat ze na tej kopii bola ta ista cena ako mam napriklad ja na originali, ked on povie ze tu kopiu listu uz nema a ta co mam ja ze je to nejaky iny list

To bude len problém spoluvlastníka, či bude mať alebo stratí list. Ty budeš mať doručenku = potvrdenie, že si poslal list s informáciou.
Mária27
29.12.10,17:15
to nieje brat, je to len nejaka vzdialena rodina, ale nikdy sme nemali spolu nejake blizsie vztahy, ono ide o to ze pred par dnami sa mi ozval jeden kupec , a ten co ma tu druhu polovicu domu mi povedal ze bez jeho suhlasu to nemozem predat nikomu, ja som sa ohladom toho predtym vobec neinformoval tak som myslel ze je to tak naozaj, no vidim ze predat to mozem komu chcem, na tu otazku uz teda odpoved poznam, teraz ma zaujima este ta druha cast otazky ako je to s predajom v pripade ze okolo domu je ten nevysporiadany pozemok.

a este 1 otazka. ak mu to poslem s tou dorucenkou a spravim si kopiu ako by som to potom mohol dokazat ze na tej kopii bola ta ista cena ako mam napriklad ja na originali, ked on povie ze tu kopiu listu uz nema a ta co mam ja ze je to nejaky iny list
Vlastníkom stavby a pozemku nemusí byť tá istá osoba. Vysporiadať vlastníctvo či zriadiť vecné bremeno na pozemku sa môže posnažiť nový majiteľ.
S ponúknutou cenou je to tak, ako píše ErinErin. Spoluvlastník by mal vedieť, čo znamená ponuka na kúpu - neznalosť zákona neospravedlňuje. Ak bude tvrdiť čosi iné ako ty, nech to dokáže.
ante1
29.12.10,17:40
1. tak si to zhrnmne, ak som to teda spravne vsetko pochopil, tak je to tak ze ak proste tu svoju polovicu budem chciet predat, jedine co musim oznamit jemu je to ze mu to musim ponuknut ako prvemu?
ak nechce to kupit on tak to mozem potom predat komu chcem? Nie vsak za nizsiu cenu ako som ponukal jemu.
a to ze je okolo domu nevysporiadany pozemok na to takisto nema nijaky vlyv??

2. a este mam jednu podotazku, ako by to bolo v pripade zeby som tu svoju cast chcel niekomu prenajat?

3. a pre erinerin: a ako ja dokazem ze ten list co som mu poslal bude s tou istou informaciou , ktoru budem tvrdit ja ze tam bola a on to bude popierat. Dorucenka mi bude sluzit ako doklad ze som ten dopis poslal ale nie ako doklad ze na nom bolo napisane to co tvrdim

4. a este mi napadla jedna otazka: ked som s nim rozhovaral naposledy tak hovoril ze ked ta jeho mama ktora tam este teraz zije zomrie, tak tu svoju polovicu by zbural, strecha je tam spolocna. Mohol by to urobit bez mojho suhlasu alebo nie, (zoberme si priklad ze ta moja cast je v zlom stave a dajme tomu ze by mala aj narusenu statiku)
majkii
29.12.10,19:51
1. tak si to zhrnmne, ak som to teda spravne vsetko pochopil, tak je to tak ze ak proste tu svoju polovicu budem chciet predat, jedine co musim oznamit jemu je to ze mu to musim ponuknut ako prvemu?
ak nechce to kupit on tak to mozem potom predat komu chcem? Nie vsak za nizsiu cenu ako som ponukal jemu.
a to ze je okolo domu nevysporiadany pozemok na to takisto nema nijaky vlyv??

2. a este mam jednu podotazku, ako by to bolo v pripade zeby som tu svoju cast chcel niekomu prenajat?

3. a pre erinerin: a ako ja dokazem ze ten list co som mu poslal bude s tou istou informaciou , ktoru budem tvrdit ja ze tam bola a on to bude popierat. Dorucenka mi bude sluzit ako doklad ze som ten dopis poslal ale nie ako doklad ze na nom bolo napisane to co tvrdim

4. a este mi napadla jedna otazka: ked som s nim rozhovaral naposledy tak hovoril ze ked ta jeho mama ktora tam este teraz zije zomrie, tak tu svoju polovicu by zbural, strecha je tam spolocna. Mohol by to urobit bez mojho suhlasu alebo nie, (zoberme si priklad ze ta moja cast je v zlom stave a dajme tomu ze by mala aj narusenu statiku)

1. áno, doručíš mu výzvu na uplatnenie predkupného práva. Ešte si riadne over na LV, kto je spoluvlastník, či babka, ktorá v dome býva, alebo už previedla vlasnícke právo na svojho potomka!

2. nad prenájmom ani neuvažuj,
a) na to potrebuješ súhlas spoluvlastníka,
b) náklady na opravy hradí prenajímateľ (ak sa nedohodne inak)
c) ak je dom v takom stave ako opisuješ vyššie (bez elektrickej prípojky, porušená statika, 30 rokov neobývaný a v podielovom spoluvlastníctve na nevysporiadanom pozemku), radšej sa ho zbav

3. v prípade sporu nebudeš ty dokazovať, že si výzvu neposlal, ale navrhovateľ bude dokazovať, že mu výzva nebola doručená,

4. nie, nemôže zbúrať polovicu domu ktorú užíval, lebo majetok je spoločný vyjadrený matematicky podielom 1/2 pre každého.
ante1
29.12.10,20:47
2. nad prenájmom ani neuvažuj,
a) na to potrebuješ súhlas spoluvlastníka,
b) náklady na opravy hradí prenajímateľ (ak sa nedohodne inak)
c) ak je dom v takom stave ako opisuješ vyššie (bez elektrickej prípojky, porušená statika, 30 rokov neobývaný a v podielovom spoluvlastníctve na nevysporiadanom pozemku), radšej sa ho zbav



super diky moc za odpovede.

a este mam otazku ako by to bolo v pripade zeby som ten dom neprenajal za peniaze ale len by som dovolil niekomu (dajme tomu ze nejakemu znamemu) tam byvat?
aj na to by som potreboval jeho suhlas alebo by to bolo v tomto pripade ine