Ina22
30.11.05,12:47
Mam problem s Fa od tuzemca v CM:
Dodavatel je OK - on uctuje v jednom kurze, napr. 40,- Sk/EUR
311 47600 (1190,-EUR)
604 40000 (1000,-EUR)
343 7600(190,-EUR)
Odberatel:
321 uctujem v kurze dodania tovaru napr. 41,- Sk/EUR 48790,- SK(1190EUR)

504 41000,- Sk (1000,-EUR)
343 uctujem v kurze 40,- SK podla dodavatela 7600,- Sk (190,-EUR)

Vznikne rozdiel 190,- SK, ktory je vlastne nicim podla zakona o uctovnictve a o dani z prijmu. Neviete, ci existuje vyklad danoveho uradu k tomu?
Monika1
30.11.05,12:02
O existencii výkladu DU k tomuto prípadu nemám vedomosť, ale určite vzniknutý kurzový rozdiel náklad alebo výnos je pripočítateľnou alebo odpočítateľnou položkou od základu dane pri daňovom priznaní. Ja tkéto rozdiely účtujem a 563 a 663 v analytickom členení, podľa ktorého viem, že uvedený kurzový rozdiel musím na konci roka vysporiadať.
renča1
30.11.05,12:35
Mam problem s Fa od tuzemca v CM:
Dodavatel je OK - on uctuje v jednom kurze, napr. 40,- Sk/EUR
311 47600 (1190,-EUR)
604 40000 (1000,-EUR)
343 7600(190,-EUR)
Odberatel:
321 uctujem v kurze dodania tovaru napr. 41,- Sk/EUR 48790,- SK(1190EUR)

504 41000,- Sk (1000,-EUR)
343 uctujem v kurze 40,- SK podla dodavatela 7600,- Sk (190,-EUR)

Vznikne rozdiel 190,- SK, ktory je vlastne nicim podla zakona o uctovnictve a o dani z prijmu. Neviete, ci existuje vyklad danoveho uradu k tomu?

Ina odberateľ by mal účtovať tým istým kurzom , ako dodávateľ, ide o sloven.dodávateľa. Nárok na odpočet vzniká u odberateľa dňom , kedy dodávateľovi vzniká daňová povinnosť. V tomto prípade ide len o faktúr.čiastku, ktorá sa bude uhrádzať v cudzej mene.Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.
JanaSys
30.11.05,13:31
Ina odberateľ by mal účtovať tým istým kurzom , ako dodávateľ, ide o sloven.dodávateľa ...
Tiež si myslím, že tam nemá čo vznikať rozdiel. On má dokonca povinnosť uviesť sumu DPH v slovenských korunách a ty máš nárok len na túto DPH, nie na tú čo si prepočítaš kurzom. A na prepočet DPH musí použiť kurz zo dňa vzniku daňovej povinnosti a tá sa zhoduje s tvojou. Pokiaľ použil iný kurz, žiadaj opraviť FA. Takže v evidencii DPH by ste mali súhlasiť.
Skôr neviem, či nejde o problém, že deň vzniku DP je iný ako u Vás deň účtovného prípadu (aj keď ma teraz nenapadá dôvod) a o prepočet záväzkov v účtovníctve.
Ina22
04.01.06,11:51
Tiez si myslim, ze by to mal byt ten isty kurz, bohuzial, zakaznik chce mat rozdielne datumy zauctovania a odpoctu DPH. Inak by som to robila bez pouzitia kurzovych rodielov. Pre zabavu vam pripojim odpoved DR SR a neodrezala som koniec - naozaj mi prisla v takomto zneni:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou
Slovenska ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu /§24 ods.2 zákona č. 431/2002 o účtovníctve v znení neskorších predpisov/. Táto
povinnosť vzniká účtovnej jednotke aj pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, ktorého hodnota je vyjadrená v cudzej mene.
Z uvedeného vyplýva, že ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ktorý je definovaný aj v § 2 platných postupov účtovania
prepočíta účtovná jednotka hodnotu tovaru /bez hodnoty DPH/ príslušným kurzom, zodpovedajúcim dňu splnenia dodávky (nie
prijatia faktúry), alebo ku dňu zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok
účtovnej jednotky. Takto vyčíslená hodnota v Sk predstavuje obstarávaciu cenu majetku, tovaru, ktorú účtovná jednotka zaúčtuje
do svojho účtovníctva / Pri účtovaní zásob ustanovenie § 43 postupov účtovania umožňuje použiť účet 139 - Tovar na ceste len
pri uzavieraní účtovných kníh /.
Nakoľko deň uskutočnenia účtovného prípadu / podľa postupov účtovania/ nie je možné vždy stotožniť s dňom vzniku
daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, podľa § 20 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z
pridanej hodnoty, dochádza k použitiu rozdielneho kurzu pre zaúčtovanie majetku oproti kurzu pre výpočet DPH.
Majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou
bankou Slovenska ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu /§24 ods.2 zákona č. 431/2002 o účtovníctve v znení neskorších predpisov/.
Z uvedeného vyplýva, že ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ktorý je definovaný aj v § 2 platných postupov účtovania
prepočíta účtovná jednotka hodnotu tovaru /bez hodnoty DPH/ príslušným kurzom, zodpovedajúcim dňu splnenia dodávky (nie
prijatia faktúry), alebo ku dňu zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok
účtovnej jednotky. Takto vyčíslená hodnota v Sk predstavuje obstarávaciu cenu majetku, tovaru, ktorú účtovná jednotka zaúčtuje
do svojho účtovníctva / Pri účtovaní zásob ustanovenie § 43 postupov účtovania umožňuje použiť účet 139 - Tovar na ceste len
pri uzavieraní účtovných kníh /.
Nakoľko deň uskutočnenia účtovného prípadu / podľa postupov účtovania/ nie je možné vždy stotožniť s dňom vzniku
daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu,
Ina22
04.01.06,11:53
Konzultovali sme aj s auditormi, odporucili nas na DR SR a dole uverejnujem aj ich odpoved.

dakujem
kalkulka
05.01.06,07:14
Ešte by som v tomto prípade uvažovala o dni dodania tovaru, či za deň dodania tovaru nemôže byť považovaný deň, kedy mi môj dodávateľ umožnil s tovarom nakladať, alebo by som si to zaviedla takto do mojej internej smernice a nemala by som takýto problém ako spomínaš.