Flash
28.12.10,07:58
Dobrý deň, manželka je teraz v 13. týždni tehotenstva. Pôrod je predpokladaný na prelome jún – júl 2011.
Je zamestnaná u zamestnávateľa viac ako 9 rokov nepretržite. Jej hrubá mzda je 600 Eur, z ktorej platí odvody do sociálnej poisťovne celý rok 2010.
Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Oplatí sa jej platiť dobrovoľné nemocenské poistenie tak, aby dostala maximálnu materskú alebo sa jej aspoň čo najviac zvýšila? Ak áno, koľko by mala platiť? A prihlásiť sa na Sociálnej poisťovni a začať platiť ešte tohto roku alebo v prvých dňoch roku 2011?
Ďakujem všetkým za radu.
Xanti
28.12.10,07:01
Na DNP je už neskoro a bolo by zbytočné platiť.
Ak si nenájde lepšie platené zamestnanie, ktoré potrvá minimálne 90 dní v roku 2011 tak vyššiu materskú mať nebude.
Flash
28.12.10,18:09
A čo ak si nájde ďalšie zamestnanie (zamestnávateľa) na aspoň 90 dní. Čo potom? Bude sa s tým dať niečo robiť?
Ďakujem za odpoveď.
Andyke
28.12.10,20:50
Ukončiť starý prac.pomer a uzavrieť nový, ale treba nájsť dobrú prácu s vysokým platom.
Pokiaľ nastúpi do nového zamestnania, ktoré musí trvať aspoň 90 dní a až potom nastúpi na MD, tak jej budú počítať materské z platu z nového zamestnania.
Flash
29.12.10,05:40
Ďakujem za odpovede, len neviem, či ste ma pochopili. Ak ostane v tomto terajšom zamestnaní a okrem toho ešte uzavrie pracovný pomer aj s iným zamestnávateľom na aspoň 90 dní pred materskou. Bude mať toto druhé zamestnanie nejaký vplyv na výpočet materskej?
Xanti
29.12.10,06:09
A čo ak si nájde ďalšie zamestnanie (zamestnávateľa) na aspoň 90 dní. Čo potom? Bude sa s tým dať niečo robiť?
Ďakujem za odpoveď.
Nie nepomôže jej to,
nakoľko aby mohla z toho nového zamestnania dostávať materskú tak by musela byť zamestnaná minimálne 270 dní, tak isto ako by si musela platiť DNP minimálne 270 dní aby mala nárok.

Ak chce mať maximálnu materskú, musí dať v terajšej práci výpoved nájsť si novú prácu kde bude jej plat 1116,75 eur ( maximálny VZ ) a táto práca musí trvať minimálne 90 dní. Až za takých podmienok dostane maximálnu materskú.
Ináč sa to dosiahnuť nedá nakoľko neplatila si DNP, a 13 týždeň je už dosť neskoro niečo riešiť.
tikidi
30.12.10,15:12
chcem sa opýtať, tiež som tehotná, nastúpim na materskú niekedy na začiatku júna 2011, som stále zamestnaná v jednej firme od 08/2008, ale momentálne som na rodičovskom príspevku, mala som hrubý plat 1000€, budem mať nárok na materské a ak ano tak v akej výške?
Dana7
30.12.10,15:27
Mám podobnú otázku, a napadá mi len jediné možné riešenie, ale neviem, či uvažujem správne.
Moja známa mamina je na rodičovskej dovolenke, malý má 20 mesiacov. Poberá ten nižší rodičovský príspevok. Počas tejto materskej dovolenky so synom sa ich firma rušila a tým pádom je síce na rodičovskej, ale nie je zamestnaná. Teraz chce otehotnieť druhýkrát, momentálne je v ich rodine nezamestnaný jej manžel. Takže má vyhliadnutú novú prácu, a chce nastúpiť s tým, že rodičovský bude poberať naďalej a manžel, keďže nepracuje sa postará o syna. Ak sa jej podarí čoskoro otehnetieť, tak bude mať riadne nárok na materskú aj na druhé dieťa z VZ, ktorý bude mať vo firme a zároveň teraz nepríde ani o rodičovský príspevok. Uvažujem správne, alebo je v tom nejaký zádrhel? Vopred ďakujem za vaše rady a prajem veselý Silvester a všetko dobré po celý nový rok.
Katy a R
30.12.10,15:30
chcem sa opýtať, tiež som tehotná, nastúpim na materskú niekedy na začiatku júna 2011, som stále zamestnaná v jednej firme od 08/2008, ale momentálne som na rodičovskom príspevku, mala som hrubý plat 1000€, budem mať nárok na materské a ak ano tak v akej výške?

.. predpokladám, že zamestnávateľ zohľadní valorizáciu ... a do potvrdenia o príjme napíše VZ 1100- 1200 eur;);)
(max VZ na NP je v súčasnosti 1116 - ako je písané j v predch. príspevku.)
Katy a R
30.12.10,15:37
Mám podobnú otázku, a napadá mi len jediné možné riešenie, ale neviem, či uvažujem správne.
Moja známa mamina je na rodičovskej dovolenke, malý má 20 mesiacov. Poberá ten nižší rodičovský príspevok. Počas tejto materskej dovolenky so synom sa ich firma rušila a tým pádom je síce na rodičovskej, ale nie je zamestnaná. Teraz chce otehotnieť druhýkrát, momentálne je v ich rodine nezamestnaný jej manžel. Takže má vyhliadnutú novú prácu, a chce nastúpiť s tým, že rodičovský bude poberať naďalej a manžel, keďže nepracuje sa postará o syna. Ak sa jej podarí čoskoro otehnetieť, tak bude mať riadne nárok na materskú aj na druhé dieťa z VZ, ktorý bude mať vo firme a zároveň teraz nepríde ani o rodičovský príspevok. Uvažujem správne, alebo je v tom nejaký zádrhel? Vopred ďakujem za vaše rady a prajem veselý Silvester a všetko dobré po celý nový rok.

pre nárok na materské musí splniť podmienku 270 dní poistenia za posledné 2 roky do pôrodu. Už má asi dlhšiu pauzu - tak sa treba najskôr zamestnať, až potom otehotnieť;)
No a RP bude poberať manžel - nie ona.
Dana7
30.12.10,15:53
Katy a R ďakujem veľmi pekne za radu, teda uvažujem správne. Manžel ako nezamestnaný bude poberať rodičovský na syna a ona sa zamestná, najlepšie ak jej šef dá max. VZ a môže otehotnieť. Predpokladám, že prekročí oných 270 dní a môže potom ísť na materskú. Tak ešte raz ďakujem veľmi pekne.
tikidi
02.01.11,19:48
ak rozumiem správne, takže sociálna poisťovňa mi vyráta matersku z platu 1000eur alebo resp. 1100eur ak mi zamestnávateľ zvýši plat?
Katy a R
07.01.11,10:50
ak rozumiem správne, takže sociálna poisťovňa mi vyráta matersku z platu 1000eur alebo resp. 1100eur ak mi zamestnávateľ zvýši plat?

v tvojom prípade sa použije pravdepodobný VZ ... viď http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
juzanka2510
09.01.11,10:39
Dobry den, tiez by som sa rada poradila ako mam postupovat dalej.
Od 1.1.2011 som na RD. Pocas MD som poberala najvyssii prispevok kedze som bola od roku 2008 DNP najskor z minima a od 9/2009 som si platila rozdiel odvodu zamestnavatela a max. vymeriavacieho zakladu.
Dcerke planujeme aj surodenca, idealne si to predstavujeme, ze by bolo fajn rodit v roku 2012.
Preto moja otazka znie: ako postupovat, aby som opat poberala najvyssiu matersku?
Od 1/2011 by som si opat mala platit DNP. Mam si hned od zaciatku platit sumu z max. vymeriavacieho zakladu alebo mi nateraz staci platit z minima a az ku koncu roka 2011 si platit z maxima. Je mi jasne, ze ak chcem v 2012 opat nastupit na MD, rozhodujuce obdobie bude pre mna rok 2011, len by som nerada platila zbytocne vela.
Tiez by ma zaujimalo, ci je narok na subezne poberanie materskeho prisp. na 2. dieta a subezne rod. davku na 1. dieta?
Vopred dakujem za radu.
Tony1
11.01.11,19:33
Potrebovala by som tiež poradiť. Kámoška je nezamestnaná, no platí si dobrovoľné nemocenské poistenie. Je tehotná. Termín má v máji, a vtedy by platila DNP siedmy mesiac. To znamená, že keď porodí, tak nebude mať zaplatené tých 270 dní. Ako to potom funguje? oplatí sa jej ešte platiť DNP? Počas poberania materskej si môže ešte doplatiť tie tri mesiace a potom by brala vyššiu materskú, alebo to tak nefunguje?
Tony1
11.01.11,19:58
Potrebovala by som tiež poradiť. Kámoška je nezamestnaná, no platí si dobrovoľné nemocenské poistenie. Je tehotná. Termín má v máji, a vtedy by platila DNP siedmy mesiac. To znamená, že keď porodí, tak nebude mať zaplatené tých 270 dní. Ako to potom funguje? oplatí sa jej ešte platiť DNP? Počas poberania materskej si môže ešte doplatiť tie tri mesiace a potom by brala vyššiu materskú, alebo to tak nefunguje?
Neviete niekto poradiť? Ako je to keď nie je splnená základná podmienka 270 dní?
Xanti
11.01.11,20:12
Potrebovala by som tiež poradiť. Kámoška je nezamestnaná, no platí si dobrovoľné nemocenské poistenie. Je tehotná. Termín má v máji, a vtedy by platila DNP siedmy mesiac. To znamená, že keď porodí, tak nebude mať zaplatené tých 270 dní. Ako to potom funguje? oplatí sa jej ešte platiť DNP? Počas poberania materskej si môže ešte doplatiť tie tri mesiace a potom by brala vyššiu materskú, alebo to tak nefunguje?
Kamoška predtým niekde pracovala?
Tony1
11.01.11,20:17
Pracovala, potom bola osem mesiacov na marodke a po marodke ich rušili tak dostala vypoved a bola aj nezamestnaná, čo je aj teraz. Takže za tie dva roky toho stihla dosť.
Xanti
11.01.11,20:19
Pracovala, potom bola osem mesiacov na marodke a po marodke ich rušili tak dostala vypoved a bola aj nezamestnaná, čo je aj teraz. Takže za tie dva roky toho stihla dosť.
Napíš presnejšie dátumy, od kedy pracovala do kedy. A tiež kedy začala platiť DNP.
Katy a R
11.01.11,20:21
Pracovala, potom bola osem mesiacov na marodke a po marodke ich rušili tak dostala vypoved a bola aj nezamestnaná, čo je aj teraz. Takže za tie dva roky toho stihla dosť.

.. no to si teda upresnila ...:D:D z tohto môžme len hádať:confused:
Ak má za posledné dva roky pred pôrodom 270 dní poistenia (nemusí byť v kuse) - tak materská bude ... ak nemá - tak materská nebude (len RP).
Tony1
11.01.11,20:24
Ona má tých 270 dní poistenia, to áno. Ale nevychádza jej tých 270 dní z dobrovoľného čo si doplácala. A ona chce samozrejme vyššiu materskú. Len to jej neviem povedať, že či sa jej oplatí ďalej platiť DNP,keď teraz je v nejakom 4-5 mesiaci a do pôrodu jej nevyjde platiť do DNP tých 270 dní? Asi nie som veľmi zrozumiteľná, čo?
Xanti
11.01.11,20:27
Ak bude mať do pôrodu 270 dní hocijakého poistenia tak materskú dostane, nemusí byť vyslovene DNP.
Takže materskú dostane z VZ ktorý si platila minulý rok. Nesmie ale prestať platiť teraz, nakoľko aby dostala materskú z toho aktuálneho VZ tak ho musí platiť minimálne 26 týždňov v kuse.
Tony1
11.01.11,20:27
Neviem presné dátumy, len viem,že sa dala dobrovoľne poistiť,keď už bola tehotná. A termín má koncom mája, a dovtedy nesplní podmienku DNP 270 dní.
Katy a R
11.01.11,20:28
Ona má tých 270 dní poistenia, to áno. Ale nevychádza jej tých 270 dní z dobrovoľného čo si doplácala. A ona chce samozrejme vyššiu materskú. Len to jej neviem povedať, že či sa jej oplatí ďalej platiť DNP,keď teraz je v nejakom 4-5 mesiaci a do pôrodu jej nevyjde platiť do DNP tých 270 dní? Asi nie som veľmi zrozumiteľná, čo?

.. ešte raz .. dva roky pred pôrodom treba 270 dní poistenia - hocijakého ... ak aj mala zamestnanie a spadá do tých dvoch rokov, tak sa pripočíta.
Tony1
11.01.11,20:29
ďakujem veľmi pekne za odpovede, nejak mi dnes asi nezapaľuje, ale už chápem.
ada159
12.01.11,19:35
Mňa by skôr zaujímalo, ako je to s vyplácaním PN pred materskou, ked dotyčná je povinne nemocensky poistená zo zamestnania u zamestnávateľa od roku 2009, v júni 2010 sa dobrovolne pripoistila a v oktobri nastupi na PN. Nárok na materskú jej vzniká, nakoľko je poistená v priebehu 2 rokov 270 dní. Ale dávky v PN sa jej rátajú len z príjmu zo zamestnania, alebo už aj z DNP, aj ked nie je dobrovolne poistená viac ako 270 dní?
lillian
02.05.11,10:46
Dobry den, tiez by som sa rada poradila ako mam postupovat dalej.
Od 1.1.2011 som na RD. Pocas MD som poberala najvyssii prispevok kedze som bola od roku 2008 DNP najskor z minima a od 9/2009 som si platila rozdiel odvodu zamestnavatela a max. vymeriavacieho zakladu.
Dcerke planujeme aj surodenca, idealne si to predstavujeme, ze by bolo fajn rodit v roku 2012.
Preto moja otazka znie: ako postupovat, aby som opat poberala najvyssiu matersku?
Od 1/2011 by som si opat mala platit DNP. Mam si hned od zaciatku platit sumu z max. vymeriavacieho zakladu alebo mi nateraz staci platit z minima a az ku koncu roka 2011 si platit z maxima. Je mi jasne, ze ak chcem v 2012 opat nastupit na MD, rozhodujuce obdobie bude pre mna rok 2011, len by som nerada platila zbytocne vela.
Tiez by ma zaujimalo, ci je narok na subezne poberanie materskeho prisp. na 2. dieta a subezne rod. davku na 1. dieta?
Vopred dakujem za radu.


tak toto by ma tiez zaujimalo.moj pripad je rovnaky.dakujem
Andyke
02.05.11,11:42
§ 3 Zák. o rodič.príspevku :
(8) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak
a) aspoň jedna z nich má nárok na materské16) alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 a 2 alebo § 4 ods. 3, alebo
b) štát, ktorý nie je členským štátom, vypláca jednej z nich obdobnú dávku ako rodičovský príspevok alebo obdobnú dávku ako materské.16)

Výnimka súbehu : poberáš rodič.príspevok v mesiaci a v tom istom mesiaci nastupuješ aj na materské napr. 8. Vtedy vyplatia aj celú dávku RP za mesiac a zároveň dostaneš aj materské za príslušné kalend.dni. (od 8. do konca mesiaca)

DNP zatiaľ z minima, po otehotnení zrušiť a znovu sa prihlásiť na ďalší deň z rozdielu maxima a hrubej mzdy v práci. ( po otehotnení načas sa prihlás, aby si stihla platiť 26 týždňov z nového VZ)
lillian
02.05.11,13:03
ak moja hruba mzda bola 1000eur, tak budem platit len rozdiel z 1116 eru-max.vym.zakl., t.j. 4,4% z 116 EUR?
dashenka20
04.05.11,10:45
dobrý deň, rada by som sa informovala ako postupovať, aby som poberala najvyššiu možnú materskú. som v 15 týždni tehotenstva, DNP si platím od 29.4. 2011 a od 1.3. 2011 som na PN- ke. pred PN- kou som pracovala ako učiteľka, ale pracovný pomer mám už druhý rok len dobu určitú.
Xanti
04.05.11,10:55
dobrý deň, rada by som sa informovala ako postupovať, aby som poberala najvyššiu možnú materskú. som v 15 týždni tehotenstva, DNP si platím od 29.4. 2011 a od 1.3. 2011 som na PN- ke. pred PN- kou som pracovala ako učiteľka, ale pracovný pomer mám už druhý rok len dobu určitú.
Už nijako,
kedže si sa nepoistila DNP pred tehotenstvom. A nemáš žiadne ukončené poistenie.
Tvoja materská sa bude rátať len zo zamestnania. DNP je zbytočné.
pepone1
05.05.11,07:19
Už nijako,
kedže si sa nepoistila DNP pred tehotenstvom. A nemáš žiadne ukončené poistenie.
Tvoja materská sa bude rátať len zo zamestnania. DNP je zbytočné.

pre Xanti

len uvazujem

ked citam podrobne pracovny pomer v skolstve je a bol na dobu urcitu.....t.j skoly v prvych rokoch uzatvaraju zmluvy len na urcite obdobie (skolsky rok) .......vtedy by sa to malo brat ako ukoncena pracovna zluva, cize je tu ukoncene poistenie v roku 2010 a tiez bude ukoncene v roku 2011

co sa tyka 26 tyzdnov.....v zakone nikde neni napisane, ze zena musi ist na matersku 6 tyzdnov pred ocakavanym dnom porodu, ktory stanovi gynekolog......moze ist teda aj odo dna porodu na vlastnu ziadost......vtedy sice straca tych 6 tyzdnov poberania materskej a vyplaca sa jej len 28 tyzdnov.......cize ak je zaciatok poistenia 29.4.2011, dieta by sa muselo narodit po 28.10.2011 aby sa dosiahlo 26 tyzdnov a odo dna porudu by sa dala ziadost do SP o materke......

to su len uvahy neviem ci by to tak bolo mozne a ci sa da nieco dosiahnut

prosim poradakov aby zareagovali........
Xanti
05.05.11,07:27
pre Xanti pre Pepone

len uvazujem

ked citam podrobne pracovny pomer v skolstve je a bol na dobu urcitu.....t.j skoly v prvych rokoch uzatvaraju zmluvy len na urcite obdobie (skolsky rok) .......vtedy by sa to malo brat ako ukoncena pracovna zluva, Toto nevieme, lebo ak som s niekým uzavrela zmluvu na dobu určitú, a tá zmluva je predlžená tak sa neodhlasuje a opätovne neprihlasuje na SP, čiže nie je ukončený PP. Len sa robí dodatok k zmluve ale je prihlásená nonstop. cize je tu ukoncene poistenie v roku 2010 a tiez bude ukoncene v roku 2011

co sa tyka 26 tyzdnov.....v zakone nikde neni napisane, ze zena musi ist na matersku 6 tyzdnov pred ocakavanym dnom porodu, ktory stanovi gynekolog......moze ist teda aj odo dna porodu na vlastnu ziadost......vtedy sice straca tych 6 tyzdnov poberania materskej a vyplaca sa jej len 28 tyzdnov.......cize ak je zaciatok poistenia 29.4.2011, dieta by sa muselo narodit po 28.10.2011 aby sa dosiahlo 26 tyzdnov a odo dna porudu by sa dala ziadost do SP o materke......

to su len uvahy neviem ci by to tak bolo mozne a ci sa da nieco dosiahnut

prosim poradakov aby zareagovali........
No moju reakciu máš v texte.
Podľa mňa nárok nemá, lebo v registračnom liste SP sa nepíše či ide o PP na dobu určitú alebo neurčitú.
dashenka20
05.05.11,09:35
ďakujem , dúfam,že mi to nejako vyjde. ten pracovný pomer v školstve v prvých rokoch mám na dobu určitú.
Xanti
05.05.11,09:47
ďakujem , dúfam,že mi to nejako vyjde. ten pracovný pomer v školstve v prvých rokoch mám na dobu určitú.
Dashenka,
čo Ti má výjsť?
Ty si teraz nezamestnaná na PN? Alebo si zamestnanec na PN?
brčko
05.05.11,09:57
pre Xanti

len uvazujem

ked citam podrobne pracovny pomer v skolstve je a bol na dobu urcitu.....t.j skoly v prvych rokoch uzatvaraju zmluvy len na urcite obdobie (skolsky rok) .......vtedy by sa to malo brat ako ukoncena pracovna zluva, cize je tu ukoncene poistenie v roku 2010 a tiez bude ukoncene v roku 2011
**v tomto úplne súhlasím s xanti. Jedine ak po ukončení prvej prac.zmluvy spísali uplne novú zmluvu, tak by mala mzdárka podať odhlášku a novú prihlášku a o to ide, či bola podaná odhláška a nová prihláška. Ak sa podpísal len dodatok, tak ukončené NP s najväčšou pravdepodobnosťou nemá (vždy však samozrejme záleží čo spravila mzdárka). ***

co sa tyka 26 tyzdnov.....v zakone nikde neni napisane, ze zena musi ist na matersku 6 tyzdnov pred ocakavanym dnom porodu, ktory stanovi gynekolog......moze ist teda aj odo dna porodu na vlastnu ziadost......vtedy sice straca tych 6 tyzdnov poberania materskej a vyplaca sa jej len 28 tyzdnov.......cize ak je zaciatok poistenia 29.4.2011, dieta by sa muselo narodit po 28.10.2011 aby sa dosiahlo 26 tyzdnov a odo dna porudu by sa dala ziadost do SP o materke......

to su len uvahy neviem ci by to tak bolo mozne a ci sa da nieco dosiahnut

prosim poradakov aby zareagovali........

už sa týmto zaoberám viacero rokov, ale ešte som nepočula o prípade, že by niekto písal, že z dnp nastupil na md neskôr ako 6týž. z dôvodu plynutia 26týž. a rátali mu materské zo skutočného vym.základu.

V zákone § 57 ods.1 písm. c) píše

dobrovone nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovone nemocensky poistená menej ako 26 týždnov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky

termín vznik dôvodu na poskytnutie nem.dávky nie je nikde vysvetlený, no predpokladám, že v prípade materského sa zan považuje "vznik nároku na materské" podla § 49 ods.2, aj ked samozrejme § sú klukaté :)

no aj podla toho, čo tvrdili niektorým mamičkam, nárok na materské posudzuju k 6týž. pred očak. term.pôrodu, aj keby požiadali o materské napr. v den pôrodu. No neviem, či len pri dnp, či aj pri zamestnanococho.
Ak by ste to skúšali niekto, alebo mali skúsenost, tak dajte vedieť. LEbo ozaj takého nikoho nepoznám, komu by sa menil výpočet materského=vym.základ z dôvodu neskoršieho nástupu na MD ako 6týž. pred očak. term. pôrodu. A to ani u zamestnankyne (aj ked kolegyna nastupovala na md neskôr, ale nemenilo to vôbec rozhod. obdobie), lebo aj tam by bolo zaujímavé, ku ktorému dnu by zistovali rohod. obdobie ak by napr. 6týž. bolo 31.12. a faktický nástup na md v dalšom roku.
kacena
27.05.11,09:20
Ahojte , chcela by som sa poradiť , či je v mojom prípade ešte niečo možné spraviť pre maximálnu materskú .... nepretržite pracujem u jedného zamestnávateľa od r.1997 , ale VZ nemám bohvieaký :-( Termín pôrodu by mal byť 24.01.2011. Ďakujem každému za radu. K
dashenka20
30.05.11,06:46
dobrý deň ...

rada by som sa informovala ohľadne maximálnej materskej...

mám 27 rokov, pracujem ako učiteľka druhý rok, pracovnú zmluvu mám na dobu určitú, teda aj tento aj minulý rok, a tento rok mám súbežné pracovné pomery, aby som mala plný úväzok. V januári som otehotnela a od 1. marca ma lekár vypísal na PN- ku.
V súčasnej dobe som ešte stále na PN- ke . od 29. 4 som si začala platiť doplnkové nemocenské poistenie.
Bola by som rada, keby ste mi poradili,ako je to s DNP a materskou a moja ďalšia otázka by smerovala k tomu, či je pre mňa výhodnejšie zostať na PN-ke ,resp. ísť na úrad práce, keďže mi k 30.6 končí pracovná zmluva u oboch zamestnávateľov a som v 5 mesiaci tehotenstva...
ĎAKUJEM
s-bosorka
30.05.11,13:17
Dobrý deň, som dobrovoľne nemocensky poistená na max. VZ od 1.9.2010. V týchto dňoch splním podmienku 270 dní a chcem vedieť či si môžem znížiť VZ na minimum, a či mi to neovplyvní výšku materskej? Na materskú nastupujem koncom augusta.
brčko
30.05.11,17:01
Dobrý deň, som dobrovoľne nemocensky poistená na max. VZ od 1.9.2010. V týchto dňoch splním podmienku 270 dní a chcem vedieť či si môžem znížiť VZ na minimum, a či mi to neovplyvní výšku materskej? Na materskú nastupujem koncom augusta.

ak si bez odhlásenia dnp od 1.9.2010 a nástup na md je v auguste, tak sa ti materské bude rátať z vym.záklaldu v obd. 1.9.2010-31.12.2010, tj. vym.základ v r.2011 nemá vplyv na výšku matesrkého.
brčko
30.05.11,17:08
dobrý deň ...

rada by som sa informovala ohľadne maximálnej materskej...

mám 27 rokov, pracujem ako učiteľka druhý rok, pracovnú zmluvu mám na dobu určitú, teda aj tento aj minulý rok, a tento rok mám súbežné pracovné pomery, aby som mala plný úväzok. V januári som otehotnela a od 1. marca ma lekár vypísal na PN- ku.
V súčasnej dobe som ešte stále na PN- ke . od 29. 4 som si začala platiť doplnkové nemocenské poistenie.
Bola by som rada, keby ste mi poradili,ako je to s DNP a materskou a moja ďalšia otázka by smerovala k tomu, či je pre mňa výhodnejšie zostať na PN-ke ,resp. ísť na úrad práce, keďže mi k 30.6 končí pracovná zmluva u oboch zamestnávateľov a som v 5 mesiaci tehotenstva...
ĎAKUJEM

takže v posledných 2rokoch pred pôrodom si mala 4nem.poistenia? takže by si mala mať nárok na materské z 3och nem. poistení? (ak nie sú presné dátumy vznik, zánik NP a pravdep. dátum pôrodu, tak dosť ťažko to posúdiť)
A či bude vyššia suma podpory alebo pn? to bez súm vym.základov nemožno posúdiť a tiež nepíšeš, či poberáš nemocenské z dvoch prac.pomerov a aj z dnp, čo by som predpokladala a asi aj z toho dôvodu + že min. rok si mala len jeden pp predpokladám, že nemocenské z troch np je vyššia

Nezabudni vybaviť zdr. poisťovnu po ukončení pp a podať prihlášku do 45dní po pôrode na soc.poisťovni.
brčko
30.05.11,17:10
Ahojte , chcela by som sa poradiť , či je v mojom prípade ešte niečo možné spraviť pre maximálnu materskú .... nepretržite pracujem u jedného zamestnávateľa od r.1997 , ale VZ nemám bohvieaký :-( Termín pôrodu by mal byť 24.01.2011. Ďakujem každému za radu. K

Ukončiť pp a uzatoriť nový prac.pomer s vyšším vym.základom a to tak aby pred nástupom na md trval aspon 90dní.
viktora
30.05.11,20:04
Ahojte, chcem sa poradiť ohľadom materskej na r. 2012. Som tehotná-1-2 mes. V r. 2010 som si platila dnp z maxima, pričom od jan. do novembra som bola nezamestnaná. Od januára 2011 si platím rozdiel-ale nerobila som žiadne zmeny-ani som nič nerušila-no a tak som sa dostala do zoznamu dlžníkov-pretože soc. poistovni nestihol nabehnúť súbeh..-dlh som uhradila a urobila som si od 1. mája 2011 zmenu dnp na rozdiel medzi dnp a zamestnávateľom. Od 1. 6. idem na rizikové-moja otázka teda znie, či budem mať max. pn? a druhá otázka-budem mať max. materskú? alebo musím urobiť ešte nejaké zmeny-prípadne sa mam prihlásiť znova na max. aby som mala max. materskú...? Termín pôrodu mám vo februári...dakujem vopred za každú radu.
brčko
31.05.11,05:34
Ahojte, chcem sa poradiť ohľadom materskej na r. 2012. Som tehotná-1-2 mes. V r. 2010 som si platila dnp z maxima, pričom od jan. do novembra som bola nezamestnaná. Od januára 2011 si platím rozdiel-ale nerobila som žiadne zmeny-ani som nič nerušila-no a tak som sa dostala do zoznamu dlžníkov-pretože soc. poistovni nestihol nabehnúť súbeh..-dlh som uhradila a urobila som si od 1. mája 2011 zmenu dnp na rozdiel medzi dnp a zamestnávateľom. Od 1. 6. idem na rizikové-moja otázka teda znie, či budem mať max. pn? a druhá otázka-budem mať max. materskú? alebo musím urobiť ešte nejaké zmeny-prípadne sa mam prihlásiť znova na max. aby som mala max. materskú...? Termín pôrodu mám vo februári...dakujem vopred za každú radu.

ak si sa poslednýkrát prihlásila na dnp cca v januári 2010, bola prihlásená z vtedajšieho maxima, od novembra 2010 si zamestnaná, porodíš cca vo februári 2012.
Čo je podstatné, predpokladám tvoj nástup na md v r.2011!!!!!!!!!!, lebo čo bude platiť pri nástupe na md v r.2012 netušíme, zákony sa môžu zmeniť (na md môžeš nastúpiť najskôr 8týž. pred očak. termínom pôrodu, čo ti napíše lekár na žiadosť o materské), takže s tým aj počítam pri mojej odpovedi.

Predpokladám v SP nemáš nedoplatok, takže nárok na nemocneské z dnp máš a tiež máš nárok na nemocenské zo zamestnania od 11dna (prvých 10dní platí zamestnávatel náhradu mzdy počas dočasnej pn. V súčte to bude predpokladám maximum, kedže si 1-10/2010 platila z maxima a len 11-12/2010 budú brať rozdiel maxima a zam.

Do nástupu na md splníš aj podmienku aspon 270dní np zo zamestnania, tj. vznikne ti nárok na materské aj zo zamestnania.

Ak by si však nastupovala na md v r.2011, to by záležalo, či sa nejako zmenia zákony, ak by sa zákony nezmenili, aj v takom prípade bude materské maximálne.
veronikasad
31.05.11,05:53
Ahojte , chcela by som sa poradiť , či je v mojom prípade ešte niečo možné spraviť pre maximálnu materskú .... nepretržite pracujem u jedného zamestnávateľa od r.1997 , ale VZ nemám bohvieaký :-( Termín pôrodu by mal byť 24.01.2011. Ďakujem každému za radu. K
Skontroluj si dátum pôrodu ...
dashenka20
21.06.11,13:41
dobrý deň ...prosila by som o radu ...
rada by som sa informovala ohľadne maximálnej materskej...

mám 27 rokov, pracujem ako učiteľka druhý rok, pracovnú zmluvu mám na dobu určitú, teda aj tento aj minulý rok, a tento rok mám súbežné pracovné pomery, aby som mala plný úväzok. V januári som otehotnela a od 1. marca ma lekár vypísal na PN- ku.
V súčasnej dobe som ešte stále na PN- ke . od 29. 4 som si začala platiť doplnkové nemocenské poistenie.
Bola by som rada, keby ste mi poradili,ako je to s DNP a materskou a moja ďalšia otázka by smerovala k tomu, či je pre mňa výhodnejšie zostať na PN-ke ,alebo ju ukončiť... neviem čo robiť,:( lebo z každej strany mám iné informácie a k 30.6 mi končí pracovný pomer u oboch zamestnávateľov a som v 6 mesiaci tehotenstva...
ĎAKUJEM
Xanti
21.06.11,13:46
dobrý deň ...prosila by som o radu ...
rada by som sa informovala ohľadne maximálnej materskej...

mám 27 rokov, pracujem ako učiteľka druhý rok, pracovnú zmluvu mám na dobu určitú, teda aj tento aj minulý rok, a tento rok mám súbežné pracovné pomery, aby som mala plný úväzok. V januári som otehotnela a od 1. marca ma lekár vypísal na PN- ku.
V súčasnej dobe som ešte stále na PN- ke . od 29. 4 som si začala platiť doplnkové nemocenské poistenie.
Bola by som rada, keby ste mi poradili,ako je to s DNP a materskou a moja ďalšia otázka by smerovala k tomu, či je pre mňa výhodnejšie zostať na PN-ke ,alebo ju ukončiť... neviem čo robiť,:( lebo z každej strany mám iné informácie a k 30.6 mi končí pracovný pomer u oboch zamestnávateľov a som v 6 mesiaci tehotenstva...
ĎAKUJEMNo z tvojich info čo si dala sa Ti poradiť nedá,
nepíšeš aké máš VZ u zamestnávateľov, nepíšeš od kedy u ktorého pracuješ, nepíšeš v akej výške si platíš DNP... proste nepíšeš skoro nič ...

Doplň údaje.
dashenka20
21.06.11,18:53
ďakujem za upozornenie :) u jedného aj druhého zamestnávateľa poberám výšku čistej mzdy približne po 200 eur. U jedného zamestnávateľa pracujem druhý školský rok, teda od 3.9.2009 s tým, že som mala ukončený pracovný pomer k 30.6.2010 a od septembra 2010 bol obnovený, ale ako som sa dozvedela na sociálnej poisťovni, tak prerušenie nebolo evidované.U druhého zamestnávateľa pracujem od 7.9.2010 a tiež mi končí pracovný pomer k 30.6. 2011 ...u oboch zamestnávateľov mám pracovný pomer na dobu určitú... podľa zápočtového listu mám odpracovaných cca 291 dní. čo sa týka DNP tak si platím vo výške 31.50eur...Xanti, ja by som ťa len poprosila o plnú verziu skratky VZ, po pravde neviem na 100 percent čo znamená a chcela by som si byť istá (podľa sociálky je moje VZ 716 eur. )...ešte raz ďakujem
Xanti
21.06.11,18:59
VZ je vymeriavací základ, je to tvoja hrubá mzda. Materská sa Ti bude rátať z VZ z roku 2010 z oboch zamestnaní.
Kedže na SP neevidujú ukončenie PP k 30.6.2010 tak podľa mňa je zbytočné platiť DNP.

Informuj sa u zamestnávateľa, lebo ak nebolo prerušené poistenie, a ty si bola zamestnancom aj v 7/2010 a 8/2010 tak ti mala ísť normálne mzda. Ak si nebola zamestnancom tak potom DNP má zmysel.

Materská je 60% z VZ.

A čo sa týka DNP, tak nestihneš platiť 26 týždňov zbytočne platíš takú vysokú sumu, lebo si si ho nezaložila do 8 týždňa od otehotnenia. A hovorím mám pochybnosti čo sa týka tvojho zamestnania, treba to doriešiť zo zamestnávateľom.
dashenka20
21.06.11,19:13
ďakujem za odpoveď. Overím si u zamestnávateľa informáciu ohľadne ukončenia PP. Čo sa týka DNP rozmýšľali sme ísť na materskú až dňom pôrodu, tým pádom by sme to snáď mohli stihnúť. pekný večer ...:)
Xanti
21.06.11,19:16
No s tým Ti lekár nebude súhlasiť, pár dní posunú ale pochybujem, že 6 týždňov. A informuj sa u zamestnávateľa, lebo ak nebolo prerušenie v SP ( tak DNP je zbytočné ), A v tom prípade sa opýtaj kde máš výplatu za 7/2010 a za 8/2010 či neskončila v inom vačku.
Katy a R
21.06.11,19:21
ďakujem za odpoveď. Overím si u zamestnávateľa informáciu ohľadne ukončenia PP. Čo sa týka DNP rozmýšľali sme ísť na materskú až dňom pôrodu, tým pádom by sme to snáď mohli stihnúť. pekný večer ...:)

dašenka, podmienka 270 dní poistenia do dňa pôrodu musí byť splnená v každom poistení zvlášť. Ak by si mala ten predchádzajúci PP ukončený vlani ... tak by sa ti mohli dni z tohto PP pripočítať k existujúcemu DNP. mala by si nárok vlastne z troch poistných vzťahov.
a DNP je normálne poistenie (žiadne doplnkové;))
Xanti
21.06.11,19:22
Katy,
jej ide o ten rozdiel VZ zo zamestnania a maxima, a tam sa prihlásila neskoro na DNP, takže nestihne platiť 26 týždnov a z DNP ak si porieši to ukončené / neukončené zamestnanie tak bude mať len materskú z DNP z minima.
Katy a R
21.06.11,19:24
Katy,
jej ide o ten rozdiel VZ zo zamestnania a maxima, a tam sa prihlásila neskoro na DNP, takže nestihne platiť 26 týždnov a z DNP ak si porieši to ukončené / neukončené zamestnanie tak bude mať len materskú z DNP z minima.

.. v súčte by to aj tak bolo slušné (si myslím);)
ešte dašenka .. dobre by bolo upresniť údaje .. aj tie VZ vlaňajšie (9-12)
.. ešte doplním, ako aj xanti píše, treba dať do poriadku to ukončenie PP .. veď si nemohla byť "v lufte" cez prázdniny. .. možno len zabudli na odhlášku:confused::confused:
Xanti
21.06.11,19:25
Len čo mi nejde do hlavy to neprerušenie poistenia v SP, ved zamestnávateľ musel viesť výkazy a detto mzdy za tie dva mesiace a aj platiť odvody, ked neprerušil v SP.

Je to čudné.
dashenka20
22.06.11,05:10
no mne to tiež bolo čudné. ja keď som sa bola nahlasovať na DNP na SP tak som tiež povedala celú túto genézu a oni mi povedali, že tam to prerušenie hlásené nebolo. som bola z toho mierne šokovaná, ale manžel tam bol so mnou, tak to počul aj on. no s tou mzdou je to tiež trocha divné, lebo klasickú mzdu som nedostala, len preplatenú celú dovolenku. a to bolo preplatené vo výplate v 7/2010. musím sa na to spýtať.v každom prípade ďakujem :)
Katy a R
22.06.11,16:14
no mne to tiež bolo čudné. ja keď som sa bola nahlasovať na DNP na SP tak som tiež povedala celú túto genézu a oni mi povedali, že tam to prerušenie hlásené nebolo. som bola z toho mierne šokovaná, ale manžel tam bol so mnou, tak to počul aj on. no s tou mzdou je to tiež trocha divné, lebo klasickú mzdu som nedostala, len preplatenú celú dovolenku. a to bolo preplatené vo výplate v 7/2010. musím sa na to spýtať.v každom prípade ďakujem :)

.. ale či si skončila PP a v septembri začínala nový PP - to predsa musíš vedieť :confused::confused: čo pracovná zmluva :confused:
brčko
22.06.11,16:28
tiež nedoporučujem nastupovať na md inak ako 6týž. pred očak. termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské. V ochrannej lehote /ak ti skončia pp 30.6.2011) aj tak vzniká nárok presne tých 6týž. pred a bybtočne by si sa ukrátila o nejaké týždne poberania materksého.

ak budú pp skončené k 30.6.2011, tak predpokladám s nárokom na materské z minima nebude problém (či už pp trval aj počas 7-8/2010 alebo bol ukončený a začal v sept. 2010 nový)

S tým pp to ale treba doriešiť. Môže ti to robiť niekedy problém. Napr. by som si aj overila, či odovzdala mzdárka evid. list dôch.poistenia a teda by som bola zvedavá, čo ti mzdárka uvedie do potvrdenie pre soc. poistovnu pre nárok na materské. To by som si potom skontrolovala a nenechala materké vybavovať jú, radšej by som si to odniesla na sp sama aby som videla pred odovzdaním do SP to potvrdenie (potvrdenia, ak máš 2pp).
gallina
22.06.11,18:55
Potrebujem súrnne poradiť:
- platila som si DNP od 13.1.2010 do 29.11.2010 (270 dní splnených, bola som z toho poistenia PN 24 dní), VZ som si dala 1084,55€
- zistila som, že som tehu a znova sa prihlásila a začala platiť DNP od 27.12.2010 až doteraz, VZ 1084,55€ - t.p. je stanovený na 29.8.2011
- od 1.1.2011 som nastúpila do práce - pracovný pomer je na dobu určitú (zatupujem počas MD) na MD mám natúpiť od 18.7.2011 - hrubá mzda 453€
Chcela by som vedieť, či dostanem materskú z DNP, aj zo zamestnania a koľko by to bolo ?
Ďalej by som potrebovala vedieť, čo sa stane ak pracovný pomer ukončím dohodou (t.j. 17.7.2011 skončím PP a 18.7.2011 nastúpim na MD), vrátiť na to miesto už nebude možné keďže som zatupovala počas MD. Kedy by som si mala začať vybavovať MD?
Do kedy si mám platiť DNP a odhlásiť sa?
Vznikol by mi preplatok z DNP, môžem požiadať o vrátenie preplatku, kedy?
Veľmi pekne ďakujem.
brčko
22.06.11,19:23
Potrebujem súrnne poradiť:
- platila som si DNP od 13.1.2010 do 29.11.2010 (270 dní splnených, bola som z toho poistenia PN 24 dní), VZ som si dala 1084,55€
- zistila som, že som tehu a znova sa prihlásila a začala platiť DNP od 27.12.2010 až doteraz, VZ 1084,55€ - t.p. je stanovený na 29.8.2011
- od 1.1.2011 som nastúpila do práce - pracovný pomer je na dobu určitú (zatupujem počas MD) na MD mám natúpiť od 18.7.2011 - hrubá mzda 453€
Chcela by som vedieť, či dostanem materskú z DNP, aj zo zamestnania a koľko by to bolo ?
Ďalej by som potrebovala vedieť, čo sa stane ak pracovný pomer ukončím dohodou (t.j. 17.7.2011 skončím PP a 18.7.2011 nastúpim na MD), vrátiť na to miesto už nebude možné keďže som zatupovala počas MD. Kedy by som si mala začať vybavovať MD?
Do kedy si mám platiť DNP a odhlásiť sa?
Vznikol by mi preplatok z DNP, môžem požiadať o vrátenie preplatku, kedy?
Veľmi pekne ďakujem.

z dnp nárok vznikne a bude sa rátať z obd. 27.-.31.12.2010 (270dní splnených, aj 26 týž. do nástupu na md, a nedoplatok nemáš)
zo zamestnania tiež vdaka ukončenému dnp splníš 270dní, trvá aspon 90dní, tj. predpokladám získaš nárok na absolútne maximum, čo môžeš dosiahnuť pri nástupe v júli (no neviem, ako sa to teraz ráta, či stále 1116,75:31 max. vz na den.)

dnp treba platiť do dna nástupu na md.
ak by si nastupovala na md po ukončení pp, tak treba nastúpiť na md presne 6týž. pred očak. termínom pôrodu čo napíše lekár do žiadosti o materské (nerátam, či to tak máš). Lepšie by bolo ukončiť pp až po pôrode, aby si bola súvisle dôch.poistená. Ale to už je detail.

nezabudni do 45dní po pôrode si podať prihlášku na socialnej poistnovi (nie upsvar) aby si bola dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, ak ti už pp nebude trvať (ak by trvalo, tak hned prvý den čerpania rodič.dovolenky to treba)

odhlás sa napr. dnom ukončenia poberania materksého, skôr nie je ekonomicke, ak ti dnp trvá aj bez platenia (počas poberania nemocneského sa neplatí poistné).

o vrátenie preplatku by som požiadala cca mesiac po násupe na md (kým im všetky výkazy a doklady prídu, nech nemusíš na viackrát). Treba písomne a uviesť číslo účtu a za aké obdobie a dôvod= súbeh nem.poistení a prekročenie maxim. vz.
dashenka20
23.06.11,06:08
ďakujem :) evidentne sa človek musí spoliehať len sám na seba a kontrolovať už naozaj všetko... overím si všetko ...
dashenka20
23.06.11,06:10
no veď práve, ja som podpísala ukončenie pracovného pomeru k 30.6.2010 a zmluvu novú som dostala v septembri, tak preto som aj na SP hovorila o ukončení PP ...a pani na SP mi povedala, že to tam neevidujú...
kacena
24.06.11,12:08
Ukončiť pp a uzatoriť nový prac.pomer s vyšším vym.základom a to tak aby pred nástupom na md trval aspon 90dní.

Brčko ďakujem za radu ... nedá sa mi odoslať Ti hodnotenie tak aspoň takto :-D
Ešte jedna otázočka ... ak by som uzavrela od 01.07.2011 nový PP s maximálnym VZ a ešte do nástupu na MD by som išla na PN ovplyvní to nejako výšku MD ?
brčko
24.06.11,13:28
Brčko ďakujem za radu ... nedá sa mi odoslať Ti hodnotenie tak aspoň takto :-D
Ešte jedna otázočka ... ak by som uzavrela od 01.07.2011 nový PP s maximálnym VZ a ešte do nástupu na MD by som išla na PN ovplyvní to nejako výšku MD ?

nevadí, (len nemocneské zo soc. poistovne bude minimálne, ak sa zamestnáš u toho istého zamestnávatela, ak nie u toho istého, tak sa bude nemocnské rátať z vym.základu u predchádz. zamestnávatela v r.2010) ak nástup na md bude po uplynutí 90dní, to ak bude od vzniku pp do nástupu na md kratší čas, treba si dať pozor, aby nebolo v tomto obd. = presnejšie v rozhodujúcom období, vela víkendov (teda viac ako 2 ku 7dní), inak by to mohlo znížiť denný vym.základ.
kacena
24.06.11,14:23
nevadí, (len nemocneské zo soc. poistovne bude minimálne, ak sa zamestnáš u toho istého zamestnávatela, ak nie u toho istého, tak sa bude nemocnské rátať z vym.základu u predchádz. zamestnávatela v r.2010) ak nástup na md bude po uplynutí 90dní, to ak bude od vzniku pp do nástupu na md kratší čas, treba si dať pozor, aby nebolo v tomto obd. = presnejšie v rozhodujúcom období, vela víkendov (teda viac ako 2 ku 7dní), inak by to mohlo znížiť denný vym.základ.

Termín nástupu na MD by som mala mať 15.12.2011 , takže ak by som teraz od 01.08.2011 uzatvorila nový pracovný pomer u nového zamestnávateľa a nešla do nástupu na MD na PN tak by mi to malo vyjsť ? Koľko potrebujem vymeriavací základ na pracovnej zmluve pre maximálnu materskú ?
gallina
26.06.11,18:21
z dnp nárok vznikne a bude sa rátať z obd. 27.-.31.12.2010 (270dní splnených, aj 26 týž. do nástupu na md, a nedoplatok nemáš)
zo zamestnania tiež vdaka ukončenému dnp splníš 270dní, trvá aspon 90dní, tj. predpokladám získaš nárok na absolútne maximum, čo môžeš dosiahnuť pri nástupe v júli (no neviem, ako sa to teraz ráta, či stále 1116,75:31 max. vz na den.)

dnp treba platiť do dna nástupu na md.
ak by si nastupovala na md po ukončení pp, tak treba nastúpiť na md presne 6týž. pred očak. termínom pôrodu čo napíše lekár do žiadosti o materské (nerátam, či to tak máš). Lepšie by bolo ukončiť pp až po pôrode, aby si bola súvisle dôch.poistená. Ale to už je detail.

nezabudni do 45dní po pôrode si podať prihlášku na socialnej poistnovi (nie upsvar) aby si bola dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, ak ti už pp nebude trvať (ak by trvalo, tak hned prvý den čerpania rodič.dovolenky to treba)

odhlás sa napr. dnom ukončenia poberania materksého, skôr nie je ekonomicke, ak ti dnp trvá aj bez platenia (počas poberania nemocneského sa neplatí poistné).

o vrátenie preplatku by som požiadala cca mesiac po násupe na md (kým im všetky výkazy a doklady prídu, nech nemusíš na viackrát). Treba písomne a uviesť číslo účtu a za aké obdobie a dôvod= súbeh nem.poistení a prekročenie maxim. vz.

brčko, ďakujem za odpoveď,
presný nástup na MD mám 18.7.2011 (to je presne 6 týždňov do pôrodu), pracovný pomer chcem ukončiť 17.7.2011. MD si mám ísť vybaviť až po 18.7.2011 (odnesiem doklady od lekára a od zamestnávateľa vymeriavací základ)?
Ak som dobre tomu porozumela, tak tých 6 týždňov nebudem dôchodkovo poistená?
Potom si podám prihlášku po pôrode aby som bola dôchod.poistená.
DNP potom zaplatím ešte za júl 17 dní a odhlásim sa až ked nastúpim na RD?
Za aké obdobie mám požiadať o preplatok? Od 1.1. - do 17.7.2011? Len za to obdobie som mala vyšší vymer.základ ako 1116€. Aké číslo účtu treba uviesť?
Ďakujem.
brčko
27.06.11,07:25
brčko, ďakujem za odpoveď,
presný nástup na MD mám 18.7.2011 (to je presne 6 týždňov do pôrodu), pracovný pomer chcem ukončiť 17.7.2011. MD si mám ísť vybaviť až po 18.7.2011 (odnesiem doklady od lekára a od zamestnávateľa vymeriavací základ)?
Ak som dobre tomu porozumela, tak tých 6 týždňov nebudem dôchodkovo poistená?
Potom si podám prihlášku po pôrode aby som bola dôchod.poistená.
DNP potom zaplatím ešte za júl 17 dní a odhlásim sa až ked nastúpim na RD?
Za aké obdobie mám požiadať o preplatok? Od 1.1. - do 17.7.2011? Len za to obdobie som mala vyšší vymer.základ ako 1116€. Aké číslo účtu treba uviesť?
Ďakujem.

md si vybav, ked budeš mať papier od zamstnávatela o vymer. základe.

odo dna po ukončení pp do dna pred pôrodom nebudeš dôch.poistená ani ako zamestnanec a ani štátom.

odhláška z dnp skôr ako posledným dnom poberania materského nie je rozumná (len pre presnosť, ty nebudeš čerpať RD, tú čerpajú len tí, čo im trvá prac.pomer, ty len budeš poberať Rp)

vrátenie áno, za obdobie súbehu nem.poistení a prekročenia maxima z dnp. číslo svojho účtu, kam to majú vrátiť, ak nechceš poštou aby to poslali.
brčko
27.06.11,07:27
Termín nástupu na MD by som mala mať 15.12.2011 , takže ak by som teraz od 01.08.2011 uzatvorila nový pracovný pomer u nového zamestnávateľa a nešla do nástupu na MD na PN tak by mi to malo vyjsť ? Koľko potrebujem vymeriavací základ na pracovnej zmluve pre maximálnu materskú ?

obyčajne stačí max. cca 1116,75eur

na pn môžeš vklude ísť, len potom treba prerátať denný vym.základ = hrubú mzdu, podla konkrétneho dátumu vzniku pp a vzniku pn.
Zuzkall
27.06.11,11:08
Dobry den, v poslednom stvrtroku tohto roka by som rada otehotnela a rada by som sa spytala, ci spravne uvazujem ohladne materskej. U sucasneho zamestnavatela som zamestnana od r 2008, sice som sa prave vratila z RD, ale obdobie RD sa tusim zapocitava do tych potrebnych 270 dni poistenia pre ziskanie naroku ma MD. Vymeriavaci zaklad budem mat teraz po navrate z RD 400 EUR/mes a zamestnanie mi bude dalej trvat (pokial sem nepadne atomovka :o))). Chcela som sa teraz od 1.7. prihlasit na DNP z minima asi na 3-4 mesiace. Potom by som DNP zrusila a pockala, kym naozaj otehotniem a pokial by sa tak o par mesiacov na moju velku radost stalo, znovu sa prihlasim na DNP z rozdielu medzi max. VZ a VZ zo zamestnania, tak aby som bola nepretrzite poistena (DNP) aspon 26 tyzdnov do nastupu na MD. Tym padom by som mala narok na materske aj zo zamestnania (VZ 400 EUR) aj z trvajuceho DNP (VZ 716 EUR, resp. viac ak sa zvysi max. VZ teraz v juli) a dosiahla by som maximum. Je to spravne? Vopred dakujem za odpoved. Krasny den.
Xanti
27.06.11,12:38
Ano,
je to správne. Treba ale sledovať zmeny v zákone od 1.1.12. Či bude platiť to čo platí ešte teraz.
kacena
28.06.11,08:36
obyčajne stačí max. cca 1116,75eur

na pn môžeš vklude ísť, len potom treba prerátať denný vym.základ = hrubú mzdu, podla konkrétneho dátumu vzniku pp a vzniku pn.

Brčko , bola som na sociálnej , kde mi povedali že aj ked ma zamestná iný zamestnávateľ , tak sa mi bude počítať materská z VZ z roku 2009 , nakoľko nastupujem na MD 15.12.2010.Neviem teraz ako mám postupovať , úplne ma zneistili :-(
Katy a R
28.06.11,08:47
Brčko , bola som na sociálnej , kde mi povedali že aj ked ma zamestná iný zamestnávateľ , tak sa mi bude počítať materská z VZ z roku 2009 , nakoľko nastupujem na MD 15.12.2010.Neviem teraz ako mám postupovať , úplne ma zneistili :-(

... kacenka, v prvom rade sa pozri na tie dátumy ... tuším máš ročné spozdenie ;):D či,

ak budeš mať nový PP, ktorý bude trvať viac ako 90 dní do nástupu na MD.. tak je to OK.:)
.. viď §54 ods2 b ( a nepočúvaj tety na SP:mad: ale gabinu - brčko)
Zuzkall
28.06.11,09:30
Ano,
je to správne. Treba ale sledovať zmeny v zákone od 1.1.12. Či bude platiť to čo platí ešte teraz.

dakujem za rychlu odpoved. Prave vypisujem prihlasku na DNP a hladala som aky je momentalne minimalny VZ, nasla som, ale hned vedla som nasla info (na stranke SP: http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2011-np/1469s), ze vybrany vymeriavaci zaklad pri DNP sa moze zmenit najskor o pol roka. Teraz neviem, ci to plati aj ked poistenie zrusim a skor ako o pol roka sa prihlasim znova na DNP a budem chciet vyssi VZ??? Viete poradit? Velmi pekne dakujem.

PS: chystaju sa nejake zmeny v nemocenkom poisteni k 1.1.2012?
Xanti
28.06.11,09:32
dakujem za rychlu odpoved. Prave vypisujem prihlasku na DNP a hladala som aky je momentalne minimalny VZ, nasla som, ale hned vedla som nasla info (na stranke SP: http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2011-np/1469s), ze vybrany vymeriavaci zaklad pri DNP sa moze zmenit najskor o pol roka. Teraz neviem, ci to plati aj ked poistenie zrusim a skor ako o pol roka sa prihlasim znova na DNP a budem chciet vyssi VZ??? Viete poradit? Velmi pekne dakujem.
Nie to platí pre zmenu VZ v SP, ak zrušíš DNP a založíš nové DNP tak výšku VZ si môžeš zvoliť aj inú :) hocikedy, pri zakladaní nového DNP.

PS : čo sa zmien týka necháme sa prekvapiť. ešte nikto nič nevie.
Zuzkall
28.06.11,11:09
Nie to platí pre zmenu VZ v SP, ak zrušíš DNP a založíš nové DNP tak výšku VZ si môžeš zvoliť aj inú :) hocikedy, pri zakladaní nového DNP.

PS : čo sa zmien týka necháme sa prekvapiť. ešte nikto nič nevie.

Este raz velka vdaka :)
kacena
29.06.11,09:32
... kacenka, v prvom rade sa pozri na tie dátumy ... tuším máš ročné spozdenie ;):D či,

ak budeš mať nový PP, ktorý bude trvať viac ako 90 dní do nástupu na MD.. tak je to OK.:)
.. viď §54 ods2 b ( a nepočúvaj tety na SP:mad: ale gabinu - brčko)

Dakujeeem ... už mi to aj tetulky na sociálnej odobrili , len taka malá posledná podotázka tých 90 dní sa myslí kalendárnych ?
brčko
29.06.11,20:17
Dakujeeem ... už mi to aj tetulky na sociálnej odobrili , len taka malá posledná podotázka tých 90 dní sa myslí kalendárnych ?

áno, kalendárnych a den nástupu na md musí byť najskôr 91vý a to najneskôr 6týž. pred očakávaným dátumom pôrodu.
gallina
03.07.11,18:26
md si vybav, ked budeš mať papier od zamstnávatela o vymer. základe.

odo dna po ukončení pp do dna pred pôrodom nebudeš dôch.poistená ani ako zamestnanec a ani štátom.

odhláška z dnp skôr ako posledným dnom poberania materského nie je rozumná (len pre presnosť, ty nebudeš čerpať RD, tú čerpajú len tí, čo im trvá prac.pomer, ty len budeš poberať Rp)

vrátenie áno, za obdobie súbehu nem.poistení a prekročenia maxima z dnp. číslo svojho účtu, kam to majú vrátiť, ak nechceš poštou aby to poslali.

Ešte raz vďaka,
bola som v SP a tam mi mladá slečna povedala, že pravdepodobne zo zamestnania nebudem mať nárok, pretože ak sa mi bude ratať z ukončeného DNP, tak nebudm mať nárok na MD z DNP, ale nech si podám žiadosť aj z DNP aj zo zamestnania a oni to musia posúdiť.

Chcela som len vedieť, či o vrátenie môžem požiadať aj ked nedostanem MD zo zamestnania.
Ď.
invest
15.05.12,07:08
Ahojte, potrebovala by som si overiť či ešte stále platí: Kamarátka je v 8 týždni tehot., 270 dní poistenia spĺňa už teraz, ale má nižší plat a chcela by si zvýšiť materskú. Má možnosť sa zamestnať s max. VZ. Ak teraz dá výpoveď v zamestnaní a zamestná sa v novej firme s max. VZ, bude u nového zamestn. pracovať viac ako 90 dní, bude mať nárok na max. materskú? Ďakujem.
invest
15.05.12,11:43
Ahojte, potrebovala by som si overiť či ešte stále platí: Kamarátka je v 8 týždni tehot., 270 dní poistenia spĺňa už teraz, ale má nižší plat a chcela by si zvýšiť materskú. Má možnosť sa zamestnať s max. VZ. Ak teraz dá výpoveď v zamestnaní a zamestná sa v novej firme s max. VZ, bude u nového zamestn. pracovať viac ako 90 dní, bude mať nárok na max. materskú? Ďakujem.
posúvam
Xanti
15.05.12,11:45
Ahojte, potrebovala by som si overiť či ešte stále platí: Kamarátka je v 8 týždni tehot., 270 dní poistenia spĺňa už teraz, ale má nižší plat a chcela by si zvýšiť materskú. Má možnosť sa zamestnať s max. VZ. Ak teraz dá výpoveď v zamestnaní a zamestná sa v novej firme s max. VZ, bude u nového zamestn. pracovať viac ako 90 dní, bude mať nárok na max. materskú? Ďakujem. Ano
invest
15.05.12,12:14
Ďakujem, a max. VZ je 1153,50?
Xanti
15.05.12,12:17
Ďakujem, a max. VZ je 1153,50?
Ano presne tak.
invest
16.05.12,05:08
Ešte jedna otázka. 90 dní musí byť poistená, alebo zamestnaná? čo v prípade že by po 60 dní zostala PN?
Andyke
16.05.12,05:13
90 dní musí trvať PP, aby materské počítali z tohto PP. Na PN môže ísť aj po týždni v novom zamestnaní, len do nástupu na materské treba dosiahnuť 90 dní. PN-ka by bola z minima, ale materské z max. VZ.
invest
16.05.12,05:20
Ďakujem, ide mi len o materskú tá PN to bolo len v prípade, lebo človek nikdy nevie.
Jana Benkova
11.09.12,07:42
Dobry den, chcela by som sa informovat, ako ziskat max.matersku.Som zamestnana,momentalne na predlzenej rodicovskej dovolenke od maja 2012 do maja 2015.
DNP si platim od r.2007. V r.2009 som si uplatnila priemer na meterskej.Od jan.2010 do juna 2011 som si platila prvy polrok z maxima,druhy polrok z minima. Od juna 2011 do jan.2012 som si platila z max.vymeriavacieho.30.1.2012 som urobila odhlasku a k 31.1.2012 prihlasku z max.vymeraivacieho zakladu,aby som bola v ochrannej 8.mesacnej lehote.Platim si to doteraz.Som v 8.tyzdni tehotenstva,predpokladany termin porodu je 12.4.2013.Mam teda narok na max.matersku? Alebo ako si to mozem uplatnit,ake zmeny pripadne urobit,dakujem za rychlu odpoved.Jana
Mila123
11.09.12,08:07
som správne pochopila, že si stále zamestnaná, prečo si platíš DNP z maxima?
Jana Benkova
12.09.12,07:22
ano stale som zamestnana,len teraz nerobim som po materskej teraz na predlzenom rodicovskom kedze dcerka ma zdravotne problemy.tak mi dali na soc.poistovni ze aby som mala tu matersku.
Katy a R
12.09.12,07:25
.. zbytočne veľa platí ..
Mila123
12.09.12,07:37
aj Katy a aj ja som názoru, že zbytočne veľa platíš DNP, zbytočne vysoký vymeriavací základ na DNP si si dala......

aký máš plat v zamestnaní, resp. aký by si mala, keby si pracovala.....
Jana Benkova
12.09.12,07:49
MALA SOM MINIMALNY PLAT,MINIMALNU MZDU.
Mila123
12.09.12,08:01
po ukončení DNP ti plynie OL 8 mesiacov, ale ak oznámiš zamestnávateľovi , že nastupuješ na MD zo zamestnania, OL z DNP ti padne , novým poistením prichádzaš o OL (aj nástupom z RP na MD).......

musela by si sa prihlásiť znovu na celý balík ,stačí jeden deň pred nástupom na MD .....

potom by bola MD zo zamestnania z min. VZ a MD z DP tiež z min. VZ €, t.j. spolu cca do 800 €.....(v tomto prípade strácaš...)

ja ti odporúčam, ísť na MD iba z DNP, nakoľko ju máš z VZ maximálneho......1153,50€.....

nevznikne ti nárok na čerpanie riadnej dovolenky za MD.......

určite sa niekto nájde a hádam odobrí môj návrh......
Jana Benkova
12.09.12,10:57
takze keby som den pred md sa prihlasila znovu na cely balik,to je ten uz po novom ze?tak by mi vyslo cca 800e?ale keby som dala vypoved tak ste to myslela ze keby som isla iba z dnp tak by mi vyslo to maximum?
Mila123
12.09.12,13:02
takze keby som den pred md sa prihlasila znovu na cely balik,to je ten uz po novom ze?tak by mi vyslo cca 800e?ale keby som dala vypoved tak ste to myslela ze keby som isla iba z dnp tak by mi vyslo to maximum?

znovu prihlásenie na DP je iba z minimálneho VZ , pri MD je to 65% .....
a 800€ je vymeriavací základ, nie dávka.....

z mex. VZ (taký si si platila) by si mala MD vo výške 65% ......

a výpoveĎ podľa môjho názoru nemusíš dávať......v zamestnaní máš ohlásenú starostlivosť o dieťa....

po ukončení starostlivosti o dieťa (detí) by si mala nárok na podporu v nezamestnanosti.....
neostar
20.09.12,15:03
Dobrý deň, potrebovala by som informáciu ohľadom PN a materskej. Mám hrubý plat 850€. DNP som platila presne podľa pokynov SP 270 dní do júla 2012. Toho času som už bola tehotná. Lekár ma chce vypísať a preto by som chcela vedieť koľko budem dostávať PN. Mám dostávať dve PN-ky a koľko to bude činiť? Bol by som veľmi vďačná, ak by mi niekto vyrátal aj výšku materskej. Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Katy a R
20.09.12,15:14
Dobrý deň, potrebovala by som informáciu ohľadom PN a materskej. Mám hrubý plat 850€. DNP som platila presne podľa pokynov SP 270 dní do júla 2012. Toho času som už bola tehotná. Lekár ma chce vypísať a preto by som chcela vedieť koľko budem dostávať PN. Mám dostávať dve PN-ky a koľko to bude činiť? Bol by som veľmi vďačná, ak by mi niekto vyrátal aj výšku materskej. Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

.. a chceš tú výšku materskej na dve desatinné miesta :D:D (srandujem;))

materské je 65% z VZ ... a nemocenské je 55% VZ (prvé tri dni 25%) ... neviem veru, aký máš VZ :confused: môžem len predpokladať, že RO v zam je minulý rok. :confused:
K DPN - treba dať vystaviť z obidvoch poistení - a bude treba aj doložiť, že si bola už tehotná pri ukončení poistenia (stačí kópia tehotenskej knižky)
neostar
20.09.12,16:40
Bohužiaľ neviem aký mám VZ, ale pracujem od augusta 2011. DPN platím z minimálneho VZ 329,06 ,t.j. 14,47€ mesačne. Chcela by som vedieť výšku PN, ale ak tomu dobre rozumiem, budem dostávať z dvoch miestach, t.j. možno to bude taká istá sumu, aká je moja terajšia mzda. A tiež som zvedavá aj na výšku materskej, ale nemusí to byt na dve desatinné miesta :)
Mila123
20.09.12,16:43
ale predsa vieš aký máš plat, resp. hrubú mzdu......
neostar
20.09.12,17:03
ale predsa vieš aký máš plat, resp. hrubú mzdu......
Ano vyšie som písala, že moja hrubá mzda je 840,-€.
Katy a R
20.09.12,17:27
Máš ho na výplatnej páske (minulý rok)
Mila123
20.09.12,17:38
nástup na MD máš v roku 2012? či 2013?
neostar
20.09.12,18:05
nástup na MD máš v roku 2012? či 2013?
V decembri 2012.
Mila123
20.09.12,18:28
ta MD sa bude počítať z platu (HM) z roku 2011 a z min. VZ 339.89 €
veronikasad
20.09.12,18:30
Bohužiaľ neviem aký mám VZ, ale pracujem od augusta 2011. DPN platím z minimálneho VZ 329,06 ,t.j. 14,47€ mesačne. Chcela by som vedieť výšku PN, ale ak tomu dobre rozumiem, budem dostávať z dvoch miestach, t.j. možno to bude taká istá sumu, aká je moja terajšia mzda. A tiež som zvedavá aj na výšku materskej, ale nemusí to byt na dve desatinné miesta :)
Minimálny VZ je od 1.1.2012 vyšší - máš tam nedoplatok na DNP, rýchlo si ho vyrovnaj, lebo ti nárok na žiadnu dávku nevznikne
Katy a R
20.09.12,18:40
Minimálny VZ je od 1.1.2012 vyšší - máš tam nedoplatok na DNP, rýchlo si ho vyrovnaj, lebo ti nárok na žiadnu dávku nevznikne
- no ! naštastie za 7 mesiacov je to rozdiel len 3,36 eura ;).. ak teda platí včas tých 14,47 (správne 14,95) Ale pozor na to.
Keďže ide o nárok v ochrannej lehote - ak by si mala dlh 5 eur .. tak žiadna materská z DNP nebude. A skontroluj si, či si za júl zaplatila najneskôr do 8.8. !!
neostar
21.09.12,06:50
Minimálny VZ je od 1.1.2012 vyšší - máš tam nedoplatok na DNP, rýchlo si ho vyrovnaj, lebo ti nárok na žiadnu dávku nevznikne
Nemám nedoplatok, lebo som všetko vyrovnala. Vedeli by ste mi ešte odpovedať na otázku, ktorá ma teraz najviac trápi: Koľko budem dostávať PN, keď som platila aj DNP? Budem PN dostávať z dvoch miestach ale v akej výške? Ďakujem.
Mila123
21.09.12,06:57
PN sa bude počítať z platu (HM) z roku 2011 a z DNP z min. VZ 339.89 €
neostar
21.09.12,07:06
PN sa bude počítať z platu (HM) z roku 2011 a z DNP z min. VZ 339.89 €
V akej výške alebo v percentách, aby som vedela presne vypočítať výšku PN?
Katy a R
21.09.12,07:10
V akej výške alebo v percentách, aby som vedela presne vypočítať výšku PN?
veď ty ani nečítaš, čo ti píšeme ... ešte raz (96) http://www.porada.sk/t154526-p4-maximalna-materska.html#post2146066

keď si sa prihlásila na DNP - mala si aj pozrieť, na čo sa vlastne prihlasuješ! http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-09-2012-a.html#37
Mila123
21.09.12,07:16
pre zamestnanca platí § 37/1 zák. č. 461/2003 v pl. zn.


(1) Výška nemocenského zamestnanca je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57, ak tento zákon neustanovuje inak.

a pre DNP platí podľa § 37/2/a,b uvedeného zákona......

a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 a
b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57.



ale zároveň platí aj maximálna hranica výpočtu......kt. je určená ako 1,5 násobok 1/12 Vš. VZ platného v kalendárnom roku v kt. vznikla dočasná pracovná neschopnosť, kt. predchádza 2 kal. roky ,pre tento rok platí 37,8197 €, kde 25% z tejto sumy je 9,454925€ a 55% z tejto sumy je 20,800835€

a prvých 10 dní (kalendárnych) máš platené zo zamestnania podľa zákona č. 462/2003 Z.z.
neostar
21.09.12,07:18
Pardon, ale čítam, len som chcela vedieť tú sumu aj na PN nie len na materskú. Takže PN bude 55% z hrub. mes. mzdy z roku 2011 + 55% z DNP. Dakujem Vám velmi pekne za odpovede :)
Katy a R
21.09.12,07:22
- pozri lepšie !!!
daduska
24.09.12,06:05
Dobrý deň, potrebovala by som od Vás radu .... som tehotná v 26. týždni tehotenstva. Pôrod je predpokladaný na 5.1.2013. Na materskú by som mala nastúpiť 2. novembrový týždeň.
Som zamestnaná u zamestnávateľa od 5.10.2010 na dobu neurčitú.
Moja čistá mzda je 500Eur. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Dá sa s tým ešte niečo robiť? Zamestnávateľ má dve spoločnosti a chcel , že ma z jednej prepustí a do druhej príjme .... dá sa to? A dá sa to ešte vôbec stihnúť (navrhol mi to až teraz) ?

Ďakujem Vám za každú radu Dáša.
matote
24.09.12,07:26
zdravim poradaci, nie som doma v tejto situacii a preto poprosim o radu mzdarov :)
S priatelkou planujeme babatko - dufame ze niekedy buduci rok (zatial tehotna nie je). Cely tento rok si ako zivnostnicka platila tie dobrovolne poistenie.
Mam firmu, takze mozem ju zamestnat kedykolvek s lubovolnym platom. Ale ak som dobre pochopil v tom pripade by matersku vypocitavali iba z tohto platu a cele obdobie platenia dobrovolneho by bolo zbytocne.
Otazka: ako dosiahnut co najvyssiu matersku s co najnizsimi nakladmi ak si vieme este vsetko nastavit. ;-) Nevymyslal by som taketo veci ale ked uz do systemu odviedla xy penazi, bolo by celkom fer keby sa jej nieco aj vratilo! Napr. zamestnat ju tesne pred materskou nakratko s vysokym prijmom?
Alebo vykaslat sa na to?
Dakujem!!! Pevne verim, ze nabuduce Vam poradim ja v mojej oblasti.. ) Prijemny den!
Xanti
24.09.12,17:33
Dobrý deň, potrebovala by som od Vás radu .... som tehotná v 26. týždni tehotenstva. Pôrod je predpokladaný na 5.1.2013. Na materskú by som mala nastúpiť 2. novembrový týždeň.
Som zamestnaná u zamestnávateľa od 5.10.2010 na dobu neurčitú.
Moja čistá mzda je 500Eur. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Dá sa s tým ešte niečo robiť? Zamestnávateľ má dve spoločnosti a chcel , že ma z jednej prepustí a do druhej príjme .... dá sa to? A dá sa to ešte vôbec stihnúť (navrhol mi to až teraz) ?

Ďakujem Vám za každú radu Dáša.Nie nestihneš to už nakoľko v novom zamestnaní potrebuješ 90 dní. Takže je zbytočne čosi robiť už. A materská sa ráta z hrubej mzdy a nie z čistej.
Xanti
24.09.12,17:36
zdravim poradaci, nie som doma v tejto situacii a preto poprosim o radu mzdarov :)
S priatelkou planujeme babatko - dufame ze niekedy buduci rok (zatial tehotna nie je). Cely tento rok si ako zivnostnicka platila tie dobrovolne poistenie.
Mam firmu, takze mozem ju zamestnat kedykolvek s lubovolnym platom. Ale ak som dobre pochopil v tom pripade by matersku vypocitavali iba z tohto platu a cele obdobie platenia dobrovolneho by bolo zbytocne. Pokiaľ ju nebudeš zamestnávať 270 dní tak to predošlé poistenie zbytočné nebolo. Lebo nárok na materskú má len žena, ktorá má splnenú podmienku 270 dní poistenia tj. cca 9 mesiacov.
Otazka: ako dosiahnut co najvyssiu matersku s co najnizsimi nakladmi ak si vieme este vsetko nastavit. ;-) Nevymyslal by som taketo veci ale ked uz do systemu odviedla xy penazi Mnohý z nás odviedli do systému oveľa viac ako xy penazí za jeden rok poistenia ... to len tak mimochodom. , bolo by celkom fer keby sa jej nieco aj vratilo! Napr. zamestnat ju tesne pred materskou nakratko s vysokym prijmom? Ak to tesne na krátko myslíš 90 dní tak áno, ak myslíš menej tak to zmysel nemá lebo potom bude materská minimálna. Nové poistenie teda zamestnanie musí trvať minimálne 90 dní aby mala z toho nárok na materskú.
Alebo vykaslat sa na to? To je na vás :D
Dakujem!!! Pevne verim, ze nabuduce Vam poradim ja v mojej oblasti.. ) Prijemny den!pekný aj tebe a odpovede máš v texte.
dadasv
18.10.12,06:15
90 dní musí trvať PP, aby materské počítali z tohto PP. Na PN môže ísť aj po týždni v novom zamestnaní, len do nástupu na materské treba dosiahnuť 90 dní. PN-ka by bola z minima, ale materské z max. VZ.

Prosím, môže mi niekto napísať, či toto ešte stále platí?
A ak sa zmení zákon, že PN sa do tých 90 dní nebude počítať, bude to platiť aj na PP uzatvorený pred účinnosťou zákona? Máme zamestnankyňu, ktorá ide na MD v polovici februára. Bude mať dovtedy aj viac ako 90 dní, ale ak by náhodou musela ísť na PN, bude chcieť mať istotu, že si tých 90 dní nepokazí. Aj teraz má napr. chrípku a radšej išla na dovolenku, lebo nie sme si istí, či po zmene zákona by jej nemohlo pár dní chýbať. Ďakujem za odpoveď
Andyke
18.10.12,07:38
Návrh zákona bol prerokovaný na 7. schôdzi NR SR, uznesenie číslo 223 zo dňa 26. 9. 2012.
Výsledok štádia procesu: NR SR nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona.

Zdroj : http://www.nrsr.sk/web/Page.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=6&CPT=152
majovrabel
27.10.12,03:59
Mam jednu otazku... Znama zistila ze je tehotna (termin jun 2012)... DNP si platila cca 4 roky z vtedajsieho maxima - cca 930 euro, od 1.2 je poistena z minima... okrem toho je zamestnana na ciastocny uvazok za plat nizsi ako minimalna mzda... V jej pripade je velmi pravdepodobne rizikove tehotenstvo este do konca roka... Moznosti ktore ma napadaju:

1, ukoncit obidve poistenia a v ochrannej lehote si narokovat PN aj materske - ktore by sa pocitali podla roku 2011...

2, ukoncit ciastocny uvazok a napr. o 2 dni ho znovu zacat - tym ze v roku 2011 robila u toho isteho zamestnavatela ako teraz, tak by nemala splnenu podmienku 90 dni a kedze by nebol vymeriavaci zaklad a PN by sa pocitala z minimalnej mzdy (je to spravne?) - co by zvysilo PN - ako by sa ale potom pocitala materska? DNP by sa asi stale musela ukoncit v tomto roku aby sa vypocitavalo podla roku 2011 v ochrannej lehote? A tiez neviem ze ci ked sa DNP ukonci a zamestnanecke bude trvat, ci bude narok aj z tej ochrannej lehoty?

3, ukoncit ciastocny uvazok a par dni pred nastupom na PN sa zamestnat opat u toho isteho zamestnavatela z maxima - PN by sa pocitala ako v pripade cislo 2, materska by sa pocitala z tohto noveho poistenia po 90 dnoch, cize by bola z maxima.

Ako najvyhodnejsi variant sa mi zda variant c.3 - len si chcem overit, ze ci uvazujem spravne.
Mila123
27.10.12,04:10
uvažuješ skoro správne, až na to, že k 01 01 2013 chystajú znovu novelizáciu 461/2003......
a bude platiť, že nemocenské dávky budú platené z VZ vtedy,varianta 3, vtedy keď bude posienie zamestnanca platené (nie trvanie poistenia) 90 dní......
majovrabel
27.10.12,08:37
Jeden prispevok nado mnou je link, ze pokus o takuto zmenu zakona bol stopnuty. Pripravuje SMER podobnu zmenu zakona? A co riesenie c.4?

4, Ukoncit ciastocny uvazok. Na druhy den ho obnovit v povodnej vyske. Do konca roka ukoncit DNP aj ciastocny uvazok. Potom by sa ratala materska zo suctu DNP + minimalna mzda? To by myslim vyslo este viac ako sucasne maximum.
Jana Motyčková
27.10.12,10:31
Návrh zákona bol prerokovaný na 7. schôdzi NR SR, uznesenie číslo 223 zo dňa 26. 9. 2012.
Výsledok štádia procesu: NR SR nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona.

Zdroj : http://www.nrsr.sk/web/Page.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=6&CPT=152
Ale je tam novela od poslancov Smeru v tomto znení,tá určite prejde.
Jana Motyčková
27.10.12,10:36
Riešenie 1 je správne. Ale nesmie jej vzniknúť žiadne! nové poistenie do materskej.
Riešenia 2 a 3 by neboli dobré. Variant 3 by mohol byť za predpokladu , že nové zamestnanie bude trvať 90 dní bez PN. Stačilo by mať maximálny VZ v decembri, potom pokračovať s nízkou mzdou až do materskej.
Aj variant 4 môže byť, ale po novele - ak v novom zamestnaní nebolo 90 dní, a ak je mzda nižšia ako minimálna, použija sa tá nižšia mzda.
majovrabel
27.10.12,11:02
Dakujem za rady... Este mam jednu otazku... ci uz verzia 1 alebo 4, v obidvoch pripadoch to bude z ochrannej lehoty... Kedze je momentalne poistena z 2 poisteni, je nutne aby tie 2 poistenia boli ukoncene v ten isty den? Alebo staci, aby po ukonceni toho DNP uz nevzniklo ziadne ine?
majovrabel
27.10.12,11:08
Skusim aj rozpisat... Momentalne teda najlepsie riesenie vidim v takomto postupe... November nechat tak ako bol... K 30.11 odhlasit zamestnanca, DNP trva dalej... K 1.12 prihlasit ako zamestnanca so mzdou napr 330 euro... Napriklad 15.12 ukoncit DNP aj zamestnanca... Ak som spravne pochopil, tak v takomto pripade by sa ci uz pred novelou alebo po novele spocitavali DNP + minimalna mzda a rizikova PN aj materska by boli zrejme maximalne...
Jana Motyčková
27.10.12,17:00
Len neviem, načo tam vznikne to nové zamestnanie.
majovrabel
28.10.12,02:11
Ciel je maximalna materska. Sucet DNP za rok 2011 + prijem zo zamestnania za rok 2011 je cca 100 euro pod maximom. Sucet DNP + minimalna mzda je viac ako maximum. Ak spravne chapem zakon, tak ked ukonci zamestnanie a vznikne nove, tak nema ziadny vymeriavaci zaklad, pretoze v roku 2011 pracovala u toho isteho zamestnavatela a na to sa neprihliada, cize sa pouzije minimalna mzda. Su moje uvahy spravne?
Socci
29.10.12,10:46
Veľmi zaujímava diskusia. Práve sa tiež snažím prísť na to ako by to bolo pre mňa takisto výhodné. Viete mi poradiť?

DNP si platím od mája 2011 z min VZ, od 31.1.2012 z max VZ a od 26.10.2012 znova z min VZ. Som SZČO, ale povinným plátcom všetkých odvodov som sa stala až od 1.10.2012 z min VZ - do tohto dátumu som si ako SZČO odvody platiť nemusela. Keďže snúbenec má sro, nie je problém ma zamestnať na akýkoľvek pomer, čiže viem sa stať aj zamestnancom, ak by to bolo výhodné.

Plánujeme bábatko. Ak by sa mi podarilo otehotnieť do konca roka, čo je pre mňa výhodné urobiť, aby som dostala čo najvyššiu materskú? Uvažovala som nad takýmito alternatívami

1. Keďže DNP si chcem platiť až kým neotehotniem (aby som mala nárok na materskú z tohto poistenia, kde som mala max VZ), radšej uvažujem o zrušení živnosti, aby som teraz nemusela zbytočne platiť dva krát SP z min VZ a založiť sro (keďže mám ZEP). Ak sa mi podarí otehotniet tohto roku, v ochrannej dobe zruším DNP a materské sa mi vypočíta z VZ tohto roka (teda bude takmer maximálne, kedže môj VZ bol od 31.1.2012 maximálny až do 26.10. 2012).
2. Alebo by som si to mohla vylepšiť ešte tým, že po otehotnení a pred zrušením DNP sa môžem u snúbenca zamestnať s min mzdou (a teda s min VZ), následne potom v ochrannej dobe zrušiť DNP aj odísť zo zamestnania. Materské by sa mi tak malo rátať z VZ z môjho DNP a z VZ z môjho zamestnania - čo by mohlo dosiahnuť vyššiu výšku ako v prvej možnosti.

Keďže sa mi zdá druhá alternatíva samozrejme lepšia, uvažujem pri nej správne? Môžete mi to potvrdiť? Alebo je ešte nejaká iná možnosť, ktorú môžem využiť, aby som mala výhodnú materskú, prípadne PN, ak by som bola na rizikovom?

Keďže mám možnosť byť v SP poistená aj ako DNP, aj ako SZČO, aj ako zamestnanec, existuje tu množstvo kombinácií. Preto prosím skúsenejších o radu, či som si vybrala tú najvýhodnejšiu kombináciu.


Ešte posledná otázka - A čo ak otehotnie po novom roku? Zasiahne ma nejako novela zákona o SP?

Budem naozaj vďačná ak mi budete vedieť odporučiť.
majovrabel
31.10.12,03:31
Dolezite je aby bolo 270 dni dodrzanych. V pripade mojej znamej ma 270 zo zamestnania aj z DNP, cize tie moje napady rataju s tym, ze tato podmienka je splnena, v tvojom pripade mam pocit, ze mas len 270 dni z DNP a ako SZCO len zacinas, cize kym zo SZCO nebudes mat tych 270 dni, nemozes ratat s materskou so SZCO pripadne zamestnania. Par dni ako zamestnanec pripadne SZCO ti nepomozu.

Ja si myslim, ze ak neotehotnies do konca roka, najlepsie riesenie je - napr. 21.12 sa zamestnat u snubenca na skrateny pracovny uvazok. Za december dostanes vyplatene 240 euro (4 dni), potom od januara mozes uvazok skratit napriklad na 10 hodin mesacne a plat napriklad 50 euro mesacne. Po 3 mesiacoch by si mala mat narok na maximalnu matersku len zo zamestnania, potom mozes DNP, pripadne aj zivnost zrusit. po 3 platenych mesiacoch by sa Ti mala materska ratat zo sucasneho zamestnania a podla odvodov za rok 2012, cize cely buduci rok by si mala narok na cca maximum.
Jana Motyčková
31.10.12,07:05
socii :
máš 270 dní poistenia z DNP, zo szčo síce 270 dní nemáš, ale do 270 dní sa započítava aj ukončené iné poistenie - to je aj to DNP ktore skončilo v januári 202. Takže momentálne máš splnených 270 dní z dvoch poistení. Čiže nárok na materské bude aj z DNP aj zo szčo, v úhrne dávka z týchto poistení by mala byť maximálna. Poistenia je možné po otehotnení ukončiť (nie je to samozrejme nutné), ale potom do materskej nemôže vzniknúť žiadne nové poistenie (po novom roku ani dohoda s pravidelným príjmom), lebo by zanikla ochranná lehota. Nekomplikovala by som to ďalšimi zamestnaniami.
Okrem toho - k tým 270 dňom - počita sa 270 dní v dvoch rokoch pred pôrodom, keďže už ste poistená ako szčo, do pôrodu určite 270 dní poistenia zo szčo tiež získate, ak živnosť nezrušíte.
beatad
06.11.12,16:33
Dobrý večer, poradíte mi prosím,
zamestnankyňa zároveň SZČO plánuje v novembri 2012 otehotnieť. Pôrod - júl 2013.
Ako szčo si platí odvody z minima viac rokov, zamestnaná je od 4.7.2012 na pár hodín/mesiac.
Získa max.materskú, ak prac.pomer ukončí a na druhý deň znovu uzavrie u toho istého zamestnávateľa ale s max.VZ, 90 dní pred nástupom na materskú?
Je podmienkou počas 90dní pred nástupom na MD nebyť PN?
Ďakujem za rady.
Jana Motyčková
07.11.12,08:01
Získa. Do 90 dní by sa nemali zarátavať dni PN - to ešte nie je schválené, ale asi bude.
sonia1711
05.12.12,08:48
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať nasledovné: Žena je momentálne na RD, ešte má trvať 1 rok. S manželom plánujú druhé bábo. Manžel má s.r.o.. Je nutné zamestnať manželku na zamestnanecký pomer s max VZ už teraz, alebo je výhodnejšie počkať, kým otehotnie a cca 90 dní pred nástupom na MD ju zamestnať? Je rozdiel 90 dní a prelom rokov? Nechcem, aby to vyznelo ako vypočítavosť, obaja totiž poctivo platili dane aj odvody a doba je ťažká.....
Ďakujem.
ivka70
05.12.12,08:57
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať nasledovné: Žena je momentálne na RD, ešte má trvať 1 rok. S manželom plánujú druhé bábo. Manžel má s.r.o.. Je nutné zamestnať manželku na zamestnanecký pomer s max VZ už teraz, alebo je výhodnejšie počkať, kým otehotnie a cca 90 dní pred nástupom na MD ju zamestnať? Je rozdiel 90 dní a prelom rokov? Nechcem, aby to vyznelo ako vypočítavosť, obaja totiž poctivo platili dane aj odvody a doba je ťažká.....
Ďakujem.

A okrem toho, ze jeteraz ona na RD, trva jej niekde pracovny pomer?
sonia1711
05.12.12,09:00
nie, pred md bola szčo
Mila123
05.12.12,09:06
nie, pred md bola szčo

už nie si szčo?
sonia1711
05.12.12,09:21
Má prerušenú živnosť, a chcú byť spolu vo firme, spoločník, konateľ, majiteľ. Je dôvodný predpoklad, že živnosť úplne zruší.

opravujem: poskytla neúplnú info, ešte živnosť neprerušila, po alebo počas RD tak mieni urobiť, respektíve úplne zrušiť.
sonia1711
05.12.12,09:47
A čo § 57 ods. 1 písm. b, Zák. 461/2003 a § 57 ods. 2 Zák. 461/2003 ?
Andyke
05.12.12,10:16
Kedy prerušila živnosť? Vyčerpaním MD? Treba najprv zistiť dokedy jej trvalo nemocenské poistenie (predpokladám, že bola povinne nemoc. poistenou SZČO). Ak by išla na MD na bud.rok, aby do dňa pôrodu splnila 270 dní.
sonia1711
05.12.12,12:03
Ešte nemá prerušenú živnosť, hľadáme najlepšie riešenie. Ak som správne pochopila znenie zákona a po správnej poznámke / viď príspevok hore/, vychádza mi nasledovné:

- popri poberaní rodičovskej dovolenky zrušiť živnosť a zamestnať sa v s. r. o. ako riadny zamestnanec, aby bola splnená podmienka 270 dní.

je možné byť na RD a zároveň byť zamestnancom ?

/ konateľ, spoločník, majiteľ - bez vyplácania príjmu / - toto by nemalo mať v budúcnosti vplyv na poberanie materského ani rodičovského

A po splnení podmienky nemoc. poistenia 270 dní, pokiaľ viem RD sa do dní poistenia ráta, dá sa využiť § 57 ods. 1 písm. b, Zák. 461/2003 a § 57 ods. 2 Zák. 461/2003 ?
majovrabel
07.12.12,06:29
Este mam jednu doplnujucu otazku ohladne tej materskej.. Pre istotu to cele este raz napisem vsetko... Znama je tehotna, termin 2.7... Minuly rok bola poistena DNP aj ako zamestnanec.... po zmene zakona sa poistila DNP z minima... Ak ukonci DNP v tomto roku, tak narok bude mat z ochrannej lehoty podla odvedeneho poistneho za minuly rok, t.j. 2011... Je nutne zaroven rusit aj sucasne zamestnanie alebo sa len nesmie po ukonceni DNP uzatvorit nove poistenie a to sucasne moze prebiehat dalej s tym, ze by mala matersku vypocitanu ako poistne odvedene z DNP za 2011 a zamestnanie odvedene za 2012?
Xanti
07.12.12,06:36
majovrabel (http://www.porada.sk/member.php?u=75627)
no ja som sa stratila v tvojej otázke.
Ale kedže nastúpi na materskú v roku 2013 tak VZ bude rok 2012 zo zamestnania, a detto pri trvajúcom DNP rok 2012 resp. posledné toto poistenie.
Minimálne VZ za rok 2012 je 339,89 eur, od 2013 bude VZ 393 eur.
Ak zruší DNP tento rok a založí DNP budúci rok z minima tak rozdiel v materskej bude kolo 35 eur. Nakoľko z DNP sa bude brať VZ z roku 2013.

Ale fakt nepochopila som tvoje myšlienkové pochody. Tak hádam som sa s odpovedou strafila.
majovrabel
07.12.12,08:32
Xanti, ona si uz nezalozi znovu DNP... Napriklad k 28.12 sa odhlasi z DNP a narok bude mat z ochrannej lehoty... A v takom pripade sa to tusim pocita aky narok by mala, keby na matersku nastupila 28.12, spravne? A preto by sa pouzil rok 2011 pri DNP... Alebo nieco chapem nespravne?
veronikasad
07.12.12,08:34
Este mam jednu doplnujucu otazku ohladne tej materskej.. Pre istotu to cele este raz napisem vsetko... Znama je tehotna, termin 2.7... Minuly rok bola poistena DNP aj ako zamestnanec.... po zmene zakona sa poistila DNP z minima... Ak ukonci DNP v tomto roku, tak narok bude mat z ochrannej lehoty podla odvedeneho poistneho za minuly rok, t.j. 2011... Je nutne zaroven rusit aj sucasne zamestnanie alebo sa len nesmie po ukonceni DNP uzatvorit nove poistenie a to sucasne moze prebiehat dalej s tym, ze by mala matersku vypocitanu ako poistne odvedene z DNP za 2011 a zamestnanie odvedene za 2012?
Termín pôrodu je 2.7.2013 ? Kedy jej skončilo DNP ? Odkedy trvá súčasný pracovný pomer ?
majovrabel
07.12.12,08:47
DNP este neskoncilo, ale skonci tento rok - takze dajme tomu, ze skonci 28.12.2012. Aktualny pracovny pomer trva od 1.1.2011.
veronikasad
07.12.12,08:55
DNP este neskoncilo, ale skonci tento rok - takze dajme tomu, ze skonci 28.12.2012. Aktualny pracovny pomer trva od 1.1.2011.
Od oktobra 2012 si platí celý balík poistenia v SP ?
majovrabel
07.12.12,09:01
DNP mala cca z 900 euro uz niekolko rokov... Kedze jej hrozila operacia, nespekulovala v januari a od 1.2.2012 si plati cely balik poistenia ale z minimalnej vysky...
majovrabel
07.12.12,09:13
Na stranke soc. poistovne sa pise... ak nárok na nemocenské vznikol zamestnancovi, samostatne zárobkovo činnej osobe alebo dobrovoľne nemocensky poistenej osobe v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia... Ak DNP zanikne 28.12.2012, tak rozhodujucim obdobim na zistenie DVZ je rok 2011... Alebo nieco chapem nespravne?
majovrabel
07.12.12,09:25
Kedze ten prispevok na ktory som odpisoval zmizol, tak asi to bude spravne... No a spat k mojej otazke... Ak by ukoncila zamestnanecky pomer aj DNP napriklad k 28.12.2012... tak bude mat narok z ochrannej lehoty z obidvoch, to uz skor potvrdila p. Motyckova... Len moja otazka je, ze co ked by ten pracovny pomer neukoncila a pokracoval by az do nastupu na matersku... Ratala totiz s tym, ze jej lekar nedovoli pracovat, ale vcera povedal, ze od januara by ju do prace pustil... Nepride o DNP z ochrannej lehoty, ak bude pracovny pomer trvat? A bude platit ten vypocet, ze DNP sa vyrata z DVZ roku 2011 a zo zamestnania z roku 2012?
majovrabel
09.12.12,08:45
posuvam
Andyke
09.12.12,09:12
Majo v r. 2011 platila DNP z 900 € ? A zo zamestnania mala aký hrubý plat? Však minim.mzda bola 317 Eur.
Prednostne sa platí zo zamestnania. Nesekol si sa s tými VZ ?

Max . VZ na nemoc. poistenie v r.2011 bolo 1116,75
majovrabel
09.12.12,16:52
pracuje na ciastocny uvazok a jej odmena je nizsia ako minimalna mzda... Neviem to povedat uplne presne kolko to vyslo, bola tam dlhodobejsia PN, boli tam aj nejake odmeny... priemerne mozno cca 200 euro mesacne bol prijem zo zamestnania...
Mila123
09.12.12,16:54
pracuje na ciastocny uvazok a jej odmena je nizsia ako minimalna mzda... Neviem to povedat uplne presne kolko to vyslo, bola tam dlhodobejsia PN, boli tam aj nejake odmeny... priemerne mozno cca 200 euro mesacne bol prijem zo zamestnania...
al by aj ostal VZ zo zamestnania a max. VZ z DNP tak má preplatok na SP, ktorý jej vrátia po podaní žiadosti.....
Andyke
09.12.12,17:13
Jej nástup do práce po PN zo zamestnania neovplyvní jej nárok na materské z DNP v OL.
majovrabel
11.12.12,05:52
Dakujem za odpoved, moja otazka bola postavena trochu inak. Nepride o DNP z ochrannej lehoty, ak bude pracovny pomer trvat az do materskej? A bude platit ten vypocet, ze DNP v OL sa vyrata z DVZ roku 2011 a zo zamestnania z roku 2012?

Konkretne ju vystrasil jeden znamy, ze jeho svagor "prisiel o matersku", lebo zena porodila po termine. Po googleni predpokladam, ze toto je ten pripad ktory u jeho svagra nastal - http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/dobrovolne-nemocenske-poistenie/materske-v-ochrannej-lehote/ - tak len chce mat istotu, ze v pripade pokracovania pracovneho pomeru az do materskej sa nieco podobne nemoze stat.
Andyke
11.12.12,08:58
Dakujem za odpoved, moja otazka bola postavena trochu inak. Nepride o DNP z ochrannej lehoty, ak bude pracovny pomer trvat az do materskej?

Ale ja som odpovedala na Tvoju otázku. Čo si nečítal moju odpoveď? Však som Ti potvrdila, že z DNP bude mať nárok na materské.
Jej predsa nevzniká nové nemocenské poistenie počas OL z DNP.
Zo zamestnania jej nemocenské beží aj počas PN (t.j. bude trvať aj naďalej po ukončení PN až do nástupu na materské a potom má plynulý prechod na materské). Nárok zo zamestnania má automaticky, však je zamestnaná dlhodobo.
majovrabel
12.12.12,09:51
Dakujem, uz tomu rozumiem :) A bude platit ten vypocet, ze DNP v OL sa vyrata z DVZ roku 2011 a zo zamestnania z roku 2012?