zuzjur
28.12.10,09:14
Zdravim vsetkych, ktori popri sviatkovani sleduju aj poradu a ktori mi aj v tomto veselom obdobi poradia v mne neveselom probleme.
Moj manzel je vlastnikom nehnutelnosti, v ktorej byvaju jeho rodicia bez najomnej zmluvy, nie su vedeni v LV ako vecne bremeno ani nic. Proste tam byvaju na dobre slovo. Dom je v predaji a rodicia mojho manzelia vymenili zamok na dverach, aby sa tam moj manzel - vlastnik nemohol dostat a tym mu znemoznili pristup na obhliadku pre potencionalneho kupcu. Snazim sa vyvavrovat temy charakteru a inych vlastnosti tychto jeho rodicov, pretoze pojem "hyenizmus" je v tomto smere velmi slaby. Dom sa musi predat z dovodu neschopnosti splacania hypoteky, preto je pre nas dolezite ho predat a uver splatit. Ale ako ho ukazeme zaujemcom, ked nemame do domu pristup? Otazka preto pre Vas znie, ci moj manzel, ako vlastnik, ma pravo vlastnit jeden nahradny kluc od nehnutelnosti, v ktorej je vlastnikom???? Dakujem za rady a pomoc..
Chobot
28.12.10,09:27
Zdravim vsetkych, ktori popri sviatkovani sleduju aj poradu a ktori mi aj v tomto veselom obdobi poradia v mne neveselom probleme.
Moj manzel je vlastnikom nehnutelnosti, v ktorej byvaju jeho rodicia bez najomnej zmluvy, nie su vedeni v LV ako vecne bremeno ani nic. Proste tam byvaju na dobre slovo. Dom je v predaji a rodicia mojho manzelia vymenili zamok na dverach, aby sa tam moj manzel - vlastnik nemohol dostat a tym mu znemoznili pristup na obhliadku pre potencionalneho kupcu. Snazim sa vyvavrovat temy charakteru a inych vlastnosti tychto jeho rodicov, pretoze pojem "hyenizmus" je v tomto smere velmi slaby. Dom sa musi predat z dovodu neschopnosti splacania hypoteky, preto je pre nas dolezite ho predat a uver splatit. Ale ako ho ukazeme zaujemcom, ked nemame do domu pristup? Otazka preto pre Vas znie, ci moj manzel, ako vlastnik, ma pravo vlastnit jeden nahradny kluc od nehnutelnosti, v ktorej je vlastnikom???? Dakujem za rady a pomoc..

Veľmi všeobecne položená otázka, preto aj odpoveď bude všeobecná.

Vo všeobecnosti vlastník má právo nakladať s nehnuteľnosťou podľa svojho rozhodnutia a má právo mať kľúče od svojej nehnuteľnosti. Nedávno sa diskutovalo o prípade, kedy vlastník prenajal byt, či nájomca môže vymeniť zámky a nedať vlastníkovi kľúč.

http://www.porada.sk/t148305-ma-pravo-najomca-si-vymenit-fab-vlozku-do-prenajateho-bytu.html

Ale to nie je tvoj prípad, lebo v dome žijú osoby zjavne bez žiadneho práva užívať nehnuteľnosť (žiadne vecné bremeno, žiadna nájomná zmluva). Nebudem rozoberať ani zisťovať dôvod, prečo žijú rodičia v dome, ako získal manžel nehnuteľnosť, kam pôjdu bývať rodičia, ak sa dom predá.

Podstatné je, že manžel je vlastníkom, preto má plné právo vstupovať do nehnuteľnosti, užívať ju, predať ju alebo prenajať ju. Rodičia nemajú po právnej stránke právo mu brániť vstupu do domu. Naopak, on môže nechať rodičov vysťahovať.

AK chce dom predať, na jeho mieste by som najprv doriešil otázku bývania rodičov v dome, resp. ich vysťahovanie. Lebo pokiaľ tam budú bývať, bude dom ťažšie predajný. Veď kto by kúpil dom, v ktorom niekto býva? Zužuje si tým okruh záujemcov.
arizona
28.12.10,09:31
...
Otazka preto pre Vas znie, ci moj manzel, ako vlastnik, ma pravo vlastnit jeden nahradny kluc od nehnutelnosti, v ktorej je vlastnikom???? Dakujem za rady a pomoc..
:confused:... a kto iny by mal mat pravo mat kluc od nehnutelnosti ak nie jeho majitel???:confused:
Majitel rozhoduje komu da dalsi kluc...

Ale...
spytam sa : ako sa stal manzel majitelom a ako tam zacali byvat rodicia?

Nedostal ho nahodou manzel darom od rodicov s tym, ze tam maju pravo dozitia a len nezapisali do zmluvy tuto skutocnost?
V niektorych pripadoch sa moze stat, ze darcovia budu ziadat dar spat...
Musis napisat viac informacii
majkii
28.12.10,10:29
Ja si myslím, že to nie je až také jednoduché. Na jednej strane si treba uvedomiť, že tvoj manžel ako vlastník uzavrel riadnu dohodu s jeho rodičmi (či už ústne alebo konkludentne), že budú nehnuteľnosť - dom užívať na bývanie. Teda dom tvorí obydlie jeho rodičov, a vstupovať doň môže len so súhlasom toho, kto v ňom býva (pozri ustavu SR čl. 21 ods.1). Čiže rodiča dom neužívajú bez právneho dôvodu, ale na základe dohody s tvojim manželom. Veľa ľudí sa domnieva, že dohoda "na dobré slovo" uzavretá ústne nie je platná, bohu žiaľ opak je pravdou. Takýto právny úkon je platný, ak splňa zákonné aj formálne podmienky. Avšak medzi rodičmi a tvojim manželom nie je uzavretá platná nájomná zmluva (o i. zákon vyžaduje písomnú formu), kde za úplatu prnencháva vlastník výkon užívacích práv k domu, preto užívanie domu rodičmi nemôže brániť právu vlastníka s vecou slobodne nakladať, a pokiaľ nie je dohodnuté inak aj vec užívať v plnom rozsahu.

Z uvedeného vidieť, že ide o občianskoprávny spor a podľa §4 ObZ cit. "Proti tomu, kto právo ohrozí alebo poruší, možno sa domáhať ochrany u orgánu, ktorý je na to povolaný. Ak nie je v zákone ustanovené niečo iné, je týmto orgánom súd.", môže vo veci rozhodnúť len súd. V prvom rade treba dohodu o užívaní domu vypovedať (najlepšie písomne), potom podať výzvu o vypratanie nehnuteľnosti bez náhrady, ak manžel neuspeje podať návrh na súd o vypratanie nehnuteľnosti bez náhrady

K výmene vložky FAB, rodičia zrejme neboli oprávnení , pretože ten je vo vlastníctve tvojho manžela a jej výmenou alebo zničením mu vznikla škoda, ktorú sú povinní nahradiť.
zuzjur
28.12.10,11:40
Veľmi všeobecne položená otázka, preto aj odpoveď bude všeobecná.


AK chce dom predať, na jeho mieste by som najprv doriešil otázku bývania rodičov v dome, resp. ich vysťahovanie. Lebo pokiaľ tam budú bývať, bude dom ťažšie predajný. Veď kto by kúpil dom, v ktorom niekto býva? Zužuje si tým okruh záujemcov.

V podstate ide o 2 domy na jednom pozemku, v jednom byvame my v druhom rodicia. Kedze uz nedokazeme pokryt hypotekarne splatky, musi sa predat ci uz kompletne cela nehnutelnost, alebo domy samostatne. O vystahovanie rodicov sa budeme musiet postarat MY ihned po tom, ako sa najde realny zaujemca. O tejto situacii sme uzrozumeni. Zatial ide len o spristupnenie nehnutelnosti kvoli obhliadkam.
Chobot
28.12.10,11:57
V podstate ide o 2 domy na jednom pozemku, v jednom byvame my v druhom rodicia. Kedze uz nedokazeme pokryt hypotekarne splatky, musi sa predat ci uz kompletne cela nehnutelnost, alebo domy samostatne. O vystahovanie rodicov sa budeme musiet postarat MY ihned po tom, ako sa najde realny zaujemca. O tejto situacii sme uzrozumeni. Zatial ide len o spristupnenie nehnutelnosti kvoli obhliadkam.

Chápem tomu dobre, že musíte predať rodičom strechu nad hlavou, aby ste mohli platiť úvery, ktoré ste si nabrali? Na aký účel boli brané tie úvery?

Pre nezainteresovaného je to dosť nepochopiteľná situácia - rodičia bývajú v dome, ktorý vlastní syn a ten ich chce vysťahovať...:rolleyes::rolleyes::confused: Možno by bolo dobré trochu objasniť, ako k tomu došlo. Ako ste získali ten dom, na čo bol ten úver a pod.
zuzjur
28.12.10,12:03
:confused:... a kto iny by mal mat pravo mat kluc od nehnutelnosti ak nie jeho majitel???:confused:
Majitel rozhoduje komu da dalsi kluc...

Ale...
spytam sa : ako sa stal manzel majitelom a ako tam zacali byvat rodicia?

Nedostal ho nahodou manzel darom od rodicov s tym, ze tam maju pravo dozitia a len nezapisali do zmluvy tuto skutocnost?
V niektorych pripadoch sa moze stat, ze darcovia budu ziadat dar spat...
Musis napisat viac informacii

Nechcela som ist do hlbky a vytahovat tu spinu, ale zrejme potrebujete vediet viac. Muz darom dostal len pozemok, nehnutelnosti boli vystavane neskor. Spor o vratenie daru - pozemku by bol v danom pripade velmi zlozity, kedze by sa muselo dokazat zle nakladanie s darom ci hrube porusenie dobrych mravov vo vztahu k darcovi.
Predanie domu je z dovodu neschopnosti splacat uver. Uver sme vzali, aby sme vyplatili uver rodicov. Dohoda bola, ze nam budu davat na mesacne splatky {kedze opakujem, my sme vzali uver aby sme splatili ich uver}. Kedze na ich radost sa svojej podlznosti zbavili, s velkou radostou nam vobec na mesacne splatky neprispievaju. Aj to je dovod, preco sa dom predava. Aj darovacia zmluva bola len kryci manever na odlakanie dlznikov...
zuzjur
28.12.10,12:09
Chápem tomu dobre, že musíte predať rodičom strechu nad hlavou, aby ste mohli platiť úvery, ktoré ste si nabrali? Na aký účel boli brané tie úvery?

Pre nezainteresovaného je to dosť nepochopiteľná situácia - rodičia bývajú v dome, ktorý vlastní syn a ten ich chce vysťahovať...:rolleyes::rolleyes::confused: Možno by bolo dobré trochu objasniť, ako k tomu došlo. Ako ste získali ten dom, na čo bol ten úver a pod.

Rodicia su zadlzeni lebo si ziju bohemsky zivot na ukor syna. Zobrali si uver, ktory nesplacali. Banka od zmluvy odstupila a ziadala okamzite splatenie, inak nehnutelnost pojde do drazby. My s manzelom v dobrej viere sme si na seba vzali uver {lebo im by ziadna banka uver nedala} a splatili sme ich uver pod podmienkou, ze nam budu na mesacne splatky pravidelne prispievat. Teraz sa nam smeju do oci, ako s nami vybabrali.