Mučik
28.12.10,09:35
Prosim vás chcela by som sa informovať, mám ukončenú vysokú školu odbor sociálna práca. A chcela by som si urobiť špeciálnu pedagogiku, koľko rokov musím chodiť aby som mohla robiť v špeciálnej škole? A kde sa dá študovať? Dakujem
zdenka131
28.12.10,09:18
Ahoj, špeciálna pedagogika sa dá študovať napr.: na UK BA formou kvalifikačného vzdelávania / v minulosti bol názov tohto štúdia rozširujúce štúdium/ :

Toto štúdium je určené pre absolventov vysokých škôl učiteľského, resp. pedagogického smeru alebo absolventov vysokých škôl neučiteľského smeru s doplňujúcim pedagogickým štúdiom.

Ide o 2-ročné 4-semestrálne štúdium v nasledujúcich špecializáciách špeciálnej pedagogiky:
- pedagogika mentálne postihnutých,
- pedagogika telesne postihnutých a zdravotne oslabených,
- pedagogika sluchovo postihnutých,
- pedagogika zrakovo postihnutých,
- pedagogika psychosociálne narušených

Podrobné informácie o ponuke a podmienkach štúdií je možné získať telefonicky, osobne alebo elektronickou cestou na Referáte celoživotného vzdelávania Pedagogickej fakulty UK v Bratislave, pracovníčky
Mgr. Miroslava Plávalová tel. 02/44442928, 02/49287121,
e-mail: plavalova@fedu.uniba.sk,
Mgr. Janette Vlčková, telefón: 02/44442928, 02/49287121, vlckova@fedu.uniba.sk,
Mgr. Andrea Ďurčová 02/49287120, e-mail: durcova@fedu.uniba.sk

Adresa: Referát celoživotného vzdelávania PedF UK Bratislava, Račianska 59, 813 34 Bratislava.

Informácie o doplňujúcom pedagogickom štúdiu je možné získať
u Mgr. Aleny Dedičovej, tel. 02/502 22 333, e-mail: kp@fedu.uniba.sk
Mučik
28.12.10,11:17
ďakujem za odpoveď. Skôr by som chcela asi v Bystrici, kedže som z Oravy, tak tam kde to mám bližšie. A chcem sa ešte spýtať, som na predlženej materskej dovolenke, a hladám si prácu, a tak zvažujem čo by bolo lepšie či isť si robiť pedagogické minimum, alebo špeciálnu pedagogiku, aby som mala lepšie uplatnenie. Neviem. Viete mi poradiť? dakujem veľmi pekne.
zdenka131
28.12.10,13:01
Vyhláška MŠ SR 437/2009 o kvalifikačných predpokladoch časť IV. a VI. stanovuje kvalifikačné predpoklady pre učiteľov v triedach a školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením.

http://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/user_upload/admin/obrazky/ofakulte/Celozivotne_vzdelavanie/Vyhl.o_kvalifi.predpokl.437_2009.pdf

Ľutujem, ale so svojim vzdelaním nespĺňaš kvalifikačné ani pedagogické predpoklady na vyučovanie v uvedenom druhu školy.
UK BA organizuje štúdium špeciálnej pedagogiky aj na vysunutých pracoviskách napr.: v ZA,.. podľa počtu prihlásených študentov. Informácie dostaneš na kontaktoch uvedených v predošlom príspevku.
miramax1
04.01.11,09:30
ďakujem za odpoveď. Skôr by som chcela asi v Bystrici, kedže som z Oravy, tak tam kde to mám bližšie. A chcem sa ešte spýtať, som na predlženej materskej dovolenke, a hladám si prácu, a tak zvažujem čo by bolo lepšie či isť si robiť pedagogické minimum, alebo špeciálnu pedagogiku, aby som mala lepšie uplatnenie. Neviem. Viete mi poradiť? dakujem veľmi pekne.

Lepšie uplatnenie by si mala, keby si študovala špeciálnu pedagogiku. Záleží však od toho, akú máš predstavu o svojej práci, čo chceš robiť.

Keby si si urobila DPŠ,môžeš robiť za určitého predpokladu vychovávateľku alebo sociálneho pedagóga. Viac o svojom uplatnení sa dozvieš vo vyhláške 437/2009.

V BB na UMB sa študovať špeciálna pedagogika nedá. Zisti si, či nie sú v Tvojom okolí vysunuté pracoviská UK BA.
Lubica16
19.03.11,13:10
Prosim Vas, chcem sa aj ja pridat a zistit info. Aj aj mam magistersky stupen socialna praca a chcela som si urobit doplnujuce pedagogicke studium a nasledne kvalifikacne vzdelavanie specialnej pedagogiky v specializacii pedagogika mentalne postihnutych v Blave na UK. Neviem, ci po absolvovani kvalifikacneho vzdelavania specialnej pedagogoky budem plne kvalifikovana pre pracu ucitela prveho stupna zakladnej skoly v triedach a skolach pre ziakov so zdravotnym bodu 7 (len na vyucovanie v triedach a skolach pre ziakov s mentalnym postihnutim v studijnom odbore pedagogika mentalne postihnutych). Na UK Blava mi tuto info nevedeli poskytnut. Kde je mozne s takouto specialnou pedagogikou uplatnit sa? Dakujem za skoru odpoved
Marcela.D
19.03.11,18:11
Asi Vás sklamem, ale po skončení VŠ - sociálna práca si musíte doplniť DPŠ+špeciálnu pedagogiku+kvalifikačné predpoklady na vyučovanie akéhokoľvek aprobačného predmetu, ktorý sa vyučuje na ZŠ. Až po tomto budete spĺňať kvalifikačné predpoklady na vyučovanie na špeciálnej škole, ale len na druhom stupni a nie na prvom stupni. Ak chcete učiť na prvom stupni, musíte študovať novú VŠ. Pekný večer.
doktor01
19.03.11,19:00
Prosim vás chcela by som sa informovať, mám ukončenú vysokú školu odbor sociálna práca. A chcela by som si urobiť špeciálnu pedagogiku, koľko rokov musím chodiť aby som mohla robiť v špeciálnej škole? A kde sa dá študovať? Dakujem
Máš 2 možnosti:
1/ doplniť si DPŠ a až následne bude možne sa prihlásiť na "rozširujúce štúdium"
2/ znova začať študovať od prvého ročníka, ale už učiteľstvo so zameraním na špeciálnu pedagogiku
Keď že si z Oravy odporúčam VŠ v Ružomberku, ale je tiež možné, že niektorá VŠ má detašované pracovisko na Orave (minimálne PF UKF má detašované pracovisko aj v Námestove, len neviem aké učiteľské špecializácie sa tam vyučujú). Zatiaľ ide o 3+2 ročné štúdium (ale už čoskoro zrejme dôjde k predlženiu externého štúdia).
Osobne odporúčam začať štúdium od prvého ročníka.

PS: Vyhláška MŠ SR 437/2009 bola čiastočne zmenená 170/2010 Z.z. a
366/2010 Z.z. aktuálne znenie je na : http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1
Lubica16
19.03.11,20:31
Este raz Vas poprosim info k tej socialnej praci a specialnej pedagogike. Ja mam abosolvovane studium specialnej pedagogiky ako vyssie odborne vzdelanie, je nutne este raz si doplnit vzdelanie specialnej pedagogiky na VS? Potom nerozumiem ake je uplatnenie s tym 2 rocnym kvalifikacnym vzdelavanim specialnej pedagogiky na UK Blava (v prispevku vyssie uvedene). Ak si na VS socialna praca urobim DPŠ mozem na strednej skole socialna akademia ucit predmed socialna praca. Ja som myslela, ze ked si k tomu urobim este to 2 rocne kvalifikacne vzdelavanie specialnej pedagogiky, ze mozem ucit na SZS. Neda sa tu pouzit uz spominane VOV specialnej pedagogky? a potom doplnenie toho abrobacneho predmetu? Dakujem.
Marcela.D
19.03.11,20:47
Absolvovaním rozširujúceho štúdia špeciálnej pedagogiky si rozšírite iba pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie na ŠZŠ. Aby ste spĺňala kvalifikačné predpoklady, musíte mať ukončené kvalifikačné vzdelávanie niektorého aprobačného predmetu.
Marcela.D
19.03.11,20:56
Zabudla som- predmet sociálna práca sa vyučuje na strednej škole - len sociálne akadémia, ak pôjdete učiť na strednú školu, kde sa takýto predmet vyučuje, budete plne kvalifikovaná (v prípade, že si ním naplníte 1/2 úväzku). Ak budete učiť na základnej škole teda, aj ŠZŠ, tu sa predmet sociálna práca nevyučuje, ste teda nekvalifikovaná. Musíte mať absolvovaný premet, ktorý sa učí na ZŠ.
Lubica16
20.03.11,08:47
Takze v mojom pripade mi staci uz "len" DPS a nejaky aprobacny predmet? Akoze ta specialna pedagogika ako vyssie odborne vzdelanie ukoncene absolutoriom mi plati a je postacujuce k VS socialna praca na to, aby som si po dorobeni DPS a aprobacneho predmetu ucila na SZS?
Marcela.D
20.03.11,10:19
Čo sa týka Vašej špeciálnej pedagogiky- neviem sa takto vyjadriť, záleží, či je absolvovaná štátnou skúškou, či je tam uvedené, že je to učiteľstvo pre daný druh špeciálnej školy a či to máte absolvované ako prílohu k vysokoškolskému diplomu (čo z môjho pohľadu nemôžete mať, pretože na učiteľstvo pre špeciálne školy Vás bez absolvovania DPŠ nepríjmu- lebo nie ste učiteľka) a musí byť absolvovaná na VŠ. Inak DPŠ- 2 roky+ predmet 2-3 roky + špec. ped. 2 roky potom budete plne kvalifikovaná na špeciálnu školu. Zvážte aj odporúčanie kolegu vyššie o štúdiu ďalšej VŠ- špeciálnu pedagogiku. Pekný deň.
Lubica16
20.03.11,11:36
Dakujem Vas za odpovede, spytam sa Vas na UJAK Stary Hrozenkov, sa da robit dva roky magisterske studium specialnej pedagogiky, ktore je mozne urobit si na bakalarske vzdelanie aj v odbore socialna praca, k tomu sa robi vyrovnavaci kurz, potom je mozne studovat tie dva roky specialnej pedagogiky ucitelstvo v SZS a ma to byt zaroven aj ucitelstvo pre prvy stupen. Je to v nasom skolstve vyhlaskami vobec akceptovatelne? Studium je ukoncene titulom. Mgr. (uz v odbore ucitelstvo SZS).
Marcela.D
20.03.11,12:09
To už nie je otázka na mňa, skôr na ministerstvo školstva.
doktor01
20.03.11,14:51
Dakujem Vas za odpovede, spytam sa Vas na UJAK Stary Hrozenkov, sa da robit dva roky magisterske studium specialnej pedagogiky, ktore je mozne urobit si na bakalarske vzdelanie aj v odbore socialna praca, k tomu sa robi vyrovnavaci kurz, potom je mozne studovat tie dva roky specialnej pedagogiky ucitelstvo v SZS a ma to byt zaroven aj ucitelstvo pre prvy stupen. Je to v nasom skolstve vyhlaskami vobec akceptovatelne? Studium je ukoncene titulom. Mgr. (uz v odbore ucitelstvo SZS).
Tento variant je prinajmenšom zvláštny. Je potrebné si uvedomiť, že sociálna práca je neučiteľský odbor (TJ obsah štúdia sa z učiteľstvom zhoduje len minimálne). Neviem si predstaviť len nejaký kurz, na základe ktorého získaš učiteľskú spôsobilosť. Učitelia totiž počas VŠ štúdia vykonávajú aj štátnu skúšku z pedagogiky a neviem si predstaviť, ako by to bolo možné len na základe kurzu. Zákon pripúšťa pokračovanie z Bc. na Mgr. štúdium v rovnakom alebo príbuznom študijnom odbore. Problémom je, že sociálna práca nie príbuzným odborom učiteľstva so zameraním na špeciálnu pedagogiku. Môžeš si to overiť u akreditačnej komisie alebo na MŠ SR.
A či je to akceptovateľné? Pred niekoľkými rokmi som absolvoval tiež kurz na rozšírenie kvalifikácie. V tých časoch to bolo postačujúce. Bohužiaľ podľa súčasne platnej vyhlášky už nie.
Lubica16
21.03.11,12:48
Dakujem Vam za vsetky informacie, mne to je tiez zvlastne s tym kurzom, ale v Hrozenkove to naozaj tak funguje. To je vyrovnavaci kurz.

Ale teraz trosku z ineho sudka. Poprosim Vas o ine informacie. Chytam sa vsetkych mojich moznosti. Povodne mam ukoncene stredoskolske vzdelanie v odbore ucitelstvo v MS a vychovavatelstvo a mam aj funkcne vzdelavanie na riaditelku v MS, avsak nepracujem ako riaditelka MS. O rok bude nove vyberove konanie. Je podmienkou, ze ak sa prihlasim do vyberoveho konania musim uz mat I. atestaciu? Alebo staci ak si ju urobim priebezne do roku 2016? Ako to je?
Druha otazka: je niekde v zakonoch uvedene, do ktoreho roku musia mat veduci pedagogicky zamestnanci v MS minimalne bakalarske vzdelanie?
Tretia otazka: Kolegyna ma bakalarske vzdelanie v odbore predskolska pedagogika a na "oznameni o vyske a zlozeni funkcneho platu ma zaradenie ako samostatny pedagogicky zamestnanec s I. atestaciu. Je to zaradenie spravne? Len vzhladom k tomu, ze ma bakalara ma zaroven aj I. atestaciu? Ona v skutocnosti I. atestaciu nevykonavala, kdesi som citala, ze tu prvu atestaciu musi vykonat. Prosim Vas o zorientovanie sa v probleme.
Stvrta otazka: je mozne so SS vzdelanim postupovat v I., a nasledne aj II. atestaciou, alebo na vykonanie II. atestacie musi byt minimalne bakalar?
Velmi pekne dakujem za vycerpavajucu odpoved, v mojom pripade si musim zvazovat financne moznosti.
Mučik
17.04.12,05:07
Vie mi niekto poradiť? v Ružomberku mi ponúkli, že si môžem urobiť 2 roky DPŠ + špeciálnu pedagogiku tiež 2 roky, teda budem študovať naraz. Dá sa to zvládnuť?

ďakujem
Safriana
17.05.12,09:12
Aj ja mám rovnakú dilemu. Nabudúci rok ukončím magisterské štúdium, odbor pedagogika, študijný program sociálna pedagogika a vychovávateľstvo na Trnavskej univerzite. Zaujímala som sa o doplnenie špeciálnej pedagogiky, ktoré poskytuje pedagogická fakulta UK v rámci celoživotného vzdelávania, najbližšie konzultačné stredisko pre mňa je Lučenec. Problém je v tom, že o špeciálnu pedagogiku pre vychovávateľov nie je v tomto meste záujem a do BA cestovať 2 roky nechcem. Takže najlepšie by bolo urobiť si 2 roky DPŠ na UMB v BB a 2 roky špeciálnu pedagogiku pre učiteľov v Lučenci, o ktoré tam záujem je. Keď si to človek zráta tie roky, kľudne by mohol chodiť externe 5 rokov na doktorandské :) A to ja ešte idem robiť možnosti kontinuálneho vzdelávania pre môj odbor v diplomovej práci. :mad: