emem
30.11.05,12:12
Dôchodok
V týchto dňoch dostávame Informácie o stave individuálneho účtu poistenca.
Za roky 1984 až 2003 mám priemerný Osobný mzdový bod (OMB) 1,8924.
Od roku 2004 podnikám na základe ŽL a samozrejme tak ako iní, aj ja platím odvody z minimálnej mzdy. Do dôchodku mám ešte päť rokov a až to takto bude pokračovať, tak sa mi priemerný OMB zníži na cca 1,6000.
Moja otázka znie: uvažujem pri výpočte správne?
Napadá ma riešenie: zrušiť živnosť a neplatiť odvody, aby som si neznižoval OMB.
Moja otázka znie: uvažujem správne?
Ako sa pri výpočte posudzuje rok, alebo jeho časť, v ktorom sa neplatí dôchodkové poistenie? (dobrovoľne nepoistená osoba – SZČO)
Ďakujem
ajobs
30.11.05,15:13
Dôchodok
V týchto dňoch dostávame Informácie o stave individuálneho účtu poistenca.
Za roky 1984 až 2003 mám priemerný Osobný mzdový bod (OMB) 1,8924.
Od roku 2004 podnikám na základe ŽL a samozrejme tak ako iní, aj ja platím odvody z minimálnej mzdy. Do dôchodku mám ešte päť rokov a až to takto bude pokračovať, tak sa mi priemerný OMB zníži na cca 1,6000.
Moja otázka znie: uvažujem pri výpočte správne?
Napadá ma riešenie: zrušiť živnosť a neplatiť odvody, aby som si neznižoval OMB.
Moja otázka znie: uvažujem správne?
Ako sa pri výpočte posudzuje rok, alebo jeho časť, v ktorom sa neplatí dôchodkové poistenie? (dobrovoľne nepoistená osoba – SZČO)
Ďakujem

Ide o správnu úvahu - takýmto spôsobom sa bude OMB ( a tým aj POMB ) neustále znižovať. Východiskom je neplatiť odvody z minimálnej mzdy, čiže vytvoriť s.r.o., urobiť si konateľskú zmluvu a platiť iba zdravotné poistenie.
Prípadne ešte dobrovoľné nemocenské poistenie - pre prípad PN.
Obdobie, za ktoré sa nebudú platiť odvody sa nezapočíta do obdobia dôchodkového poistenia, a rovnako nebude generovať žiadny OMB. Avšak nebude ani nepriaznivo ovplyvňovať výpočet POMB, pretože do rozhodujúceho obdobia (ak v ňom je aspoň 22 rokov, za ktoré sa dá zistiť OMB) sa nezapočíta.
Marína
30.11.05,17:11
Tono, to znamená, že to isté platí pre nezamestnaných, alebo dobrovoľne nezamestnaných?
ajobs
30.11.05,17:20
Tono, to znamená, že to isté platí pre nezamestnaných, alebo dobrovoľne nezamestnaných?

Samozrejme. Ak máš nejaké otázky, tak sa pýtaj konkrétne.:)
Jana Motyčková
30.11.05,18:29
Ja doplním - pri výpočte dôchodku sa POMB násobí počtom rokov dôchodkového poistenia x aktuálna dôchodková hodnota (ADH). Takže ak je človek dôchodkovo poistený dlhšie obdobie, mal by mať vyšší dôchodok. Ale sú určité prípady - a toto je zrovna on - kedy je výhodnejšie nebyť dôchodkovo poistený ako byť poistený ale s malým vymeriavacím základom.

Vysvetlenie na tomto príklade :
Predpokladajme, že doteraz si bol poistený 39 rokov.
Ak by si bol dôchodkovo poistený ďalších 5 rokov a POMB by sa znížil na 1,6, dôchodok by bol 44 (rokov) x 1,6 x ADH = 70,4 x ADH.
Ak nebudeš poistený, dôchodok bude 39 x 1,8924 = 73,8 x ADH.
Takže v tomto prípade je výhodnejšie nebyť ďalších 5 rokov poistený. Ale nedá sa to generalizovať.
ajobs
30.11.05,18:42
Ešte by som rád dodal, že zásluhovosť v I. pilieri sa bude výrazne obmedzovať tak, aby ľudia s vysokým POMB boli znevýhodnení - dôsledkom nástupu tohto trendu je aj stiahnutie novely zákona o SP z parlamentu.
Pre ľudí s vysokým MB a nie dlhou dobou do odchodu do dôchodku (1-3 roky), to má však paradoxne aspoň pre rok 2006 (alebo jeho časť) výhodu: v roku 2006 sa bude kompenzovať vysoký MB nad 1,25 ( do 3,0 ) o 80% (nie o 65% ako bolo navrhované).
Takže treba uvažovať:rolleyes: :confused: :)
Marína
01.12.05,07:10
Ďakujem za vysvetlenie.