janneeca
28.12.10,11:37
Dobrý deň.

Chcela by som sa spýtať ako postupovať v takomto prípade:

Mame sa stal pracovný úraz - v práci jej chytilo do stroja prst a mala ho zlomený na viacerých miestach a posledný článok mala temer odtrhnutý. Úraz sa nestal jej vinou - stroj mal dlhodobú vadu, o ktorej zamestnávateľ vedel, ale nemal sa k náprave a dal ho opraviť až po jej úraze. Doba liečenia bola zatiaľ určená na viac ako 40 dní.

Chcem sa spýtať:
- či je prípade pracovného úrazu platená PN rovnako, ako keď som na PN z dôvodu nejakého ochorenia?
-či má mama právo na nejaké odškodné zo strany zamestnávateľa a ako sa postupuje v takomto prípade?

-a ako by sa malo postupovať v prípade, keď si ona platí ešte osobitné úrazové poistenie a stal sa jej pracovný úraz s následkami, ktoré som opísala vyššie? ( nikdy sme nemali takýto dlhodobejší úraz, preto nemám ani šajnu, čo robiť :-) )

Ďakujem za Vaše rady.
bubkoch
28.12.10,10:43
Dobrý deň.

Chcela by som sa spýtať ako postupovať v takomto prípade:

Mame sa stal pracovný úraz - v práci jej chytilo do stroja prst a mala ho zlomený na viacerých miestach a posledný článok mala temer odtrhnutý. Úraz sa nestal jej vinou - stroj mal dlhodobú vadu, o ktorej zamestnávateľ vedel, ale nemal sa k náprave a dal ho opraviť až po jej úraze. Doba liečenia bola zatiaľ určená na viac ako 40 dní.

Chcem sa spýtať:
- či je prípade pracovného úrazu platená PN rovnako, ako keď som na PN z dôvodu nejakého ochorenia?
-či má mama právo na nejaké odškodné zo strany zamestnávateľa a ako sa postupuje v takomto prípade?

-a ako by sa malo postupovať v prípade, keď si ona platí ešte osobitné úrazové poistenie a stal sa jej pracovný úraz s následkami, ktoré som opísala vyššie? ( nikdy sme nemali takýto dlhodobejší úraz, preto nemám ani šajnu, čo robiť :-) )

Ďakujem za Vaše rady.

1. nie, pocas PN po pracovnom uraze bude dostavat 100% priemerneho platu, nie 55% ako pocas PN
2. ano ma pravo na odskodne
3. ak si plati komercne urazove poistenie, dostane z neho poistne plnenie podla poistnych podmienok, nezavisle na tom, ake odskodne dostane od zamestnavatela a nezavisle na tom kolko inych roznych davok dostane od inych institucii
janneeca
28.12.10,10:49
BUBKOCH
A ako dlho bude dostávať tých 100%? Zrejme nie počas celého trvania PN.
willma
28.12.10,11:44
PN bude mať platenú klasickým spôsobom /prvých 10 dní platí zamestnávateľ, ďalej sociálna poisťovňa/, ale vzhľadom k tomu, že sa jedná o pracovný úraz - za predpokladu, že bol riadne spísaný a vyšetrený a bola určená miera zavinenia bude mať nárok na úrazový príplatok, odškodné a po ukončení PN bolestné. To posledné bude musieť ísť k lekárovi, ktorý úraz oboduje a na zaklade toho jej bude vyplatené bolestné. Úraz mal byť spísaný najneskôr do 4 dní odkedy sa o nom zamestnávateľ dozvedel a odoslaný na príslušný inšpektorát práce a do 8 dní na sociálnu poisťovnu.
janneeca
28.12.10,12:46
WILLMA
Úraz bol riadne spísaný, prišlo jej a j rozhodnutie zo Soc. poisťovne o výške úrazového príplatku.
Ten príplatok teda platí Soc. poisťovňa.

A kto platí odškodné, či príp. bolestné?
Zamestnávateľ?
A je to automaticky, alebo je potrebné o to požiadať?
willma
28.12.10,17:52
musela by som vidieť záznam a hlavne určenie zodpovednosti za pracovný úraz. Odškodné od zamestnávateľa a bolestné tuším soc. poisťovňa, ale to ešte pozriem a doplním.