karpis
30.11.05,12:16
Prosím o pomoc!!!

Objednali sme u nášho dodávateľa tovar. Dodávateľ je z EU Nemecko. Dodávateľ nakúpil tento tovar z Číny. Trnasport tovaru: tovar pôjde priamo z Číny k nám na Slovensko. Teraz mi volali z Nemecka, že im mám dať adresu Colného úradu, kde patrí naša firma. Máme my nejaký záväzok voči Colnému uradu. Prosím Vás poraďte!
912
30.11.05,11:22
My mávame podobné dovozy a vývozy od Holandských dodávateľov a príde nám to z USA priamo na nás. V takomto prípade to preclievame u nás na colnici a clo a DPH prefakurovávame našemu dodávateľovi do Holandska.
karpis
30.11.05,11:35
Takýto prípad mám prvý krát. Doteraz som sa vôbec s tým nestretla. Ked sa to preclieva na colnici, musí tam isť kamion s tovarom alebo len faktúra a dod. list. a kedy sa platí clo a DPH.
Dana K.
30.11.05,11:44
Je to trošku zvláštne, lebo my napríklad dovážame tovar priamo z Číny, ale aj tak ide cez Nemecko, lebo Číňania ho pošlú loďou a prístav je v Hamburgu, odkiaľ ho dopraví špedička na Slovensko. Z tvojej otázky mi vyplýva, že dovozcom do EÚ bude Nemec a chce to precliť na Slovensku. Ak si dobre pamätám, na jednom školení o DPH nám vraveli, že je to možné. Tým pádom by vaša firma nemala mať voči Colnému úradu žiadny záväzok. Bude ho mať Nemec voči slovenskému CU. Ale nemám s tým konkrétnu skúsenosť.
912
30.11.05,11:45
Naša skúsenosť je nasledovná:
V zásade to záleží na Vašich vzťahoch s colníkmi, ale kamión by tam mal ísť vždy .... :). K tomu clu a dph: pokiaľ nemáte colnú zábezpeku, tak to clo a dph musí byť uhradené hneď, v opačnom prípade Vám nepustia tovar. My tam ideme s tovarom a vypísaným JCD-čkom, colník nám ho "nahodí" do systému, pridelí číslo, šupne šek a s tým ideme hneď na poštu zaplatiť. Niekedy, pokiaľ nám hneď nespracuje JCD, dá nám šek a ten uhradíme na depozitný účet a po vyhotovení JCD Vám to colnica preúčtuje.
karpis
30.11.05,11:51
Zatial Vám obom ďakujem určite sa ešte ozvem
Dana K.
30.11.05,11:52
Naša skúsenosť je nasledovná:
V zásade to záleží na Vašich vzťahoch s colníkmi, ale kamión by tam mal ísť vždy .... :). K tomu clu a dph: pokiaľ nemáte colnú zábezpeku, tak to clo a dph musí byť uhradené hneď, v opačnom prípade Vám nepustia tovar. My tam ideme s tovarom a vypísaným JCD-čkom, colník nám ho "nahodí" do systému, pridelí číslo, šupne šek a s tým ideme hneď na poštu zaplatiť. Niekedy, pokiaľ nám hneď nespracuje JCD, dá nám šek a ten uhradíme na depozitný účet a po vyhotovení JCD Vám to colnica preúčtuje.

To všetko platí, ak dovozcom bude ich firma. Ale dovozcom je pravdepodobne nemecká firma, nie? Alebo to zle chápem?
karpis
30.11.05,12:24
My sme objednali u nemeckého dodávateľa on všetko zabezpečil.
912
30.11.05,12:54
To všetko platí, ak dovozcom bude ich firma. Ale dovozcom je pravdepodobne nemecká firma, nie? Alebo to zle chápem?

V našom prípade je tiež dovozcom Holandská firma, ale firma z USA to pošle priamo na nás. My to preclievame a potom prefakturujeme Holanďanom, vždy chcú totižto ušetriť za cestu a to nehovorím o tom, že je to zušľachťovák a tým pádom materiál zákazníka.
abel
17.05.06,16:36
Ak má niekto skúsenosti s prepravou tovaru loďou, môže mi poradiť? Firma dostala objednávku z USA a chcú, aby sme im výrobky zaslali loďou. Ako to urobiť? Stačí to povedať na pošte alebo je tam nejaký iný postup?
abel
18.05.06,19:21
Posúvam - nemá nikto takúto skúsenosť?