lbzzahradnik
28.12.10,13:36
Pekný deň.
Poprosim o Vašu radu .V novom roku by som rada zamestnala vo svojej živnosti pár ĺudí.Doteraz som nemala žiadných zamestnancov a teda som nevyplacala ani mzdy .Zaujíma ma teda ako postupovať pri výplatách ,či je potrebný program na výplatu a všetko čo suvisi s tým .Učtujem v Alfe a nie som platcom DPH ..Som malý živnostník .Vopred Ďakujem
rodina1
28.12.10,12:55
Pekný deň.
Poprosim o Vašu radu .V novom roku by som rada zamestnala vo svojej živnosti pár ĺudí.Doteraz som nemala žiadných zamestnancov a teda som nevyplacala ani mzdy .Zaujíma ma teda ako postupovať pri výplatách ,či je potrebný program na výplatu a všetko čo suvisi s tým .Učtujem v Alfe a nie som platcom DPH ..Som malý živnostník .Vopred Ďakujem
Tu je odpoveď:
http://www.porada.sk/t154569-vyplata-zamestnancom.html#post1600167

mimotemyNezadávaj tému dvakrát :confused:
ANNAP
28.12.10,12:57
najlepšie je mať legálny program na mzdy,aby si mala všetko v poriadku, ďalej treba ti prihlásiť sa na DU ako plátca dane zo závislej činnosti, v sociálnej poisťovni ako zamestnávateľ, v príslušnej zdravotnej poisťovni ( podľa toho, ktorú zamestnanec má) ako zamestnávateľ potom keď zamestnáš ľudí prihlásiť ich do sociálnej a zdravotnej poisťovne a esšte veľa povinností počas zamestnanávania...
lbzzahradnik
28.12.10,13:13
Ďakujem Vám za Vaše rady .Pekný zvyšok dňa .
lbzzahradnik
28.12.10,13:20
A ešte jedna otázka .Ak by som zamestnala ľudí na dohodu ,jednalo by sa tiež o ten istý postup .V prípade že budu evidovaní na Up .
V záhradníctve sa jedná skôr o sezonné práce ,nie práca na trvalo .
Vďaka za radu ešte raz .
rodina1
28.12.10,13:26
A ešte jedna otázka .Ak by som zamestnala ľudí na dohodu ,jednalo by sa tiež o ten istý postup .V prípade že budu evidovaní na Up .
V záhradníctve sa jedná skôr o sezonné práce ,nie práca na trvalo .
Vďaka za radu ešte raz .
V tom prípade sa nebudeš ty a ani zamestnancov prihlasovať na ZP. Ostatné platí.
veronikasad
28.12.10,13:34
A ešte jedna otázka .Ak by som zamestnala ľudí na dohodu ,jednalo by sa tiež o ten istý postup .V prípade že budu evidovaní na Up .
V záhradníctve sa jedná skôr o sezonné práce ,nie práca na trvalo .
Vďaka za radu ešte raz .
ibbzahradnik, ak sa chceš seriozne venovať mzdovému účtovníctvu, doporučujem zaplatiť si mzdový kurz alebo aspoň nejakú dostupnú mzdovú literatúru (napr. Čo má vedieť mzdová účtovníčka).

Na Porade získaš veľa informácii, ale nikdy nie je zaručené, že odpoveď poskryje všetky povinnosti v súvislosti s daným prac. pomerom (napr. prekročenie príjmu u dohodára má dopad na vyradenie z evidencie a štatút samoplatitela v zdr.poisťovni).
lbzzahradnik
28.12.10,13:37
Ked som pochopila ,tak ZP vynechám a nahlasím ich iba do SP, Ospravedlňujem sa ,ale nemám s tým skuseností ,tak sa radšej pýtam .
vieraaaa
28.12.10,13:38
A ešte jedna otázka .Ak by som zamestnala ľudí na dohodu ,jednalo by sa tiež o ten istý postup .V prípade že budu evidovaní na Up .
V záhradníctve sa jedná skôr o sezonné práce ,nie práca na trvalo .
Vďaka za radu ešte raz .
Ja by som iba doplnila predchádzajúci príspevok od Jarmilky "rodina1", že pokiaľ zamestnáš na dohodu pracovníkov evidovaných na ÚP, môžu zarobiť maximálne mesačne 136,52 €. Pred uzatvorením dohody musia oznámiť, že budú pracovať na dohodu a každý mesiac predložiť na ÚP potvrdenie o výške zárobku za predchádzajúci mesiac.
veronikasad
28.12.10,13:38
Ked som pochopila ,tak ZP vynechám a nahlasím ich iba do SP, Ospravedlňujem sa ,ale nemám s tým skuseností ,tak sa radšej pýtam .
Za dohodárov je platitelom ZP štát (ak sú evidovaní na UP a neprekročia príjem), alebo sa musia prihlásiť v zdr. poisťovni ako samoplatitelia (vtedy sa výška príjmu nesleduje).
lbzzahradnik
28.12.10,13:40
Budem teda zamestnávať iba na dohodu. V mojom prípade je to asi nejlepšie ,pretože v zahradníctve sa v zime až tak nepracuje .
lbzzahradnik
28.12.10,13:42
Veĺmi pekne Vám všetkým Ďakujem
lbzzahradnik
28.12.10,13:51
Ešte otázočka poprosím .Dohoda sa môže uzatvoriť na 3 mesiace .je možné s tým istým zamestnancom obnoviť dohodu po určitej dobe ,alebo iba na 3 mesiace .
vieraaaa
28.12.10,13:57
Ešte otázočka poprosím .Dohoda sa môže uzatvoriť na 3 mesiace .je možné s tým istým zamestnancom obnoviť dohodu po určitej dobe ,alebo iba na 3 mesiace .
Dohoda o vykonaní práce je limitovaná 350 hodinami za rok u jedného zamestnanca a zamestnávateľa.
Dohoda o pracovnej činnosti môže byť maximálne 10 hodín týždenne.
S jedným pracovníkom môžeš uzatvoriť viac dohôd súčasne, ale na rôzne práce.
Takže áno, dohodu o vykonaní práce s tým istým pracovníkom môžeš uzatvoriť znova, ale iba do vyčerpania 350 hodín za rok na tú istú prácu.