dvojka
30.11.05,12:25
Dobrý deň,

som živnostníčka. Môžem dať poistenie nehnuteľnosti a alarm do daňových výdavkov, ak ide o majetok nezaradený a neevidovaný v obchodnom majetku? Ide o dom, v ktorom mám otvorenú krčmu. Dom je v bezpodielovom spoluvlastníctve mňa a môjho manžela. Manžel nepodniká.

Ak by som ho chcela evidovať v obchodnom majetku, museli by sa príjmy a výdavky deliť medzi oboch manželov? (Nejde o prenájom)
Monika1
01.12.05,12:39
Dobrý deň,

som živnostníčka. Môžem dať poistenie nehnuteľnosti a alarm do daňových výdavkov, ak ide o majetok nezaradený a neevidovaný v obchodnom majetku? Ide o dom, v ktorom mám otvorenú krčmu. Dom je v bezpodielovom spoluvlastníctve mňa a môjho manžela. Manžel nepodniká.

Ak by som ho chcela evidovať v obchodnom majetku, museli by sa príjmy a výdavky deliť medzi oboch manželov? (Nejde o prenájom)

Predpokladám, že nehnuteľnosť využívate len na Vaše podnikanie, zmluvu o nájme spísanú nemáte, veď predsa nebudete sama sebe prenajímať svoju vlastnú nehnuteľnosť. Poistenie nehnuteľnosti a alarm, ktorý bol určite podmienkou poisťovne k poisteniu nehnuteľnosti, je podľa mňa možné dať do nákladov, za predpokladu, že tú nehnuteľnosť využívate len na podnikanie. Ak by ste to využívali aj na iné účely, potom by ste to mohli dať do nákladov v pomernej výške napr. k úžitkovej ploche
využívanej na podnikanie a na iné účely.
Myslím si, že pri bezodplatnom zaradení vašej nehnuteľnosti do obchodného majetku sa nemusia deliť vaše príjmy a výdavky medzi oboch manželov.