*monika*
28.12.10,13:55
V prvom rade velmi pekne dakujem za vsetky predosle rady pri mojich inych problemoch. A idem si po dalsiu :-)
V roku 2006 sme brali s manzelom hypotekarny uver zo SLSP, ktory uz 4 roky poctivo platime kazdomesacnou splatkou a vzdy bez omeskania.
Zvysila sa nam bonita, dokonca som kupila este jeden byt, ktory je vynaty z podieloveho vlastnictva, ale je moj, mame vyssie prijmy.
Fixaciu uveru mame na 5 rokov - do novembra 2011. Kedze v case schvalovania boli urokove sadzby hrozne vysoke a my sme bonitu nemali bohvie ako vysoku, dostali sme nehorazny urok 6,69%.
A teraz k veci. Mam na seba pisanu kreditnu kartu, ktoru som prve roky platila vzdy nacas v den alebo pred dnom splatnosti. Kedze tento rok som bola velmi zaneprazdnena a priznam sa, bola to moja lajdackost, platievala som ju tak 1 - par dni po splatnosti. Ked sa to stalo poprve, v banke ma pani upokojila, ze sa nic nedeje a ja som to brala trosku lezerne, ze ved co, zaplatim neskor, tak mi naparia za ten 1 - 4 dni uroky. Ale vzdy som to zaplatila este kym prisla upomienka. Len raz, ked sme boli na dovolenke som to platila po upomienke, kde bolo napisane, ze sa to automaticky zapisuje aj do uveroveho registra.
Dnes som volala do banky a vraj sa tam uz zapisuje kazde oneskorenie, aj o jeden den.. toto keby som bola vedela..
par mesiacov uz platim poctivo este pred datumom splatnosti - mam skor otazku - moze nam moja "nezodpovednost" a lezerny pristup (ano, viem, moja chyba) sposobit, ze nebudeme moct ten uver "preklopit" a buduci si rok si vziat iny uver, aby sme tuto hypoteku preplatili a dostali nizsie uroky? :-(
Ci sa o to mam vobec zaujimat alebo najblizsich 5 rokov budeme kvoli mojej hluposti platit nehorazne uroky, pretoze nam ziadna banka nepozicia na zaplatenie povodneho uveru a neda nam lepsie podmienky? Dakujem velmi pekne.
A nie, nemusite mi nadavat, svojej nezodpodnosti a hluposti som si plne vedoma..
zacik23
28.12.10,13:21
to ze banky budu na teba/vas pozerat ako na "rizikovejsieho" klienta je vzhladom na tvoju dlhodobu polehotnu splatnost kreditky uplne legitimne. Ja by som sa tiez netrhal poziciavat cloveku ktory si neplni svoje zavazky. Banky budu tvoju rizikovost vyvazovat zvysenou urokovou sadzbou alebo uplnym zamietnutim uveru.

Na slovensku je pri HU vcelku solidna konkurencia, takze mozno ocakavat ze aspon jedna banka k tvojej situacii bude pristupovat individualne a hypoteku poskytne.

p.s1. cim dlhsia fixacia uveru, tym vacsi vynos pre banku, takze je logicke ze pri fixe na 20rokov prizmuri banka oko lahsie ako pri fixe na 1 rok

p.s2. najvacsiu sancu s prefinancovanim hypo mas u banky kde mas tu kreditku, kedze maju tvoju kompletnu historiu, ostatne banky vidia len zaznam v uverovom registri kde je velmi malo informacii a velmi tazko im vysvetlis ze si "len" 1x nezaplatila kreditku nacas
*monika*
28.12.10,13:26
Dakujem :-) A tie 1 -2 dnove omeskania idu tiez automaticky do uveroveho registra? Ja som niekde citala, ze to posielaju len raz mesacne ze tie 1-2 dnove meskania sa tam ani nedostanu.. V TB mi povedali presny opak. Ze kazde omeskanie uz o 1 den. Inak, ja viem, ze to je legitimne, ja sa len informujem...
Este raz dakujem :-)
Stanislav 1975
28.12.10,15:59
Dakujem :-) A tie 1 -2 dnove omeskania idu tiez automaticky do uveroveho registra? Ja som niekde citala, ze to posielaju len raz mesacne ze tie 1-2 dnove meskania sa tam ani nedostanu.. V TB mi povedali presny opak. Ze kazde omeskanie uz o 1 den. Inak, ja viem, ze to je legitimne, ja sa len informujem...
Este raz dakujem :-)

Myslím, že sa nemusíš báť, fakt to ide na mesačnej báze a podľa mna to v úverovom registry ani nebude...
andreaS
28.12.10,16:04
a preco si si nezriadila automaticku splatku na kreditku?

my sme sa tiez takto popalili zo zaciatku na kreditke lebo nam o tom nepovedali, az som si to sama niekde nasla, tak si banka sama stahovala minimalnu splatku a bolo to bez starosti...

v konecnom dosledku sme ale kreditku zrusili a aj vsetky mozne precerpania na ucte... je to zbytocne pokusenie... staci ze mame hypo, nechceme dalsieho pokusitela a zit viac a viac na uver... ;)
verkaz
28.12.10,17:23
Ak budeš teraz riadne načas platiť, môže banka na toto prihliadať. Svojou benevolentnosťou si si sama poškodila. Najlepšie je, keď si zadáš platby z účtu trvalým príkazom. Potom sa ti nestane, že sa platba oneskorí.
To či budeš môcť svoj úver "preklopiť" záleží aj od pracovníkov banky.
lujza.j
28.12.10,18:26
ja si osobne myslím, že to že ťa zaradili do úverového registra znamená len to, že tým že si sa opozdila so splátkou za kreditku tak ti jednoducho výšku kreditkového limitu dali akože máš u nich úver.ak by si sumu kreditky vyplatila a zrušila ju tak budeš z úverového registru vymazaná.ale aby si "mala dušu na mieste" išla by som do banky pre info;)
velvet
29.12.10,16:45
Kreditka je karta, na ktorej máš cudzie peniaze, tie vyberieš a potom splácaš. Úverový register je register, na ktorom sú zaznamenané úvery a až potom ich splátky.
To znamená, že kým vlastníš kreditku, máš aj úver - to že z tej kreditky nečerpáš, nikoho nezaujíma.
Takže ak chceš v budúcnosti normálny úver - hypotekárny alebo spotrebný, je nutné túto kreditku zrušiť. Kým "ju" potom odstránia z úverového registra, trvá to pár mesiacov.
Úverový register nie je to isté ako SOLUS.
V úverovom registri sú zaznamenané všetky úvery, po novom sa tam pridávajú aj splátkové spoločnosti.
SOLUS je databáza neplatičov splátkových spoločností.

Laicky vysvetlené - dúfam že pomôže.
*monika*
22.07.11,20:46
takze sa hlasim po case, ako sme dopadli...
prave dnes sme podpisali refinancovanie spominaneho uveru - VUB banka nam ponukla urok 4,09%, fix na 5 rokov - predcasne sme tymto vyplatili (aj s pokutou) uver v SLSP, pridali sme svojich nasetrenych 11000 eur a splatky sa nam znizili o 150 eur mesacne.
Pri refinancovani noveho uveru sme okrem kolkov na kataster neplatili ziadne poplatky a neskoro platena kreditka nikoho nezaujimala - pretoze podla banky ich pri refinancovani zaujima hlavne to, ci bola pravidelne a nacas splacana hypoteka.
nepotrebovali sme ani potvrdenie o prijme, stacili nam listy vlastnictva na vsetky nehnutelnosti, cestne prehlasenie o prijme, stara uverova zmluva a doklad, ze mame zbytok penazi na celkove refinancovanie.
Dakujem vam :-)
Maros16
25.07.11,11:00
Pri prefinancovani dokazu banky podliezt povodnu banku a ponuknut aj lepsie podmienky ako by dali novemu klientovi ... osobne mam velmi podobne skusenosti. Vzdy je dobre im ukazat konkurencne ponuky a porovnavat a porovnavat ... pomoct moze aj portal http://www.financnahitparada.sk/hypoteky
zeron
25.07.11,11:11
...a je ten SOLUS voľne prístupný??? niekde ne nete???
newmi
25.07.11,11:54
Micheallin2003
26.07.11,12:44
Este doplnim aj ja, ze ked sa clovek zaujima o svoj uverovy register tj. ziada o vypis, tak banky to mozu zohladnit pri udelovani uveru a pod., a beru to ako pozitivum.
zeron
28.07.11,10:42
dík, ale vidím, že to mi nepomôže....chceme totiž s kamarátkou zistiť, aké pôžičky si nabrala jej mama, nechce o tom ani ceknúť, a to už došli o dom a bývajú v podnájme a kamoška sa bojí, že to ešte nie je všetko, aj by jej chcela pomôcť, lenže jej mama je nepoučiteľná a myslí si, že keď to riešiť nebude, tak ju to dajako minie...lenže asi sa to nedozvieme, lebo tam mlže požiadať len konkrétna osoba, či je tam uvedená....škoda