ingah
28.12.10,15:46
Dobrý deň, prosím o radu ako zaúčtovať alebo ako dať do nákladov bezplatne dávané vzorky na testovanie zákazníkom. Účtujeme v systéme B.
Ďakujem
martinez
30.12.10,13:47
pri obstarani tovaru alebo materialu sposobom B uctujes 504/321 resp. 501/321...

na konci roka sa na zaklade fyzickej inventury preuctuje tovar, resp. material na sklad ...132/504 resp. 112/501.

takze pri obstarani sposobom B to uz mas priamo v nakladoch...

bolo by vsak vhodne mat aspon nejaky preberaci protokol o odovzdani tychto obchodnych vzoriek
martinapb
21.02.11,06:11
Vo firme dávam dokopy inventúru a mám tam taký problém, že už asi štyri roky sa tam absolútne neriešili vzorky, ktoré sa rozdávali zákazníkom a teraz to treba nejako dostať von zo skladu. Chcela by som sa spýtať, či môžem tento chýbajúci tovar vyskladniť na konci roka výdajkou ako vzorky (a či sa v tomto prípade bude jednať o daňovo uznaný výdavok a ako je to s platením DPH z takýchto vzoriek, keď nemám ani dodacie listy k tomu a v niektorých prípadoch ide o tovar ktorý presahuje nákupnú cenu 17 €) alebo či mám takýto tovar zachytiť ako inventúrny rozdiel (manko) a riešiť to ako pripočítateľnú položku? Účtujeme spôsobom A.
KEJKA
21.02.11,06:43
hm, ako sa dávala dokopy inventúra v predch. rokoch? nevykazovalo sa manko?
Aj vzorky, resp. ich výdaj treba nejakým spôsobom preukázať - nie je jedno, o aký tovar sa jedná, predajca chladničiek nemôže dať chladničku ako vzorku.....:-)
Pokiaľ ide skutočne o vzorky, tak ich výdaj v r. 2010 môžeš zaúčtovať ako daňový náklad, z prech. rokov ako náklad minulých období.
nechápem - že nemáš dodací list - ako sa naskladnil tento tovar?
tiež nechápem čo máš na mysli vyjadrením " tovar ktorý presahuje nákupnú cenu 17 €".
Dodanie tovaru zákazníkom považujem za dodanie za protihodnotu, či do toho spadajú aj vzorky zákazníkom, musíš vedieť posúdiť v súvislosti s konkrétnymi prípadmi.
v rámci iného nákupu - ako bonus
na výstavách - reklamné predmety
skúšobniam - vzorky
na predajniach - vystavené vzorky, aj na testovanie /parfumy, krémy,...tzv. testery
ap.
martinapb
21.02.11,07:27
No práveže v predchádzajúcich rokoch sa manko nevykazovalo. Ja som robila účtovníctvo externe a inventúru si robili sami. Tieto vzorky považovali za niečo, čo sa dorieši potom. Takže vždy mi povedali, že stav im sedí. Ale teraz sa už toho dosť nazbieralo a ja to chcem dať do poriadku.
Ten dodací list som myslela, akože nemáme k tým vzorkám, keď sa odovzdávali ani žiadny preberací protokol od zákazníka. Takže či toto nevadí, že sa tie vzorky len tak bez papiera rozdávali.
Tú cenu 17 € som spomínala v súvislosti s tým, či sa nemá za to zaplatiť DPH (keďže tu som sa dočítala, že keď presahuje cena za 1 ks 17 € tak sa to považuje za dodanie tovaru za protihodnotu) teda toto som si chcela ujasniť, že či sa to vzťahuje aj na vzorky ktoré boli dané zákazníkovi bezplatne a bolo to ako "bonus" buď v rámci iného nákupu alebo ešte pred prvým nákupom, aby si mohol tovar odskúšať (jedná sa o obalové materiály, takže tam si myslím, že vzorky môžu pripadať do úvahy). Keď si zákazník musí pred prvým odberom vyskúšať, či sa mu nebude trhať fólia, atd.
martinapb
22.02.11,13:17
Poradí mi niekto?
KEJKA
22.02.11,14:58
mýliš si asi vzorky a reklamné predmety.
Výdaj, ktorý nevieš preukázať, nie je daňový náklad.
Do poriadku môžeš dať asi len rok 2010,
predchádzajúce roky, kedže nevykazovali manko, tak ho doúčtuješ teraz.
Ak si trúfaš obhájiť daňovo lepší postup, prosím.
martinapb
22.02.11,16:04
Ok, takže všetko, čo sa netýka roku 2010 mám dať do inventarizačných rozdielov ako manko nad normu a brať ako pripočítateľnú položku k základu dane? Takto som to aj chcela urobiť.
martinapb
10.03.11,08:55
V paragrafe 8 ods. 3 zákona o DPH sa píše:
Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16,60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

Chcem sa uistiť, že tomu dobre rozumiem. Tých 16,60 sa teda nevzťahuje na obchodné vzorky? Tie môžu byť aj vo vyššej obstarávacej cene a nemusí sa odvádzať DPH?
KEJKA
10.03.11,09:02
tie obchodné vzorky chápem ako dodanie napr. na certifikáciu, inšpekciu atp.....
martinapb
10.03.11,10:26
A ako sa chápe tovar, ktorý sa poskytuje zákazníkom zadarmo na odskúšanie, aby sa rozhodli, či budú od nás ďalej tento tovar odoberať? To nie sú obchodné vzorky?
KEJKA
10.03.11,10:36
ten predsa vrátia, nie?
alebo máš obchodné podmienky a smerniću, podľa ktorej kalkulácia ceny zahrnuje aj tieto vzorky.
martinapb
10.03.11,10:45
Jedná sa napríklad o fólie. Zákazníkovi sa dodá jedna rolka nejakej fólie a on ju spotrebuje na odskúšanie, podľa toho sa rozhodne, či objedná túto fóliu alebo nie. Keď sa jedná o jednu rolku, skoro nikdy sa to nefakturuje. Nemáme vypracovanú žiadnu smernicu na takéto vzorky.
V niektorých prípadoch (hlavne pri viazacích páskach) tá cena za kus presahuje tých 16,60. Potrebovala by som zistiť, či musím odviesť z takejto vzorky DPH z jej obstarávacej ceny (keď tú pásku zákazník celú spotrebuje a nevráti sa nám na sklad a nie je mu to fakturované).