misoft
26.08.18,19:26
Jééééjj... Pipi Dlhá Pančucha....
Terezia13
28.08.18,17:54
nostalgia
babka - ježibabka
29.08.18,12:58
Pre domácich kutilov
Terezia13
29.08.18,17:56
:)
Terezia13
01.09.18,19:04
kto mal takúto ceruzku?
misoft
01.09.18,20:02
Takto ohryzenú? Skoro každý :D:D:D:D
Terezia13
20.09.18,17:46
:D
Nandrolon
20.09.18,17:54
Ako piatak na ZS som brigadoval /pomahal/ v mliekarni. Pracovnicky si nosili domov na rucnych vozikoch po 50l prederavenych jogurtov /pre svine/ a pre seba si capovali do litrovych sackov na mlieko slahacku a zakysanku. Tvaroch a maslo sa nosili na kila. Castokrat v 5-clennej rodine nikto nesiel hmotnostne pod 110kg/osoba. Niekolkokilove kotuce folii by som nasiel v pivnici aj po takmer 30. rokoch.
Terezia13
26.09.18,18:34
:)
Terezia13
03.10.18,17:16
nedá mi to nepridať
misoft
03.10.18,17:50
Na prvom obrázku máš parnú lokomotívu radu 555.3xxx - železničiari ju volali Mazutka, pretože miesto uhlia spaľovala mazut (prerobená z uhoľnej)..
Terezia13
04.10.18,18:07
ľudkovia! toto je len pre náročných!!!
vulxy
04.10.18,18:23
lujza.j
04.10.18,19:15
Jej zubna pasta 2x16 aj cervena bola...
Nandrolon
05.10.18,03:43
ľudkovia! toto je len pre náročných!!!
Presne také "zmiešané obchodíky" ako na 1. obrázku vrátane váhy a pokladne a aj zloženia sortimentu /proste zo všetkého trochu/ sa nachádzajú v malých podhorských dedinkách v ČR, v každej dedinke 1 takýto obchod.
Je to parádne tam nakupovať, a ten chlieb domáci čo tam piekol nejaký pekár v počte pár kusov denne....
vicktor
05.10.18,05:35
A ze vraj nicoho nebolo...
buchač
05.10.18,10:29
ľudkovia! toto je len pre náročných!!!
Preco len pre narocnych ?
Pre tych bol k dispo Tuzex alebo Zdroj - Eso predajne.

Na fotkach su cenovky z Jednoty.....a ta bola vzdy a vsade lepsie zasobena, ako ten obycajny Zdroj.
Humenné malo predajnu Jednoty lepsie zasobenu ako Zdroj a Tuzex dohromady....ze preco, nech si kazdy domysli.
alaya1
05.10.18,12:49
ľudkovia! toto je len pre náročných!!!
Preco len pre narocnych ?
Pre tych bol k dispo Tuzex alebo Zdroj - Eso predajne.

Na fotkach su cenovky z Jednoty.....a ta bola vzdy a vsade lepsie zasobena, ako ten obycajny Zdroj.
Humenné malo predajnu Jednoty lepsie zasobenu ako Zdroj a Tuzex dohromady....ze preco, nech si kazdy domysli.
Domyslat netreba, ved rusnaci mali Vasila. Nakupoval si? Az z KE? :)
buchač
05.10.18,13:05
Domyslat netreba, ved rusnaci mali Vasila. Nakupoval si? Az z KE? :)

Decko mojo...ja som nakupoval po celej republike.
alaya1
05.10.18,13:06
Domyslat netreba, ved rusnaci mali Vasila. Nakupoval si? Az z KE? :)

Decko mojo...ja som nakupoval po celej republike.
No, ze ta ruky neboleli tasky vlacit, kym si to obehal:)
buchač
05.10.18,13:09
Domyslat netreba, ved rusnaci mali Vasila. Nakupoval si? Az z KE? :)

Decko mojo...ja som nakupoval po celej republike.
No, ze ta ruky neboleli tasky vlacit, kym si to obehal:)
Najprv porozmyslaj o tom co pisem....
....apropo, chlieb som urcite zo sluzobnych ciest nevlacil.
babka - ježibabka
05.10.18,13:32
Domyslat netreba, ved rusnaci mali Vasila. Nakupoval si? Az z KE? :)

Decko mojo...ja som nakupoval po celej republike.
No, ze ta ruky neboleli tasky vlacit, kym si to obehal:)
Najprv porozmyslaj o tom co pisem....
....apropo, chlieb som urcite zo sluzobnych ciest nevlacil.
No ja som zasa chlieb zo služobnej cesty priniesla vždy aj pre druhých. Alebo nám priviezol šofér z pobočného závodu. Nakúpil aj zo 20 fajnových voňavých domácich pre všetkých. To bola mňamka :)
Terezia13
05.10.18,16:06
ľudkovia! toto je len pre náročných!!!
Preco len pre narocnych ?
Pre tych bol k dispo Tuzex alebo Zdroj - Eso predajne.

Na fotkach su cenovky z Jednoty.....a ta bola vzdy a vsade lepsie zasobena, ako ten obycajny Zdroj.
Humenné malo predajnu Jednoty lepsie zasobenu ako Zdroj a Tuzex dohromady....ze preco, nech si kazdy domysli.
Len pre náročných preto, že tých, ktorí to nezažili, by to možno unavovalo a aj tak by to nechápali
Terezia13
05.10.18,16:09
A ze vraj nicoho nebolo...
ale toaletný papier občas chýbal, chleba už poobede bolo málokedy a málokde a..............tvrdé sparty tiež boli len "podpultovka"
babka - ježibabka
06.10.18,06:09
Na čom som robila jablkovú výživu pre synov a teraz pre budúce pravnúčarko
babka - ježibabka
06.10.18,06:19
Fľaša z Luhačovickej bylinnej kedysi a dnes
Mária27
06.10.18,12:21
pavol54
06.10.18,16:37
Na čom som robila jablkovú výživu pre synov a teraz pre budúce pravnúčarko
A nedalo sa zohnať na Slovensku, mne sa podarilo až v jednom mestečku v Južných Čechách
pavol54
06.10.18,16:42
ľudkovia! toto je len pre náročných!!!
Preco len pre narocnych ?
Pre tych bol k dispo Tuzex alebo Zdroj - Eso predajne.

Na fotkach su cenovky z Jednoty.....a ta bola vzdy a vsade lepsie zasobena, ako ten obycajny Zdroj.
Humenné malo predajnu Jednoty lepsie zasobenu ako Zdroj a Tuzex dohromady....ze preco, nech si kazdy domysli.
Vieš prečo tam mali jedenásť značiek pív? Lebo tam nebol pivovar. Jeden mi hovoril že keď mali mať kontrolu, tak v reštikách vždy boli v ponuke býčie žľazy
buchač
06.10.18,16:48
Vieš prečo tam mali jedenásť značiek pív? Lebo tam nebol pivovar. Jeden mi hovoril že keď mali mať kontrolu, tak v reštikách vždy boli v ponuke býčie žľazy

Blbosť jak traky....a to v oboch prípadoch t.j., či pivo alebo býčie vajcá...
korela
06.10.18,19:26
pavol54
07.10.18,04:02
Vieš prečo tam mali jedenásť značiek pív? Lebo tam nebol pivovar. Jeden mi hovoril že keď mali mať kontrolu, tak v reštikách vždy boli v ponuke býčie žľazy

Blbosť jak traky....a to v oboch prípadoch t.j., či pivo alebo býčie vajcá...
dokáž, asi naozaj budeš ten naj..
buchač
07.10.18,06:10
Vieš prečo tam mali jedenásť značiek pív? Lebo tam nebol pivovar. Jeden mi hovoril že keď mali mať kontrolu, tak v reštikách vždy boli v ponuke býčie žľazy

Blbosť jak traky....a to v oboch prípadoch t.j., či pivo alebo býčie vajcá...
dokáž, asi naozaj budeš ten naj..

Tam myslel ten tvoj jeden len a len Humenné ?
Koľko miest je na Slovensku, kde nebol pivovar ? Nečapovalo sa tam náhodou pivo, ktoré bolo najbližšie k tomu mestu ?
Predajne - kčmy Jednoty na východe, v tých dedinkách mali bežne v ponuke plzenské pivo...raz som dokonca mal možnosť vidieť plzeň v 0,7 dcl fľaške...hneď som vzal zo 10 ks.
Ako alaya spomenula, hento zásobenie bolo z dôvodu ...lebo Biľak.
Raz darmo...tí dvaja umelci, čo pomaľovali bustu Biľaka, mohli byť radi, že dostali len pár faciek...kľudne ich mohla na traumačku sanitka hodiť.
Poznámka :
Neriešim Biľaka ako politika...bol to hajzel...ale na rozdiel od iných aspoň nezabudol na svojich.

Býčie zľazy boli nie raz v ponuke...a nie v jednej...toľko kontrolórov nebolo, aby všetky vajcá pojedli.
...a myslíš si, že každému to chutilo ???
Nandrolon
07.10.18,06:55
Pre koho si kupil to pivo???
A Jednota bola lobovat osobne za vedenim pivovaru. Inac by tu to pivo neexistovalo.
buchač
07.10.18,13:55
Pre koho si kupil to pivo???
A Jednota bola lobovat osobne za vedenim pivovaru. Inac by tu to pivo neexistovalo.
Pre koho ? Predsa pre seba.

Bavíme sa o dobách minulých...keď ja som pil pivko, ty si bol ešte na hubách.
Takže nejak nemôžeme používať výraz lobovanie....vtedy to išlo direktívnym spôsobom.
Nandrolon
07.10.18,14:23
Pre koho si kupil to pivo???
A Jednota bola lobovat osobne za vedenim pivovaru. Inac by tu to pivo neexistovalo.
Pre koho ? Predsa pre seba.

Bavíme sa o dobách minulých...keď ja som pil pivko, ty si bol ešte na hubách.
Takže nejak nemôžeme používať výraz lobovanie....vtedy to išlo direktívnym spôsobom.
Neslo to direktivnym, ale osobnou snahou.
pavol54
07.10.18,15:45
Pre koho si kupil to pivo???
A Jednota bola lobovat osobne za vedenim pivovaru. Inac by tu to pivo neexistovalo.
Pre koho ? Predsa pre seba.

Bavíme sa o dobách minulých...keď ja som pil pivko, ty si bol ešte na hubách.
Takže nejak nemôžeme používať výraz lobovanie....vtedy to išlo direktívnym spôsobom.
trt, V tej dobe bývali precvičované zálohy, Na Lešti som sa stretol s povolanými dôstojníkmi v zálohe jeden z nich zhodou okolností z vedenia jednoty Humenné tak rozprával trocha však 40 dní sa len necvičilo Hovoril že presne vedeli kedy budú kontroly z Trenčína lebo poza bučky si kontrolní chrústi zabezpečovali aby určite bolo menu také aké chceli preto som hovoril o tých žľazách
pavol54
07.10.18,15:48
Pre koho si kupil to pivo???
A Jednota bola lobovat osobne za vedenim pivovaru. Inac by tu to pivo neexistovalo.
Pre koho ? Predsa pre seba.

Bavíme sa o dobách minulých...keď ja som pil pivko, ty si bol ešte na hubách.
Takže nejak nemôžeme používať výraz lobovanie....vtedy to išlo direktívnym spôsobom.
Neslo to direktivnym, ale osobnou snahou.
spravil služobku s výletom do Budejovíc, Plzne a iných pivovarov Len šariškí pivovarníci škrípali zubami
misoft
07.10.18,20:48
Pre koho si kupil to pivo???
A Jednota bola lobovat osobne za vedenim pivovaru. Inac by tu to pivo neexistovalo.
Pre koho ? Predsa pre seba.

Bavíme sa o dobách minulých...keď ja som pil pivko, ty si bol ešte na hubách.
Takže nejak nemôžeme používať výraz lobovanie....vtedy to išlo direktívnym spôsobom.
trt, V tej dobe bývali precvičované zálohy, Na Lešti som sa stretol s povolanými dôstojníkmi v zálohe jeden z nich zhodou okolností z vedenia jednoty Humenné tak rozprával trocha však 40 dní sa len necvičilo Hovoril že presne vedeli kedy budú kontroly z Trenčína lebo poza bučky si kontrolní chrústi zabezpečovali aby určite bolo menu také aké chceli preto som hovoril o tých žľazách
Môj otec bol vedúci predajne s rádioamatérskym tovarom, direktívne dostával zásoby zo skladu - a bolo toho málo, prípadne NIČ. On však cestoval na generálne riaditeľstvo do Prahy, tam si vybavil objednávku a dostával to, čo potreboval a "letelo" priamo z centrálneho skladu. A mal najbohatšie zásobenú predajňu, dokonca tovarom, ktorý bol "úzko profilový" (tužkové, 9V batérie, ploché batérie 4.5V, elektrónky do televízorov [bola kopa takých, ktorí si telky sami opravili výmenou elektrónky], mgf kazety [ale nie Emgeton, boli to Sony, BASF, TDK, Maxell], kondenzátory, odpory, tranzistory) - preto v meste ho všetci titulovali "pán vedúci" (od iných obchodníkov, obyčajných ľudí, čašníkov, pracovníkov služieb...., dokonca i policajti - príslušníci VB :D) - pretože u neho všetko bolo (v iných podobných obchodoch často ani tužkové nemali - on mal vždy). A taký tranzistorák bez tužkových, alebo monočlánkov bol nanič.....
Takže pokiaľ to šlo "centralizovane" - nemal skoro nič, ale tým, že si zháňal zásoby ešte inou cesto - bol stále zásobený. Ale na to mal "obchodníckeho ducha" - všetko pre zákazníka. Stará škola.
kukučka
07.10.18,23:28
elektrónka PCL 85, Bože, to je dávno...
babka - ježibabka
08.10.18,00:54
elektrónka PCL 85, Bože, to je dávno...
To bola tá, čo sa najviac kazila? Lebo bola tuším ešte PY 27 (nie som si istá). Jedna väčšia, druhá menšia.
pavol54
08.10.18,03:47
Pre koho si kupil to pivo???
A Jednota bola lobovat osobne za vedenim pivovaru. Inac by tu to pivo neexistovalo.
Pre koho ? Predsa pre seba.

Bavíme sa o dobách minulých...keď ja som pil pivko, ty si bol ešte na hubách.
Takže nejak nemôžeme používať výraz lobovanie....vtedy to išlo direktívnym spôsobom.
trt, V tej dobe bývali precvičované zálohy, Na Lešti som sa stretol s povolanými dôstojníkmi v zálohe jeden z nich zhodou okolností z vedenia jednoty Humenné tak rozprával trocha však 40 dní sa len necvičilo Hovoril že presne vedeli kedy budú kontroly z Trenčína lebo poza bučky si kontrolní chrústi zabezpečovali aby určite bolo menu také aké chceli preto som hovoril o tých žľazách
Môj otec bol vedúci predajne s rádioamatérskym tovarom, direktívne dostával zásoby zo skladu - a bolo toho málo, prípadne NIČ. On však cestoval na generálne riaditeľstvo do Prahy, tam si vybavil objednávku a dostával to, čo potreboval a "letelo" priamo z centrálneho skladu. A mal najbohatšie zásobenú predajňu, dokonca tovarom, ktorý bol "úzko profilový" (tužkové, 9V batérie, ploché batérie 4.5V, elektrónky do televízorov [bola kopa takých, ktorí si telky sami opravili výmenou elektrónky], mgf kazety [ale nie Emgeton, boli to Sony, BASF, TDK, Maxell], kondenzátory, odpory, tranzistory) - preto v meste ho všetci titulovali "pán vedúci" (od iných obchodníkov, obyčajných ľudí, čašníkov, pracovníkov služieb...., dokonca i policajti - príslušníci VB :D) - pretože u neho všetko bolo (v iných podobných obchodoch často ani tužkové nemali - on mal vždy). A taký tranzistorák bez tužkových, alebo monočlánkov bol nanič.....
Takže pokiaľ to šlo "centralizovane" - nemal skoro nič, ale tým, že si zháňal zásoby ešte inou cesto - bol stále zásobený. Ale na to mal "obchodníckeho ducha" - všetko pre zákazníka. Stará škola.
a doplním, inakší bol mechanizmus zásobovania národného podniku (majetok štátu) a inakší u družstevného podniku (JEDNOTA)
Terezia13
09.10.18,17:59
kto zažil?
Terezia13
13.10.18,15:07
Myslela som si, že ludý sú len dobrí a zlí. Potom som prišla na to, že zlí móžu byt aj mrchaví a dobrí aj múdri. Najhoršá kombinácia pre život sú mrchaví a sprostí. Takých sa najvác namnoží vtedy, ked sú múdri lahostajní.

~ Katarína Kolníková
misoft
13.10.18,15:09
Dnes dávali na STV2 Človečina....
korela
13.10.18,23:18
Pre koho si kupil to pivo???
A Jednota bola lobovat osobne za vedenim pivovaru. Inac by tu to pivo neexistovalo.
Pre koho ? Predsa pre seba.

Bavíme sa o dobách minulých...keď ja som pil pivko, ty si bol ešte na hubách.
Takže nejak nemôžeme používať výraz lobovanie....vtedy to išlo direktívnym spôsobom.
trt, V tej dobe bývali precvičované zálohy, Na Lešti som sa stretol s povolanými dôstojníkmi v zálohe jeden z nich zhodou okolností z vedenia jednoty Humenné tak rozprával trocha však 40 dní sa len necvičilo Hovoril že presne vedeli kedy budú kontroly z Trenčína lebo poza bučky si kontrolní chrústi zabezpečovali aby určite bolo menu také aké chceli preto som hovoril o tých žľazách
Môj otec bol vedúci predajne s rádioamatérskym tovarom, direktívne dostával zásoby zo skladu - a bolo toho málo, prípadne NIČ. On však cestoval na generálne riaditeľstvo do Prahy, tam si vybavil objednávku a dostával to, čo potreboval a "letelo" priamo z centrálneho skladu. A mal najbohatšie zásobenú predajňu, dokonca tovarom, ktorý bol "úzko profilový" (tužkové, 9V batérie, ploché batérie 4.5V, elektrónky do televízorov [bola kopa takých, ktorí si telky sami opravili výmenou elektrónky], mgf kazety [ale nie Emgeton, boli to Sony, BASF, TDK, Maxell], kondenzátory, odpory, tranzistory) - preto v meste ho všetci titulovali "pán vedúci" (od iných obchodníkov, obyčajných ľudí, čašníkov, pracovníkov služieb...., dokonca i policajti - príslušníci VB :D) - pretože u neho všetko bolo (v iných podobných obchodoch často ani tužkové nemali - on mal vždy). A taký tranzistorák bez tužkových, alebo monočlánkov bol nanič.....
Takže pokiaľ to šlo "centralizovane" - nemal skoro nič, ale tým, že si zháňal zásoby ešte inou cesto - bol stále zásobený. Ale na to mal "obchodníckeho ducha" - všetko pre zákazníka. Stará škola.
Absolútny súhlas. Takto vyčnievalo z radu jedno železiarstvo v BA, mali všetko, po 89 sa vedúci stal majiteľom, zomrel pred cca pred 10 r.
Ak sa nedalo niečo zohnať v meste, Tuček mal všetko.
Okrem železiarstva predával aj elektroniku vrátane západ. zn., práčky, sklo porcelán, do domácnosti všetko. Ešte aj to sklenené strúhadlo na jablká pre dojčatá som tam kúpila. Podstatné bolo tiež, že všetci predavači boli fundovaní. Nemusel chodiť prvý za druhým, druhý za tretím sa pýtať, o čo ide. Trvalá partia zamestnancov, bola radosť tam chodiť.
Neviem, kto z nich robil výber tovaru okrem šéfa, ale vybavenie do domácnosti bolo vždy vkusné a kvalitné. Tam vôjsť, vždy som si niečo odniesla.
Detto oproti bolo hračkárstvo s papiernictvom a kočíkmi, skvelá vedúca, tovar detto.
Už keď spomínam, tak to bolo a aj je v podstate átrium v strede s peknou parkovou úpravou, a v zelovoci a obuvi sa tiež dobre nakupovalo. O kočík s dieťaťom pred obchodmi sa v tej dobe nikto nemusel báť, to bola samozrejmosť.
Tak ja stále nechápem, keď niekto tvrdí, že tu vtedy nič nebolo. Žiadny spomienkový optimizmus.

V našom malom Zdroji - samoobsluhe boli poobede vždy čerstvé rožky aj chlieb, a vôbec všetko, u mäsiara za rohom detto, neexistovalo, že by niekedy nebolo mäso, aj sviečková okrem základu a aj na námestí v obchodoch. Tie boli plochou väčšie. Píšem o 70. a 80. r.
Vždy záležalo na vedúcich, v akom stave boli obchody.

A potom v novembri celé prelepené výklady s malými papierikmi - oznamy, odkazy, Zeman viedol, aspoň u nás.
Ing. Ľubomír Janoška
14.10.18,05:56
Drobný problém, že všetko sa muselo zháňať. Keď bol šikovný vedúci, zákazník to kúpil rovno uňho (1%) a keď nie, tak to musel zháňať sám alebo to vzdal (99%), pretože sa nesmelo vyrobiť viac, než treba.
Montérky som si kúpil v Kladne a závitníky v Michalovciach. Všetko bolo "niekde".
Nechcel by som si to zopakovať.
misoft
14.10.18,06:18
Ing. Ľubomír Janoška
14.10.18,06:20
elektrónka PCL 85, Bože, to je dávno...
To bola tá, čo sa najviac kazila? Lebo bola tuším ešte PY 27 (nie som si istá). Jedna väčšia, druhá menšia.
PCL85 bola základným kameňom televízorov (snímkový rozklad).
My, ktorí sme sa nevedeli vtesnať do kože, sme kupovali EL34, tie boli super na vybúrenie :)
buchač
14.10.18,06:22
Takže pokiaľ to šlo "centralizovane" - nemal skoro nič, ale tým, že si zháňal zásoby ešte inou cesto - bol stále zásobený. Ale na to mal "obchodníckeho ducha" - všetko pre zákazníka. Stará škola.
Absolútny súhlas. Takto vyčnievalo z radu jedno železiarstvo v BA, mali všetko, po 89 sa vedúci stal majiteľom, zomrel pred cca pred 10 r.
Ak sa nedalo niečo zohnať v meste, Tuček mal všetko.


Lidičky neblbnite....
Predsa taká predajňa bola v každom väčšom meste.
Nech mi (ani vo sne nech sa neopováži ;) ) nik nevraví, že takýto vedúci robil všetko nezištne...proste neexistuje.
Taký príklad príslovia " ruka ruku myje " bol aj sfilmovaný.
https://www.csfd.cz/film/166109-pumpari-od-zlate-podkovy/prehled/


P.S.:
Keby som nevedel, o čom vravím...tak ani nevravím. :D

--------------------------------------------



Montérky som si kúpil v Kladne a závitníky v Michalovciach. Všetko bolo "niekde".
Nechcel by som si to zopakovať.
Dúfam, že tie montérky (prípadne zvyšok) si použil len ako príklad...LEN ako príklad.
...či ?
misoft
14.10.18,06:25
elektrónka PCL 85, Bože, to je dávno...
To bola tá, čo sa najviac kazila? Lebo bola tuším ešte PY 27 (nie som si istá). Jedna väčšia, druhá menšia.
PCL85 bola základným kameňom televízorov (snímkový rozklad).
My, ktorí sme sa nevedeli vtesnať do kože, sme kupovali EL34, tie boli super na vybúrenie :)
PCL85 resp. PCL805..... Tých mal otec v obchode na sklade stovky... :D:D:D - denne ich predal desiatky, boli i prípady, že za týždeň ich predal rovnú stovku....
vicktor
16.10.18,11:24
vicktor
26.10.18,09:16
Dnes je Mitra, nezabudnite zohnat ovce z grunov do dedin.
misoft
26.10.18,12:01
Hmmmmm.... toľko oviec pozháňať..... viac ako 5 miliónov.... to bude drina.....:D:D:D
alaya1
26.10.18,13:43
Terezia13
26.10.18,18:38
pizza nášho detstva, od tejto lepšej niet
babka - ježibabka
27.10.18,09:10
[QUOTE="Terezia13"]pizza nášho detstva, od tejto lepšej niet
Omascený chlép s cibulu mal takmer každý, keď nás z roboty poslali na brigádu na družstvo :D Alebo s kačacím či husacím tukom a kyslé jabĺčko.
misoft
27.10.18,12:46
vicktor
31.10.18,07:26
Mária27
07.11.18,07:10
vicktor
07.11.18,07:51
Vzadu vlavo Nova doba 3, vzadu v strede obytne domy oproti dnesnemu Polusu, ale medzi nimi to vysoke ani neviem co to je a cudujem sa ze uz vtedy tam stalo.
Chyba mi tam stadion Pasienky - ten kedy postavili?
vicktor
07.11.18,08:27
Dnes vyrocie VOSR, vecer ideme do lampionoveho sprievodu!
KoxXxo
07.11.18,11:19
Dnes vyrocie VOSR, vecer ideme do lampionoveho sprievodu!
..za poslušné slovensko..
korela
07.11.18,15:51
Dnes vyrocie VOSR, vecer ideme do lampionoveho sprievodu!
..za poslušné slovensko..
https://www.zoopraha.cz/aktualne/akce-v-zoo-praha/11504-svatek-svetel-diwali-v-zoo-praha
https://www.facebook.com/zoopraha/photos/pcb.10155493348347581/10155493334462581/?type=3&theater
Mne sa páčili tie sprievody, ako vidno, dnes sa dajú poňať aj inak.
Dáša_
07.11.18,16:03
"Vždy keď 7. november ukazuje kalendár, ľuďom v srdci dobre je, sťaby vracala sa jar. V Rusku v tento slávny deň proletári povstali. Leningradom zaviali proletárske zástavy ...."
Nedá sa, tento dátum musím :D :D
vicktor
07.11.18,16:22
Aurora vystrelila a zastavy zaviali v Petrograde.
pavol54
07.11.18,18:06
"Vždy keď 7. november ukazuje kalendár, ľuďom v srdci dobre je, sťaby vracala sa jar. V Rusku v tento slávny deň proletári povstali. Leningradom zaviali proletárske zástavy ...."
Nedá sa, tento dátum musím :D :D
jeden náš politik písal báseň na víťazný február, ale jeho otec nebol šéfom na ONV
Terezia13
28.11.18,18:19
nostalgia
alaya1
01.12.18,11:25
Terezia13
01.12.18,15:15
to boli PEZ cukríky? to už som bola "dospeláčka, ja som zažila LIPO v tých malých farebných kvadričkách, do vtedy boli obyčajné - neskutočne dobré - ovocné čočky
Terezia13
05.12.18,18:29
nádhera z Čadce
lujza.j
05.12.18,19:37
Ja som darovala mame....ona svoje tiez niekomu....a teraz nam je do revu...a uplne naj za tymi co babka margit mala:(
Cadca stale funguje...a maju aj podnikovu predjnu aj ešop...v predajni je dostat aj stasie "kolekcie"
vicktor
06.12.18,13:23
misoft
06.12.18,18:58
https://topdesat.sk/2018/12/06/historicke-fotografie-retrospektivne/
Bolo by vhodné ešte tam doplniť B.Bystricu a Bratislavu - na Kolibu.....:D:D:D
expertio
07.12.18,07:52
Tie žuvačky PEDRO boli najlepšie žuvačky, aké kedy existovali. Žiadne z dnešných sa im nevyrovnajú.
To je pravda, ale obsahovali cukor /možno nám práve oni zničili zuby:( /, tie dnešné drahšie už cukor neobsahujú.

PS: Ja ich semtam ešte niekedy vidím predávať! Neviem, kto ich však vyrába. A predstav si, kúpila som ich z nostalgie mojim deťom a im nechutili!

To je pravda, neobsahujú cukor ale aspartam :D To už fakt neviem, či nebol lepší ten cukor, pri všetkých dokázaných vedlajších účinkoch aspartamu ;)
misoft
07.12.18,09:11
To je pravda, neobsahujú cukor ale aspartam :D To už fakt neviem, či nebol lepší ten cukor, pri všetkých dokázaných vedlajších účinkoch aspartamu ;)
Ehmmmmm.... máš to podložené? Sú na to relevantné dôkazy?
https://fitastyl.sk/clanky/zdravie/glutamat-aspartam-su-naozaj-nebezpecne-pre-nase-zdravie
http://vtm.e15.cz/kontroverzni-ecka-je-ale-aspartam-opravdu-skodlivy
https://sk.wikipedia.org/wiki/Aspart%C3%A1m

Alebo tvoje konšpirácie?
Zatiaľ je "kontroverzný"..... ten aspartám....
bettylou
08.12.18,23:38
šak prejdeme na steviol, ak sa osvedčí, celoplošne hádam aj každý na okne dopestuje, a tých pár fabrík oželieme, len ešte nedozrel čas na to, aby si ľudia uvedomili, že nielen robotou je človek živý, a ak sa zabezpečia základné veci, tak v podstate každý môže mať voľno a venovať sa hrám...
Pamätáš na tú pieseň
afrikánka
22.12.18,12:51
Kto sa pamätá na peruánsku speváčku YMA SUMAC?
1922-2008
Rozsah hlasu 5 oktáv, v jej časoch nemala a dodnes nemá konkurenciu.

https://www.youtube.com/watch?v=huAP0nG12cE&list=LLlbGRuBNXH5SRgvBdYcB28Q&index=32
afrikánka
22.12.18,12:56
afrikánka
23.12.18,10:58
Istotne mnohí z vás, ako deti mali tento hudobný nástroj, ale kto hru doviedol k takejto dokonalosti?

https://www.youtube.com/watch?v=MTXjrQAl-9w&t=0s&list=LLlbGRuBNXH5SRgvBdYcB28Q&index=65
alaya1
01.01.19,12:51
alaya1
04.01.19,21:49
misoft
05.01.19,08:47
Niekedy sme mali toto, dnes len china schop- vdaka poslanci.....


Veľká škoda, veľká... v bazéne háby, botinky nevalnej kvality (jednorázovky), hore Shrotter a iné "služby", dole manikúra na objednávku.... A kedysi sa tam decka zo škôl učili plávať.
alaya1
05.01.19,09:41
Niekedy sme mali toto, dnes len china schop- vdaka poslanci.....


Veľká škoda, veľká... v bazéne háby, botinky nevalnej kvality (jednorázovky), hore Shrotter a iné "služby", dole manikúra na objednávku.... A kedysi sa tam decka zo škôl učili plávať.

Toto je najvacsia krivda na Presovcanoch, co urobili poslanci. Co uz, biznis zvitazil.
alaya1
05.01.19,11:45
Nandrolon
05.01.19,13:32
Alaya, toto ma hadam kazdy este doma.
afrikánka
06.01.19,08:40
Mamulienky, čie bábo malo?
Moje áno...
babka - ježibabka
06.01.19,09:20
Aj moji obidvaja :) A dupačky nemáš, alebo košieľku na dve šnúrky? V piatok sme to s nevestou pri návšteve bábätka preberali. Mladší syn bol najkrajšie oblečené bábo keď som s ním bola na poradni. Za kolegom chodila služobne pani z Loany Rožnov, tak som mala od nej veci zo schvaľovania novej kolekcie, ktoré ešte boli iba návrhy modelov.
babka - ježibabka
06.01.19,09:30
Zapla som si teraz televízor. Na dvojke je omša, neviem odkiaľ. Babky majú šáfolové (kašmírové) ručníky. Ešte by som mala niekde nejaký mať. Posielali ich susedovom z Ameriky. Mama nám ich dávala so sestrou na polovičky, tak sme mali obidve.
afrikánka
06.01.19,10:38
Tá fotka je stiahnutá z netu, všetko som rozdala a dnes mi je mnohých vecičiek ľúto. Zostal mi iba pulóvrik, ktorý bol takým pokusom, prvotina mojej obrazovej tvorby na pletenine. Smola, zmiešala som čistú vlnu s umelinou...ponaučenie, už som bola potom opatrnejšia;)
Kožené rukavičky, na ktorých večne palček v puse, no a potom prvé topánočky...tie majú čestné miesto v obývačke. Pre mňa najcennejšia dekorácia!:)
A ešte zopár milých darčekov k MDŽ, už roky sa chystám zmajstrovať koláž a vložiť do rámu...zase to bude pre mňa top obraz.
afrikánka
06.01.19,10:40
.
Kvaka
06.01.19,11:13
To vyššie, ten kabátik sme volali rejklík??? Niečo sa mi marí. :)
korela
07.01.19,14:03
Bežne sa predávali, a malo ich v našej dobe každé dojča, hlavne ak bolo ešte v perinke kvôli teplu na hrudníku. V perinke sa deťom do troch mesiacov obyčajne ešte neobliekali nožičky, tie mali v teple. To si mamy pamätajú. V lete pletené z tenkých nití z bavlny, v zime z hrejivých priadzí.
U nás to bol reklík. Márne som ho hľadala pred dvomi rokmi v tej podobe.
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=rekl%C3%ADk&s=exact&c=x60b&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=scs&d=sss&d=peciar&d=hssjV&d=bernolak&d=obce&d=priezviska&d=un&ie=utf-8&oe=utf-8#
afrikánka
08.01.19,16:31
Ktorý chalanisko dostal pod stromček a potom bola z toho "love story"?
Hudobníci boli vždy v kurze...:---
https://www.youtube.com/watch?v=z4cEWZw4iJU
babka - ježibabka
15.01.19,13:38
Dnes som motala. Má ešte niekto takýto odmotávač a namotávač?
alaya1
18.01.19,13:37
afrikánka
18.01.19,13:54
Babík, ty máš tiež všetko...
Nemala som taký moták, hoci som ho túžila mať. Tak slúžil manžel, alebo syn. Neskôr som sa vynašla a používala operadlá dvoch stoličiek, aj tak sa dalo. Ale náhodou aj mne 80Dg vlny na takomto niečom zmotala švagriná mojej susedky, super vec, úhľadné klbká:)
vicktor
18.01.19,13:55
Nepamatam, musia byt velmi stare. Anglicke kocky som nemal ani ja ani moje deti .
vicktor
18.01.19,13:56
Necudo ze sa Jezibabka namotala, ma tam akosi moc flias.
afrikánka
18.01.19,14:00
Ty si teda tiež všetko všimneš:rolleyes::D
Tweety
18.01.19,14:07
Necudo ze sa Jezibabka namotala, ma tam akosi moc flias.
Si nepostrehol, ona motala. Nie sa motala.:---
afrikánka
18.01.19,14:38
A kto si pamätá, alebo aj má?
Ja hej, po rodičoch...vytiahla z police, vyčistila a teraz sa vytešujem...;):)
alaya1
19.01.19,10:03
babka - ježibabka
19.01.19,10:52
Necudo ze sa Jezibabka namotala, ma tam akosi moc flias.
Z tých fliaš by som sa moc nenamotala :D Už ich je o jednu menej. V jednej malinovka, v druhej bola posledná voda z Litmanovej, v tretej vincentka, tú pijem, kloktám, inhalujem, vo štvrtej domáci jablčný ocot, v piatej sirup od kamarátky. Ale môžeš prísť, nájde sa aj taká fľaša, z ktorej sa namotáme :D
lujza.j
19.01.19,10:56
Viki..ty ides len po flaškach?!:D:---
babka - ježibabka
19.01.19,10:58
Afrikánka, tie operadlá zo stoličiek to sme keď nám nemal kto držať pradienko použivali. Ale lepší bol ako sme tomu u nás hovorili štokrllík. A dvojplatničku mám, ale ten iný druh. Obe platne špirálové. Hodiny hentaké nemám, ale všelijaké staré mám, len ich nemá kto naťahovať.
https://d46-a.sdn.szn.cz/d_46/c_img_G_h/Nuv4Ul.jpeg?fl=exf|res,280,280,3|jpg,80,,1
lujza.j
19.01.19,11:06
Ježiši štokrlíky....bóžinku babka margit mala:(
afrikánka
19.01.19,13:49
Tie štokrllíky mala moja babka, aj sa otvárali, bývali tam kefy a krémy na čistenie topánok, alebo ponožky...pravda, ako kto chcel, tak tam uložil. Celkom fajn odkladací priestor.
Moja kamka našla pri kontajnery, hneď pratala domov. Aj ja mám jeden vyhliadnutý, ale nechcú mi ho dať, ani predať, vymeniť...lakomci, v garáži ho majú:mee::rolleyes:
Tweety
19.01.19,14:48
My máme jeden taký otvárací na chate, chatičke.
Terezia13
20.01.19,17:39
poctivý chlebík
babka - ježibabka
20.01.19,18:41
Komu ešte zostal tanier z takejto indiánskej sady?
afrikánka
20.01.19,20:32
Také niečo vidím prvý krát:eek::rolleyes:
Asi podpultovka, či známosti?;):---:)
babka - ježibabka
20.01.19,20:45
Skončila som štrikovanie, tak idem ešte kuk a buvať. Žiadna podpultovka. Pred 40 rokmi normálne kúpené v obchode. Neviem už presne, ktorému synovi. Mali sme veľmi šikovnú vedúcu v oddelení priemyslu v obchodnom dome. Mali sme tam všetko. Takisto aj v oddelení obuv bol pán, ktorý mal všetko a chodili sem aj z okolitých miest. A v potravinách takisto bolo všetko. Okrem omieľaných totalitných pomarančov a mandaríniek.
alaya1
20.01.19,21:09
lubko6394
21.01.19,08:28
vicktor
21.01.19,16:01
Aj tieto lyziarky boli kedysi najnovsi model a perfektne pasovali na nohu.
Terezia13
21.01.19,16:21
Vo veku 83 rokov zomrela herečka Marie Kyselková.
afrikánka
21.01.19,22:14
afrikánka
25.01.19,12:12
Pre skôr narodených taký malý prehľad, ako ináč...s mačičkami;)
afrikánka
25.01.19,13:10
"Čaj o piatej"...takto sa tancovalo;):)
https://www.youtube.com/watch?v=iNLXxDMxe18
lujza.j
25.01.19,13:22
Este Fredi tam chyba..teiz bol mačimen:)
afrikánka
25.01.19,13:33
Este Fredi tam chyba..teiz bol mačimen:)
https://www.youtube.com/watch?v=8AXkfhqvO44
lujza.j
25.01.19,16:34
Nié tento:Dmerkuri
afrikánka
26.01.19,14:39
Ahá :rolleyes::D tak kuk, ako postupoval čas...
https://www.youtube.com/watch?v=NYmyDNV_RrQ
alaya1
26.01.19,21:06
kukučka
27.01.19,13:55
"Čaj o piatej"...takto sa tancovalo;):)
https://www.youtube.com/watch?v=iNLXxDMxe18
Tentoraz budem mrníkovať ja, aj ty si takto tancovala?
Ja som dnes pri sledovaní exhibície spomínala, že som videla exhibíciu v KK vonku na obyčajnom ľade a prvýkrát majstra republiky Ondreja Nepelu.
afrikánka
27.01.19,14:27
Ako násťročná? Aj...ale skôr asi takto:):---
To už "Čaj o piatej" bol na ústupe a nastúpili "didžiny"
https://www.youtube.com/watch?v=Hom0fYd5uX4&list=LLlbGRuBNXH5SRgvBdYcB28Q&index=190
afrikánka
27.01.19,14:35
Ale spomienky zostali silné, akúkoľvek hudbu milujem a pohyb tiež, takže dnes už iba takto...nemám myčku na riady;)
https://www.youtube.com/watch?v=F9WxQDnFpWA&t=0s&list=LLlbGRuBNXH5SRgvBdYcB28Q&index=38
sito
27.01.19,15:02
afrikánka
27.01.19,15:20
SORRY... nerobme tu hudobnú rubriku, aj keď ide o časy minulé.
Radi tu povyskakujú osôbky, ktoré požiadajú o uzavretie témy;):rolleyes::cool:
https://www.youtube.com/watch?v=r-TkjEdB1kE&index=203&t=0s&list=LLlbGRuBNXH5SRgvBdYcB28Q
sito
27.01.19,15:22
sito
27.01.19,15:31
Terezia13
28.01.19,18:41
70 roky mali čosi do seba
Krasne to zeny bez plastik a kacacich pyskov (komentár písal muž, ja to len citujem)
misoft
28.01.19,20:48
A mal pravdu! Vtedy mali výhodu "okuliarnici" :D - pri pohľade na ne im oči nevypadli (okuliare zabránili vypadnutiu :--- ).....
alaya1
29.01.19,07:21
Terezia13
29.01.19,16:10
nikdy som takto krasopisne nepísala
afrikánka
29.01.19,19:24
Móda, kedy nastúpili mini...neboli sme tu dostatočne pripravené, ale aj tak sa chodilo v sukničkách, čo ledva zakryli zadoček. Prvé pančuchové nohavice som si mohla zakúpiť v Priore, ktorý sa slávnostne otvoril 20.novembra 1968...to bol nával, tlačenica. Pančuchy stáli 50 Kčs, čo bola teda poriadna cena!
afrikánka
29.01.19,19:26
Dovtedy iba takto...
vicktor
30.01.19,06:35
a tak to mohlo aj ostat
afrikánka
30.01.19,09:47
Mohlo aj toto zostat, pre pohodlie a teplucko, nie?
Inak aj panske ponozky boli na gumu, traky...pokial sa nezacali pouzivat pruzne patenty. Porozmyslajte, ci ste doma nevideli u otcov, dedov.
misoft
30.01.19,10:13
alaya1
30.01.19,10:15
S takymito som dostavala po prstoch na hodinach klavira, ked som hrala chybny ton. Super pedagogicka to bola. Od ukoncenia ZUS som netukla na klaves :)
https://scontent.fbts4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/51035532_1309845502499204_7241042646028779520_n.jp g?_nc_cat=110&_nc_ht=scontent.fbts4-1.fna&oh=c9fb65365b291a90a40aa0dd0b750cfd&oe=5CFA0FEF
misoft
30.01.19,10:29
Versatil..... náhodou - dobrý výrobok to bol. Boli i sady s farebnými - len tie tuhy sa ťažšie zháňali....
Oliwa
30.01.19,10:53
Ma mierne vystrelo, keď som minulý týždeň išla po rokoch, či skôr desaťročiach kúpiť versatilku... V predajni ŠEVT-u za ňu chceli 5,10€... :eek: A nebola ani farebná, taká obyčajná, akými voľakedy chalani v škole strieľali... :D
Nandrolon
30.01.19,10:58
To je asi záležitosť toho papierníctva. Pozerám do nášho papierníctva, ktoré má aj ešop a ceny sú: 2,60 2,20 1,20 3,30 a taká hrubá na umeleckú kriedu 5,90.
afrikánka
30.01.19,11:06
Ma mierne vystrelo, keď som minulý týždeň išla po rokoch, či skôr desaťročiach kúpiť versatilku... V predajni ŠEVT-u za ňu chceli 5,10€... :eek: A nebola ani farebná, taká obyčajná, akými voľakedy chalani v škole strieľali... :D
A tuha do nej stojí 2€, tiež iba obyč, čierna. Teda v papiernictve, v mojom mestečku.
afrikánka
30.01.19,11:11
Také niečo ešte existuje - v modernejšej podobe :D - bermudy.....
https://static.zara.net/photos///2018/I/0/2/p/0722/311/401/2/c-215-0-2048-3072/w/560/0722311401_1_1_1.jpg?ts=1529607468255
To vieeeem, ale kde máš tie podkolienky??? Inak, iba na leto a zima čo?
Také špeci, na pánske podväzky. Nenájde sa nik, kto ich pamätá? Ja, aj s mojim dvojnohým kocúrom si pamätáme, že to mali naši otcovia:)
pavol54
30.01.19,11:11
Také niečo ešte existuje - v modernejšej podobe :D - bermudy.....
https://static.zara.net/photos///2018/I/0/2/p/0722/311/401/2/c-215-0-2048-3072/w/560/0722311401_1_1_1.jpg?ts=1529607468255
Potom ako dobre môže každý Slovák dovolenkovať na bermudách:)
pavol54
30.01.19,11:15
S takymito som dostavala po prstoch na hodinach klavira, ked som hrala chybny ton. Super pedagogicka to bola. Od ukoncenia ZUS som netukla na klaves :)
https://scontent.fbts4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/51035532_1309845502499204_7241042646028779520_n.jp g?_nc_cat=110&_nc_ht=scontent.fbts4-1.fna&oh=c9fb65365b291a90a40aa0dd0b750cfd&oe=5CFA0FEF
Mne na dlani učiteľka za pravopisné chyby rozmlátila drevené pravítka a po skončení ZDŠ píšem ďalej. Mala pravdu keď povedala : To aký má byť pravopis si zapamätáš do dôchodku
afrikánka
30.01.19,11:27
Konečne som našla...dokonca sa to stále vyrába
babka - ježibabka
30.01.19,11:54
Kto si šanuje, ten má. Pošlem? :D
babka - ježibabka
30.01.19,12:16
A niečo z môjho pamätníčka:
pavol54
30.01.19,12:26
A niečo z môjho pamätníčka:
vraj archaický fasabuk
misoft
30.01.19,13:38
Ale ten bol lepší... ako ten moderný....
pavol54
30.01.19,14:23
Ale ten bol lepší... ako ten moderný....
Mám doma jednu náboženskú knižku rok vydania 1853 dokázal som ju prečítať, síce s problémami ale disketu z roku 1993 už na dnešnom počítači neprečítam, a to už ani nehovorím o tom že jediný zdroj energie by bolo slnko
Terezia13
30.01.19,16:36
Kto si šanuje, ten má. Pošlem? :D
no pier máme viac - plný šuplík a krabice - pochopiteľne už vypísané, ľahšie sa kúpi pero, tuhy väčšinou nepasujú a s perami do obchodu sa mi tiež nechce chodiť, aby sa našla správna náplň, a ten druhý "arzenál" peknota, s tou "koliečkovou" gumou som nevedela gumovať, ostala mi vždy poriadna šmuha:D
pavol54
30.01.19,17:24
S takymito som dostavala po prstoch na hodinach klavira, ked som hrala chybny ton. Super pedagogicka to bola. Od ukoncenia ZUS som netukla na klaves :)
https://scontent.fbts4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/51035532_1309845502499204_7241042646028779520_n.jp g?_nc_cat=110&_nc_ht=scontent.fbts4-1.fna&oh=c9fb65365b291a90a40aa0dd0b750cfd&oe=5CFA0FEF
Mne na dlani učiteľka za pravopisné chyby rozmlátila drevené pravítka a po skončení ZDŠ píšem ďalej. Mala pravdu keď povedala : To aký má byť pravopis si zapamätáš do dôchodku
Ta ne? však číslo 54
pavol54
30.01.19,17:31
Kto si šanuje, ten má. Pošlem? :D
no pier máme viac - plný šuplík a krabice - pochopiteľne už vypísané, ľahšie sa kúpi pero, tuhy väčšinou nepasujú a s perami do obchodu sa mi tiež nechce chodiť, aby sa našla správna náplň, a ten druhý "arzenál" peknota, s tou "koliečkovou" gumou som nevedela gumovať, ostala mi vždy poriadna šmuha:D
Šláger mojej mladosti bolo čínska prepiska. Mám taký dojem že stála okolo 29 Kčs a náhradná náplň 7,50. Potom som dostal k Vianociam čínsku sadu prepisku aj plniace pero. radšej som písal na prednáškach plniacim, to už dnešné deti nevedia ani z počutia. Dnes prepiska v ševte 1 náplň 0,7 či ako no šetri gumu musíš vygumovať nanečisto mimo na papieri a potom naostro, dnes používam tak málo že si ju najprv trocha zrežem nožíkom
afrikánka
30.01.19,17:36
Kto si šanuje, ten má. Pošlem? :D
no pier máme viac - plný šuplík a krabice - pochopiteľne už vypísané, ľahšie sa kúpi pero, tuhy väčšinou nepasujú a s perami do obchodu sa mi tiež nechce chodiť, aby sa našla správna náplň, a ten druhý "arzenál" peknota, s tou "koliečkovou" gumou som nevedela gumovať, ostala mi vždy poriadna šmuha:D
Aha! Staré, poctivé gumy...stále funkčné, nezničiteľnééé. Som sa poriadne nahľadala, našťastie som ešte jednu mala. Terajšie nestoja za nič, trochu postoja a už sa rozpadnú.
pavol54
30.01.19,17:45
Kto si šanuje, ten má. Pošlem? :D
no pier máme viac - plný šuplík a krabice - pochopiteľne už vypísané, ľahšie sa kúpi pero, tuhy väčšinou nepasujú a s perami do obchodu sa mi tiež nechce chodiť, aby sa našla správna náplň, a ten druhý "arzenál" peknota, s tou "koliečkovou" gumou som nevedela gumovať, ostala mi vždy poriadna šmuha:D
Aha! Staré, poctivé gumy...stále funkčné, nezničiteľnééé. Som sa poriadne nahľadala, našťastie som ešte jednu mala. Terajšie nestoja za nič, trochu postoja a už sa rozpadnú.
presne, ale už ich toľko nepoužívame ako za mladi
pavol54
30.01.19,17:46
Kto si šanuje, ten má. Pošlem? :D
no pier máme viac - plný šuplík a krabice - pochopiteľne už vypísané, ľahšie sa kúpi pero, tuhy väčšinou nepasujú a s perami do obchodu sa mi tiež nechce chodiť, aby sa našla správna náplň, a ten druhý "arzenál" peknota, s tou "koliečkovou" gumou som nevedela gumovať, ostala mi vždy poriadna šmuha:D
Aha! Staré, poctivé gumy...stále funkčné, nezničiteľnééé. Som sa poriadne nahľadala, našťastie som ešte jednu mala. Terajšie nestoja za nič, trochu postoja a už sa rozpadnú.
presne, ale už ich toľko nepoužívame ako za mladi
no to sa mi podarilo :)
Terezia13
30.01.19,17:47
Pali! ty si si pomýlil rubriku!:D
afrikánka
30.01.19,17:50
Kto si šanuje, ten má. Pošlem? :D
no pier máme viac - plný šuplík a krabice - pochopiteľne už vypísané, ľahšie sa kúpi pero, tuhy väčšinou nepasujú a s perami do obchodu sa mi tiež nechce chodiť, aby sa našla správna náplň, a ten druhý "arzenál" peknota, s tou "koliečkovou" gumou som nevedela gumovať, ostala mi vždy poriadna šmuha:D
Aha! Staré, poctivé gumy...stále funkčné, nezničiteľnééé. Som sa poriadne nahľadala, našťastie som ešte jednu mala. Terajšie nestoja za nič, trochu postoja a už sa rozpadnú.
presne, ale už ich toľko nepoužívame ako za mladi
A ja stále používam, veď ešte stále niečo kreslím, zakresľujem, píšem...a mýlim sa, viac, ako za mladi:D
pavol54
30.01.19,17:51
Pali! ty si si pomýlil rubriku!:D
veď to, hneď som vedel čo z toho vyjde , ale dnes sa už toľko nepoužívajú, niekedy aj preklepy sa dali tvrdou odstrániť
alaya1
31.01.19,07:38
misoft
31.01.19,07:46
veď to, hneď som vedel čo z toho vyjde , ale dnes sa už toľko nepoužívajú, niekedy aj preklepy sa dali tvrdou odstrániť
To boli na to gumy - dvojfarebné - červená (mäkká) na tuhu a modrá (tvrdá) na preklepy.
https://www.prekancel.sk/tovar/velke/32614.jpg
Dnes sú aj také
https://assets.lyreco.com/is/image/lyrecows/2018-2846778?locale=SK_sk&id=B9yqr3&fmt=jpg&fit=constrain,1&wid=430&hei=430
kukučka
31.01.19,08:34
Ja s bratom sme boli frajeri, mali sme versatilky, karisbloky a iných kvalitných písacích potrieb do alleluja, brata stavbára, ten nás zásoboval. Ovládam značky, vtedy ešte frajerovi som kúpila originál pentelku, rysovacie rotringy a podobne, nechce sa mi hľadať a fotiť, mňa ani moju princeznú netreba pustiť do papiernictva. :D
afrikánka
31.01.19,08:43
Veď, to boli časy, keď sa "fasovali" všetky tieto kancelárske potreby, vrátane kožených aktoviek. Každý mal doma šecko, ani neviem, či niekto kupoval
afrikánka
31.01.19,09:04
Aj som ešte niečo našla...tiež od stavbára;)
afrikánka
31.01.19,09:13
No aleeee, mínuskár, čo si žilo inde? Každý sa k niečomu dostal, pochybujem, že sa v tých časoch našiel niekto, kto nemal niečo z toho spoločného, či vyfasovaného, alebo odpisového;):)
misoft
31.01.19,09:39
Aj som ešte niečo našla...tiež od stavbára;)
Tú rysovaciu sadu som mal aj ja... zostalo len pár kúskov z nej, používali to i moji potomkovia, tak sa potratilo (čo už, dostali satarmo, stratí sa, tato kúpi :D).
Nandrolon
31.01.19,09:58
Tie rysovacie sady mal aj môj brat aj rôzne tie "tuše". Originál pentelky detto a najviac sa mi ale páčili písacie a rysovacie potreby - sada Faber Castell.
pavol54
31.01.19,10:18
Aj som ešte niečo našla...tiež od stavbára;)
mám doma, kúpil som keď som išiel na strednú stála v roku 1969 195 Kčs na výšku som zháňal drahý rotring,ale predavačka ma presvedčila že nemajú aby som kúpil rovnako dobrý lacnejší Mars steadler alebo tak nejak. logáro som po polroku vyradil, jeden dedko ponúkal od kamionistov kalkulačku privileg za 2500 Kčs (1976)
Terezia13
03.02.19,18:11
aj toto pamätám
alaya1
07.02.19,11:59
Valcake
07.02.19,18:55
..hihi ..ako dnešné puzzle. Mám kdesi odložené. Syn mal rád.
Terezia13
07.02.19,18:57
:)
afrikánka
07.02.19,19:20
Niekto sa pamätá, ja mám odložené...spomienka, keď sme boli mladomanželia a v práci sme cez telefón hrávali aj 2-3 hodiny:):---

Spojenie cez tel.ústredňu, lebo sme pracovali v iných okresoch.
Terezia13
09.02.19,17:18
elegancia
pavol54
09.02.19,18:18
:)
Takú sieťovku sme donedávna mali posledné použitie na obáranie huriek pri zabíjačke
afrikánka
09.02.19,19:02
Zabíjačka
afrikánka
09.02.19,19:04
Umývanie riadov...kto to pamätá?
kukučka
09.02.19,19:19
Mali sme, dnes mám len jednu nádobu, miešam nej zem a sadím kvety, druhú som darovala, stôl dávno spálený.
buchač
10.02.19,07:39
pavol54
10.02.19,11:46
elegancia
https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/501496-skoda-octavia-legenda-oslavuje-sestdesiatku-bola-len-na-poukazy/
Až na to že novinár klame V Ženeve nemohla byť v roku 1969 (foto), pretože si pamätám na MB1000.
afrikánka
10.02.19,12:00
elegancia
https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/501496-skoda-octavia-legenda-oslavuje-sestdesiatku-bola-len-na-poukazy/
Až na to že novinár klame V Ženeve nemohla byť v roku 1969 (foto), pretože si pamätám na MB1000.
Prečítaj si úvod článku, tam je správny rok 1959, nesprávne je uvedený pod fotografiou;)
misoft
10.02.19,12:41
Až na to že novinár klame V Ženeve nemohla byť v roku 1969 (foto), pretože si pamätám na MB1000.
Novinár mal na okuliaroch mušinec.....:---:---:---
afrikánka
11.02.19,05:55
1969, take som nemala:mee:
afrikánka
12.02.19,09:27
Školské a robotnícke spoje...
misoft
12.02.19,13:30
afrikánka
13.02.19,13:39
"Šuplík", že to bolo praktické?:)
afrikánka
16.02.19,10:58
Takéto príkazy sme asi nezažili, okrem školy, keď nám zakazovali džínsy, mini, maľovanie...a čo ešte...?
sito
16.02.19,12:55
"Šuplík", že to bolo praktické?:)


Afričanka, a pamätáš si, že aký je rozdiel medzi stolom a štokrlíkom? :D
afrikánka
16.02.19,13:08
Štokrlik a šamlik, šamrlik...stôl pozná asi každý
babka - ježibabka
16.02.19,13:12
"Šuplík", že to bolo praktické?:) Kto si šanuje ten ešte má a aj používa :D
afrikánka
16.02.19,13:20
Tak mne zostal iba ten šamrlík.;)
Nie som zberateľ, iba uchovávam po predkoch...
sito
16.02.19,13:23
Štokrlik a šamlik, šamrlik...stôl pozná asi každý

Aj tak sa dá. " lepšie raz vidieť ako sto krát počuť " Nie , nie ... stôl má medzi nohami šuflík ... :D praktický.
babka - ježibabka
16.02.19,13:23
Kancelárska stolička. Na nej bývala dierkavá podritienka a raz sme podšéfovi s kolegyňou (to sme boli pekné kvietka :D) naliali na ňu vody. :D
afrikánka
16.02.19,13:27
Spongiova, nie? To ste teda boli "kvietka":D
Terezia13
18.02.19,19:15
kde sú tie časy
marleau
18.02.19,19:48
kde sú tie časy
židia nám ich vzali
misoft
18.02.19,20:00
kde sú tie časy
Tak sa na to pozrieme.....:D:D:D
Na Zempl.Šírave.... bráško.... nafukovačka, Škoda 1000MB, stan s predsieňou, kempingový stolík a stolička..... ;)
vicktor
19.02.19,07:30
Niektorí ju volali Zuzka Kocková.
Oliwa
19.02.19,07:48
kde sú tie časy
Tak sa na to pozrieme.....:D:D:D
Na Zempl.Šírave.... bráško.... nafukovačka, Škoda 1000MB, stan s predsieňou, kempingový stolík a stolička..... ;)
Máš jeho súhlas so zverejnením? :rolleyes::D:---
misoft
19.02.19,08:15
kde sú tie časy
Tak sa na to pozrieme.....:D:D:D
Na Zempl.Šírave.... bráško.... nafukovačka, Škoda 1000MB, stan s predsieňou, kempingový stolík a stolička..... ;)
Máš jeho súhlas so zverejnením? :rolleyes::D:---
Jemu je to jedno :D.
misoft
19.02.19,08:18
Niektorí ju volali Zuzka Kocková.
Bisťu..... Suzi.... rocková princezná.... bassgitara bola skoro taká veľká, ako ona vysoká. Ale vedele to na nej....
https://www.youtube.com/watch?v=xYoogY-UGio
babka - ježibabka
20.02.19,13:37
Niečo pre krajčírky.
Terezia13
21.02.19,19:28
čerstvé a zdravé bez konzervantov
Terezia13
21.02.19,19:29
chudák telocvikár, toto u mňa nikdy nedosiahol:D
Terezia13
21.02.19,19:30
a lyžičku za ...sestričku
vicktor
22.02.19,07:38
Ja nie, manzelka ano. Neviem podla akeho kluca to prikazovali.
maja
22.02.19,09:20
fuuuj:mad:. ešte aj dnes ma striasa pri spomienke na rybí tuk, preto nejem ryby......
buchač
22.02.19,09:37
Nespomínam si, že by som stál v rade na lyžičku s rybím olejom....manželka detto.
No spomínam si, že sme takto stál v rade, keď prišiel do školy školský lekár so sestričkou a očkovalo sa jedna radosť.
Nandrolon
22.02.19,10:46
Ak by vám bolo smutno, posielam https://www.drmax.sk/rybi-olej-olej-z-trescej-pecene/
Ináč školské očkovanie a flôrizácie som ešte zažil...
babka - ježibabka
22.02.19,13:56
Buchy, ani si nemôžeš spomínať, ešte si nebol vtedy ani v pláne. To bolo okolo roku 1950. Nosili sme si k tomu salonky, alebo kocky cukru.
Oliwa
22.02.19,14:08
a lyžičku za ...sestričku
Evidentne vtedy nikoho netrápilo, že 1 sestrička=1 fľaštička=1 lyžička... :D
Dnes by si to nejaká akčná mamička hneď sfotila a poslala podnet na RÚVZ...
V súčasnosti tak na Kube u zubára - jedna miestnosť, kol-dokola stoličky, v každej pacient, lekár v strede a s jednou ihlou rad-radom... :eek: Odvtedy si známy, čo tam žije, nosí pre istotu vlastnú ihlu... Kde ju zohnal, zabudla som sa spýtať... :rolleyes:
babka - ježibabka
22.02.19,14:21
Umývací stôl - verzia č.2, vodová lavička - na nej bývali 2 vedrá s vodou a hrnček na načretie vody. Obraz nad manželské postele - svadobný dar krstnej mamy nevesty. Možno ešte niečo sa nájde. Chodím do jedného domu, ktorý je už predaný a bude sa likvidovať zariadenie. Ak by tam bol štokrlík, tak afrikánka, už ho máš zaistený :D
afrikánka
22.02.19,15:05
Umývací stôl - verzia č.2, vodová lavička - na nej bývali 2 vedrá s vodou a hrnček na načretie vody. Obraz nad manželské postele - svadobný dar krstnej mamy nevesty. Možno ešte niečo sa nájde. Chodím do jedného domu, ktorý je už predaný a bude sa likvidovať zariadenie. Ak by tam bol štokrlík, tak afrikánka, už ho máš zaistený :D
Babík, tedáááá...si neskutočne dobrá, skvelá, pozorná...!:):):)
buchač
22.02.19,16:30
a lyžičku za ...sestričku
Evidentne vtedy nikoho netrápilo, že 1 sestrička=1 fľaštička=1 lyžička... :D
Dnes by si to nejaká akčná mamička hneď sfotila a poslala podnet na RÚVZ...
V súčasnosti tak na Kube u zubára - jedna miestnosť, kol-dokola stoličky, v každej pacient, lekár v strede a s jednou ihlou rad-radom... :eek: Odvtedy si známy, čo tam žije, nosí pre istotu vlastnú ihlu... Kde ju zohnal, zabudla som sa spýtať... :rolleyes:

...hm...a vŕta sa niečim takýmto ???



https://www.kinekus.sk/images/catalog-fullsize/65/98/1/180118-vrtacka-p1020-kolovratok-do-8mm.jpg



https://priemyselnytovar.sk/35104-large_default/dema-rucna-vrtacka-hb-6.jpg



http://www.mikrona.sk/obchod_homedir/data/1762/obrazky/m39.jpg
Terezia13
22.02.19,17:11
a lyžičku za ...sestričku
Evidentne vtedy nikoho netrápilo, že 1 sestrička=1 fľaštička=1 lyžička... :D
Dnes by si to nejaká akčná mamička hneď sfotila a poslala podnet na RÚVZ...
V súčasnosti tak na Kube u zubára - jedna miestnosť, kol-dokola stoličky, v každej pacient, lekár v strede a s jednou ihlou rad-radom... :eek: Odvtedy si známy, čo tam žije, nosí pre istotu vlastnú ihlu... Kde ju zohnal, zabudla som sa spýtať... :rolleyes:

...hm...a vŕta sa niečim takýmto ???



https://www.kinekus.sk/images/catalog-fullsize/65/98/1/180118-vrtacka-p1020-kolovratok-do-8mm.jpg



https://priemyselnytovar.sk/35104-large_default/dema-rucna-vrtacka-hb-6.jpg



http://www.mikrona.sk/obchod_homedir/data/1762/obrazky/m39.jpg
s takýmito sa vŕtali kolená:D;)
kukučka
22.02.19,17:13
Švider? Nevyťahuj sa, pamätáme ešte obyčajný železný a s drevenou rukoväťou. :---
buchač
22.02.19,17:26
Švider? Nevyťahuj sa, pamätáme ešte obyčajný železný a s drevenou rukoväťou. :---

Ja nič...ja muzikant....ALE

Mne len nejde do hlavy, že Oliwa urve takú íčovinu (viď vyššie) ohľadom zubára na Cube.
alaya1
22.02.19,17:47
a lyžičku za ...sestričku
Evidentne vtedy nikoho netrápilo, že 1 sestrička=1 fľaštička=1 lyžička... :D
Dnes by si to nejaká akčná mamička hneď sfotila a poslala podnet na RÚVZ...
V súčasnosti tak na Kube u zubára - jedna miestnosť, kol-dokola stoličky, v každej pacient, lekár v strede a s jednou ihlou rad-radom... :eek: Odvtedy si známy, čo tam žije, nosí pre istotu vlastnú ihlu... Kde ju zohnal, zabudla som sa spýtať... :rolleyes:
Vlastnu ihlu je dobre mat so sebou aj na Severnom Cypre. Tam bezne aj pre dvoch pouziju. Upozornila delegatka.
Nandrolon
22.02.19,18:18
Buchacove obrazky:
1. a 3. pouzivam.
...vrtali sa s tym kolena... tie na obrazkoch nevypadaju chirurgicke verzie...
babka - ježibabka
22.02.19,18:42
Buchačove obrázky - jednotku si nespomínam, ale syn hovorí, že takú máme, ale bez klbika, dvojku a trojku máme aj sa používajú. Trojku dokonca sme mali aj v detskom prevedení. Niektorému zo synov sme kúpili takú súpravu minináradia.
buchač
24.02.19,11:55
Vlastnu ihlu je dobre mat so sebou aj na Severnom Cypre. Tam bezne aj pre dvoch pouziju. Upozornila delegatka.
...a vravíš ty ?
Lebo delegátka povedala .... pche.
misoft
24.02.19,12:05
Švider? Nevyťahuj sa, pamätáme ešte obyčajný železný a s drevenou rukoväťou. :---
Hentoto?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a7/Bit_and_brace.JPG/440px-Bit_and_brace.JPG
buchač
24.02.19,12:09
Hentoto?

Švider je nebožiec...
Nandrolon
24.02.19,15:41
Hentoto?

Švider je nebožiec...
Ja mam "svidrík".
afrikánka
24.02.19,15:42
Mydlo, uterák, hrebeň...celkom stačilo a smer kostol
babka - ježibabka
24.02.19,16:21
Pod lavórom ešte býval krčah na vodu.
vicktor
28.02.19,09:19
Dnes clanok v Pravde
afrikánka
01.03.19,11:01
Na com varili a piekli nase babicky...tento je moc pekny:)
pavol54
01.03.19,12:20
Na com varili a piekli nase babicky...tento je moc pekny:)
na takomto sa robili lokše, ak bolo treba rýchlo uvariť tak sa dala dole okrúhla platňa, ešte pamätám
afrikánka
01.03.19,12:35
Na com varili a piekli nase babicky...tento je moc pekny:)
na takomto sa robili lokše, ak bolo treba rýchlo uvariť tak sa dala dole okrúhla platňa, ešte pamätám
Ja poznam ten liatinovy vrch z dvoch dielov...jeden velky s okruhlym otvorom a maly...tam byvala ohriata voda. Dufam, ze sa nemylim...alebo?
babka - ježibabka
01.03.19,12:50
Bolo ich viacej druhov. Aj s vodou ako píšeš. Nejaké názvy, ale neviem, či správne mi chodia po rozume ..... Unito Herkules, Fiľakovo ..... Pavol a okolo platní naukladané dolky si pamätáš :D To bývala papa. Ani masso sme nepotrebovali.
afrikánka
01.03.19,13:05
Bolo ich viacej druhov. Aj s vodou ako píšeš. Nejaké názvy, ale neviem, či správne mi chodia po rozume ..... Unito Herkules, Fiľakovo ..... Pavol a okolo platní naukladané dolky si pamätáš :D To bývala papa. Ani masso sme nepotrebovali.
Pocuvajte vy "starci":D, aj ja si pamatam lokse...natrhane vo vandliku, pomastene, ocukrene a posypane makom. Maminu, ako vymetala husacim kridlom, okraje drhla dratenkou a lestila Sidolom, v izbach kachle Peterky. Neskor sa vymenili za naftove. V lete sa varilo na elektrike.;)
babka - ježibabka
01.03.19,13:15
Nebudem sa tu s tebu ty koča hádat. To si mala asi tý dolky ve vanglíku. Lokše sa odjagživa natrely lekvarom, na to mak a zatočily sa . Howg :D:D:D:D Hrám sa s pubertákmi na fazulky a robota mi stojí :D
afrikánka
01.03.19,13:31
:cool::mee::mee::mee:
A pamätám si také lokše!!!
Možno môj najstarší brat "zožral" všetok lekvár, aj dnes je na sladké, vyvláči mi hlavne malinové džemy;)
pavol54
01.03.19,13:33
Nebudem sa tu s tebu ty koča hádat. To si mala asi tý dolky ve vanglíku. Lokše sa odjagživa natrely lekvarom, na to mak a zatočily sa . Howg :D:D:D:D Hrám sa s pubertákmi na fazulky a robota mi stojí :D
Babka všade inak fraštáčania a hore robili zemiakové lokše potreté masťou s makom, pri Bratislave lokše s husacinou, tu dole na juhu lokše k nejakej fazuľovej polievke. ja len s makom, zapíjam mliekom.
afrikánka
01.03.19,13:38
Nebudem sa tu s tebu ty koča hádat. To si mala asi tý dolky ve vanglíku. Lokše sa odjagživa natrely lekvarom, na to mak a zatočily sa . Howg :D:D:D:D Hrám sa s pubertákmi na fazulky a robota mi stojí :D
Babka všade inak fraštáčania a hore robili zemiakové lokše potreté masťou s makom, pri Bratislave lokše s husacinou, tu dole na juhu lokše k nejakej fazuľovej polievke. ja len s makom, zapíjam mliekom.
Tak predsa
Lokše VYRIEŠENÉ
babka - ježibabka
01.03.19,18:41
Lokše sú vyriešené, ale na dolky Pavol neodpovedal. Tak aby ste vedeli čo to bolo zač. Z tuhšieho kysnutého cesta vykrojené kolieska ako šišky. Uložilo sa to po okrajoch šporáka, aby to na prudkom ohni nezhorelo a pomaly sa to z oboch strán opieklo.Tie si asi mala v tom vandlíku. U vás aj u Pavla sa to možno volalo ináč.
Terezia13
01.03.19,18:43
nerobte chute! idem si namascic lokše
babka - ježibabka
01.03.19,18:46
Keď máš, len si daj. Ja by som mala zošiť uštrikované papučky. Som tu namiesto zošívania spala :D
afrikánka
01.03.19,20:13
Také dolko-šišky pečené na okraji sporáka sa kolo Trenčína asi nerobili, aspoň ja, ani mng si na také nespomíname, veď sme tu mali babky.
A tie natrhané lokše s makom sa u nás robili, zrejme slovenská obdoba viedenského cisárskeho trhanca.
afrikánka
01.03.19,20:27
A čo táto trojkolka...mal niekto?
kukučka
01.03.19,21:40
Sidol bol na medené kľučky, na "blahu" bolo černidlo, alebo sa vytieralo slaninovou skurkou. U nás sú dolky z hustého liateho cesta pečené na dolkárni. Priamo na peci sa pieklo kysnuté, ale popri buchtách, alebo koláči, len okrajky a horúce s maslom, dobre posolené, veru sme si prsty oblizovali. Aj moje deti sa tých "kúskov" dosýta najedli.
afrikánka
01.03.19,22:24
Náš sporák mal "antikorové"? okraje a tie sa leštili onym Sidolom...
Aj dvierka boli olemované.
afrikánka
02.03.19,11:12
El.sporák...šesťdesiate roky
babka - ježibabka
02.03.19,14:32
My sme mali iba trúbu a dvojplatničku. U svokrovcov keď som bola chvíľu za nevestu tuším ani elektrický nemali. Veru si nespomínam. Ale stále spomínam najlepšie lokše som jedla od Trenčína :D Otec bývalej kolegyne bol autobusár a keď jej mama piekla a mal službu, tak jej doniesol. Tam nebolo ani cesto cítiť, len lekvar a mak. Paráda.