deerslayer
28.12.10,18:04
Prečo sa broskyne nevrúbľujú, ale iba očkujú ?
viktorviktor
31.12.10,15:56
najskôr preto, že očká broskyne plne dozrievajú koncom augusta, a keby sa vrúbľovalo tak štep sa riadne nezrastie.
deerslayer
31.12.10,16:07
najskôr preto, že očká broskyne plne dozrievajú koncom augusta, a keby sa vrúbľovalo tak štep sa riadne nezrastie.

V tom by som problém nevidel...predsa ako u marhule-odoberiem vrúble v januári a vrúbľujem bez miazgy február/marec alebo za miazgy v apríli....
wabi
06.01.11,08:53
Faktom zostáva, že pri kvostkovinách je vrublovanie zjara často menej úspešné a u broskýň zvlášť. Naopak očkovanie v lete začiatkom na bdiace očko, alebo lepšie koncom leta na spiace očko býva oveľa úspešnejšie. Najlepšie počas miazgy, keď raší nové prírastky, lístočky.
Broskyne sú chúlostivé na mrazíky, často namŕzajú a kučeravosť tiež urobí svoje, takže sme často radi keď zachránime vlastné drevo na stromoch a nie to ešte chabo či vôbec neprirastené... Dá sa to robiť aj na jar, ale aspoň u mňa je ujateľnosť tak zlá že to ani nestojí za tú námahu.
deerslayer
08.01.11,14:22
Takže jediné riešenie-naučiť sa očkovať...Otázka: dajú sa broskyne očkovať aj na jar, ak si teraz v januári odoberiem vhodné konáriky na očka ? Konkrétne chcem preočkovať nerodiacu ringlotu Zelenú aj Wagenheimovu (vedľajšie Althanky rodia ako blbé). Chcem očkovať do starších konárov, prípadne priamo do kmeňa...ide o asi 6ročné stromy.
wabi
08.01.11,22:52
Takže jediné riešenie-naučiť sa očkovať...Otázka: dajú sa broskyne očkovať aj na jar, ak si teraz v januári odoberiem vhodné konáriky na očka ? Konkrétne chcem preočkovať nerodiacu ringlotu Zelenú aj Wagenheimovu (vedľajšie Althanky rodia ako blbé). Chcem očkovať do starších konárov, prípadne priamo do kmeňa...ide o asi 6ročné stromy.
Nuž nie že by som ti nedržal palce, ale nedávam ti veľké šance. Ringloty preočkovať na broskyne a ešte k tomu na jar...
Afinita na bloskyne u ringlot je veľmi zlá určite by som to na tvojom mieste zvážil. Vyber si radšej keď už veľmi chceš tieto mladé stromčeky preočkovávať, nejakú zaujímavú slivkovinu veľa zaujímavého si môžeš prečítať verím aj v mojom príspevku v téme: Chcem si založiť sad so slivkami... a Dnes sú už v ponuke veľmi zaujímavé odrody. Ak slivky nechceš a to ani tie najlepšie, tak potom ti odporučím preočkovať na tvoje ringlotky marhule, s tým mám pozitívne skúsenosti. Broskyne je lepšie očkovať na mandle, broskyňové semenáče, prípadne na to určené moderné podpníky. Zváž ale možnosť dať ringlotam ešte šancu. Počkaj ešte aspoň rok a zisti prečo nerodia...
Je niekoľko možných príčin. Skús nestrihať na jar vôbec a daj šancu rok či dva a určite ringlotky zarodia. Škoda je nevydržať, keď si už toľké roky čakal a práve teraz by už konečne úroda nabehla. Zakvitnú na jar? Ak nie, znamená to že boli štepené na podpník nejakej divokej bujne rastúcej mirabelky a vtedy ringloty skutočne rodia až neskôr, keď už narastú ako veľké stromy ale potom to stojí za to rodia potom bohate a pravidelne. Ak zakvitnú a malé plôdiky opadnú je na vine piliarka proti ktorej budeš musieť v takom prípade počas kvetu postriekať...
Ak predsa len chceš preočkovávať, tak neľútostne výrazne zrezať na jar a potom do niekoľkých mladých bujných výhonov v juni na bdiaci púčik, ktorý ešte ten tok je schopný narásť aj o meter, samozrejme všetko ostatné ak sa očko ujme a začne hnať, vyslepiť, aby celá sila stromu šla len do týchto očiek.
deerslayer
08.01.11,23:02
Niečím zaujímavým to preočkovať/preštepiť by neškodilo...ale čo mám, to dám...
Skúsim tam dať marhuľové vrúble (Pincot, Veharda a čosi, čo by mala byť "Ananáska") a nejaké broskyňové očká....uvidíme, čo sa ujme a potom sa podľa toho zariadim.
Mám pocit, že "Ananáska" hovorí každý inej odrode................
wabi
09.01.11,00:39
Je to tak, skús zaštepiť, prípadne keď sa neujme, čo je pravdepodobné, v juni zaočkuješ...
Očkovanie do starších ako 2 ročných konárikov nie je dobrý nápad...:)
deerslayer
12.01.11,16:42
toto nešťastné počasie mi spôsobuje cukanie v rukách na strihanie, rezanie, vrúbľovanie, ale kalendár nepustí
wabi
13.01.11,11:13
Strihať sa s malým rizikom dá... Najmä vinič, ale aj odolnejšie jadrovinmy, fakt že broskyne asi nie. Štepiť a očkovať je možné len pri prirýchlení a následnej ochrane... Je vhodné obdobie na rezanie vrúblov, najmä u kvôstkovín treba skôr. Druhy ktoré začínajú veľmi skoro ako Drieň alebo Lieska netreba zmeškať správny čas...
BXLmiami
13.01.11,14:46
Ked sme pri broskyniach,aký je rozdiel medzi pestovaním broskyne a nektarinky?
deerslayer
13.01.11,18:50
čiste teoreticky...nektarinky by mali byť teplomilnejšie.
wabi
13.01.11,20:37
Nektariny sú broskyne, ktoré nemajú na šupke plodov chĺpky. A to je všetko. Keď som kedysi skrížil broskyne s nektarinou tak približne polovica z kvostok vyrastených 45 stromčekov boli nektariny a približne polovica broskyne. Nektariny sa vyskytujú už od dávna tak ako niektorý psy majú vztýčené uši ako nemecký ovčiaci či špice a niektorý majú uši visiace ako kokršpaniely či napríklad jazvečíci, či aj dogovité psy, pokiaľ ich nemajú kupírované, no všetko sú to psy a medzi sebou sa kľudne skrížia.
Aj ľudia majú niektorý blond vlasy a niektorý čierne alebo modré oči alebo hnedé a všetci sme ľuďmi.
Tak je to aj s broskyňami a nektarinami sú to jeden druh len niektoré sú chlpatejšie. Iný rozdiel tam nie je.
Faktom zostáva, že chĺpky napríklad chránia brozkyňové plody pred múčnatkov, takže potom mučnatka napáda len listy najčastejšie, zatiaľ čo pri nektarinách napáda múčnatka aj plody, najmä tie neskoršie dozrievajúce...
Takže nektariny sa považujú za trochu chúlostivejšie.
deerslayer
14.01.11,20:04
KAždopádne...mne na chalupe -okrajová oblasť na marhule, broskyne- broskyne dozrievajú (aj keď jednu začína chytať glejotok), ale susedovi nekarinky nie.....
wabi
15.01.11,13:07
Možno preto že tieto odrody nektarín sú chúlostivejšie. Nečudujem sa tomu. Nektariny zrejme neboli nikdy šľachtené na odolnosť...
deerslayer
15.01.11,15:22
Hej, ale bez chĺpkov to mojim ústam viac lahodí....
wabi
15.01.11,20:13
Tak vysaď kvôstky z nektariniek od suseda mohli sa prepeliť s tvojich odolnejších broskýň aspoň niektoré. Ak ich vysadíš tak aspoň 30-50 do radov od seba tak 0,5 až meter, vytvoria akýsi živý plot. Potom asi väčšinu vyklčuješ, pretože budú horšej kvality a nie všetky budú nektariny, niektoré budú mať aj chlpy. Po 4-5 rokoch budeš vedieť ktoré stoja za to. Pri tomto počte by sa ti mohlo podariť najsť aj jednu či dve naozaj kvalitné jedince potencialne nové odrody, ktoré by boli aj odolnejšie...
Skús to, stojí to za to. Ak nemáš priestor, urob to ako ja. Vysaď ich do "zeme nikoho" - rumovisko zarastené, kam chodia len milenci keď chcú mať fakt súkromie. Po rokoch keď zistíš ktorá je fakt dobrá, tak tú preočkuješ a nezabudni ju zaregistrovať, alebo aspoň namnožiť aby nezanikla...
deerslayer
15.01.11,20:21
O tom preopleneí pochybujem...moje broskyne od jeho nektariniek su cca 150m...okrem toho - jemu sa tie nektarinky nie a nie urodiť, takže žiadne kôstky....
wabi
15.01.11,22:10
Tak treba použiť kvôstky iných nektariniek, čo sa týka opelenia tak hlavne včeličky a iný hmyz a ten preletí 150 m v pohode. Ak ste v okrajovej oblasti tak aspoň nemáte strach že sa opelia planými...
Treba len skočiť cez sezonu za niekým kto má nektarinky, do sadu, či na tržnicu a kúpiť radšej domáce...
Milas265
16.01.11,16:37
Nuž chlpatejšie potvory znesú viac zimy....
Nie je to náhodou kríženec broskyne a ringlóty,tak ako toto:
Novinkou na trhu je medzidruhový kríženec marhule a mirabelky s názvom 'Aprimira'. Odroda vyniká oranžovými plodmi a marhuľovou arómou. ...
Takže žiadna broskyňa bez chlpov...
deerslayer
16.01.11,18:18
:D nuž...s chlpatými je to tak...niekomu nevadia, .....niekto chlpaté ani za svet...a niektorí si akurát na chlpatých zgustnú...:D
wabi
16.01.11,21:12
Akurát teda do tých chlpatých sa ťažšie môže napasovať "vrúbeľ"!:D
Ale tradícia je tradícia. :D
Shemale
18.01.11,09:27
U babky mi pomreli všetky broskyňe dostali plieseň
wabi
19.01.11,18:52
U babky mi pomreli všetky broskyňe dostali plieseň

Že by múčnatka? Na to sa neumiera...
Nebolo v tom aj niečo iné?
slnečná kvetina
02.02.11,07:00
Nevie niekto poradiť, aký postrek najlepšie zaberá na kučeravosť broskýň? V TV receptári odporúčali postrek na báze mikrogranúl, ktorý má dlhú účinnosť a ľahko ho nezmije ani dážď. Vie niekto poradiť niečo bližšie o aký prípravok sa jedná? :o Ďakujem
Shemale
02.02.11,07:53
No presne to dostali.
jurkomts
02.02.11,09:32
Ja mám dobré skúsenosti s CUPROCAFFARO http://www.agroaliance.cz/cz/sortiment/katalog_cz/fungicidy/cuprocaffaro.pdf, použitý dva roky po sebe a to len jeden postrek na jar a žiadne problémy. Tento rok skúsim CHAMPION 50 WP.
paloo
02.02.11,09:42
Nevie niekto poradiť, aký postrek najlepšie zaberá na kučeravosť broskýň? V TV receptári odporúčali postrek na báze mikrogranúl, ktorý má dlhú účinnosť a ľahko ho nezmije ani dážď. Vie niekto poradiť niečo bližšie o aký prípravok sa jedná? :o Ďakujem
KOCIDE 2000
http://www.agromanual.cz/cz/pripravky/fungicidy/fungicid/kocide-2000.html
slnečná kvetina
02.02.11,12:49
Ďakujem za odpovede Paloo - to je ono, to som hľadala
karino
12.02.11,18:35
s tou kuceravitostou je to trosku zlozitejsie .treba zacat vlastne us na jesen hned po opade listov popripade ich mozeme aj otriast ked je ich menej..ak teplota na jesen dosahuje nad 10 stupnov cekzia po dobu asi sto hodin zacne klicit v novych pucikoch spory kuceravitosti.A tak treba jesenny a jarny postrek akymkolvek mednatym pripravkom....
wabi
13.02.11,20:18
Treba vyhliadnuť teplé popoludnie keď sa na púčikoch otvárajú šupinky a vtedy sa postrek dostane až do hĺbky a má potom oveľa väčší účinok
legolas
14.02.11,08:29
Presný termín na ošetrenie sa všeobecne pre celé Slovensko určiť nedá, nakoľko je priamo závislý od oblasti, v ktorej sa dané stromy nachádzajú a preto je v rozdielnych regiónoch odlišný. Najvhodnejším jarným termínom na ochranu proti tejto chorobe je obdobie nalievania púčikov. Je to obdobie od začiatku zväčšovania sa púčikov až po tzv. myšie uško /pozor!!!!! v období myšieho uška je už neskoro a postrek je neúčinný, preto ho treba vykonať ešte pred tým !!/ a trvá približne 10 - 14 dní. Vhodné sú sírnaté a meďnaté prípravky ako sú napr. Kuprikol 50 (0,6%), Syllit 65 (0,1-0,2%), Efuzin 500 SC (0,25%), Cuprocaffaro (0,6%), Cuproxat SC (0,7%), Delan SC 750 (0,1%), Dithane M 45 (0,3%), Funguran, Novozir MN 80 (0,3%), Champion 50 WP (0,5%), Sulex-20 (4%), Sulka (5%) a i. Dôležitý je dôkladný postrek, tzv. "omytie" rastlín, aby sa postreková kvapalina dostala do každého púčika. V prípade daždivého počasie v dobe pučanie je vhodné najneskôr do obdobia kvitnutia postrek zopakovať. V tomto termíne môžete použiť iba organické fungicídy, ako napr. Citan DG, Novozir MN80, Efuzin 500SC, Syllit 65, Dithane M45, Dithane DG neo-tec, Delan 700 WDG.
wabi
14.02.11,16:34
Myslím že to bolo od legolasa vyčerpávajúce, možno len doplním, že pred postrekom je dobre ostrihať, aby sme nemuseli striekať aj konáre ktoré i tak pôjdu dolu. Bežne sa strihá i 2 tretiny konárov, takže úspora na postreku je značná...
Inak by sme sa zo strihaním nemuseli ponáhľať...
ela77
22.04.13,14:35
Viete niekto poradiť podľa kvetu, čo to asi bude? Pri plote nám vyrástli z kôstok broskyne, tak sme ich tam nechali že uvidíme čo z nich bude. Na naše prekvapenie žiadna divočina, ale fantastické chuťovo, veľké s maličkými kôstkami a citronovou chuťou. Jedna z nich je dokonca neskorá, už sú broskyne ostatné obraté a ona práve dozrieva. Tento rok nám však zakvitla konečne aj jedna, ktorú sme nemali možnosť ešte otestovať. Má však nenormálne krásne kvety a veľké, väčšie ako nektarinka . Pri nej je broskyňa s malými oranžovými kvetmi tá neskorá ale výborná. Len táto teraz zakvitnutá nevyzerá na broskyňu aspoň podľa veľkosti kvetov .
Prvé foto je broskyňa , druhé nektarinka a to tretie je to čo nemám tušenia čo to bude, ale vyrástlo to z kôstky tiež samo a nie sme si vedomí, že by tam niekto hodil nektarinkovú kôstku. Kvet je taký veľký presne ako je na foto, je to odfotené všetko z rovnakej vzdialenosti.
pablito74
22.04.13,18:22
Najskôr to bude nejaky broskynovy semenac.
ela77
22.04.13,18:49
Najskôr to bude nejaky broskynovy semenac.
no semenáč je to určite, ale zatiaľ všetky takto vyrastené voľne s kôstky sa osvedčili, sú lepšie, väčšie a chutnejšie ako origoš kupovaný strom. Len tie kvety sú popri tých broskyniach nejaké iné. Tie kvety sa viac podobajú na nektarinku, ale v tej záhrade v živote nektarinky neboli, iba dve broskyne.
peterslovak
23.04.13,06:52
Včielka prinesie peľ i z väčšej vzdialenosti. Na semenáčoch a u broskýň to platí zvlášť, je zaujímavé práve to, že nevieme, čím nás môžu prekvapiť.