ikovacikova
28.12.10,19:22
Ahojte, už sa toho písalo toľko a vždy iné názory.
SZČO má prenajaté motorové vozidlo. Nemá ho v majetku. Prihlásil na DÚ, zaplatil daň z mot.vozidla. Čo a koľko si môže uplatňovať do nákladov? Musí prikladať účty o nákupe PHM? Napíšte mi prosím príklad. Veľmi pekne ďakujem. Iveta
Zoltán Kovács
28.12.10,20:42
V prípade prenajatého majetku sa do výdavkov môže účtovať iba skutočne čerpané PHM. Teda na náhradu za prejazdené km nie je nárok. Výdavky na bežnú údržbu sa tak isto dajú uplatniť ako daňovo uznateľné výdavky. Odporúča sa do nájomnej zmluvy zahrnúť tieto výdavky, aby to hradil nájomca.
tinkas
02.01.11,20:12
ahojte ...chcem sa spýtať...ked si ja ako szčo prenajme auto od FO, nemôzem si uplatnovať náhrady za opotrebenie - 0,83eur?? čiže si musim robit len knihu jázd a uplatiť do výdavkov len skutočné tankovanie??
Ice dive
02.01.11,20:18
ahojte ...chcem sa spýtať...ked si ja ako szčo prenajme auto od FO, nemôzem si uplatnovať náhrady za opotrebenie - 0,83eur?? čiže si musim robit len knihu jázd a uplatiť do výdavkov len skutočné tankovanie??
zoltán už odpovedal celkom presne... v prípade prenajatého vozidla si nemôžeš uplatňovať 0,183 € za km... nakoľko toto opotrebenie je zohľadnené v cene nájmu za auto, teto náklad si môžeš však zahrnúť do nákladov napr. 200 € za mesiac... resp. sa môže doplniť nájomná zmluva o položky súvisiace s údržbou a prevádzkou auta poistenie, servis a pod..
tinkas
02.01.11,20:27
ano ale potom ked mám v prenajme auto od rodičov ..musia si tento prenájom rodičia uviesť aj v danovom priznanie? alebo je do do nejakej sumy oslobodene?? ja som si dala auto do podnikania len z toho dôvodu aby som si mohla uplatnovať cestovné príkazy...