querying
28.12.10,19:53
prosím o radu "AKO:confused:" v JÚ zaúčtovať výdavky spojené so založením živnosti ešte pred samotným založením živnosti - napr. nákup kolkov, založenie účtu... ide hlavne o zosúladenie uvedených dátumov, keďže účtovať začínam odo dňa založenia živnosti (1.7.2010) a dátumy na dokladoch sú staršie.

Ďakujem
Ester plus
29.12.10,22:12
Výdavky na založenie živnosti už od marca 2009 nie sú považované za DHM. Patria do prevádzkovej réžie.
querying
30.12.10,17:03
Ďakujem,
čiže to znamená:
- že ich zaúčtujem ku dňu vzniku živnosti ako prevádzková réžia (výdavky ovplyvňujúce základ dane) OK?
- nie je mi jasné určenie dátumu: je potrebné vytvoriť interný doklad s dátumom vzniku živnosti a prostredníctvom neho zaúčtovať všetky doklady naraz ku dňu vzniku živnosti,
- alebo sa zaúčtuje každý doklad zvlášť ku dňu vzniku živnosti aj keď je na doklade uvedený iný dátum,
- alebo ..... neviem, skúste poradiť, ďakujem
Mária.K.
31.12.10,12:28
Ďakujem,
čiže to znamená:
- že ich zaúčtujem ku dňu vzniku živnosti ako prevádzková réžia (výdavky ovplyvňujúce základ dane) OK?
- nie je mi jasné určenie dátumu: je potrebné vytvoriť interný doklad s dátumom vzniku živnosti a prostredníctvom neho zaúčtovať všetky doklady naraz ku dňu vzniku živnosti,
- alebo sa zaúčtuje každý doklad zvlášť ku dňu vzniku živnosti aj keď je na doklade uvedený iný dátum,
- alebo ..... neviem, skúste poradiť, ďakujem
Ja by som to účtovala ako interný doklad v rámci uzávierkových účtovných operácií k 31.12.2010. Na internom doklade by som uviedla účel vynaložených výdavkov s rozpisom vzniku výdavkov podľa jednotlivých dní. Celý doklad by bol zaúčtovaný v účtovníctve až 31.12.2010 v stĺpci prevádzková réžia.
KEJKA
31.12.10,12:39
ja by som to zasa dala ako 1 doklad v rovnakom stlpci.
Mária.K.
31.12.10,12:46
ja by som to zasa dala ako 1 doklad v rovnakom stlpci.
Ja tiež-veď tak je to aj napísané.
KEJKA
31.12.10,13:20
Ja by som to účtovala ako interný doklad v rámci uzávierkových účtovných operácií k 31.12.2010. Na internom doklade by som uviedla účel vynaložených výdavkov s rozpisom vzniku výdavkov podľa jednotlivých dní. Celý doklad by bol zaúčtovaný v účtovníctve až 31.12.2010 v stĺpci prevádzková réžia.


ja by som to zasa dala ako 1 doklad v rovnakom stlpci.
podľa príspevku som usúdila, že to bude jeden z posledných dokladov..........
ale som rada, že súhlasíš s mojim názorom.
Ešte poznámka.......... nemal by byť ID, ale pokl.doklad, veď treba znížiť stav pokladnice o tieto reálne vynaložené výdavky. Ale ak to zaúčtuje ako vklad SZČO, tak to bude v poriadku.
Mária.K.
31.12.10,13:53
podľa príspevku som usúdila, že to bude jeden z posledných dokladov..........
ale som rada, že súhlasíš s mojim názorom.
Ešte poznámka.......... nemal by byť ID, ale pokl.doklad, veď treba znížiť stav pokladnice o tieto reálne vynaložené výdavky. Ale ak to zaúčtuje ako vklad SZČO, tak to bude v poriadku.
Účtovala by som to ako interný doklad z toho dôvodu, že k úbytku peňažných prostriedkov došlo v období pred založením živnosti. Reálny úbytok peňažných prostriedkov počas prevádzkovania živnosti v danom prípade nenastal.
KEJKA
31.12.10,15:29
v poriadku, ale ja rozmýšľam podvojne.
Či v JU pri ID stačí dať sumu len do jedného stlpca?
Jarka 1
31.12.10,15:43
Áno KEJKA , v JÚ sa ID dá zaúčtovať v uzávier. operáciách do jedného stĺpca. Takto sa účtujú napr. aj odpisy majetku a iné.
Mária.K.
31.12.10,15:50
V prípade, ak v jednoduchom účtovníctve zaúčtujem nepeňažnú operáciu ako prevádzková réžia, bude zaúčtovaná v peňažnom denníku len v stĺpci výdavky celkom a v stĺpci prevádzková réžia. Pohyb peňažných prostriedkov sa v takomto prípade neúčtuje.

Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh podľa Postupov JÚ pre podnikateľov:


§ 8

(1) Pri otvorení peňažného denníka sa prevedie konečný zostatok peňažných prostriedkov v hotovosti, peňažných prostriedkov na účtoch v bankách a priebežných položiek z bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia ako začiatočný stav.

(2) Pri otvorení knihy pohľadávok, knihy záväzkov a pomocných kníh sa prevedie konečný zostatok pohľadávok v členení podľa § 15 ods. 3 písm. a) a c) až g) zákona, konečný zostatok záväzkov v členení podľa § 15 ods. 4 písm. a) a c) až g) zákona a konečný zostatok ostatných zložiek majetku a záväzkov z bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia ako začiatočný stav.

(3) Ak sa v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke účtuje v eurách a v cudzej mene, uvedie sa pri ich otvorení začiatočný stav v eurách a v cudzej mene, v ocenení kurzom, ktorým boli pokladničná kniha a účet v banke uzavreté.

(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
------1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
---------1a. zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov /4/ do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
---------1b. znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov /4/ do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
---------1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov /4/ do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
petkor
04.01.11,08:50
Dobry den, aj ja by som potrebovala poradit.
Budem si zakladat zivnost teraz v januari 2011, ale uz v decembri 2010 som kupovala notebook a program, ktore budem pouzivat na prevadzkovanie zivnosti. Mozem si to dat do vydavkov v zivnosti? Dakujem
KEJKA
04.01.11,09:13
Dobry den, aj ja by som potrebovala poradit.
Budem si zakladat zivnost teraz v januari 2011, ale uz v decembri 2010 som kupovala notebook a program, ktore budem pouzivat na prevadzkovanie zivnosti. Mozem si to dat do vydavkov v zivnosti? Dakujem
áno
janulka
04.01.11,22:32
Dobrý večer prajem, ide o výdavky pred otvorením živnosti, pracujem v jednoduchom uct.
- fyzická osoba / spolu s manželom / si pred otvorením živnosti zobrala spotrebný uver na potrebné, nevyhnutné výdavky spojené s otvorením živnost - išlo okúpu predaného stánku v hodnote 3000€ napr. úver získala 15.01.2010
- 22.01.2010 získala živnostenské oprávnenie,

otázka:
szčo vložila sumu úveru ako osobný vklad podnikateľa do pokladne pri otvorení živnosti na nevyhnutné výdavky
môžem výdavky ktoré vynaložila pred otvorením živnosti zaúčtovať s dátumom 22.01.2010, v príslušnom členení, cez VPD?

- osobný vklad som zaevidovala do ostatných záväzkov a postupne ho znižujem o sumu jednotlivých výdavkov, na ktoré sa vklad použil

Je prosim vas môj postup správny?
KEJKA
05.01.11,14:51
ak sú prostriedky úveru vložené do pokladnice, tak postupne znižuješ pokladnicu, nie osobný vklad.
ten predajný stánok bude VNZD dáš ho na kartu DM a budeš ho odpisovať. Odpisy uplatníš na konci roka.
osobný vklad znížiš, až zarobíš peniaze a budeš môcť vybrať na splatenie osobného vkladu.
petkor
05.01.11,15:35
Chcem sa este spytat k prispevku 13, kde by som to mohla najst v zakone. Dakujem.
ego.mc
07.01.11,00:48
ZoDP § 4 ods. 4.
janulka
07.01.11,19:55
KEJKA, ďakujem veeeeeľmi pekne za radu a za usmernenie. Už je mi to jasno, čo sa týka odpisov, to taky jasné.
querying
10.01.11,19:27
Ďakujem veľmi pekne za riešenie :)
querying
18.01.11,17:16
Prosím ešte o usmernenie: Interný doklad - uzávierková operácia týkajúca sa založenia účtu:
Vklad bol 50 EUR a nasledovali bankove poplatky za zriadenie bank. účtu, kartu, za vedenie účtu...čím sa suma vkladu znižovala. Môj výdavok pred založením živnosti uvádzam na inter. doklade a účtujem cez uzávierkovú oper. teda v počiatočnej sume 50 EUR?
Suma znížená o poplatky je začiatočný stav účtu ku dňu založenia živnosti? a tuto sumu uvediem ako počiatočný stav v peňažnom denníku?
Alebo zacinam od 50 EUR? lebo inter. dokl. bude az v decembri?
Kde sa potom ma objavit znizovanie sumy 50 EUR?, ktore nastalo este pred zacatim zivnosti?
Alebo zacinam od 0 EUR, a v decembri len prevadzkova rezia 50 EUR bez odpoctu poplatkov?
Mam v tom zmatok!!! prosim POMOC
hede
18.01.11,19:20
pripájam sa, aj ja by som to dala ako prvý doklad na réžiu
ego.mc
18.01.11,20:43
@quering: Začínaš s počiatočným stavom účtu ku dňu začatia podnikania, t.j. 50 - poplatky.
Interný doklad bude iba vo výške poplatkov (za zriadenie účtu, kartu, vedenie účtu do dňa začatia podnikania a p.)
ego.mc
18.01.11,20:44
pripájam sa, aj ja by som to dala ako prvý doklad na réžiu
V tom prípade naozaj odporúčam preštudovať Postupy účtovania v JÚ. ;)
querying
19.01.11,15:00
Hmmm tie prispevky ma trosicku matu.... k comu sa pripajas hede? - a to k comu sa hede pripaja je podla ego.mc nespravne?.... ???

Chytam sa teda trosku ego.mc:
Ak zaciatocny stav je 50-vydavky....... kam v penaznom denniku sa to ma uviest?
predpokladam ze nejde o prevedenie zostatkov z minuleho uct. obd., kedze toto min. uct. obd. neexistuje .....?
- mam tu sumu uviest len ako zaciatocny stav uctu LEN v stlpci:penazne prostriedky> v penaznom ustave >zostatok?, mal by to byt hned aj osobny vklad alebo nieco podobne?- a tam uz zase nesedi datum....???
querying
19.01.11,15:03
Ak zacnem uctovat od nuly a uzavierkovou uct. operaciou zauctujem vydavok/prevadzkova rezia/ 50 EUR za zriadenie uctu bude to velmi nespravne? lebo to mi pripada nejmenej komplikovane.
ego.mc
19.01.11,15:38
Hmmm tie prispevky ma trosicku matu.... k comu sa pripajas hede? - a to k comu sa hede pripaja je podla ego.mc nespravne?.... ???

Chytam sa teda trosku ego.mc:
Ak zaciatocny stav je 50-vydavky....... kam v penaznom denniku sa to ma uviest? Nikam, je to počiatočný stav účtu.
predpokladam ze nejde o prevedenie zostatkov z minuleho uct. obd., kedze toto min. uct. obd. neexistuje .....?
- mam tu sumu uviest len ako zaciatocny stav uctu LEN v stlpci:penazne prostriedky> v penaznom ustave >zostatok? Áno, mal by to byt hned aj osobny vklad alebo nieco podobne? Nie- a tam uz zase nesedi datum....???
Odpoveď v texte.
ego.mc
19.01.11,15:43
Ak zacnem uctovat od nuly a uzavierkovou uct. operaciou zauctujem vydavok/prevadzkova rezia/ 50 EUR za zriadenie uctu bude to velmi nespravne? lebo to mi pripada nejmenej komplikovane.

Celý rok ti nebudú sedieť zostatky na účte a 50 EUR nie je výdavok, ale vklad na účet (Ak som dobre pochopil zo zadania.). Ako je to asi nesprávne: málo alebo veľmi?
querying
19.01.11,17:26
nuz, ze mi cely rok nebudu sediet zostatky, to mi az tak nevadi pokial budu sediet na konci roka....neviem posudit, ale oficialne je to asi velmi nespravne :(

ono ma to stale myli, lebo z toho vydavku pred zalozenim zivnosti, ktory bol realne 50 EUR, by sa do uctovnictva previedla len suma poplatkov?! a a zvysok nakladov = vklad-poplatky uz nie su ani prijmi ani vydavky?!
.....teda aspon tak som to z tych prispevkov (ne)pochopila
querying
19.01.11,17:30
a potom by sa z VOZD stali vlastne PNZD? ta suma 50 EUR-poplatky?
querying
19.01.11,17:37
ALEBO ZEBY CELA POINTA TKVIE V TOM, ze moj vklad na ucet nie je vydavok????? ako to?
querying
19.01.11,17:40
hmmmmmmmm...... v tom pripade mi to pomalicky zacina davat zmysel............ prosim este o odozvu ...
ego.mc
19.01.11,20:55
ALEBO ZEBY CELA POINTA TKVIE V TOM, ze moj vklad na ucet nie je vydavok????? ako to?

Správne. Vklad na svoj účet nie je výdavok. :)
querying
20.01.11,14:54
Aaaach tak...., nuz Dakujem pekne, s Vasou pomocou to do konca marca snad nejako spiskam

ale aj tak ak mate dost trpezlivosti.... ak som si pred zacatim podnikania kupila nejake veci potrebne k zivnosti, hodnota tychto veci je Vydavok ovplyvnujuci zaklad dane /sukromne peniaze som minula a veci su sucastou zivnosti, nie sukromne/
no a na ten ucet som tiez minula sukromne peniaze - tak preco nie vydavok? /sukromne peniaze som minula a ucet je sucastou zivnosti, nie sukromny/ ???
ego.mc
20.01.11,15:55
Nie, na účet si neminula peniaze (teraz myslím vklad a nie poplatky), sú stále tvoje. Ak by si tak urobila počas trvania živnosti, bol by to osobný vklad, o ktorom by si účtovala. Keďže si vložila peniaze ešte pred začatím živnosti (a teda začatím účtovania), o tomto vklade nemáš ako účtovať. Ale poplatky si do výdavkov môžeš dať, lebo súvisia so začatím podnikania. A preto sa to robí ako nepeňažná uzávierková operácia.

Ak by si aj ty mala dosť trpezlivosti (odporúčam), vyhľadaj si tu na Porade príbuzné témy. Budeš prekvapená, koľkokrát sa to tu už riešilo. ;)
querying
21.01.11,18:55
Dakujem,:)
ja uz som sa tu dlhsie hrabala, kym som sa vobec prihlasila, problem je v tom ze tie predpisy sa zjavne casto menia a neviem kam do minulosti az mozem ist aby to bolo stale OK:confused:
Tak dakujem este raz;)
batorek
01.02.11,20:44
Dobrý večer.
Ja by som potrebovala tiež poradiť.
Živnostník zmrzlinár v oktobri vždy preruší živnosť do apríla.Teraz ho chcem účtovať a zistila som že vlani už v marci nakupoval cukor keď ešte mal prerušenú živnosť, čo stými dokladmi je ich dosť. Môžem ich ja zaúčtovať do apríla ako VOZD? batorek
batorek
02.02.11,19:45
Prosím poradiť ak má stým skúsenosti včera som napísala príspevok 36
ohľadne skorších dátumov. Živnosť bola pozastavená do 31.03.2010 ale už 15.03.2010 sa kupoval material t.j. cukor . Neviem čo stým je toho hodne
takže do výdavkov to bude chýbať. Prosím batorek.
Zita5
02.02.11,19:53
Dobrý večer.
Ja by som potrebovala tiež poradiť.
Živnostník zmrzlinár v oktobri vždy preruší živnosť do apríla.Teraz ho chcem účtovať a zistila som že vlani už v marci nakupoval cukor keď ešte mal prerušenú živnosť, čo stými dokladmi je ich dosť. Môžem ich ja zaúčtovať do apríla ako VOZD? batorek


Počas pozastavenia živnosti nie ste účtovnou jednotkou , tak o nákupe účtovať nemôžete .Jedine, že by ste nákup zaúčtovali v rámci účtovných uzávierkových operácií ako nepeňažnú operáciu cez interný doklad.
Ale treba počítať s tým, že možno pri prípadnej daňovej kontrole bude treba argumenty, že prečo tieto nákupy vznikli počas pozastavenia živnosti .Netvrdím, ale môže to byť možné .
batorek
02.02.11,20:49
No ja same neviem prečo to kupoval pred začatím živnosti myslím si že dostal lacný cukor lebo je zmrzlinár tak ho kúpil ale asi na to nemyslel že mu to možná bude chýbať keď si to nebude môcť dať o výdavkov. Už k 30.09.2010 zase pozastavil do konca marca.
No neviem keď to tam nedám určite mu vyjde daň je to dosť veľká položka.
vcielka24
04.02.11,12:29
Dobrý deň. V tejto oblasti by som mala otázku zaúčtovania výdakov pred založením živnosti - nákup tovaru (ide o prevádzkovateľa baru). Živnostník musel nakúpiť koncom dec. 2009, ak chcel fungovať od 01.01.2010. Ako zaúčtovať tento nákup, ktorý ani nebol vystavený na živnostníka (ale na diskont), pretože živnosť mal až k 01.01.2010. Tiež cez uzávierkové operácie - ID - prevádzková réžia - VOZD? a hotovosť by sme asi neúčtovali, tak ako ste uviedli aj vyššie.
Zita5
04.02.11,12:39
Dobrý deň. V tejto oblasti by som mala otázku zaúčtovania výdakov pred založením živnosti - nákup tovaru (ide o prevádzkovateľa baru). Živnostník musel nakúpiť koncom dec. 2009, ak chcel fungovať od 01.01.2010. Ako zaúčtovať tento nákup, ktorý ani nebol vystavený na živnostníka (ale na diskont), pretože živnosť mal až k 01.01.2010. Tiež cez uzávierkové operácie - ID - prevádzková réžia - VOZD? a hotovosť by sme asi neúčtovali, tak ako ste uviedli aj vyššie.

Cez účtovné uzávierkové operácie interným dokladom do príslušného členenia výdavkov - tovar .

Taktiež treba tento uviesť do skladovej evidencie .