Vlado26
28.12.10,20:29
Ahojte poradaci, potrebujem od Vas radu ako mam postupovat.

Pred nedavnom (3 mesiace) som si od fyzickej osoby kupil ojazdene motorove vozidlo a asi po 2,5 mesiaci sa s pribudajucimi chladnymi dnami zacali prejavovat problemy a skryte zavady vozidla, ktore nebolo mozne odhalit, ked som vozdilo kupoval, aj ked som si ho svedomito skontroloval.
Taktiez v servise pri vymene rozvodov mi mechanik povedal, ze vozidlo bolo burane na prednu cast, ale je to velmi dobre spravene, ze len malokto by to dokazal odhalit.
Tuto skutocnost mi Vsak predavajuci pri kupe vozdila zatajil.
Taktiez nesedi stav najazdenych km so stavom, aky je zaznamenany v servisnej historii vozidla. Takychto veci je tam dost.

Chcel by som sa teda spytat, ci mozem po vyse 3 mesiacoch pouzivania vozidla podat ziadost o zrusenie kupnej zmluvy a vratenie kupnej ceny, nakolko si predavajuci dal do zmluvy tento clanok:
Predavajuci oboznamil kupujuceho s technickym stavom vozidla a nie je si vedomy dalsich zavad. Kupujuci bol oboznameny s tymto technickym stavom vozidla, vozidlo si osobne prehliadol, urobil skusobnu jazdu a suhlasi s nim. Predavajuci nezodpoveda za akekolvek dalsie zistene zavady, ktore by sa preukazali po prevzati vozidla. Kupujuci si je plne vedomi stavu vozidla aj najazdenych kilometrov. Kupujuci vyhlasuje, ze stav a vlastnosti vozidla su mu dobre zname, pred podpisom tejto zmluvy sa so stavom vozidla riadne oboznamil, nevyhradzuje si ziadne osobitne vlastnosti vozidla a vozidlo nadobuda v zmysle paragrafu 501 Obcianskeho zakonnika v stave v akom stoji a lezi.

Momentalne nemam scan zmluvy, zajtra ju v praci naskenujem a pridam.

Dakujem vsetkym za rady
bubkoch
28.12.10,19:51
... nakolko si predavajuci dal do zmluvy tento clanok:

Predavajuci oboznamil kupujuceho s technickym stavom vozidla a nie je si vedomy dalsich zavad.

Kupujuci bol oboznameny s tymto technickym stavom vozidla, vozidlo si osobne prehliadol, urobil skusobnu jazdu a suhlasi s nim.

Kupujuci si je plne vedomi stavu vozidla aj najazdenych kilometrov.

Kupujuci vyhlasuje, ze stav a vlastnosti vozidla su mu dobre zname, pred podpisom tejto zmluvy sa so stavom vozidla riadne oboznamil, nevyhradzuje si ziadne osobitne vlastnosti vozidla a vozidlo nadobuda v zmysle paragrafu 501 Obcianskeho zakonnika v stave v akom stoji a lezi.
Predavajuci nezodpoveda za akekolvek dalsie zistene zavady, ktore by sa preukazali po prevzati vozidla.


sorry, ale comu na citovanom texte nerozumies ?
Chobot
28.12.10,22:09
Ahojte poradaci, potrebujem od Vas radu ako mam postupovat.

Pred nedavnom (3 mesiace) som si od fyzickej osoby kupil ojazdene motorove vozidlo a asi po 2,5 mesiaci sa s pribudajucimi chladnymi dnami zacali prejavovat problemy a skryte zavady vozidla, ktore nebolo mozne odhalit, ked som vozdilo kupoval, aj ked som si ho svedomito skontroloval.
Taktiez v servise pri vymene rozvodov mi mechanik povedal, ze vozidlo bolo burane na prednu cast, ale je to velmi dobre spravene, ze len malokto by to dokazal odhalit.
Tuto skutocnost mi Vsak predavajuci pri kupe vozdila zatajil.
Taktiez nesedi stav najazdenych km so stavom, aky je zaznamenany v servisnej historii vozidla. Takychto veci je tam dost.

Chcel by som sa teda spytat, ci mozem po vyse 3 mesiacoch pouzivania vozidla podat ziadost o zrusenie kupnej zmluvy a vratenie kupnej ceny, nakolko si predavajuci dal do zmluvy tento clanok:
Predavajuci oboznamil kupujuceho s technickym stavom vozidla a nie je si vedomy dalsich zavad. Kupujuci bol oboznameny s tymto technickym stavom vozidla, vozidlo si osobne prehliadol, urobil skusobnu jazdu a suhlasi s nim. Predavajuci nezodpoveda za akekolvek dalsie zistene zavady, ktore by sa preukazali po prevzati vozidla. Kupujuci si je plne vedomi stavu vozidla aj najazdenych kilometrov. Kupujuci vyhlasuje, ze stav a vlastnosti vozidla su mu dobre zname, pred podpisom tejto zmluvy sa so stavom vozidla riadne oboznamil, nevyhradzuje si ziadne osobitne vlastnosti vozidla a vozidlo nadobuda v zmysle paragrafu 501 Obcianskeho zakonnika v stave v akom stoji a lezi.

Momentalne nemam scan zmluvy, zajtra ju v praci naskenujem a pridam.

Dakujem vsetkym za rady

Keď kupuješ ojazdené vozidlo, nemôžeš očakávať, že bude jazdiť 4 roky bez toho, aby sa zaručene žiadna závada neprejavila. Už pri 3 ročnom aute sú potrebné niekedy menšie či väčšie opravy a údržba. Auto si kúpil v takom stave, v akom bolo. Predajca ti nemôže garantovať, že najbližší rok sa nič nepokazí.
majkii
29.12.10,20:30
Niečo podobné sa riešilo aj v tejto téme http://www.porada.sk/t152260-p2-co-mam-robit-zly-predaj-auta.html

nebudem opakovať, to čo som napísal v uvedenej téme. Doplním, že predávajúcemu vyplýva zo zákona informačná povinnosť, riadne upozorniť na stav a všetky vady, ktoré vec má. Ak vozidlo bolo havarované a predávajúci ťa na túto skutočnosť neupozornil, ide o podstatnú skutočnosť, ktorá má vplyv na kúpnu cenu vozidla. Rovnako to platí aj v prípade ubehnutých kilometrov. Odstúpiť od zmluvy môže kupujúci vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim (napr. že vozidlo nebude havarované alebo malo mať menej ubehnutých kilomertov), a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.
majkii
30.12.10,08:24
Ahojte poradaci, potrebujem od Vas radu ako mam postupovat.

Pred nedavnom (3 mesiace) som si od fyzickej osoby kupil ojazdene motorove vozidlo a asi po 2,5 mesiaci sa s pribudajucimi chladnymi dnami zacali prejavovat problemy a skryte zavady vozidla, ktore nebolo mozne odhalit, ked som vozdilo kupoval, aj ked som si ho svedomito skontroloval.
Taktiez v servise pri vymene rozvodov mi mechanik povedal, ze vozidlo bolo burane na prednu cast, ale je to velmi dobre spravene, ze len malokto by to dokazal odhalit.
Tuto skutocnost mi Vsak predavajuci pri kupe vozdila zatajil.
Taktiez nesedi stav najazdenych km so stavom, aky je zaznamenany v servisnej historii vozidla. Takychto veci je tam dost.

Chcel by som sa teda spytat, ci mozem po vyse 3 mesiacoch pouzivania vozidla podat ziadost o zrusenie kupnej zmluvy a vratenie kupnej ceny, nakolko si predavajuci dal do zmluvy tento clanok:
Predavajuci oboznamil kupujuceho s technickym stavom vozidla a nie je si vedomy dalsich zavad. Kupujuci bol oboznameny s tymto technickym stavom vozidla, vozidlo si osobne prehliadol, urobil skusobnu jazdu a suhlasi s nim. Predavajuci nezodpoveda za akekolvek dalsie zistene zavady, ktore by sa preukazali po prevzati vozidla. Kupujuci si je plne vedomi stavu vozidla aj najazdenych kilometrov. Kupujuci vyhlasuje, ze stav a vlastnosti vozidla su mu dobre zname, pred podpisom tejto zmluvy sa so stavom vozidla riadne oboznamil, nevyhradzuje si ziadne osobitne vlastnosti vozidla a vozidlo nadobuda v zmysle paragrafu 501 Obcianskeho zakonnika v stave v akom stoji a lezi.

Momentalne nemam scan zmluvy, zajtra ju v praci naskenujem a pridam.

Dakujem vsetkym za rady

Eše raz by som sa vrátil k podstate, na čo si sa pýtal a to k otázke vád a na ich základe k odstúpeniu od zmluvy. Samotný výskyt vád po kúpe staršieho vozidla ešte neznamená právo na odstúpenie od zmluvy a vrátenie kúpnej ceny. V článku zmluvy, kt. cituješ predávajúci neuvádza, že vozidlo nemá žiadne vady, naopak oboznámil kupujúceho s technickým stavom. Ak by predávajúci v zmluve uviedol, že vozidlo je bez vád, mohol by si odstúpiť od zmluvy podľa § 597 ods. 1 a 2 (pozri napr. rozsudok 7C/248/2001 OS Prievidza). V tvojom prípade sa vada prejavila po kúpe vozidla, v spore by si musel preukázať, že sa vada vyskytla už pri kúpe vozidla.

Na to, aby si mohol odstúpiť od zmluvy pre vady na vozidle musia byť splnené dve podmienky. Ide o kumulatívne podmienky, čiže musia nastať naraz obe skutočnosti.
1) vec sa stane vplyvom vady neupotrebiteľnou
2) vada už vznikla v čase kúpy veci
Za vady, ktoré vznikli po kúpe vozidla predávajúci nezodpovedá.
(pozri zaujímavý rozsudok 6C/114/2008 OS Brezno)
jelalim
30.12.10,09:29
... (pozri napr. rozsudok 7C/248/2001 OS Prievidza)....

...(pozri zaujímavý rozsudok 6C/114/2008 OS Brezno)...

Ako/Kde sa da toto pozriet?
majkii
30.12.10,13:31
Ako/Kde sa da toto pozriet?

na stránke http://jaspi.justice.gov.sk/ klikni na súdne rozhodnutia, zadaj číslo konania, vyber súd, klikni na vyhľadať
Vlado26
08.02.11,17:19
po dlhsej odmlke sa opat hlasim
kontaktoval som predavajuce stym, ze sa mi podari od neho po vzajomnej dohode ziskat nejake peniaze spat, no moje snazenie bolo bezvysledne
nakoniec som sa rozhodol ze auto predam s tym, ze som kupujucemu do kupnej zmluvy uviedol vsetky mne zname zavady

dakujem vsetkym, kotry mi nieco napisali k tejto teme