cdvodicak
28.12.10,23:35
Dobrý deň prajem, z informácií, ktoré tu čítam už niekoľko dní sa mi už točí hlava a nenachádzam odpoveď na môj problém. Ak poskytujem služby a tovar, za ktoré mám príjem na základe vystavenej faktúry prevodom alebo dobierkou, ktorá sa pripisuje na účet (v hotovosti mám ročne cca. 5-7 faktúr - asi 1% z vydaných fa.) a teda od roku 2011 by som aj tie riešil prevodom, alebo dobierkou, budem potrebovať potom registračnú pokladnicu alebo nie? Ide hlavne o predaj cez e-shop. Ak nie, potom nechápem ako vyriešim hotovosť potrebnú na nákup prevádzkovej réžie, keď príjmové doklady nebudú - potom nemôžem prijať peniaze z účtu do "pokladne". Alebo na takéto účely budú naďalej existovať príjmové doklady a zaniknú v podstate len pre účely úhrady faktúry? :mee: Za odpoveď ďakujem.
KEJKA
28.12.10,22:55
predávaš tovar, teda všeobecne máš povinnosť evidovať tržby v hotovosti v ERP. Ide o e-shop, všetko je platba faktúr, preto doteraz a do konca roku 2011 sa ťa ERP týkať nebude - funguješ v zmysle Vyhlášky.....
Ale rok 2011 musíš využiť na vyriešenie tohto problému.
evina
29.12.10,00:22
Dobrý deň prajem, z informácií, ktoré tu čítam už niekoľko dní sa mi už točí hlava a nenachádzam odpoveď na môj problém. Ak poskytujem služby a tovar, za ktoré mám príjem na základe vystavenej faktúry prevodom alebo dobierkou, ktorá sa pripisuje na účet (v hotovosti mám ročne cca. 5-7 faktúr - asi 1% z vydaných fa.) a teda od roku 2011 by som aj tie riešil prevodom, alebo dobierkou, budem potrebovať potom registračnú pokladnicu alebo nie? Ide hlavne o predaj cez e-shop. Ak nie, potom nechápem ako vyriešim hotovosť potrebnú na nákup prevádzkovej réžie, keď príjmové doklady nebudú - potom nemôžem prijať peniaze z účtu do "pokladne". Alebo na takéto účely budú naďalej existovať príjmové doklady a zaniknú v podstate len pre účely úhrady faktúry? :mee: Za odpoveď ďakujem.

V roku 2011 pokračuješ ako doteraz.
Ak by si po 1.1.2012 realizoval všetky predaje prevodom a na dobierku nepotreboval by si *ERP ani vtedy- nesmel by si prijať úhradu faktúry v hotovosti.
Na nákup prevádzkovej réžie si normálne vyberieš peniaze z účtu a prostredníctvom príjmového dokladu si ich vložíš do "pokladne" - podotýkam nie do ERP, ale do tej našej pomyselnej pokladne, čiže kasičky. Źiadne príjmové doklady sa nerušia, len Tí, ktorí prijímajú úhradu faktúr za tovar a určené služby zákonom v hotovosti ich nemôžu viac používať pre tento účel, ale musia evidovať tieto tržby prostredníctvom ERP od 1.1.2012.
Len vklad do ERP sa eviduje ERP.

" (3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici."
chantall
29.12.10,08:32
Ja sa chcem spytat na toto:
Ak fotograf bez zivnosti uzavrie s klientom zmluvu o dielo a peniaze prevezme v hotovosti, ako sa riesi toto?
KEJKA
29.12.10,08:49
má príjem, ktorý podlieha dani z príjmu.
evina
29.12.10,08:55
Ja sa chcem spytat na toto:
Ak fotograf bez zivnosti uzavrie s klientom zmluvu o dielo a peniaze prevezme v hotovosti, ako sa riesi toto?

A na základe čoho podpíše zmluvu bez živnosti?

Teraz trocha všeobecne, lebo stále sa niekto pýta na konkrétnu službu.

Ak niekto poskytuje službu v prvom rade treba pozrieť, či táto služba podľa prílohy zákona 289/2008 zakladá povinnosť používať ERP alebo nie. Ak tam svoju službu nenájde - nie je čo riešiť.
Ak ju tam nájde - tiež nie je čo riešiť:) - musí používať ERP minimálne od 1.1.2012 /dovtedy úhrada pohľadávky formou PPD je povolená/, pokiaľ nemá daňovú povinnosť prvýkrát, t.j. začal danú službu poskytovať po 30.12.2010 /vtedy od 1.1.2011/. A fotografické služby tam veru sú:


6. Fotografické služby

6.1. Portrétne fotografické služby

6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby

6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach

6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov

6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií


http://www.porada.sk/t94807-p51-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html
chantall
29.12.10,09:10
Dakujem za odpoved! Je mi to jasne, viem ze fotografi, spadaju do tejto skupiny, preluskala som to cele.
Zmluvu o dielo nemoze uzavriet fotograf bez zivnosti? /ups toto patri asi do inej temy/ Toto mi este nie je celkom jasne.

A este iny variant, ak by fotograf /obcasny/ inkasoval peniaze za fotenie prevodom u z uctu klienta alebo posielal fotky na dobierku, povinnost ERP odpada, vsak?
KEJKA
29.12.10,09:18
ak túto činnosť robí sústavne, je to podnikanie a musí si vybaviť živnosť.
Ak ide o tzv. slobodné povolanie, nepotrebuje živnosť, ale musí sa registrovať na DU tiež.
otázka bola dosť všeobecná, ak riešiš len nutnosť ERP, tak to máš už vysvetlené.
ZoD sa uzatvára aj bez živnosti.