maurenius
29.12.10,07:53
Prosim Vas chcem sa opytat pracujem v restauracnom zariadeni a precujeme dlhy-kratky tyzden niekedy inak.
Stara prevadzkarka nam vzdy robila rozpis mesiac dopredu takze kazdy vedel kedy ma ist do prace...
nova vsak nic take nerobi a hocikedy zavola ze treba prist do prace,alebo to prehadzuje.
nie je na to nejaky paragraf ze clovek ma vediet kedy pracuje nejaky pevny plan alebo take nieco??
Dakujem
maurenius
29.12.10,07:11
Vie mi prosim Vas niekto poradit??
Mirica-LV
29.12.10,07:18
a čo máš uvedené na pracovnej zmluve?
Mirica-LV
29.12.10,07:26
§ 43 zákonníka práce
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom
dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku
1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru
dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté
v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak
stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.
mkatka
29.12.10,07:41
Prosim Vas chcem sa opytat pracujem v restauracnom zariadeni a precujeme dlhy-kratky tyzden niekedy inak.
Stara prevadzkarka nam vzdy robila rozpis mesiac dopredu takze kazdy vedel kedy ma ist do prace...
nova vsak nic take nerobi a hocikedy zavola ze treba prist do prace,alebo to prehadzuje.
nie je na to nejaky paragraf ze clovek ma vediet kedy pracuje nejaky pevny plan alebo take nieco??
Dakujem
§ 90 ods. 9 Zákonníka práce hovorí:
rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň.
maurenius
29.12.10,10:25
Pracovny cas je max 40 hod tyzdenne a je nerovnomerne rozvrhnuty na jednotlive tyzdne.Priemerny tyz. pracovny cas nesmie pritom presiahnut v obdobi 4 mesiacov ustanoveny tyz. pracovny cas.Zamestnanec je pritom povinny vykonavat pracu podla HARMONOGRAMU PRAC rozvhrhnuteho v sulade s potrebami zamestnavatela.
tak to je v zmluve
Mirica-LV
29.12.10,10:32
Pracovny cas je max 40 hod tyzdenne a je nerovnomerne rozvrhnuty na jednotlive tyzdne.Priemerny tyz. pracovny cas nesmie pritom presiahnut v obdobi 4 mesiacov ustanoveny tyz. pracovny cas.Zamestnanec je pritom povinny vykonavat pracu podla HARMONOGRAMU PRAC rozvhrhnuteho v sulade s potrebami zamestnavatela.
tak to je v zmluve

takže trvaj na tom harmonograme prác
pozri príspevok 5
maurenius
29.12.10,10:35
dakujem...a ak to nedodrziava tak co mam robit???
Mirica-LV
29.12.10,10:39
dakujem...a ak to nedodrziava tak co mam robit???

ostať a trpieť to (ak práca stojí za to):rolleyes:, nahlásiť to na inšpektorát práce,
odísť???
KEJKA
29.12.10,10:39
nahlásiť na IP, alebo túto možnosť spomenúť zam-ľovi, alebo ísť za vyšším nadriadeným....... prípadne zorganizovať štrajk......prípadne dať výpoveď, prípadne nenastúpiť do práce z dôvodu, že si sa o zmene dozvedel neskoro, prípadne nedvíhať telefon, alebo neodísť domov, kým sa nedozvieš harmonogram na najbližších 7 dní....... /štrajk?/....
hm, čokoľvek, ale na Porade to reálne nevyriešiš.
maurenius
29.12.10,10:49
ak to nahlasim na IP co tym ziskam??
Mirica-LV
29.12.10,10:54
ak to nahlasim na IP co tym ziskam??

no, neviem či získaš,
ip môže zistiť porušovanie ZP a nariadiť nápravu, čiže získaš ten harmonogram prác, ale keď zamestnávateľ zistí, že si to bol ty, tak .....