falky
29.12.10,10:21
Ahojte na nemenovaných portáloch som predal spolu tovar s obratom 7632,45€ presne. Od 1.1.2011 už budem mať živnosť. To znamená, že od pondelka budem všetko riešiť tak ako mám. 1.1.2010 som sa stal nezamestnaný a začal som s týmto podnikaním. V pól rou 2010 som sa rozhodol, že to ide tak, že chcem živnosť a požiadal som o ňu. Následne som absolvoval všetky školenia, vypracoval plán atď aby som dostal aj príspevok z ktorého som chcel financovať, soc. a zdravotné poistenie. V októbry som mal byť už živnostník no "niekto" mi poradil, že to bude pre mňa výhodnejšie od 1.1.2011 tak som sa na to dal. Takže som podnikal ďaľšie 3 mesiace. Keď dobre počítam a z obratu odpočítam odpočitateľnú položku tak suma ktorú dlžím štátu na dani je 685,28€ keďže nemám poväčšine doklady o nadobudnutí tovaru prepočítal som si to ako pri paušálnych výdavkoch. Je tu niekto čo mi poradí prosím Vás čo robiť? Je možné aby som priznal takúto sumu niečo ako zisk "z nezávyslej činnosti" i keď je už na oko jasné, že sa jednalo o závyslú činnosť? Neviem čo mám robiť teraz. Či ísť na úrad to vysvetliť, alebo nie. Ide o to, že si môže DÚ spätne vyžiadať všetky predaje jednotlivých predajcov a ide cca o 3 portály, ale to nieje podstatné. Chcem len vedieť, že či mám a či môžem to ísť priznať, alebo to takto nefunguje,a lebo ako to vlastne celé je keď som podnikal bez oprávnenia. Alebo by mi mohlo byť odpustené keď som požiadal v polke roku 2010 o živnostenské oprávnenie? V podstate celý rok som ale podnikal a to aktívne. Ďakujem za vysvetlenie ak mi niekto pomôže budem veľmi rád. Za gramatickú stránku sa prosím vopred ospravedlňujem.
KEJKA
29.12.10,10:30
Si v zlej téme - nejde o DPH, ale o daň z príjmu........
k otázkam:
v polke roka si požiadal o živnosť a nedostal si ju? Alebo máš na mysli tie vybavovačky? To si absolvoval kvôli dotácii - školenia, plán.... teda na ÚP - nebodaj si dostával aj podporu?
Pri spätnom priznaní tohto príjmu predpokladám všetky možné negatívne dopady, možno aj zrušenie prípadnej dotácie.
====================
ak oficiálne podnikáš až od 1.1.2011, tak SP neplatíš, len ZP.
príspevok môžeš použiť len v súlade s tým, ako je to dohodnuté.
Mimochodom, pri paušálnych výdavkoch zhruba prerátavam daň na cca 100 EUR, neviem ako si sa dopracoval k svojmu číslu.
Mária.K.
29.12.10,10:48
Ahojte na nemenovaných portáloch som predal spolu tovar s obratom 7632,45€ presne. Od 1.1.2011 už budem mať živnosť. To znamená, že od pondelka budem všetko riešiť tak ako mám. 1.1.2010 som sa stal nezamestnaný a začal som s týmto podnikaním. V pól rou 2010 som sa rozhodol, že to ide tak, že chcem živnosť a požiadal som o ňu. Následne som absolvoval všetky školenia, vypracoval plán atď aby som dostal aj príspevok z ktorého som chcel financovať, soc. a zdravotné poistenie. V októbry som mal byť už živnostník no "niekto" mi poradil, že to bude pre mňa výhodnejšie od 1.1.2011 tak som sa na to dal. Takže som podnikal ďaľšie 3 mesiace. Keď dobre počítam a z obratu odpočítam odpočitateľnú položku tak suma ktorú dlžím štátu na dani je 685,28€ keďže nemám poväčšine doklady o nadobudnutí tovaru prepočítal som si to ako pri paušálnych výdavkoch. Je tu niekto čo mi poradí prosím Vás čo robiť? Je možné aby som priznal takúto sumu niečo ako zisk "z nezávyslej činnosti" i keď je už na oko jasné, že sa jednalo o závyslú činnosť? Neviem čo mám robiť teraz. Či ísť na úrad to vysvetliť, alebo nie. Ide o to, že si môže DÚ spätne vyžiadať všetky predaje jednotlivých predajcov a ide cca o 3 portály, ale to nieje podstatné. Chcem len vedieť, že či mám a či môžem to ísť priznať, alebo to takto nefunguje,a lebo ako to vlastne celé je keď som podnikal bez oprávnenia. Alebo by mi mohlo byť odpustené keď som požiadal v polke roku 2010 o živnostenské oprávnenie? V podstate celý rok som ale podnikal a to aktívne. Ďakujem za vysvetlenie ak mi niekto pomôže budem veľmi rád. Za gramatickú stránku sa prosím vopred ospravedlňujem.
Ak v roku 2010 nemáš živnostenský list, k priznaným príjmom nie je možné uplatniť percentuálne výdavky vo výške 40 % z dosiahnutých príjmov. V daňovom priznaní by sa tento príjem musel priznať ako príjem, ktorý nie je podnikaním, t.j. podľa § 8 zákona o dani z príjmov.
falky
29.12.10,13:28
2kejka: Ďakujem za odpoveď teraz ale neviem ako ďalej. Keby to bolo tých 100€ tak to idem hneď aj priznať len neviem či to nebude tak ako píše Mária K. Áno poberal som aj podporu :( Mám to skúsiť nechať tak?:(
falky
29.12.10,13:29
2kejka: ako ste prosím prišli na tých 100€? Ja som prišiel na tých 600 tak že som od celkoveho obratu odpočítal 40% a vynásobil 19%. Ďakujem za pomoc a prepáčte prosím za zlú tému:(
marjankaj
29.12.10,13:46
2kejka: ako ste prosím prišli na tých 100€? Ja som prišiel na tých 600 tak že som od celkoveho obratu odpočítal 40% a vynásobil 19%. Ďakujem za pomoc a prepáčte prosím za zlú tému:(

Ak by tie príjmy boli podľa §6 tak by si mal nárok na 40% paušálnych výdavkov.
Ak by boli podľa §8 ods(1) písm. a) tak by si zdaňoval iba príjmy nad 5násobok životného minima(to je 185,38*5=926,9)

Navyše si môžeš uplatniť odpočítateľnú položku 4025,7

teda 7632,45-926,9-4025,7=2679,85
z toho 19% daň je 509,17 €

Ešte by ti mohli aj našiť pokutu za neoprávnené podnikanie podľa živnostenského zákona. Tak si to prepočítaj, čo je výhodnejšie


HLAVA II
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE

§ 63
Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 1659 eur.
profesional
29.12.10,14:12
1. Treba si uvedomit ze podnikanim bez opravnenia dochadza k spachaniu trestneho cinu. A trestnopravna zodpovednost je zo vsetkych ta najhorsia. Takze ako prve potrebujes nejako zlegalizovat svoj prijem. Je jednoznacne ze uplna legalizacia uz nie je mozne. Co sa stalo, stalo sa. V kazdom pripade si myslim ze je nutne skusit to dostat na ucinnu lutost.
Takze by si mal:

Priznat co sa stalo na obvodnom urade, odbor zivnostenskeho podnikania a aj na UPSVaR.
Od oboch dostanes mastnu pukutu. Zaroven budes musiet vratit podporu za obdobie ktore si uz realne podnikal aj ked neslo o dovolene podnikanie.

2. Prijem ktory si dosiahol sa zdanit neda. Nakolko nie je mozne zdanit prijem ziskany z trestnej cinnosti. Tj. nebudes to zdanovat. Ale cely preukazatelne dosiahnuty zisk si povinny vydat statu. V tomto pripade ked sa pisomne priznas na Obvodnom urade, preukazes aj aky prijem si dosiahol a tento im zaroven spolu s priznanim zasles na niektory z ich uctov.

Takze dopadnes asi takto:

Zaplatis pokutu UPSVaR-u plus im budes musiet vratit dotaciu a aj nejaku tu podporu ak si ju dostaval. Plus ti k tomu vyrubia uroky.

Zaplatis pokutu obvodnemu uradu odboru zivnostenskeho podnikania plus budes musiet im vydat vsetko co si zarobil. Plus ti k vsetkemu vyrubia urok.

Sice prides o vela penazi, ale aspon nebudes trestne stihany a asi pre buducnost uvedomis ze:

Nie je mozne pachat trestnu cinnost s tym ze snad sa to nejako prepecie, staci ak statu poslem nejake dane.

A prosim vsetkych co mu tu radite ako zdanit prijem z trestnej cinnosti - uvedomte si prosim ze prijem z trestnej cinnosti sa nezdanuje. Nakolko tento nie je zdanitelnym prijmom. Prijem z trestnej cinnosti sa cely vydava statu.
a_je_to
29.12.10,15:02
[QUOTE=profesional;1601066]1. Treba si uvedomit ze podnikanim bez opravnenia dochadza k spachaniu trestneho cinu.... QUOTE]

Trošku uberte pary ... z hodnotenia a strašenia tou tresnosťou. Nie som zástancom žiadnej trestnej činnosti ... ale toto sa mi napriek všetkým pripísaným znakom nezdá až také trestné. Veď si lem uvedomme, koľko trestných oznámení podal iba docent trestného práva Fico ... a koľko z nich bolo naozaj trestnými činmi ? A mnohí ďalší ? Aj v tomto by sa mnimálne v priebehu vyšetrovania prišlo nato .... že skutok nie je trestným činom a bol by odovzdaný na správne doriešenie. Môj názor ... ;).
danushka
29.12.10,15:09
[QUOTE=profesional;1601066]1. Treba si uvedomit ze podnikanim bez opravnenia dochadza k spachaniu trestneho cinu.... QUOTE]

Trošku uberte pary ... z hodnotenia a strašenia tou tresnosťou. Nie som zástancom žiadnej trestnej činnosti ... ale toto sa mi napriek všetkým pripísaným znakom nezdá až také trestné. Veď si lem uvedomme, koľko trestných oznámení podal iba docent trestného práva Fico ... a koľko z nich bolo naozaj trestnými činmi ? A mnohí ďalší ? Aj v tomto by sa mnimálne v priebehu vyšetrovania prišlo nato .... že skutok nie je trestným činom a bol by odovzdaný na správne doriešenie. Môj názor ... ;).

Lenže ja som presvedčená o tom, že keď dotyčný prizná takýto príjem, obujú sa doň všetci, ktorí sa obuť môžu a všetci tí mu aj naparia pokuty.

Opýtajme sa teda ináč zadávateľa, ako cez internet predával a či na jeho účet prichádzali peniaze v menších čiastkach.
Predával si svoje osobné veci, ktorých si sa potreboval zbaviť?

Od nového roka máš živnosť a budeš kupovať tovar, ktorý následne budeš predávať za účelom dosiahnutia zisku pri podnikaní.

Pokiaľ si predával svoje veci napríklad na nejakých burzách, tak ...;):)

A od nového roka pekne podľa kostolného poriadku treba robiť.
profesional
29.12.10,15:52
[QUOTE=profesional;1601066]1. Treba si uvedomit ze podnikanim bez opravnenia dochadza k spachaniu trestneho cinu.... QUOTE]

Trošku uberte pary ... z hodnotenia a strašenia tou tresnosťou. Nie som zástancom žiadnej trestnej činnosti ... ale toto sa mi napriek všetkým pripísaným znakom nezdá až také trestné. Veď si lem uvedomme, koľko trestných oznámení podal iba docent trestného práva Fico ... a koľko z nich bolo naozaj trestnými činmi ? A mnohí ďalší ? Aj v tomto by sa mnimálne v priebehu vyšetrovania prišlo nato .... že skutok nie je trestným činom a bol by odovzdaný na správne doriešenie. Môj názor ... ;).

No, politici radi podavaju trestne oznamenia na skutky ktore su v praxci nepreukazatelne.

V tomto pripade je ale prijem ak ho dostaval na bankovy ucet alebo postou preukazatelny nadovsetku pochybnost. Vypismi z prislusnych servrerov sa preukaze co presne predaval.
Policia ovela radsej vysetrio takyto jednoznacny pripad a obvini takehoto chudaka ako by mala riesit nejaky zavazny organizovany zlocin.
Kedze nedovolene podnikanie JE TRESTNE, tak aj ked sa postavis na hlavu, tak to iba priestupok proste nebude. Ak je v plnom rozsahu naplnena skutkova podstat prislusneho trestneho cinu, nie je o com.
Nabuduce napises ze vrazda nie je trestna, lebo doslo k zahodeniu zbrane do krikov? Prepac ale je to naivne. U nas zvykneme odsudzovat ludi prave za pomerne banalne veci. Tych skutocne spolocencky velmi nebezpecnych deliktov mame pomerne male percento. Takze tvoj nazor je sice tvoj, ale je zalozeny len na pozerani TV novin.
marjankaj
29.12.10,16:07
1. Treba si uvedomit ze podnikanim bez opravnenia dochadza k spachaniu trestneho cinu. A trestnopravna zodpovednost je zo vsetkych ta najhorsia. Takze ako prve potrebujes nejako zlegalizovat svoj prijem. Je jednoznacne ze uplna legalizacia uz nie je mozne. Co sa stalo, stalo sa. V kazdom pripade si myslim ze je nutne skusit to dostat na ucinnu lutost.

A prosim vsetkych co mu tu radite ako zdanit prijem z trestnej cinnosti - uvedomte si prosim ze prijem z trestnej cinnosti sa nezdanuje. Nakolko tento nie je zdanitelnym prijmom. Prijem z trestnej cinnosti sa cely vydava statu.

Zase až tak zlé to nebude ako hovoríš.


Trestný zákon
§ 251
Neoprávnené podnikanie

(1) Kto neoprávnene podniká v malom rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,
b) tým, že použije iného ako pracovnú silu, alebo
c) a získa ním väčší prospech.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na štyri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
danushka
29.12.10,16:11
...chudák falky, však dostane infarkt...
falky
31.12.10,16:09
Prosím ľudia nehádajte sa. Urobím teda ako uznám za vhodné a prajem Vám štastný nový rok. Snáď aj ten môj bude štastný. PF2011
falky
31.12.10,16:10
ďakujem všetkým za rady a ostávam s pozdravom
Zoltán Kovács
01.01.11,10:23
Ja to vidím tak, že:

1. podnikanie bez oprávnenia
2. zneužívanie soc.systému štátu (neoprávnené poberanie podpory)
3. krátenie daní
4. neplatenie ZP
.
.
.
.
.
Ajuška
01.01.11,10:52
...a ja to vidím na dobráka, ktorý vyjde za blbca... že sa chce vysporiadať so svojím svedomím... kiežby v tomto štáte bolo takých viac...
cloe
01.01.11,11:17
Súhlasím s Ajuškou. Veľmi by ma zaujímalo, koľko tých internetových predajcov má živnostenské oprávnenie a platí dane. A to je len jeden príklad... Tých, ktorí oje.... tento štát je toľko, že až...
misoft
01.01.11,11:58
"Blbec" s dobrým svedomím tu neprežije.
falky chce dať všetko do poriadku (prajem mu, aby to vyšlo bez újmy na zdraví :D), ale v dnešnej dobe asi platí: Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť. Inými slovami: kto chce byť "poctivý", musí byť nepoctivý.
Fiha18
30.10.18,06:14
Ako ste to nakoniec vyriešili? Nechali ste to tak? Či ste sa boli priznať?