denisa1
30.11.05,14:10
Ahojte, som tu uplny novacik a ani neviem, ci som zadala spravny nazov. Mam taky malicky problem -
1.zamestnancom sme kupili so soc.fondu Mikulasske balicky- mam sumu,za ktoru sme kupili balicek na osobu zdanit zemestnancovi?
2. Niektory nasi zamestanci boli na oddychovom pobyte - toto bolo tiez hradene so socialneho fondu, mam im zdanit tuto ciastku (po vypocitani kolko by to vyslo na osobu)?
Velmi pekne Vam dakujem za pomoc.
Monika1
30.11.05,13:38
Plnenie zo sociálneho fondu okrem príspevku na stravné zamestnancom je zdaniteľným príjmom, takže pripočítať každému zamestnancovi hodnotu balíčka a taktiež pomernou časťou ďalšie spomínaného plnenia. Od 01.01.2006 boli zmenené ustanovenia v zákone o dani z príjmov, ktoré súvisia s nákladmi zamestnávateľa vynaloženými na rekreáciu, zdravie, kultúrne a spol. podujatia a pod.s tým, že od 01.01.06 to nebude pre zamestnanca a rodinných príslušníkov zdaniteľným príjmom podľa § 5. novelu zákona § 5 ods. 7 písm. d.
Chobot
30.11.05,13:44
Ahojte, som tu uplny novacik a ani neviem, ci som zadala spravny nazov. Mam taky malicky problem -
1.zamestnancom sme kupili so soc.fondu Mikulasske balicky- mam sumu,za ktoru sme kupili balicek na osobu zdanit zemestnancovi?
2. Niektory nasi zamestanci boli na oddychovom pobyte - toto bolo tiez hradene so socialneho fondu, mam im zdanit tuto ciastku (po vypocitani kolko by to vyslo na osobu)?
Velmi pekne Vam dakujem za pomoc.

V druhom prípade závisí od toho, aký to bol pobyt. Ak by to bol rekondičný alebo rahabilitačný pobyt v súlade so zákonníkom práce alebo iným právnym predpisom, tak podla § 5 odst. 5 bod e) zákona o dani z príjmov tento príspevok nie je predmetom dane. Ak to však bol iba nejaký zájazd, tak sa im to zdaní. Takže veľmi záleží od podstaty toho pobytu.


V prípade tých mikulášskych balíčkoch neviem, logika hovorí, že by sa to nemalo zdaňovať, ale neviem nájsť pre to oporu v zákone o dani z príjmov. Podľa zákona to nie je príspevok, ktorý by bol oslobodený od dane, podobne ako napr. darčekové poukážky, ktoré sa síce nakupujú zo sociálneho fondu, ale sa zdaňujú.
denisa1
30.11.05,13:47
Dakujem, velmi ste mi pomohli.. ten pobyt nebol rekreacny, bol to len taky vylet na 2 dni.
Jana Acsová
30.11.05,13:50
V prípade tých mikulášskych balíčkoch neviem, logika hovorí, že by sa to nemalo zdaňovať, ale neviem nájsť pre to oporu v zákone o dani z príjmov. Podľa zákona to nie je príspevok, ktorý by bol oslobodený od dane, podobne ako napr. darčekové poukážky, ktoré sa síce nakupujú zo sociálneho fondu, ale sa zdaňujú.
Áno, mikulášske balíčky by mali byť predmetom zdanenia daňou zo závislej činnosti a to adresne u jednotlivých osôb - zamestnancov.
Chobot
30.11.05,13:50
Dakujem, velmi ste mi pomohli.. ten pobyt nebol rekreacny, bol to len taky vylet na 2 dni.

Tak potom to zdanit. Dúfam, ze sa to zamestnancom páčilo.
Tweety
30.11.05,14:01
Ahojte, som tu uplny novacik a ani neviem, ci som zadala spravny nazov. Mam taky malicky problem -
1.zamestnancom sme kupili so soc.fondu Mikulasske balicky- mam sumu,za ktoru sme kupili balicek na osobu zdanit zemestnancovi?
2. Niektory nasi zamestanci boli na oddychovom pobyte - toto bolo tiez hradene so socialneho fondu, mam im zdanit tuto ciastku (po vypocitani kolko by to vyslo na osobu)?
Velmi pekne Vam dakujem za pomoc.
Ak toto sa čerpalo zo SF, ktorý bol navýšený prídelom zo zisku z minulého obdobia, tak to nie je predmetom dane.:cool: ;) :eek:
Jana Acsová
30.11.05,14:11
Ak toto sa čerpalo zo SF, ktorý bol navýšený prídelom zo zisku z minulých období, tak to nie je predmetom dane.:cool: ;) :eek:Z čoho vychádza tento uzáver Majka?
Tweety
30.11.05,14:16
Z čoho vychádza tento uzáver Majka?
Nemôže to byť predmetom dane, pretože ak bol prídel robený zo zisku po zdanení, tak by to bolo dvojité zdanenie. Dnešný čerstvý poznatok zo školenia Ing. Cenigovej. :cool:
Jana Acsová
30.11.05,14:26
Nemôže to byť predmetom dane, pretože ak bol prídel robený zo zisku po zdanení, tak by to bolo dvojité zdanenie. Dnešný čerstvý poznatok zo školenia Ing. Cenigovej. :cool:To je síce pravda ... ale zato žiadna novinka. A okrem toho, pravdepodobne by to bolo treba brať v širších súvislostiach, nakoľko to, že podiely na zisku nie sú predmetom dane nie je trvalým javom ZDP a pri výplate sa prihliada aj na obdobie, ktorého sa podiely na zisku týkajú. Čiže to je minimálna súvislosť, ktorá by sa mala zohľadniť a priznám sa, že som nepočula ešte stotožňovať pojem podiel na zisku s príspevkom zo sociálneho fondu (aj keď tvoreného zo zisku).
Tweety
30.11.05,14:29
Janka nemyslela som to ako podiel zamestnanca na zisku, ale ako prídel do S.F z čistého zisku, teda nie na úrok nákladov(527/472).