Jana1303
29.12.10,11:04
Dobrý deň, prosím o radu.
SZČO vedie JÚ, v novembri si objednala v Orange cez e-shop telefón + paušál, pričom prvý nový paušál je zadarmo. V decembri obdržala faktúru na sumu 119,--Eur ( 100,-- základ dane a 19,-- DPH), ale Informácia o stave účtu je nižšia o cenu paušálu t.j.40,--Eur, čiže zaplatiť by mala 79,--Eur.
Prosím o radu :
- ako zaúčtujem zľavu 40,--Eur, keď k tomu nemám žiaden doklad iba výpis na Informácii o účte?
- ako je to s DPH?, budem žiadať vrátku dane 19,-Eur?
Jana1303
30.12.10,19:33
Prosíííííííííím..................
dunaj
24.01.11,07:33
Mam presne rovnaky problem, a skoncil som tiez tu:
Prave som volal s fakturantkou z Orange. Na zlavy vo vyske mesacneho pausalu za nakup v e-shope nevystavuju ziadne dobropisy, ani ich neodcitavaju vo fakturach. Pritom sa pamatam, ze to kedysi bolo vo fa s minusom. Teta tvrdi, ze ona si na to nepamata (evidentne kratsie fakturuje, ako ja telefonujem). Kazdopadne to nemam ako zuctovat, lebo na to nie je ziadny relevantny doklad, toboz uz nie s DPH. Oni proste iba tie peniaze nechcu. Jedine, co mi napada, je zauctovat to cele ako mimoriadny vynos bez DPH, ci?

Takze som im poslal toto: Odpoved (ak nejaka pride) zverejnim:

Dobry den. Rad by som sa opytal, ako je to so zlavami poskytovanymi za nakup v e-shope vo vyske jedneho mesacneho pausalu. Vsimol som si totiz, ze tieto zlavy sa neobjavuju v ziadnych fakturach, ani na ne nie su vystavovane ziadne dobropisy. Jedinou informaciu je stav uctu, co je vlastne saldokonto, kde sa objavuju iba ako polozka E-SHOP s ref. cislami obsahujucimi datum a tel. cislo ucastnika. Pamatam si, ze kedysi sa tieto ciastky odcitavali vo fakturach. Problem je v tom, ze mi nie je jasne, ako to mame zuctovat v uctovnictve, kedze na to neexistuje ziadny relevantny doklad. Tiez mi nie je jasne, ako je to s DPH. Vsetky sluzby Orange podliehaju predsa DPH a kedze na ne takto dostaneme zlavu, co sa deje s DPH? Zlavy su totiz podla sum vo vyske mesacnych pausalov vcitane DPH, cize ak by nam Orange poslal na zlavy dobropis, alebo ich odpocital vo fakturach ako kedysi, cast zlavy by tvorilo DPH, ktore by nam Orange de facto uhradil (resp. my by sme zaplatili o to menej za sluzby) a my by sme to DPH ako platcovia odviedli statu na zaklade faktury, resp, dobropisu. Takto vsak nemozeme nic odviest, lebo Orange nam neposkytol ziadny danovy doklad. Narokuje si Orange z tychto zliav odpocet DPH od danoveho uradu, resp. odvadza Orange DPH zo vsetkych fakturovanych mesacnych poplatkov vcitane tych, na ktore bola poskytnuta zlava za nakup v E-shope? Dakujem za odpoved.
dunaj
25.01.11,15:21
Odpoved z Orange:

Zlava vyplyvajuca z e- shopu je financne vyrovnanie, ktore nema vplyv na uctovanie DPH.
Nauctovana suma ma charakter vynosu resp.ako znizenie nakladov.

Takze uctujem do prevadzkovych vynosov v celej sume.
Jana1303
25.01.11,15:30
Toto isté povedala tá teta z Orange aj mne, a keďže já účtujem v JÚ tak som celú fa zaúčtovala do knihy došlých faktúr a skutočnú úhradu som zúčtovala s výpisom z banky a tú zľavu som na základe z Informácii - položka e-shop zúčtovala interným dokladom ako nepeňažnú operáciu. Inak som to nevedela vyriešiť, nakoľko mi stále faktúra svietila ako neuhradená.
dadika22
08.02.11,10:42
Mne vznikol práve teraz tento problém, ale v podvojnom účtovníctve. Neviem,ako to zaúčtovať, keď na to žiaden doklad nevystavujú. Volala som do Orange, povedali mi, že je to zľava za nákup v e-shope. A mne teraz nesedí saldo, pretože oni tie peniaze nechcú a ja si zase nemám ako ten rozdiel zlikvidovať. Napadlo ma, že snáď cez ID ako 321/648?
dunaj
08.02.11,13:10
No ved ja to mam tiez v podvojnom a zuctovali sme to rovnako do prevadzkovych vynosov. Su to proste magori. Stavim sa, ze im toto vydrzi iba do najblizsej danovej kontroly, lebo so zakonom o DPH im to nijak nemoze sediet. Ale co je to pre Orange, nejaka pokuta par tisic, ked rocne zarabaju miliony €.
selia5
08.02.11,15:50
No ved ja to mam tiez v podvojnom a zuctovali sme to rovnako do prevadzkovych vynosov. Su to proste magori. Stavim sa, ze im toto vydrzi iba do najblizsej danovej kontroly, lebo so zakonom o DPH im to nijak nemoze sediet. Ale co je to pre Orange, nejaka pokuta par tisic, ked rocne zarabaju miliony €.

no ved presne tak, ide o DPH, vôbec nechápem, ako si to oni zúčtovávajú, celé nelogické...
selia5
08.02.11,15:54
Odpoved z Orange:

Zlava vyplyvajuca z e- shopu je financne vyrovnanie, ktore nema vplyv na uctovanie DPH.
Nauctovana suma ma charakter vynosu resp.ako znizenie nakladov.

Takze uctujem do prevadzkovych vynosov v celej sume.

na zníženie nákladov by bol potrebný ten dobropis,lebo na základe čoho si máme ponížiť tie náklady?
dunaj
08.02.11,16:11
na zníženie nákladov by bol potrebný ten dobropis,lebo na základe čoho si máme ponížiť tie náklady?

Samozrejme ze bol, ale ked nedali, tak asi ho z nich nik nevytlaci. Kazdopadne v pokladni (na ucte, ci v zavazkoch) ostali peniaze a oni vyhlasuju, ze je vsetko uhradene a nechcu ich. Tak ID a prevadzkovy vynos, zdanit danou z prijmu a basta. Nic ine mi nenapada.
Dáša_
08.02.11,16:53
No ved ja to mam tiez v podvojnom a zuctovali sme to rovnako do prevadzkovych vynosov. Su to proste magori. Stavim sa, ze im toto vydrzi iba do najblizsej danovej kontroly, lebo so zakonom o DPH im to nijak nemoze sediet. Ale co je to pre Orange, nejaka pokuta par tisic, ked rocne zarabaju miliony €.


ja len k tej DPH a zákonu



§ 25
Oprava základu dane
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)
(1) (2) (3) (4) (5)
(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.

takze s dph problem nemaju
selia5
08.02.11,18:13
ja len k tej DPH a zákonu



takze s dph problem nemaju


tak potom by bolo vhodnejšie to zaúčtovať -518/-321? a nie 321/648?
Dáša_
08.02.11,18:20
tak potom by bolo vhodnejšie to zaúčtovať -518/-321? a nie 321/648?

ja by som na zaklade toho, ze bola akcia - neplatis 1 pausal - úctovala nizsie naklady. k fakture by som prilozila nejaky propagacny material, kde to bolo pisane.

a v jednoduchom uctovnictve by som vysporiadala neuhradenu fakturu tiez na základe podobneho materialu cez operacie neovplyvnujuce zaklad dane a stav penazi v pokladni...
selia5
09.02.11,05:56
ja by som na zaklade toho, ze bola akcia - neplatis 1 pausal - úctovala nizsie naklady. k fakture by som prilozila nejaky propagacny material, kde to bolo pisane.

a v jednoduchom uctovnictve by som vysporiadala neuhradenu fakturu tiez na základe podobneho materialu cez operacie neovplyvnujuce zaklad dane a stav penazi v pokladni...

problém je v tom, že ak dám do faktúry nižšie náklady-resp. sumu poníženú o tú zľavu, tak automaticky sa mi poníži aj DPH, nebude zhodná s tou vyčíslenou na faktúre od Orange, čo tiež nie je správne, pretože nárok na odpočet mám v takej výške,ako je vyčíslená na doklade. Propagačný materiál nemám,to bolo dojednané na osobnom stretnutí s pracovníkom Orange.
Dáša_
09.02.11,06:16
problém je v tom, že ak dám do faktúry nižšie náklady-resp. sumu poníženú o tú zľavu, tak automaticky sa mi poníži aj DPH, nebude zhodná s tou vyčíslenou na faktúre od Orange, čo tiež nie je správne, pretože nárok na odpočet mám v takej výške,ako je vyčíslená na doklade. Propagačný materiál nemám,to bolo dojednané na osobnom stretnutí s pracovníkom Orange.

no tak interným dokladom to zníž - tak ako ti to umožňuje sw
dunaj
09.02.11,08:17
Propagačný materiál nemám,to bolo dojednané na osobnom stretnutí s pracovníkom Orange.

Ja som k tomu prilozil vypis z uctu zakaznika, co je jediny papier, kde to figuruje, nech uz to uctujete ako chcete.

BTW: Kto vie, aky ma plat typek v OR, co toto vymyslel?
Laco.SK
25.02.11,12:34
Ahoj all...

Ja mám presne ten istý problém ako ostatný, t.j. zobral som si nový telefón aj paušál cez e-shop Orange-u, t.j. mám nárok na zľavu z mesačného paušálu ...

Taktiež ako Vy, aj ja nemám žiaden doklad na zľavu, telefón mám na IČO a teda nemám ako si zľavu uplatniť ...

Dnes som rozprával priamo z fakturačným oddelením z Orange-u a oni mi povedali, že nech si to zaúčtujem ako mimoriadny vynos či čosi také ...

Môžete mi teda povedať, ako si to mám zaúčtovať v JÚ ... Lebo som z toho jeleň ...

Keď som silou mocou chcel, nech mi to premietnu do faktúry, tak mi povedal, že sa to nedá, ale že mali viacero takých podnetov a spojí sa s ich právnym oddelením a budú to riešiť ... Nechápem, čo chce riešiť právnik Orange-u so zľavou, na ktorú mám nárok ...

Veď T-Com mi na faktúre bežne účtuje mínusovú položku, ak si zoberiem niejakú ich akciu ...

Podľa mňa by mala faktúra vyzerať následovne :

1., Mesačný paušál ORANGE : 30,00 €
2., Zľava e-shop ( mesačný paušál ) : -30,00 €
Spolu k úhrade : 0,00 €

P.S.: Sumy sú vymyslené ...

Ďakujem za info ohľadom toho, ako to mám zaúčtovať ...

Trochu som googlil, a vygooglil som toto :
http://www.vvb.sk/cms/uploads/images/evidencia/faktury/2010_152431730_U.pdf
http://www.upsvar-rv.sk/Verejne_obstarav/faktury/faktura20.pdf

Všimnite si prosím, oni zľavu na mesačný paušál na faktúre majú ...
dunaj
26.02.11,14:44
Trochu som googlil, a vygooglil som toto :
http://www.vvb.sk/cms/uploads/images/evidencia/faktury/2010_152431730_U.pdf

Všimnite si prosím, oni zľavu na mesačný paušál na faktúre majú ...

OT: To je ale super, ze zamestnanci statneho podniku maju neobmedzene hovory. Dufam, ze k tomu maju aj neobmedzene kilometre a neobmedzenu stravu.
Vivat socialny stat! Vivat Slovakia!