milanek
29.12.10,11:38
Poraďte mi ako správcovi , ako vyriešiť rozpočítanie odberu elektriny v spoločných priestoroch domu v roku 2010 , kde sme zistili , že zo spoločných priestorov , dvaja najomníci odoberali nedovoleným spôsobom el.energiu (mraziaky)?
canbo
29.12.10,12:36
Nejedna sa o čierny odber, ale o " podvodný " . Čierny odber je mimo merania , alebo na pozmenenom meracom zariadení. Pri malej škode iba priestupok.

Zrejme sa jedná o pripojenie na svetelný rozvod v spoločných priestoroch cez zásuvku. Jedna sa o porušenie STN noriem - s možnou klasifikáciou ako verejné ohrozenie (požiar a úraz) ako trestný čin na výšku škody sa neprihliada.

Dať na ich náklady zrevidovať spoločné priestory ( zvyčajne sú poistky alebo ističe "posilnené") a minimálne rozdiel v spotrebe oproti minulému obdobiu.
sito
29.12.10,14:57
Poznám jedného, ktorý to riešil tak, že prívody, nelegálne do jednotlivých pivníc usekol, sekerou. A že tam mal mäso? Plný mrazák? Mrzák?

Na schôdzi musíte o tom rozhodnúť, dôsledok vášho rozhodnutia, by mal byť taký, aby vás už nemal dôvod zneužívať.
verkaz
29.12.10,15:51
Sito má pravdu, my sme mali tiež taký prípad. na prízemí býva v nepredanom byte neplatič, ktorý má 5 malých detí. Bol deložovaný z väčšieho bytu do menšieho. Každú chvíľu je dpojený od elektriky. Vyriešil si to tak, že vedením kadiaľ bol dávno zavedený rozhlas po drôte si napojil elektriku z osvetlenia pivnice. Ja som chodila ako blbá aj v noci s baterkou a elektromer sa stále krútil. Keď som na to prišla a odpojila som ho, tak som videla ako ťahá chytro káble do bytu. Zavolala som aj policajtov aj keď to nebola vtedy vykázaná škoda nad 1 000,00 Sk a nebol to trestný čin. Požiadala som policajtov aby mu aspon dohovorili. Na schôdzi sme odsúhlasili, že zaplatí pokutu vo výške 500,00 Sk. Bohužiaľ je nájomníkom v byte, ktorého je vlastník bytu a právne som to nemohla zraziť vlastníkovi.
Zaplatili sme to všetci vo vchode. Ale od tej doby si to už nedovolí. Stalo sa, že pred Vianocami prišiel za mnou s prosbou, aby som povolila mu napojiť sa znovu na spoločnú elektriku, že len pre deti, aby mohli pozerať televíziu. Je to kruté, keby to bola elektrika z môjho bytu, možno by som to aj urobila, ale za spoločenstvo som ja nemohla rozhodnúť. Keď jemu nezáleží na svojich deťoch, tak vlastníci bytov sa k tomu postavili tak, že deti môžu prísť pozerať televíziu aj do jednotlivých rodín ale v žiadnom prípade sa nemôže napojiť na spoločnú elektriku.
Píšeš, že sa jedná o nájomníkov, tak sú to nie vlastníci bytov. Písomne by som to oznámila vlastníkom a požiadala o zjednanie nápravy, prípadne o vymáhanie sumy vzniknutej na takto spotrebovanej elektrike.
Mraziaky určite odobrali veľké množstvo energie.
Takých by bolo.
VieraHu
29.12.10,17:02
Za mnou prišiel vlastník bytu a slušne sa opýtal, či by si mohol v pivnici pripojiť mrazničku na elektrinu. Zásuvku by zapojil cez merač spotreby elektriny a nechal by mi kľúč od pivnice, aby som si to mohla kedykoľvek skontrolovať. Nesúhlasila som s tým a vysvetlila som mu, že na svetelný obvod nemôže pripojiť zariadenie s veľkým odberom. Porušil by niekoľko STN ako napísal canbo.
sito
29.12.10,17:13
Verkaz, sito nemá pravdu, má názor, skúsenosti a poznatky. Tie poznatky? Sú, alebo nie sú. Pre iných.

Vážim si ľudí, ktorí sa venujú správe SVB, bytových domov. Ale však vieš ako to je.

Tu je to vždy len o dobrej, najlepšej rade.

Však sme na porade.

Poradíme?
Halli
29.12.10,17:13
Za mnou prišiel vlastník bytu a slušne sa opýtal, či by si mohol v pivnici pripojiť mrazničku na elektrinu. Zásuvku by zapojil cez merač spotreby elektriny a nechal by mi kľúč od pivnice, aby som si to mohla kedykoľvek skontrolovať. Nesúhlasila som s tým a vysvetlila som mu, že na svetelný obvod nemôže pripojiť zariadenie s veľkým odberom. Porušil by niekoľko STN ako napísal canbo.

Dobre si urobila...a nielen to porušenie STN, jednoducho to nie je na to určené a hotovo. To len potom by si videla , čo by robili ostatní spoluvlastníci domu.;)
anonym222
04.01.11,19:07
Poraďte mi ako správcovi , ako vyriešiť rozpočítanie odberu elektriny v spoločných priestoroch domu v roku 2010 , kde sme zistili , že zo spoločných priestorov , dvaja najomníci odoberali nedovoleným spôsobom el.energiu (mraziaky)?
Ak tam boli pripojené iba mrazáky, a viete určiť čas od kedy boli pripojení, výška spôsobenej škody sa dá jednoducho určiť podľa spotreby mrazáku.
Pri výpočte škody spôsobenej neoprávneným odberom zo siete distribútora sa vychádza z vyhlášky 154/2005 Zz, pričom takto vyčíslená škoda je v podstate vždy vyššia ako je reálne spôsobená škoda.
Ak by páchateľ musel uhradiť vždy iba to, čo v skutočnosti spotreboval, nebol by to pre neho trest, a teda by to nabudúce skúšal opäť.
milanek
26.04.11,17:11
V pivničných priestoroch sú zásuvky , niektorí tam napájajú elektrické spotrebiče. Ale čo stým , keď tie zásuvky boli v projekte stavby ?
Jozef Štora
26.04.11,18:21
jednoduchou zmenou projektu a zaslepenim odborným pracovnikom z oblasti elektro a je to....
verkaz
28.04.11,10:07
Tie zásuvky sa dajú predsa odpojiť a v prípade potreby zase zapojiť. Nemusí sa meniť projekt.