monicka07
29.12.10,13:48
Dobrý den,
potrebovala bz som radu od 1.1.2011 som nezamestnana(dnes mi to bolo oznamene,).pracovala som vo firme 9 mesiacov, predtým som poberala podporu mesiac mi ostal este nevybratý. Mala bz som isť na operaciu žlčníka, ked pojdem 1.1.2011 na Urad nahlasiť sa a na PN až potom , čo s toho plynie?..ako by som to mala urobiť čo najlepšie?..nechcem aby som o niečo prišla.

Ďakujem.
Monika
veronikasad
29.12.10,12:50
Dobrý den,
potrebovala bz som radu od 1.1.2011 som nezamestnana(dnes mi to bolo oznamene,).pracovala som vo firme 9 mesiacov, predtým som poberala podporu mesiac mi ostal este nevybratý. Mala bz som isť na operaciu žlčníka, ked pojdem 1.1.2011 na Urad nahlasiť sa a na PN až potom , čo s toho plynie?..ako by som to mala urobiť čo najlepšie?..nechcem aby som o niečo prišla.

Ďakujem.
Monika
skončil ti pracovný pomer na dobu určitú alebo si so zamestnávatelom podpísala dohodu o skončení prac. pomeru v zmysle § 60 ZP ku dňu 31.12.2010 ?

Kedy máš plánovanú operáciu ?
Katy a R
29.12.10,13:10
monika pozor ... ochranná doba pri NP je už len 7 dní ... tak bolo by dobré zaevidovať sa .. a hneď na PN. Ak máš plánovnú operáciu - tak nejaký ten týždeň aj skôr by ťa lekár mohol vypísať ..:confused:
monicka07
30.12.10,08:23
Pracovný pomer mi skoncil dohodou a operacia bude na konci januara..takže asi zaevidovať prveho a ist za lekarom coby ma nemohol vypisat skor...ak ma vypise znamena to že nebudem dostavat podporu ale PN?...alebo ako to je?...
monicka07
30.12.10,08:27
No a dalsi problem, teraz mi volali z firmy, vraj by potrebovali nejake veci vysvetlit v uctovnictve..dohodli sme sa na stredu, mam strach aby tam nieco na mna nenasili...kedze som mi dali tu dovolenku a da sa bez problemov dostat do uctovnictva..:-(
veronikasad
30.12.10,08:29
Pracovný pomer mi skoncil dohodou a operacia bude na konci januara..takže asi zaevidovať prveho a ist za lekarom coby ma nemohol vypisat skor...ak ma vypise znamena to že nebudem dostavat podporu ale PN?...alebo ako to je?...
Máš v podstate 3 možnosti :

1. Začiatok PN-ky pred koncom roka 2010. Pracovný pomer skončí 31.12., nemocenské dávky naďalej vypláca SP.

2. Do 7 dní sa zaevidovať na Úrade práce a súčasne nastúpiť na PN. Počas poberania nemocenského sa ti výplata (doplatenie) dávky v nezamestnanosti preruší a bude pokračovať po skončení PN-ky.

3. Nastúpiť na PN-ku v ochrannej lehote bez evidencie na ÚP (do 7 dní od skončenia prac.pomeru). Počas PN-ky je platitelom zdr.poistného štát, zrejme by si si ale musela doplatiť za pár dní (od skončenia prac.pomeru do začiatku PN) ako samoplatitel. Na ÚP by si sa zaevidovala až po skončení PN.
monicka07
30.12.10,08:51
Máš v podstate 3 možnosti :

1. Začiatok PN-ky pred koncom roka 2010. Pracovný pomer skončí 31.12., nemocenské dávky naďalej vypláca SP.

2. Do 7 dní sa zaevidovať na Úrade práce a súčasne nastúpiť na PN. Počas poberania nemocenského sa ti výplata (doplatenie) dávky v nezamestnanosti preruší a bude pokračovať po skončení PN-ky.

3. Nastúpiť na PN-ku v ochrannej lehote bez evidencie na ÚP (do 7 dní od skončenia prac.pomeru). Počas PN-ky je platitelom zdr.poistného štát, zrejme by si si ale musela doplatiť za pár dní (od skončenia prac.pomeru do začiatku PN) ako samoplatitel. Na ÚP by si sa zaevidovala až po skončení PN.

Ďakujem, ešte neviem prečo sa rozhodnuť a čo by bolo pre mňa najlepšie. V každom prípade, to už z bývalým zamestnávateľom nebude mať nič spoločné?..Dobre tomu rozumiem?...
veronikasad
30.12.10,08:53
Ďakujem, ešte neviem prečo sa rozhodnuť a čo by bolo pre mňa najlepšie. V každom prípade, to už z bývalým zamestnávateľom nebude mať nič spoločné?..Dobre tomu rozumiem?...
Bývalého zamestnávatela ešte musíš navštíviť. K žiadosti o nemocenské pre SP potrebuješ potvrdenie o príjme pre účely výplaty ND.
Tweety
30.12.10,08:57
Bývalého zamestnávatela ešte musíš navštíviť. K žiadosti o nemocenské pre SP potrebuješ potvrdenie o príjme pre účely výplaty ND.
Súhlasím, zamestnávateľ vplní tlačivo o VZ zamestnanca na priznanie dávky NP.

Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku
monicka07
30.12.10,09:04
Bývalého zamestnávatela ešte musíš navštíviť. K žiadosti o nemocenské pre SP potrebuješ potvrdenie o príjme pre účely výplaty ND.

No takže to mam za jedno...aj tak aj tak tam este musim ist potvrdit ten papier, ja som myslela že ked už budem na urade prace evidovana, tak od nich nebudem potrebovať nic...
monicka07
30.12.10,09:06
Este ma napadlo, byvalý zamestnavatel bude v praci až od 17.01., a to co ja teraz?...
veronikasad
30.12.10,09:08
No takže to mam za jedno...aj tak aj tak tam este musim ist potvrdit ten papier, ja som myslela že ked už budem na urade prace evidovana, tak od nich nebudem potrebovať nic...
Ak sa nechceš so zamestnávatelom už stretnúť, môžeš sa prihlásiť na dobrovolné nem. poistenie (ak splňaš podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch - započítava sa aj doba poistenia zo zamestnania). V tom prípade nemusíš mať začiatok PN do 7 dní, môžeš sa po skončení prac.pomeru zaevidovať na úrade práce. Ale nemocenské budeš dostávať len z minim.VZ (ak si mala min.mzdu, nič nestratíš). Počas poberania nemocenského dobr.nem.poistenie neplatíš.
veronikasad
30.12.10,09:08
Este ma napadlo, byvalý zamestnavatel bude v praci až od 17.01., a to co ja teraz?...
Odovzdáš PN bez potvrdenia, SP vyzve zamestnávatela na dokladovanie príjmu.
Katy a R
30.12.10,14:46
monika takto: najlepšie by bolo 3.1. sa ísť zaevidovať (bude to od 1.1.). Hneď požiadať o dávku v nezamestnanosti - k tomu treba potvrdenie príjmu od zamestnávateľa (možno, že už si dostala:confused:) - odovzdáva sa na SP spolu s rozhodnutím o zaradení do evidencie. (toto samozrejme všetko naraz nevybavíš - tak aj neskôr môže byť)
4.1. ísť za lekárom - a keď teda ideš na operáciu, mohol by ťa vypísať hneď .. najneskoršie od 7.1.
Takto budeš hneď v evidencii UPSVaR ... máš nárok na dávku v nezamestnanosti, počas poberania nemocenského ti ju pozastavia, potom, po skončení PNky budeš ďalej poberať dávku v nezamestnanosti. Samozrejme, toto všetko treba na príslušných miestach oznámiť a doložiť;) (1x UPSVaR, 2x SP ).
A všetko sa dá poslať poštou - doporučene;)
výhodou je, že sa ti celá táto doba bude počítať do nároku na dovolenku a tiež nebudeš mať nič prerušené pre ZP.