mariena bj
29.12.10,16:19
Manžel si založil živnost od 1.1.2011-tesarstvo.Bude pracovat za slovensku firmu v Cechach.Podla noveho ma paušalne vydavky 40%+odvody.Ked chce viest učtovnictvo,ktore vydavky si može odpočitat?Okrem odvodov.Do prace chodi s kolegom na jeho aute,na cestu prispieva -ako to ma odpisovat? Stači ked mu kolega napiše čestne prehlasenie,že mu prispel na cestu? Stravu si odpiše v ramci diet do CR? A ubytovanie? Co vlastne ešte može si dat do nakladov ako tesar? Budem Vam vdačna za každu radu...
KEJKA
29.12.10,17:33
no ja neviem, či so SR živnosťou môže pracovať v ČR. Živnosť je platná na území SR.
mariena bj
29.12.10,19:33
Ale bude pracovat pod slovenskou firmou,len je vyslany do Ciech.
KEJKA
29.12.10,19:36
ale je SZČO. Bude dodávať pre SR firmu, ale podnikať bude ako SZČO na území ČR - to je jeho zodpovednosť.
Iné by bolo, keby šlo o zam-ca, tak nepoviem.
SZČO začína slovkom SAMOSTATNÁ.......
mariena bj
30.12.10,04:52
Ja si to tiež myslim,ale tam už robia tak ludia a ja som z toho jelen.Ony tam robia dlhšie.A manžel ide len teraz od Noveho roka.
KEJKA
30.12.10,07:18
Manžel si založil živnost od 1.1.2011-tesarstvo.Bude pracovat za slovensku firmu v Cechach.Podla noveho ma paušalne vydavky 40%+odvody.Ked chce viest učtovnictvo,ktore vydavky si može odpočitat?Okrem odvodov.Do prace chodi s kolegom na jeho aute,na cestu prispieva -ako to ma odpisovat? Stači ked mu kolega napiše čestne prehlasenie,že mu prispel na cestu? Stravu si odpiše v ramci diet do CR? A ubytovanie? Co vlastne ešte može si dat do nakladov ako tesar? Budem Vam vdačna za každu radu...
otázku legálneho či nelegálneho podnikania na území ČR necháme teda bokom.
paušalne vydavky 40%+odvody.......asi toto bude ideálne
Ked chce viest učtovnictvo, ktore vydavky..........
cestovné áno, ale potvrdenie od kolegu asi ťažko, len keby mu vystavil faktúru - ten si to dá do príjmov a tvoj manžel do výdavkov.
stravné - podľ zákona o cest.náhradách
ubytovanie - ak bude mať doklad na svoje meno-IČO, tak áno.
ďalšie náklady - pracovné nástroje, pracovné oblečenie, obuv, ......
drobné režijné výdavky-kancelárske potreby, poštovné,
ale aj PC pre vedenie účtovníctva, vystavovanie faktúr, tlačiareň.....