Nataša
30.11.05,15:09
Ako mám správne vyplniť reg.list FO pri neplatenom voľne. Budeme mať celozávodnú dovolenku od 23.12. do 30.12. a niektorí budú musieť čerpať NV. Mám to vyplniť od 23.12. do 30.12. alebo jeden RL FO od 23.12. do 23.12. a druhý RL FO od 27.12. do 30.12.?
GABAZ
30.11.05,14:40
Neplatené voľno som zatiaľ nepotrebovala nahlasovať, ale povedala by som , že neplatené voľno treba ohlásiť SP ako zmenu - začiatok zmeny na RL a koniec zmeny na ďalšom registračnom liste. Chcela by som však upozorniť na riziká, ktoré vyplývajú z neplateného voľna. Zamestnancovi sa prerušuje nemocenské poistenie a v prípade vzniku pracovnej neschopnosti počas čerpania NV by zamestnancovi nevznikol nárok na preplatenie PNS. Aspoň s takýmto príkladom som sa stretla na školení v júni, kde prednášala pracovníčka Sociálnej poisťovne. Neviem či má zamestnávateľ právo nariadiť čerpanie neplateného voľna. Ak sa mýlim, opravte ma niekto.

Gaba
Jana Motyčková
30.11.05,14:52
Chcela by som však upozorniť na riziká, ktoré vyplývajú z neplateného voľna. Zamestnancovi sa prerušuje nemocenské poistenie a v prípade vzniku pracovnej neschopnosti počas čerpania NV by zamestnancovi nevznikol nárok na preplatenie PNS. Aspoň s takýmto príkladom som sa stretla na školení v júni, kde prednášala pracovníčka Sociálnej poisťovne.

Neplatené voľno sa považuje za zánik nemocenského poistenia, ale po zániku NP začne plynúť ochranná lehota, ktorá trvá s určitými výnimkami 42 dní. Ak zamestnancovi vznikne PN v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské. Takže prípadná PN bude preplatená.


Neviem či má zamestnávateľ právo nariadiť čerpanie neplateného voľna. Ak sa mýlim, opravte ma niekto.
Gaba
Tiež si myslím, že zamestnávateľ nemá právo nariadiť čerpanie neplateného voľna. Zamestnanec, ktorý nemá dovolenku buď sa dohodne na čerpaní neplateného voľna so zamestnávateľom, alebo bude pracovať, alebo táto doba bude považovaná za prekážku v práci na strane zamestnávateľa podľa §142 ods.3 a bude platená priemerným zárobkom.
Nataša
30.11.05,14:53
Neviem či má alebo nemá zamestnávateľ právo nariadiť NV, ale keď 22.12. zavrie firmu a vy nemáte dovolenku tak čo? Tiež sa mi to nepáči, lebo máme celozávodnú dovolenku nariadenú aj v lete aj v zime, takže ak potrebujem voľno som v kýbli. Zajtra je prvého, uvažujem, že tu s tým seknem. Išlo mi o to, či to NV môžem nahlásiť nepretržite, tj. vrátane sviatku a víkendu, alebo to treba rozpísať. Aby potom nemal pracovník problém, že čerpal 9 dní NV, keď v skutočnosti ich čerpal len 5.
Tweety
30.11.05,14:59
Neviem či má alebo nemá zamestnávateľ právo nariadiť NV, ale keď 22.12. zavrie firmu a vy nemáte dovolenku tak čo? Tiež sa mi to nepáči, lebo máme celozávodnú dovolenku nariadenú aj v lete aj v zime, takže ak potrebujem voľno som v kýbli. Zajtra je prvého, uvažujem, že tu s tým seknem. Išlo mi o to, či to NV môžem nahlásiť nepretržite, tj. vrátane sviatku a víkendu, alebo to treba rozpísať. Aby potom nemal pracovník problém, že čerpal 9 dní NV, keď v skutočnosti ich čerpal len 5.
Čerpanie NV je možnosť na strane zamestnanca, nie na opačnej.Tu prichádza do úvahy prekážka na strane zamestnávateľa a vtedy patrí zamestnancovi náhrada mzdy. :cool:
ajobs
30.11.05,15:01
Začiatok neplateného voľna - 1 samostatný RLFO pre 1 zamestnanca - s kódom 1, viď http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=384&lang=sk

Koniec neplateného voľna - 1 samostatný RLFO pre 1 zamestnanca - s kódom 1, vzor nie je na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk), ale je to podobné ako pri začiatku NV, iba sa uvedie kód 1 v kolonke "dôvod prerušenia" a v kolonke "dátum zániku prerušenia" sa uvedie dátum ukončenia NV.
Jana Motyčková
30.11.05,15:02
Išlo mi o to, či to NV môžem nahlásiť nepretržite, tj. vrátane sviatku a víkendu, alebo to treba rozpísať. Aby potom nemal pracovník problém, že čerpal 9 dní NV, keď v skutočnosti ich čerpal len 5.
Môžte nahlásiť neplatené voľno aj nepretržite, aj na 2 krát. Môžete dohodnúť to čerpanie od 23 do 30 alebo 23. a od 27. do 30. - podľa toho nahlásite. Keď nahlásite nepretržite - budú mať o 3 dni dôchodkového poistenia menej. Keď nahlásite na 2 krát, ak majú pracovníci minimálne mzdy, môže sa stať, že ich VZ do SP bude o niečo vyšší ako ich skutočná mzda.
Nataša
30.11.05,15:03
Ja to viem a plne chápem, ale skúste to povedať podnikateľovi, zajtra stojíte v rade na úrade práce. Inak zamestnanci súhlasia s tým, že budú čerpať NV. Stále mi ale nik neodpovedal ako ten RL FO správne vyplniť.
ajobs
30.11.05,15:03
Ja to viem a plne chápem, ale skúste to povedať podnikateľovi, zajtra stojíte v rade na úrade práce. Inak zamestnanci súhlasia s tým, že budú čerpať NV. Stále mi ale nik neodpovedal ako ten RL FO správne vyplniť.

Viď príspevok č.6:)
Nataša
30.11.05,15:04
Ďakujem SOMIJ toto som potrebovala.