matej37
30.12.10,08:38
Poradíte mi, aký je najlepší software? Pohoda? Lebo idem začať podnikať, budem FO-podnikateľ a neviem sa rozhodnúť. Zo začiatku to dám nejakej firme robiť alebo sa ten program mám naučiť a vyjde ma to lacnejšie? Len je to asi veľa učenia, všakže?


A mám ešte druhú otázku, idem podnikať so satelitnou technikou a mojimi zamestnancami budú môj brat a otec.

Napr. napíšem im minimálnu mzdu do účtovníctva, ale na účet im nepríde nič, ale my sme dohodnutí, že podľa zisku vo firme si budeme deliť peniaze, takže ma zaujíma to, či sa do toho nebude starať daňový úrad alebo sociálna poisťovňa.


Alebo ako to mám urobiť, aby všetko sedelo? Lebo ja im nemôžem dať výplaty po 350EUR, potom budem v strate, či to mám tak urobiť, aby som bol v strate a potom mi daňový úrad alebo sociálna poisťovňa nejaké peniaze vráti?



Ďakujem veľmi pekne za odpovede


S pozdravom


MATEJ
zk24
30.12.10,07:54
Poradíte mi, aký je najlepší software? Pohoda? Lebo idem začať podnikať, budem FO-podnikateľ a neviem sa rozhodnúť. Zo začiatku to dám nejakej firme robiť alebo sa ten program mám naučiť a vyjde ma to lacnejšie? Len je to asi veľa učenia, všakže?




No, tu nejde o to vediet ovladat software, to sa naucis za 10 minut, podstatne je ovladat uctovnictvo a poznat zakony...
zk24
30.12.10,07:58
A mám ešte druhú otázku, idem podnikať so satelitnou technikou a mojimi zamestnancami budú môj brat a otec.

Napr. napíšem im minimálnu mzdu do účtovníctva, ale na účet im nepríde nič, ale my sme dohodnutí, že podľa zisku vo firme si budeme deliť peniaze, takže ma zaujíma to, či sa do toho nebude starať daňový úrad alebo sociálna poisťovňa.



Za prve, ak ich zamestnas na pracovny pomer, tak to nie je len danovy urad, ale takisto Socialna a zdravotna poistovna. Ako chces uctovat o mzde a nevyplacat ju?




Alebo ako to mám urobiť, aby všetko sedelo? Lebo ja im nemôžem dať výplaty po 350EUR, potom budem v strate, či to mám tak urobiť, aby som bol v strate a potom mi daňový úrad alebo sociálna poisťovňa nejaké peniaze vráti?



Nemusis im dat mzdu 350 eur, mozu pracovat na skrateny pracovny uvazok...
Stefan2005
30.12.10,08:17
... dám nejakej firme robiť alebo sa ten program mám naučiť a vyjde ma to lacnejšie?...

vrelo by som doporučil dať to robiť (nie nejakej, ale) účtovníckej firme - a tam dostaneš praktické odpovede na všetky tvoje otázky...
blavaciko
30.12.10,10:21
Alebo ako to mám urobiť, aby všetko sedelo? Lebo ja im nemôžem dať výplaty po 350EUR, potom budem v strate, či to mám tak urobiť, aby som bol v strate a potom mi daňový úrad alebo sociálna poisťovňa nejaké peniaze vráti?


Takto by sme vsetci radi podnikali.

Jedina vec, ktoru ti niekedy niekto vrati su preddavky, ktore si zaplatil vo vacsom mnozstve ako si mal, ale to ta zatial nemusi trapit.
matej37
30.12.10,11:09
A keď ich zoberiem na skrátený pracovný úväzok, nie je to náhodou dohoda o pracovnom pomere? Tak majú nárok na dôchodok atď?
veronikasad
30.12.10,11:15
A keď ich zoberiem na skrátený pracovný úväzok, nie je to náhodou dohoda o pracovnom pomere? Tak majú nárok na dôchodok atď?
Matej, na lište Porady nájdeš Zákonník práce, zákon o zdravotnom poistení, zákon o sociálnom poistení .... Ak si chceš mzdy robiť sám, naozaj je potrebné aby si si základné veci naštudoval. Inak budeš lietať v pokutách z DU, SP, ZP a iných inštitúcii.

Nechceš sa radšej venovať podnikaniu ?
matej37
30.12.10,11:19
A keď ich zoberiem na skrátený pracovný úväzok, nie je to náhodou dohoda o pracovnom pomere? Tak budem platiť za nich všetky povinné odvody a poistenia , tak, ako by to bolo v prípade práce na plný úväzok? Počet odpracovaných rokov do dôchodku sa im započítava v plnej výške, alebo sa nejako kráti? Sú nejaké obmedzenia, napr. pri PN, OČR? Nie je pre nich v niečom nevýhodné pracovať na skrátený úväzok?


Inak odvody do ZP budem musieť platiť za nich menšie? Aj daňové odvody budú menšie?
matej37
30.12.10,11:35
Neoplatilo by sa lepšie byť všetci traja živnostníci? Ale bude to asi drahšie.
Dáša_
30.12.10,13:19
sú nezamestnaní? Prípadne je otec dochodca? Alebo súzamestnaní niekde inde a budú ti iba pomáhať?
blavaciko
30.12.10,15:17
kedze odvody do SP, ZP a koniec koncov aj DzP sa vyratavaju z hrubej mzdy, skrateny uvazok -> mensia mzda -> mensi vymeriavaci zaklad -> mensie odvody/dan

ALE, tzn. mensi dochodok, mensiu pnku, mensie ocr, atd atd...
najlepsie je naucit sa zakony, nevytvarat fiktivne pracovne zmluvy a podobne hluposti, obzvlast ak sa nevyznas vo veciach, ktore chces obist