misomiso
30.12.10,08:56
Sledujete niekto pomer unikátnych návšetev k nákupom na vašom e-shope?

Kolko percent návštevníkov na e-shopoch skutočne realizuje nákup?
dragan.michal
30.12.10,08:59
neviem či Ti tu niekto povie odpoveď, nakoľko každý vie kto aký ma eshop.

Ale vo všeobecnosti záleží:

aký máš tovar
odkiaľ prišiel nástevník (google- rozhodnutý, alebo len tak sufruje?)
ako máš vyriešešený košík?
množstvo ľudí vloží tovar do košíka ale nedokončí nákup, lebo sa:

musí zaregistrovať
až potom sa dozvie cenu dopravy a zdá sa mu vysoká
alebo ho odradí niečo iné


atd.

Takže, môžeš mať 2 konkurenčné eshopy, ale jeden bude mať lepšie a druhý horšie.
misomiso
30.12.10,09:03
Mna zaujima akysi hruby priemer. Je samozrejme, ze e-shopy by sme mohli delit to viacerych kategorii, nie len podla zamerania ale aj podla nakupnych podmieniok, ako pises. Napriklad u nas je registracia povinna, no cenu dopravy si mozu pozriet v podmienkach aj pred registraciou.

Skuste sem hodit nejake cisla, ci sa dopracujeme k nejakemu priemeru.
padro
30.12.10,09:31
toto by ma zaujimalo tiez, ale ono to fakt zalezi od strasne vela veci,... tak teda zacnem ja :) z 1000 navstev je 20 objednavok... od noveho roku sa chystam viacej cielit, ale predpokladam ze to bude zase nakladnejsie no ved uvidime treba skusit. ... inak misomiso ked sa pytas, tak daj aj svoje cisla :)
misomiso
30.12.10,10:06
Bezi nam to len par dni, tak som to este presne neratal, samozrejme, ze to zverejnim, len este cakam na viac reakcii.
padro
30.12.10,10:08
aha,.. som myslel ze to mas uz dlhodobejsie :) mozes do posty poslat link :)
misomiso
30.12.10,10:28
Tie nase udaje aj tak nemusie byt velmi relevantne, my to mame iba v anglictine a neorientujeme sa na domaci trh vobec. No napriek tomu ma tato tema zacala zaujimat, celkom zaujimave by bolo mozno aj statisticke porovnanie takejto priemernej "uspesnoti" e-shopov s uspesnostou kammennych obchodov (lebo aj tam nie kazdy nakupi, kto vojde dnu - snad s vynimkou supermarketov).
camozzi
30.12.10,10:45
Kdesi som zachytil informaciu, ze zo 100 navstevnikov by mala byt jedna objednavka. Je to si sice velmi zaskatulkovane, ale nie az take nerealne. To by chcelo spravit kategorie, napr. parfumy, auto, knihy... a podla toho spravit statistiku. Ak to vsetko spriemerujes, tak to bude mat podstatne nizsiu vypovednu hodnotu.
padro
30.12.10,11:08
to som aj ja zachytil ze zo 100 .. priemer 1 objednavka,... lenze ono to asi nepojde zovseobcenit pretoze tych odlisnosti medzi shopmi je vela,... to by sa museli porovnovat rovnake shopy,... a potom este naklady na prichod navstevnika.
misomiso
30.12.10,11:24
Pravdu povediac, dost ma prekvapila takato vseobecne nizka efektivita e-shopov. Ja som sa nejako naivne domnieval, ze snad kazdy piaty, ktory pride, aj nakupi - najma, ak tam smeruje s informaciou, co e-shop ponuka.
dragan.michal
30.12.10,11:33
Pravdu povediac, dost ma prekvapila takato vseobecne nizka efektivita e-shopov. Ja som sa nejako naivne domnieval, ze snad kazdy piaty, ktory pride, aj nakupi - najma, ak tam smeruje s informaciou, co e-shop ponuka.

To je to čo som písal, hneď v prvom príspevku.

Príklad:
1.
Ak odchytíš nášetvníka cez google, ktorý hľadá konkrétny produkt, príde k Tebe na web stránku kde ho čaká landing page, ktorá súvisí s daným produktom a máš analyticky vyladený košík tak môže byť úspešná objednávka aj každá druhá návšteva.
- treba zas rozlišovať či prišiel na všeobecný výraz alebo long tail

2. emailing externe - rozpošleš email cez nejakú službu. nevieš o náštevníkoch nič, tak môžeš mať aj nulovú koverziu s 10tisíc emailov. Raz som skúšal na jednome shope nemenovanú službu a s 10k emailov ani jedna objenávka.

3. emailing interne - rozposielaš emailign ľudom, ktorí u Teba nakúpili. Napríklad Amazon, to má dobre premakané. Ak si kúpiš napr. Kindle, tak Ti potom príde newsletter s ponukou na kúpu ebooku. Ak si kupuješ napríklad ebooky s oblasti reklamy, tak Ti ponúkne v emaile len knihy z danej oblasti. Tam môžeš mať kľudne + objednávku z 10.

Takže naozaj sa to nedá nejak porovnávať. Máš rozdiel ak predávaše tovar za 1 euro alebo za 1000 eur. Taktiež odkiaľ prišli náštevníci, aké máš meno (ľudia radšej nakupujú u zavedených značiek), aký máš košík atd. Takže môžeš mať kľudne 2 rovnaké eshopy, ktoré majú rovnaké ceny, ale jeden získavá náštevníkov napriklad cez PPC a druhý cez bannery a budú ma rozdielne konverzie.

Namiesto konverzie by som sa skôr zameral v prípade tohoto prieskumu, akú cenu vynaložíš na jedného zákazníka, ktorý nakúpi.

Našiel som dorbý článok o tom. Dúfam, že to nikto nezmaže. http://polgari.sk/blog/lievikova-struktura-eshopov/
Dáša_
30.12.10,13:53
Pravdu povediac, dost ma prekvapila takato vseobecne nizka efektivita e-shopov. Ja som sa nejako naivne domnieval, ze snad kazdy piaty, ktory pride, aj nakupi - najma, ak tam smeruje s informaciou, co e-shop ponuka.

misomiso a ty vzdy, ked vstúpiš do nejakého eshopu aj nakúpiš? Teda, každý piaty raz? Ja sama zdaleka nie. Aj ked tam idem pozriet presne to, čo tam je.

mmch, ja vlastne neviem ani relevantne takúto štatistiku vyhodnotiť - je veľa ľudí, čo si objednaju raz cez eshop a potom Ďalšie objednávky už telefonujú, píšu maily. Alebo mi píšu aj priamo listy. Alebo dokonca sms spravy. Z mne neznámych dôvodov niektorí ľudia pozerajú internet a zároveň mi telefonujú, a objednávajú - neklikajú cez web.
misomiso
30.12.10,13:54
Zatial nevynakladam ziedne peniaze, chodia z nasej stranky ale v buducnosti planujem niecim podkurit.

Co to znamena analyticky vyladeny kosik?
misomiso
30.12.10,13:57
misomiso a ty vzdy, ked vstúpiš do nejakého eshopu aj nakúpiš? Teda, každý piaty raz? Ja sama zdaleka nie. Aj ked tam idem pozriet presne to, čo tam je.

mmch, ja vlastne neviem ani relevantne takúto štatistiku vyhodnotiť - je veľa ľudí, čo si objednaju raz cez eshop a potom Ďalšie objednávky už telefonujú, píšu maily. Alebo mi píšu aj priamo listy. Alebo dokonca sms spravy. Z mne neznámych dôvodov niektorí ľudia pozerajú internet a zároveň mi telefonujú, a objednávajú - neklikajú cez web.

To su ti, ktori simuluju pripravovane hlasove ovladanie pocitaca.

Ja naozaj minimalne kazdu piatu navstevu aj nakupim, nie ze by som nejako casto nakupoval, ale surfovanie po obchodoch nie je moje hobby. Podobne sa spravam aj v kamennych obchodoch. Idem do obchodu iba vtedy, ak nieco potrebujem a to aj zvycajne kupim, ak to tam najdem.
dragan.michal
30.12.10,14:14
Zatial nevynakladam ziedne peniaze, chodia z nasej stranky ale v buducnosti planujem niecim podkurit.

Co to znamena analyticky vyladeny kosik?

To máš to, že si nastavíš ciele a zistíš kde užívatelia v košíku končia. Lebo niekedy si do košíka vložia produkt, ale niečo ich v procese objednávky odradí a nenakúpia. ďalšou vecou sú mnohé zbytočnosti, ktoré sa užívateľom nechce vyplňovať. Alebo sa môže stať, že sa treba zaregistrovať, alebo ako v jednom eshope:

1. vybereš produkt a vložíš do košíka (cenu za poštovné a balné nevidíš)
2. vybereš si či registrovaný alebo nakúpiš bez registrácie
3. prihlásiš sa, alebo vyplníš svoje údaje
4. vyplníš adresu, spôsob doručenie atd
5. až tu sa dozvieš cenu za poštovné a balné
6. potvrdíš objednávku a tá je odoslaná.

Ja som minule chcel takto nakúpiť tovar za cca 15 eur. A až v 5 kroku som zistil, že treba zaplatiť aj poštovné a balné 12 eur. Tak som to hneď zavrel a skončil objednávku. Keby som vedel o tomto poštovnom skôr, tak celý ten proces neabsolvujem.


Ďalej veľkosť tlačidiel, či sú dosť veľké, či ich užívatelia vidia (to môžeš otestovať cez heatmapy (http://www.myx.sk)) a ďalšie veci si môžeš nastaviť cez Google Analytics. niekedy naozaj stačí zväčšiť tlačidlá, alebo ubrať pár políčiek z formuláru a úspešnosť môže stúpnuť o xx %.
padro
30.12.10,14:40
ja naprilkad dnes pozriem nejaky shop a mozno az o rok alebo aj dva tam nakupim :) toto sa mi stalo uz niekolko krat. Takze ak ti ludia nekupia hned je mozne ze kupia aj o rok :)
Stefan2005
30.12.10,14:46
Pravdu povediac, dost ma prekvapila takato vseobecne nizka efektivita e-shopov. Ja som sa nejako naivne domnieval, ze snad kazdy piaty, ktory pride, aj nakupi - najma, ak tam smeruje s informaciou, co e-shop ponuka.

Mna ani neprekvapuje.
Sú rôzne spôsoby nákupu v e-shopoch. Niekto má svoj e-shop a v ňom realizuje prevažnú väčšinu svojich nákupov. Ale veľa ľudí (aj ja sám), ak sa rozhodnem pre e-nákup, tak dám vyhľadať daný konkrétny tovar a vyhodí mi 15-30 linkov, zoradených podľa ceny daného produktu. A je pravdepodobné, že navštívim polovicu z nich (u kamenného obchodu je to nemysliteľné a neefektívne obísť všetky) a až potom (po zvážení ceny, rýchlosti vybavenie, a pod.) si vyberiem tovar.
convict
30.12.10,15:33
Pravdu povediac, dost ma prekvapila takato vseobecne nizka efektivita e-shopov. Ja som sa nejako naivne domnieval, ze snad kazdy piaty, ktory pride, aj nakupi - najma, ak tam smeruje s informaciou, co e-shop ponuka.

Mozno kameninovy obchod. Ked budes mas specializovany shop a konkurencia bude mala tak sa tomu priblizis. Konkurencia je to co brani mat konverziu 5:1 a na navstevu Tvojho obchodu sa clovek nemusi obliect a cestovat. A to z tych 100 navstev je 50 novych :-)

Dnes cloveka zaujima v prvom rade cena za aku dostane tovar aj s dovozom a cas. Malickosti zohravaju velku rolu. Lojalita zakaznika je vrtkava.
jess
30.12.10,15:34
Pravdu povediac, dost ma prekvapila takato vseobecne nizka efektivita e-shopov. Ja som sa nejako naivne domnieval, ze snad kazdy piaty, ktory pride, aj nakupi - najma, ak tam smeruje s informaciou, co e-shop ponuka.

:D:D:D:D:D:D vitaj v realite :D
misomiso
30.12.10,15:34
No mozno je problem aj trocha v tom, ze sa musia registrovat, ale bohuzial inak to nejde, ak mame jediny sposob platby Paypal. Neviem, ako by to bolo, ak by sme umoznovali platit aj kreditnou kartou cez banku, mozno aj tam by bola nutna registracia.
convict
30.12.10,15:37
Mna ani neprekvapuje.
Sú rôzne spôsoby nákupu v e-shopoch. Niekto má svoj e-shop a v ňom realizuje prevažnú väčšinu svojich nákupov. Ale veľa ľudí (aj ja sám), ak sa rozhodnem pre e-nákup, tak dám vyhľadať daný konkrétny tovar a vyhodí mi 15-30 linkov, zoradených podľa ceny daného produktu. A je pravdepodobné, že navštívim polovicu z nich (u kamenného obchodu je to nemysliteľné a neefektívne obísť všetky) a až potom (po zvážení ceny, rýchlosti vybavenie, a pod.) si vyberiem tovar.

A este netreba zabudnut ze ak clovek naozaj chce tovar kupit (hlavne nemalej hodnoty) ide si ho pred tym pozriet do kamenaku kde ho urcite nekupi koli cene :-)
convict
30.12.10,15:43
No mozno je problem aj trocha v tom, ze sa musia registrovat, ale bohuzial inak to nejde, ak mame jediny sposob platby Paypal. Neviem, ako by to bolo, ak by sme umoznovali platit aj kreditnou kartou cez banku, mozno aj tam by bola nutna registracia.

Si blizko :-). Odporucam navstivit stranku 10 najhorsich veci co sa moze stat pri plateni v e-shope (http://www.getelastic.com/10-worst-things-that-can-happen-in-your-checkout/)

je sice v anglictine ale google translator pomoze ak nevies anglicky.
padro
30.12.10,16:04
ja nechapem preco je problem s registraciou.... ved ked si chce tovar nechat poslat musi vypisat adresu=registraciu... navyse ale ak je zaregistrovany tak ma prehlad v akom stave objednavka je... a ako tu bolo spomine ti telefonujuci no ak je to zakaznik ktory uz je u mna registrovany cize mam jeho udaje tak to vybavim, inak objednavku neberiem, predsa preto to je eshop ze sa objednava cez net a vsetko je tak nastavene aby objednavka prisla elektronicky.
convict
30.12.10,16:13
ja nechapem preco je problem s registraciou.... ved ked si chce tovar nechat poslat musi vypisat adresu=registraciu... navyse ale ak je zaregistrovany tak ma prehlad v akom stave objednavka je... a ako tu bolo spomine ti telefonujuci no ak je to zakaznik ktory uz je u mna registrovany cize mam jeho udaje tak to vybavim, inak objednavku neberiem, predsa preto to je eshop ze sa objednava cez net a vsetko je tak nastavene aby objednavka prisla elektronicky.

Problem je ze nedavas cloveku inu volbu. Bez debaty potrebujes od zakaznika osobne udaje, ale tie sa daju ziskat aj bez slovka REGISTRACIA. Je jasne ze udaje ulozis v databaze, ale je to skor psychlogicka zalezitost ludia proste nechcu mat pocit viazanosti, chcu kupit s tym ze sa ich osobne udaje neuchovaju. To ze si nebudu moct pozret historiu zistia az neskor a sami sa rozhodnu ci sa registrovat.

Dovera sa ziskava ked DAS MOZNOST sa registrovat.

Apropo v kameninovom obchode od Teba pytaju osobne data iba ak si objednas dopravu ;-)
padro
30.12.10,16:25
Apropo v kameninovom obchode od Teba pytaju osobne data iba ak si objednas dopravu ;-)


tak nerozumiem, ved potrebujes adresu na dorucenie, to akoze by sa malo dat bez udajov? ... ak niekto nechce dat svoje udaje tak nech kupuje v kamennom, alebo pre istotu aby ho niekto nesledoval tak obaleny este v alobale :D
dragan.michal
30.12.10,16:30
ja nechapem preco je problem s registraciou....
pozor, registrácia pre mňa znamená, že mám u teba konto. A tým pádom mi môžu chodiť newslettery a podobne



ved ked si chce tovar nechat poslat musi vypisat adresu=registraciu...

Na to aby si mi mohol doručiť tovar sa nemusím u teba registrovať. proste si vyplním meno, priezvisko a adresu doručenia. nemusím sa kvôli tomu u teba registrovať.

Pre mňa je to otrava. Akonahle sa musit na eshope registrovat tak nenakupujem. Väčšina eshopov nevie poslat poriadne newsletter a potom mi pride ten isty aj dvakrat, alebo chodi moc casto a otravuje ma. Keby bola aspon moznost odhlasit sa. Ale vo vacsine pripadov tato moznost nie je.

Navyse kto si ma vsetky prihlasovacie mena potom pamatovat ak sa musim zaregistrovat na kazdom eshope kde chcem nakupit?
padro
30.12.10,16:33
a co je podla teba registracia?? ... konkretne v mojom shope... zadavas mail+adresu+telefon to znamena ze jedine co davas navyse je mail.... je moznost zrusit newsletter... tie posielam 1x maximalne 2x za rok.
misomiso
30.12.10,16:43
Mne sa povinnost registracie nepacila hned ked sa ten shop robil. Ale bolo mi povedane, ze to inak nejde, kedze mame platbu cez Paypal - ze ten soft musi pri presmerovani zakaznika na stranku PP odospat do PP sucasne aj jeho udaje (vratane telefonu) - proste PP to vyzaduje, ze sa s tym nic neda robit.

Neviem, ako by to bolo, ak by sme mali zmluvu s nejakou slovenskou bankou na platbu kartou. Dalo by sa potom bez registracie? Mate s tym niekto skusenosti?

Kazdopadne viem, ze nakupy bez registracie ponukaju hlavne shopy, ktore posielaju na dobierku. Lenze my sa orientujeme iba na zahranicie a posielat medzinarodne na dobierku je dost ostara (aj v ramci SR ti nie je ziadna slast) a navyse by sme bojovali so starym znamym problemom - zakaznik objedna a nepreberie.

Keby sa to dalo nejako spravit, ze by sa nemuseli registrovat a mohli platit kartou, tak by to bolo v suchu.
dragan.michal
30.12.10,16:51
a co je podla teba registracia??
Sorry, ale co nechapes pod pojmom registracia? Registracia znamena vytvorenie konta, takze ziskam nejake prihlasovacie meno + heslo s ktorym sa mozem potom u Teba prihlasit. Ale to meno a heslo si musim pamatat ak sa chcem prihlasit.



... konkretne v mojom shope... zadavas mail+adresu+telefon to znamena ze jedine co davas navyse je mail.... je moznost zrusit newsletter... tie posielam 1x maximalne 2x za rok.

to nie je potom registracia. A s tym ostatnym si vynimka oproti ostatnym
padro
30.12.10,16:54
inak neviem ci sa tu ta registracia zbytocne neprecenuje,... trosku mimo temy ale za tieto posledne dni cca posledny tyzden mi stupli platby kartou kazdy den je niekolko objednavok uhradenych kartou, co doteraz som mal par krat za mesiac.
padro
30.12.10,16:55
Sorry, ale co nechapes pod pojmom registracia? Registracia znamena vytvorenie konta, takze ziskam nejake prihlasovacie meno + heslo s ktorym sa mozem potom u Teba prihlasit. Ale to meno a heslo si musim pamatat ak sa chcem prihlasit.



to nie je potom registracia. A s tym ostatnym si vynimka oproti ostatnym
ako login sluzi mail, .. heslo vymyslis, ak zabudnes pride ti na mail.
dragan.michal
30.12.10,17:00
ako login sluzi mail, .. heslo vymyslis, ak zabudnes pride ti na mail.

asi sa nerozumieme. pre mna je to zdrzujuci krok. Ja si kolko krat nepamatm ci som v danom eshope nakupil alebo nenakupil. takze najprv si musim tipnut heslo a ak sa netrafim tak rozmyslam ci som tam regnuty alebo nie. A ak nie musim si dat zaslat heslo. Proste mna to odradza. A odradza to aj mnozstvo dalsich.
padro
30.12.10,18:17
tak komu ako vyhovuje, zase z hladiska eshopu zakaznici ktori sa nechcu registrovat zvyknu naobjednavat vselikde ani sami nevedia kde ako hovoris, ja zase nemam velmi o takych zaujem takze ak o nich aj pridem tak mi to velmi nechyba, nieco za nieco, takze kazdy nech si vyberie.
convict
30.12.10,22:09
Neviem, ako by to bolo, ak by sme mali zmluvu s nejakou slovenskou bankou na platbu kartou. Dalo by sa potom bez registracie? Mate s tym niekto skusenosti?

Tartrabanka ma CARD PAY. Ostatne banky ponukaju najma platebu cez Internet banking.



Kazdopadne viem, ze nakupy bez registracie ponukaju hlavne shopy, ktore posielaju na dobierku. Lenze my sa orientujeme iba na zahranicie a posielat medzinarodne na dobierku je dost ostara (aj v ramci SR ti nie je ziadna slast) a navyse by sme bojovali so starym znamym problemom - zakaznik objedna a nepreberie.

Keby sa to dalo nejako spravit, ze by sa nemuseli registrovat a mohli platit kartou, tak by to bolo v suchu.

Treba asi este raz zdoraznit ze REGISTRACIA je vytvorenie konta na e-shope. Osobne udaje musi nakupujici poskytnut tak ci tak s alebo bez registracie - ved potrebujes zakaznika identifikovat a tym padom neviem kde je problem s tym ze nemozu platit kartou? Zda sa ze treba spravit poriadok v pojmoch :-)

Hlavnou vyhodou registracie je ze zakaznik:

1) nemusi vyplnat osobne udaje pri opatovnom nakupe
2) moznost pozret si historiu objednavok, detaily objednavok atd.

Hlavnou nevyhodou su zabudnute hesla :-D
misomiso
31.12.10,20:18
Tak co nkto sem nehodi este najeka ciselka, alebo ten pomer na vasich shopoch nesledujete?
lenni
31.12.10,23:18
to si dobry ja to mam na 1000 videni 5 objednavok, idem cez reklamu na facebooku
camozzi
31.12.10,23:22
to si dobry ja to mam na 1000 videni 5 objednavok, idem cez reklamu na facebooku
Ved to neznie zle. Zalezi este kolko das do reklamy a zisk z kazdej objednavky.
misomiso
01.01.11,11:26
Ved to neznie zle. Zalezi este kolko das do reklamy a zisk z kazdej objednavky.

No ja teda osobne nepovazujem za uspech to, ak nezaujemem ani 1% navstevnikov.
dragan.michal
01.01.11,12:32
misomiso: je potrebné si uvedomiť že na FB nechytáš ľudí podľa kľúčových slov, takže môžeš zaujať široké spektrum ľudí. To znamená, že môžeš získať relatívne lacno návštevnosť, ale nulové koverzie.

kdežto napríklad pri adwords chytíš ľudí, čo hľadajú nejaký produkt, takže hcytíš relatívne malú návštevnosť ale celkom vysoké konverzie.

Záleží aj ako máč napísaný text reklamy. Môžeš mať text, ktorý zaujme a ľudia budú nan klikať, alebo si dáš text, na ktorý ľudia vo veľkom klikať nebudú, ale za to, tí čo kliknú vedia o čo ide a môžeš mať konverziu.

To je to, čo som sa snažil vysvetliť hneď na začiatku. Nemôžeš porovnávať konverzie ani u rovankých eshopov, nakoľko je tam veľa premenných:
- odkiaľ prišli návštevníci? (adwords, bannery, FB, atd?)
- aký máš text inzerátu?
- reklama je všeobecná na eshop alebo na konkrétny produkt?
- odkazuješ na home page eshopu, alebo na konkrétny produkt?
a množstvo ďalších otázok. Takže namiesto porovnávania konverzií by som sa zameral, na otázku "koľko Vás stojí jeden zákazník?"

Myslím, že táto otázka by bola prínosnejšia, a následne by Ti ludia napísali odpoveď v štýle:
Používam AdWords, cielim na konkrétne produkty, mám dobre vybraté kľúčové slová a jeden zákazník ma stojí 2 eur.
Používam facebook reklamu, cielim na home page eshopu, mám všeobecný texty a jeden zákazník ma stojí 5 eur.

konverzie ako také nesvedčia o ničom, dôležitejšie je koľko Ta stojí jeden zákazník. Lebo do reklamy môžeš vraziť 100 eur a budeš mať 10 zákazníkov - takže jeden Ťa stojí 10 eur. Ale môžeš mať 1000 konverzíí ale na reklamu vrazíš 1000 eur, takže jeden Ťa stojí len 1 eur.

Lebo konverzie sú fajn, ale ak Ťa jedna konverzia výjde draho tak z dlhodobého hľadiska to je neudržateľné
misomiso
01.01.11,13:43
No lenze nespomenul si vsetky faktory. Napriklad ak ludia nenakupuju, tak za tym moze by aj to, ze je shop neprehladny, nepacia sa im ceny, stranka vyzera nedoveryhodne, alebo ze ich odradza nieco v procese objednavania a pod.
Marek Mahdal
01.01.11,13:50
No lenze nespomenul si vsetky faktory. Napriklad ak ludia nenakupuju, tak za tym moze by aj to, ze je shop neprehladny, nepacia sa im ceny, stranka vyzera nedoveryhodne, alebo ze ich odradza nieco v procese objednavania a pod.

Smozrejme, Michal zrejme predpokladal, ze onsite optimalizacia eshopu je vychytana v usability audite a teda zostatkove faktory su teda zdroje navstevnosti (kampane ako ich popisal) a landing pages, na ktore jednotlive kampane smeruju.

Este by som doplnil, ze cena za klienta sa neda celkom presne stanovit len na zaklade konverzneho vysledku konkretnej kampane (napr. adwords), nakolko to nerata s tzv. atribuciou inych foriem reklamy.
Vo vseobecnosti plati v online marketingu, ze klient kym ziska doveru a nakupi na konkretnom eshope, potrebuje 3 tzv. "touchpointy" - vzhliadnutia (hoci len podvedome) impresie. Cize klient sice nakupi cez adwords vo finale, ale predtym este videl reklamu inde, alebo bol na eshope v minulosti cez povedzme etarget.
Su nastroje, ktore umoznuju sledovat aj tieto komplkovane parametre, aby som nerobil reklamu, tak len do ss koho to zaujima.
padro
01.01.11,14:08
misomiso zjavne nemas este predstavu ako to funguje,... a to co si myslis ze ako by to malo byt tak to mas znacne zidealizovane.... keby to fungovalo ze co navsteva to skoro zakaznik tak po roku sme tu milionari vsetci :)
kofko
03.01.11,04:49
Vo vseobecnosti, bez ohladu na to odkial zakaznik pride, sa povazuje za dobry pomer 1-2% konverzie. Ak mas nad 2% tak si na tom velmi dobre, ak mas pod 1%, tak je nieco zle. S tymto cislom sa najviac stretavam....potom sa to samozrejme da delit podla toho odkial zakaznici prisli (google, banner, adwords, atd...)
misomiso
03.01.11,09:57
misomiso zjavne nemas este predstavu ako to funguje,... a to co si myslis ze ako by to malo byt tak to mas znacne zidealizovane.... keby to fungovalo ze co navsteva to skoro zakaznik tak po roku sme tu milionari vsetci :)

Ved poniektori aj ste, len nie kazdy sa prizna, ako mu to vynasa. :)

No ja som v tomto naozaj zaciatocnik, ja som vyrobca a iba pred Vianocami som spustil priamy predaj cez e-shop, zatial bez reklamy. Uvazujem, ze nejaku vyskusam, no ten Google vyzera byt dost drahy, ked nakoniec nakupi iba kazdy padtesiaty, alebo sty zakaznik.

Asi pred rokom, tu napisal isty mladik, ci mu niekto nehodi link na dobru klikacku. Ked sme sa zaujimali, co to je, tak vysvitlo, ze brigada, kde cely den nerobi nic ine, iba klika na platene odkazy na internete (kto mu plati - zeby Google?) a tym mina kredit tym, co si objednali reklamu.

Ak toto takto funguje, tak sa ani necudujem, ze je vo vseobecnosti podla statistik ta konverzia taka nizka. Neviem, ale pripada mi dost blbe, aby som platil za nieco, co nejaky pubertak potom vyklika za 5 EUR na hodinu.
padro
03.01.11,10:25
tej klikacke never :) a uz vobec nie v spojitosti s googlom
Dantess
03.01.11,10:27
Ved poniektori aj ste, len nie kazdy sa prizna, ako mu to vynasa. :)

No ja som v tomto naozaj zaciatocnik, ja som vyrobca a iba pred Vianocami som spustil priamy predaj cez e-shop, zatial bez reklamy. Uvazujem, ze nejaku vyskusam, no ten Google vyzera byt dost drahy, ked nakoniec nakupi iba kazdy padtesiaty, alebo sty zakaznik.

Asi pred rokom, tu napisal isty mladik, ci mu niekto nehodi link na dobru klikacku. Ked sme sa zaujimali, co to je, tak vysvitlo, ze brigada, kde cely den nerobi nic ine, iba klika na platene odkazy na internete (kto mu plati - zeby Google?) a tym mina kredit tym, co si objednali reklamu.

Ak toto takto funguje, tak sa ani necudujem, ze je vo vseobecnosti podla statistik ta konverzia taka nizka. Neviem, ale pripada mi dost blbe, aby som platil za nieco, co nejaky pubertak potom vyklika za 5 EUR na hodinu.

Mne sa zdá, že google nemá také praktiky taká veľká firma si nepotrebuje kaziť meno. etarget to ale má určite
Marek Mahdal
03.01.11,10:53
Asi pred rokom, tu napisal isty mladik, ci mu niekto nehodi link na dobru klikacku. Ked sme sa zaujimali, co to je, tak vysvitlo, ze brigada, kde cely den nerobi nic ine, iba klika na platene odkazy na internete (kto mu plati - zeby Google?) a tym mina kredit tym, co si objednali reklamu.

Ak toto takto funguje, tak sa ani necudujem, ze je vo vseobecnosti podla statistik ta konverzia taka nizka. Neviem, ale pripada mi dost blbe, aby som platil za nieco, co nejaky pubertak potom vyklika za 5 EUR na hodinu.

Google ma mechanizmy, ktore identifikuju taketo podvody a su za to tvrde postihy.
Dubak2000
03.01.11,11:18
prebehol som diskusiu a suhlasim ze 2% konverzie su celkom dobre. INak platba kartou cez cardpay tatrabanky nevyzaduje registraciu. nemame registraciu na webe a card pay pouzivame. Aj ked len malo kvoli poplatkom banky, paypal je o nieco lacnejsi a poplatky s objemom klesaju. Ale rozhranie ma zas v anglictine co nasincom moze vadit. neviem ako je to s pripisovanim platieb v paypal, u cardpay to trva asi 7-14 dni. Potvrdenie mam hned ze platba prebehla, ale nez peniaze su pripisane na ucet to trva.
A registracia mi tiez obvykle skor vadi. Niekde mi to vyhovuje kde kupujem castejsie a chcem mat trebars archiv faktur, objednavok a pod. Ale niekde kde nakupujem a ono ma to hodi na registraciu, potvrdit email a pod to ma dost rozladi. Zvlast ak potvrdzovaci mail nepride ozaj hned a pod.... A uz mam tolko roznych registracii v roznych shopoch a sluzbach ze ma to celkom stve.
misomiso
03.01.11,11:35
Pouziva niekto z vas na prijmanie platieb kartou 2Checkout ?
Dubak2000
03.01.11,22:59
Pouziva niekto z vas na prijmanie platieb kartou 2Checkout ?

nie a pride mi to ako zvlastna sluzba. Ak som to pochopil tak vlaste su ako predajca, dam svoje produkty do ich databazy a oni spracuju platbu za ne a vezmu si 5,5 percenta plus dalsi poplatok. Mozno by to mohlo byt vyhodne ak by ziskavali klientov inak v tom nevidim zmysel.
misomiso
10.01.11,09:31
Tak prax priniesla dalsiu podotazku: Sledujete niekto na vasich e-shopoch, kolko mate percentualne zakaznikov, ktori si sice daju tu pracu, ze sa registruju, ale nakoniec nic neobjednaju?
padro
10.01.11,10:06
v roku 2009 88 percent registrovanych urobilo objednavku, v 2010 90 percent... takze cca 10 percent objednavku u mna neurobi.
Dáša_
10.01.11,20:23
v minulom roku menej ako 6 % sa zaregistrovalo a potom neobjednalo.
misomiso
10.01.11,23:03
Tak u nas zatial asi kazdy stvrty, takze niekde bude chyba.
Dáša_
11.01.11,05:23
Tak u nas zatial asi kazdy stvrty, takze niekde bude chyba.


prvý rok to bolo 27%, druhý rok 22%, dalsie roky postupne smerom dole. Obcas sa dokonca stane, ze niekto sa zaregistruje a z rôznych dôvodov pride objednavka o mesiac, o pol roka...
dragan.michal
11.01.11,07:03
Tak prax priniesla dalsiu podotazku: Sledujete niekto na vasich e-shopoch, kolko mate percentualne zakaznikov, ktori si sice daju tu pracu, ze sa registruju, ale nakoniec nic neobjednaju?

vieš, že mi začínaš liezť na nervy? :) ved to je to čo sa Ti tu snažím celý čas vysvetliť. Máte dobre spravený košík a celý objednávkový proces?

Skús si zohnať aspoň 20 rôznych užívateľov a spravte si na eshope testovanie ako sa správajú + dotazník. A hneď prídeš s malou odchýlkou na dôvod prečo je tomu tak
misomiso
11.01.11,08:54
prvý rok to bolo 27%, druhý rok 22%, dalsie roky postupne smerom dole. Obcas sa dokonca stane, ze niekto sa zaregistruje a z rôznych dôvodov pride objednavka o mesiac, o pol roka...

Skusim ich kontaktovat mailom, ze mame novy obchod, ze by sme radi vedeli, ci je dostatocne uzivatelsky "pritulny" ze ak maju pocit, ze je tam nieco komplikovane, tak nech daju vediet.

No tusim riziko aj v tom, ze su to ludia zo vsetkych krajin a shop je iba v anglictine. Ak bola pricinou jazykova bariera, tak zrejme ani na ten e-mail nebudu odpovdat.
padro
11.01.11,09:00
misomiso ja si myslim stale ze si si to predstavoval jednoduchsie ako to je,... podla toho co tu pises je to nejaka specialita :) mozno by si aj ten link mohol hodit nech sa na to pozrieme, ale ber to tak nie kazdy navstevnik je zakaznik a nie kazdy registrovany je zakaznik :) a hodnotit nieco po mesiaci je prilis skoro nez to zabehnes tak prejdu roky nie mesiace.
misomiso
11.01.11,09:08
vieš, že mi začínaš liezť na nervy? :) ved to je to čo sa Ti tu snažím celý čas vysvetliť. Máte dobre spravený košík a celý objednávkový proces?

Skús si zohnať aspoň 20 rôznych užívateľov a spravte si na eshope testovanie ako sa správajú + dotazník. A hneď prídeš s malou odchýlkou na dôvod prečo je tomu tak

Ja mam zasa casto pocit, ze ty si sa mudry uz narodil. Nepochybujem, ze tvoja firma, ako aj dalsich 280 reklamiek u nas by mi ochotne ponukli testovanie, ktore by mi bolo uprimne povedane uplne na prd.

Posledni styria, co sa registrovali a nenakupili su s USA, Japonska, Singapuru a Francuzska. Minimalne u tych troch mimo USA - ako mam vediet, ako ovladaju anglictinu? A u vsetkych styroch - ako mam vediet, v akom su veku a ake su ich pocitacove skusenosti a zrucnosti? Skusenosti s nakupmi na e-shopoch a platbami cez net?

Aku zoberieme referencnu testovaciu skupinu 20 uzivatelov, aby nam to nieco povedalo? Oslovim mojich znamych - podnikatelov, z ktorych niektori su dokonca IT specialisti, vsetci hovoria plynule po anglicky a denne nakupuju na nete a v podstate casto aj denne cestuju po svete? Taki na mojom shope nakupia jedna radost, urcite nebudu mat problem, shop je funkcny.

Alebo mam zobrat studentov? Alebo dochodcov? Z mesta? Z dediny? Alebo z lazov?

Ja mozem mat priblizne predstavu, ako su tie-ktore skupiny u nas na tom v PC gramotnosti. No situacia sa radikalne lisi v jednotlivych krajinach. V USA neplatia inak ako Paypalom, su krajiny, kde Paypal vobec nepoznaju a stratnu s nim po prvy raz mozno az na nasom shope.

Spravis mi kompletnu celosvetovu analyzu internetovych uzivatelskych skusenosti podla jednotlivych krajin, aby sme vobec mohli zacat uvazovat o nejakej testovacej skupine?
dragan.michal
11.01.11,13:44
@misomiso ja som sa múdry nenarodil. Ale od začiatku tejto diskusie ked si sa pytal na konverzie tak som Ti vravel, že je to otázka na viacej premnných. Mezdi jednou bol košík.

Preto som Ti aj vravel, že si nájdi testerov. Ja Ti neponukam testovanie, neviem kto su Tvoji zakaznici, neviem aky mas produkt. Neviem o tom nic. Ale vravim, ze si najdi referencnu vzorku uzivatelov a daj im to otestovat. pripadne si nastav v Google analytics ciele a sleduj ako sa spravaju navstevnici na webe, kde klikaju. kde koncia atd.

Ale napriklad skus myx.sk* prípadne iné heatmapy a pozri sa na objednavkovy proces kde ludia klikaju. podla toho zistis, ci ich nieco nezaujalo pocas objednavky viac (kde klikli atd). A analyzuj to.

Niekde tá chyba proste musí byť, a ked to podrobis dokladnej analyze tak urcite na to prides. moze to byt sposob platby, doprava atd. moze toho byta naozaj mnozstvo, ale to Ti nikto nepovie, kedze nevieme o aky eshop ide.

(*myx.sk riesime na SR my)
misomiso
11.01.11,15:22
Tak som dostal prvu odpoved od zakaznika, ktory sa registroval, a nenakupil. (oslovill som ich mailom): Dost logicky prisla od Anglicana, lebo sa da predpokladat, ze Amglican nema problem odpovedat na anglicky napisany e-mail.

Vraj je stranka super, k sposobu platby a postovnemu sa nevie vyjadrit, lebo tam sa az nedostal. V podstate z toho vyplyva, ze neplanoval nic nakupovat. Ale ze to mame user friendly a attractive, ze urcite neodporuca robit tam ziadne zlepsenia a je to completely problem free. :)

Takze som sa vela dozvedel. Asi tazko pochpit, preco si da niekto tolko roboty s procesom registracie (ktory je vseobecne povazovany skor za obtazujuci pre nakupujucich) ked ani nechce nakupovat.
Dáša_
11.01.11,15:30
Tak som dostal prvu odpoved od zakaznika, ktory sa registroval, a nenakupil. (oslovill som ich mailom): Dost logicky prisla od Anglicana, lebo sa da predpokladat, ze Amglican nema problem odpovedat na anglicky napisany e-mail.

Vraj je stranka super, k sposobu platby a postovnemu sa nevie vyjadrit, lebo tam sa az nedostal. V podstate z toho vyplyva, ze neplanoval nic nakupovat. Ale ze to mame user friendly a attractive, ze urcite neodporuca robit tam ziadne zlepsenia a je to completely problem free. :)

Takze som sa vela dozvedel. Asi tazko pochpit, preco si da niekto tolko roboty s procesom registracie (ktory je vseobecne povazovany skor za obtazujuci pre nakupujucich) ked ani nechce nakupovat.

napríklad preto, lebo je zvedavý
alebo je to konkurencia
alebo tvorca webov a hlada inspiraciu...

môj osobný dojem je, že to chce kľud :)
MatoB
11.01.11,15:34
Ja ked som mal asi rok dozadu e-shop s IT a elektronikou tak pomer objednavok a UIP bolo 1:2500 (2500 navstev = 1 objednavka) :)
misomiso
11.01.11,15:39
napríklad preto, lebo je zvedavý
alebo je to konkurencia
alebo tvorca webov a hlada inspiraciu...

môj osobný dojem je, že to chce kľud :)

Mne nejde ani tak o to, ze cez e-shop nepredavame. My sme vyrobca, doteraz sme e-shop nemali a ani sme ho neplanovali vytvorit ako hlavny predajny kanal. Nestalo nas to cele zasa tolko penazi, aby som z toho musel byt nervozny.

Ale vadi mi, ak nieco nerobim dobre. Proste ta stranka reprezentuje nasu znacku, a pokial sa tam nahodou z nejakeho dovodu nespravame k ludom priatelsky, tak mi to vadi. To je to cele.
padro
11.01.11,17:29
tak ako som ti pisal, aj dasa to chce len klud, proste si mal idealnu predstavu o eshope, ale idealne nefunguje nic, takze len zazivas realitu :)
misomiso
12.01.11,13:23
Tak som konecne zratal pomer nakupov od zaciatku januara, je to presne 2%, cize minimalne 10 x horsie ako som predpokladal. :)
ca-cko
13.01.11,16:59
teda 1:50 ?myslim ze ak by to bolo takto tak som vysmiaty :-)
A ako si ste(aj ostatny )zacali rok v eshope?
Ja mam navstevu rovnaku ale nakupy skoro na nule.
Dáša_
13.01.11,18:09
teda 1:50 ?myslim ze ak by to bolo takto tak som vysmiaty :-)
A ako si ste(aj ostatny )zacali rok v eshope?
Ja mam navstevu rovnaku ale nakupy skoro na nule.


ja vyborne :) - uz som predala skoro tolko, co pred rokom za cely januar:):)
padro
13.01.11,20:22
ca-cko nejaky ten narast predaja oproti min. roku,... nie je to zle.
Dantess
13.01.11,21:07
Tak som konecne zratal pomer nakupov od zaciatku januara, je to presne 2%, cize minimalne 10 x horsie ako som predpokladal. :)
prepáč, za to neužitočné zle som klikol....
ca-cko
13.01.11,22:38
narast tam je oproti minulemu roku :-) ale iny rozdiel medzi ostatnymi mesiacmi a januarom:-)
Dáša_
14.01.11,02:53
narast tam je oproti minulemu roku :-) ale iny rozdiel medzi ostatnymi mesiacmi a januarom:-)

Ako dlho máš eshop? Lebo krivka v objednávaní je bežná a logická. Maximum je pred vianocami asi u všetkých. Aj ked ja napríklad viem, že u mňa je maximum už október a november. December je už kľudnejší.

Ak neurobíš masívny výpredaj, tak snáď v každom maloobchode je v januári je v januari v porovnaní s koncom roka pokles. Preto ja som porovnala rovno s januarom minuleho a predminulého roka. Väčší význam má medziročné ako medzimesačné porovnávanie.
padro
14.01.11,03:18
ja som tiez hovoril o porovnani januar 2010/2011
ca-cko
14.01.11,07:35
Viem cakal som ze to bude ine,len pisem ze navstevnost mam este vyssiu ako v decembri a nakup asi 10x mensi:.-)
E-shop mam asi 3 rok,ale az teraz som sa zacal az tak pred cca4 mes. on viac staarat.
Dáša_
19.03.11,09:00
Tak som konecne zratal pomer nakupov od zaciatku januara, je to presne 2%, cize minimalne 10 x horsie ako som predpokladal. :)

tak ma vcera napadlo, misomiso, situácia sa už zlepšila? Alebo stále rovnako?
padro
19.03.11,10:14
mne zacne od pondelku spravovat GAdwords relativne znama agentura tak som zvedavy:) zatial musim doterajsiu spolupracu pochvalit.
misomiso
10.02.12,20:51
Tak som nahodou zas pozrel, ako nam ide e-shop. Vcera 54 navsetev, z toho 5 objednavok. To je skoro 1 z 10 navstev, podla toho, co som tu cital by to malo byt slusne.

Ale den predtym 24 navstev a 0 objednavok. Keby som tak vedel, preco v stredu pride 24 ludi a vo stvrtok 54? Navyse z 24 ludi nenakupi nikto a z 54 piati...

Pritom nerobime ziadnu reklamu, absolutne nikde, takze to nemoze byt tym, ze sa nam zjavil niekde nejaky banner alebo tak...
Dubak2000
10.02.12,21:56
inak nedavno mi google ponukol konzultaciu ohladne adwords. A ak adwords pouzivate tak konzultaciu doporucujem. Asi 1,5 hodiny mi slecna vysvetlovala co by doporucovala pri nasom ucte urobit a par veci myslim bolo velmi dobrych, ktore usetria peniaze a zvysuju efektivitu. Som bol prijmne rpekvapeny. Oni sa mi ozvali sami ale aj v adwords mi to teraz pise ze ponukaju konzultacie.
Dantess
10.02.12,22:03
No je to celé zaujímavé. Ja som v stredu mal 237 návštev a 6 nákupov. Dnes 245 a 1 nákup... Rovnaká reklama, rovnaký tovar všetko rovnaké a predsa je to priepastný rozdiel... Síce sa hovorí, že internetový marketing sa dobre dá merať, ale je to ťažké, viď takéto prípady
padro
11.02.12,10:15
no po roku spoluprace s agenturou som sa zase uistil ze co si clovek sam neurobi to nema,...takze opat si GA spravujem sam... s tymi objednavkami to je zvlastne mal som teraz dni ked prislo na web rovnaky pocet ludi, rovnaka reklama,.... boli dni ked prisla len 1 objednavka a boli take ked ich prislo 10... zaujimave je to ze ludia maju rovnaku chut nakupovat/nenakupovat v ten den. Ked to nejde tak to nejde, a ked to ide tak mam pocit ze to zase ide same.
Fusko
11.02.12,10:37
Zdravim Vas,

Tak u mna to je tak ze ked som to preratal vyslo ze kazdy 35 navsteva skonci nakupom,len obrovska chyba je ta ze navstevnost mam tak do 10 ludi denne, to je v podstate maximum :D
Dáša_
11.02.12,16:37
no možno bude treba začať ten pomer návšev/objednávok sledovať na základe fáz mesiaca :cool::cool: Možno, že vtedy by sme sa dopátrali k lepším číslam...

Alebo začať porovnávať dni v týždni - ja napríklad dlhodobo viem, že minimum objednávok býva v sobotu. Maximum tuším od nedele obeda do pondelka obeda. Ale to by som asi musela podrobnejšie sledovať. Možno fakt tie objednávky súvisia aj s ínými vecami.
misomiso
11.02.12,21:18
No ved prave. Teraz ide o to, ako sposobit, aby na eshope bol stale pondelok doobeda. Ako v tom zidovskom vtipe: "...vsade sabes, iba okolo mna stvrtok".
padro
12.02.12,08:26
problem je v tom ze zatial som tam nezistil zjadny suvis tie slabe dni v mesiaci su vzdy nahodne ... mozno to len brat ako fakt ze nie su kazdy den vianoce
Dáša_
12.02.12,09:25
no a neskúsime nejak spoločne analyzovať tie dáta - nejaký pol rok - presne po dátumoch počet návštev/objednávok? A skúsiť najskôr zistiť, či tie dni sú fakt náhodné, alebo je to fakt, s ktorým treba počítať a nestresovať sa preto.
Dubak2000
12.02.12,09:55
ono zalezi preco ludia na web prisli. Robil som si analyzu aky ludia k nam chodia, ktore klucove slova a kolko konverzii a vyslo mi ze vseobecne reklamy su podstatne drahsie. mame cestovku a ak robim reklamu na lokalitu tak je uspesnost o hodne nizsia ako reklama na konkretny hotel. Myslim konverzii, nie pocet navstev. Reklama na lokalitu zaujme mnoho ludi ale neobjedna. A okrem toho je dobre vyradit z reklam (aspon platenych) klucove slova ako fotografia, hodnotenie, mapa a pod. Cize veci co ludi zaujimaju ale asi nic nekupia.
Dantess
12.02.12,16:49
ono zalezi preco ludia na web prisli. Robil som si analyzu aky ludia k nam chodia, ktore klucove slova a kolko konverzii a vyslo mi ze vseobecne reklamy su podstatne drahsie. mame cestovku a ak robim reklamu na lokalitu tak je uspesnost o hodne nizsia ako reklama na konkretny hotel. Myslim konverzii, nie pocet navstev. Reklama na lokalitu zaujme mnoho ludi ale neobjedna. A okrem toho je dobre vyradit z reklam (aspon platenych) klucove slova ako fotografia, hodnotenie, mapa a pod. Cize veci co ludi zaujimaju ale asi nic nekupia.

to o čom píšeš je long tail. To znamená zameranie sa na konkrétny produkt/hotel. Kľúčové slovo dovolenka v chorvátsku je určite drahšie, než Hotel XY chorvátsko. Prvá vec je cena a druhá samotný človek, ktorý to hľada. Ak niekto hľadá tú prvú vec, tak je zrejmé, že sa len rozhliada a rozmýšľa nad dovolenkou, kým v druhom prípade ten človek vie čo hľadá a má na to určitý dôvod.
padro
14.02.12,10:10
takze aby som bol aktualny, vcera mi zvonil telefon od rana do vecera, objedanavky jedna za druhou, a dnes zatial zjadny telefonat ani objednavka, reklama navstevnost atd vsetko rovnake :) no hladajte suvis :)
padro
14.02.12,10:31
tak asi som sa poponahlal, uz bol aj telefon aj 2 objednavky :D
camozzi
14.02.12,10:58
Ak mate poprepajany eshop s Analytics - meranie konverzii elektornickeho obchodu a Adwords, tak mozte krasne sledovat trendy nakupovania. Vzhladom na aktualny datum moze byt pocet objednavok ovplyvneny vyplatami.
Dantess
14.02.12,19:49
Ja neviem kto sa z toho má vysomáriť. Ono minule som mal 250návštev a 5objednavok a včera 350 a 2. Dnes tiež toľko a žiadna objednávka. Myslím si, že najrelevantnejšie návštevy sú na long tail a tak je jedno či má shop 200, alebo 500 návštev dôležité sú tie, ktoré prídu na konkrétny tovar/kw. A v dňoch keď je 200navštev možno pride 10 ludi na take slovo a nakupi 5 a v dnoch ked je 500 navstev pride len 5 ludi a nakupia 2ja. Inak si to neviem vysvetlit
lejka
14.02.12,19:59
Moji synovia spustili eshop sawano a sledujú každý deň aj to, ktoré druhy tovaru si ľudia pozerajú.