kolky
30.12.10,10:13
Dobrý deň.
Manželka si otvorila ohlasovaciu živnosť na "Služby súvisiace so skrášľovaním tela" 10.05.2010. Na základe zákona č.136/2010 Z.z. ju požiadala kamarátka či nemôže u nej vykonávať tzv. 6 mesačnú prax z dôvodu otvorenia vlastnej prevádzky. Po navštívení Živnostenského úradu kamarátkou dostala informáciu, že ani manželka nemôže vykonávať túto činnosť nakoľko má neplatný živnostenský list na základe uvedeného zákona. Prosím o radu ako ďalej postupovať.
Ďakujem.
veronikasad
30.12.10,09:15
Dobrý deň.
Manželka si otvorila ohlasovaciu živnosť na "Služby súvisiace so skrášľovaním tela" 10.05.2010. Na základe zákona č.136/2010 Z.z. ju požiadala kamarátka či nemôže u nej vykonávať tzv. 6 mesačnú prax z dôvodu otvorenia vlastnej prevádzky. Po navštívení Živnostenského úradu kamarátkou dostala informáciu, že ani manželka nemôže vykonávať túto činnosť nakoľko má neplatný živnostenský list na základe uvedeného zákona. Prosím o radu ako ďalej postupovať.
Ďakujem.
Podnikanie so zodpovedným zástupcom v zmysle živ.zákona jej na ŽU neporadili ?
(musel by byť u manželky v prac.pomere na prac.zmluvu).
kolky
30.12.10,09:31
Nič také jej neporadili. Mňa skôr zaujíma čo s manželkinou živnosťou ? Je potrebné niečo meniť ?
veronikasad
30.12.10,10:18
Nič také jej neporadili. Mňa skôr zaujíma čo s manželkinou živnosťou ? Je potrebné niečo meniť ?
Moja predch.odpoveď sa týkala manželkinej živnosti. Ak sama nesplňa podmienky, môže podnikať, ak bude mať zodpovedného zástupcu.
kolky
30.12.10,10:35
No to bohužiaľ nemá.
Len pre upresnenie. Manželka absolvovala v 4/2008 rekvalifikačný kurz "Manikúra a nechtové dizajnérstvo". Od 5/2008 začala pracovať v nechtovom salóne až do 2/2010.
Od 5/2010 pracuje sama na živnosť.
Čiže myslím si, že čo sa týka praxe tak má 2 roč. prax a mala by spĺňať podmienky.
Zita5
30.12.10,10:39
Dobrý deň.
Manželka si otvorila ohlasovaciu živnosť na "Služby súvisiace so skrášľovaním tela" 10.05.2010. Na základe zákona č.136/2010 Z.z. ju požiadala kamarátka či nemôže u nej vykonávať tzv. 6 mesačnú prax z dôvodu otvorenia vlastnej prevádzky. Po navštívení Živnostenského úradu kamarátkou dostala informáciu, že ani manželka nemôže vykonávať túto činnosť nakoľko má neplatný živnostenský list na základe uvedeného zákona. Prosím o radu ako ďalej postupovať.
Ďakujem.

Tieto služby sa stali remeselnou živnosťou
SKUPINA 114 – Ostatné viď priložené Remeselné živnosti

http://www.porada.sk/t144677-remeselne-zivnosti-aktualizovane-jul-2010-a.html

Tu si pozrite zmeny v živnostenskom zákone .
http://www.porada.sk/t140632-zmeny-v-zivnostenskom-zakone-platne-od-1-juna-2010-a.html
veronikasad
30.12.10,10:41
No to bohužiaľ nemá.
Len pre upresnenie. Manželka absolvovala v 4/2008 rekvalifikačný kurz "Manikúra a nechtové dizajnérstvo". Od 5/2008 začala pracovať v nechtovom salóne až do 2/2010.
Od 5/2010 pracuje sama na živnosť.
Čiže myslím si, že čo sa týka praxe tak má 2 roč. prax a mala by spĺňať podmienky.
§ 66k
Odborná spôsobilosť pre živnosti zaradené do zoznamu III
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Odbornú spôsobilosť pre živnosti zaradené do zoznamu III spĺňa osoba spoločenstva, ktorá vykonávala príslušnú činnosť nepretržite po dobu

a) troch rokov ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo v postavení manažéra 42b) alebo
b) dvoch rokov ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo v postavení manažéra, ak súčasne preukáže, že pre príslušnú činnosť získala predchádzajúce vzdelanie, alebo
c) dvoch rokov ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo v postavení manažéra, ak súčasne preukáže, že vykonávala príslušnú činnosť v postavení zamestnanca najmenej tri roky, alebo
d) troch rokov v postavení zamestnanca, ak súčasne preukáže, že pre príslušnú činnosť získala predchádzajúce vzdelanie.
(1) Odbornú spôsobilosť pre živnosti zaradené do zoznamu III spĺňa osoba spoločenstva, ktorá vykonávala príslušnú činnosť po dobu

a) troch po sebe nasledujúcich rokov ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo v postavení manažéra42b) alebo
b) dvoch po sebe nasledujúcich rokov ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo v postavení manažéra, ak súčasne preukáže, že pre príslušnú činnosť získala predchádzajúce vzdelanie, alebo
c) dvoch po sebe nasledujúcich rokov ako samostatne zárobkovo činná osoba alebo v postavení manažéra, ak súčasne preukáže, že vykonávala príslušnú činnosť v postavení zamestnanca najmenej tri roky, alebo
d) troch po sebe nasledujúcich rokov v postavení zamestnanca, ak súčasne preukáže, že pre príslušnú činnosť získala predchádzajúce vzdelanie.


Červený text od 1.6.2010 neplatí.
jom
18.01.11,16:08
Dobrý deň.
Manželka si otvorila ohlasovaciu živnosť na "Služby súvisiace so skrášľovaním tela" 10.05.2010. Na základe zákona č.136/2010 Z.z. ju požiadala kamarátka či nemôže u nej vykonávať tzv. 6 mesačnú prax z dôvodu otvorenia vlastnej prevádzky. Po navštívení Živnostenského úradu kamarátkou dostala informáciu, že ani manželka nemôže vykonávať túto činnosť nakoľko má neplatný živnostenský list na základe uvedeného zákona. Prosím o radu ako ďalej postupovať.
Ďakujem.
Ahojte, mám ten istý problém, bez tej kamarátky, živnostenský list od 10,5,2010, na "Služby súvisiace so skrášľovaním tela". v zákone 136/2010 som našiel toto znenie:

㤠80s
Prechodné ustanovenia
účinné od 1. júna 2010
(1) Živnostenské listy a koncesné listiny vydané do
31. mája 2010 zostávajú v platnosti.
(2) Tam, kde sa v osobitných predpisoch používa názov
„živnostenský list“ alebo názov „koncesná listina“,
rozumie sa tým „osvedčenie o živnostenskom oprávnení

Znamená to že som za vodou a nemusím absolvovať prax a preskúšanie?
akina
18.01.11,16:23
Ahojte, mám ten istý problém, bez tej kamarátky, živnostenský list od 10,5,2010, na "Služby súvisiace so skrášľovaním tela". v zákone 136/2010 som našiel toto znenie:

㤠80s
Prechodné ustanovenia
účinné od 1. júna 2010
(1) Živnostenské listy a koncesné listiny vydané do
31. mája 2010 zostávajú v platnosti.
(2) Tam, kde sa v osobitných predpisoch používa názov
„živnostenský list“ alebo názov „koncesná listina“,
rozumie sa tým „osvedčenie o živnostenskom oprávnení

Znamená to že som za vodou a nemusím absolvovať prax a preskúšanie?
Keďže v prechodných ustanoveniach ŽZ nie je ustanovená žiadna povinnosť nanovo riešiť odbornú spôsobilosť u živnosti vydaných do 31.5.2010 v súvislosti s manikúrou, všetky živ.oprávnenia vydané do 31.5.2010 sú platné a nie je potrebné ustanovovať žiadneho zodpovedného zástupcu. Ak sa živnosť ohlasuje po 1.6.2010, vtedy už platia nové "pravidlá", pôjde o živnosť remeselnú.
Ešte doplním, v rámci voľnej živnosti:služby súvisiace so skrášľovaním tela/ obsahuje súbor rôznych činností/ už po 1.6.2010 nie je možné vykonávať manikúru, ale ten, kto mal do 31.5.2010 vydané oprávnenie len na manikúru ako živnosť voľnú, nemusí meniť nič, ani ustanovovať zodpovedného zástupcu po 1.6.2010.
quiksik
01.10.13,19:50
cely tyzden riesim podobny problem, aj ked za dva roky sa toho pomenilo... teraz je to tak:
pozaduju prax minimalne dvojrocnu. mne chyba do 2rokov jeden mesiac. existuje moznost: ist na slovensku zivnostensku komoru a tam absolvovat skusku. poplatok 240€. v tom pripade jej to na zivnost staci.
alebo keby mala zamestanneho niekoho kto splna podmienky zodpovedneho zastupcu, schvalia jej to tiez. avsak musi toho cloveka zamestanat a odvadzat za nho. ja sobone volim prvu variantu. skusku na szk.