Mickya
17.08.04,12:29
Poraďte, prosím, istej firme máme zaplatiť službu na účet. Nedala nám zálohovú faktúru, ale poslala len mail s údajmi: suma, číslo účtu, VS,...
Môžem to uznať akokeby zálohovú faktúru alebo mám čakať na daň. doklad?
Keď to je taká firma, že daň. doklad mi pošlú aj za 2 mesiace....
ďakujem
Janca
17.08.04,10:35
Ziadala by som riadnu zalohovu fa, hoci aj faxom. Mate k tomu nejaku potvrdenu objednavku alebo zmluvu?
Podla mna, ked nebude ZF, nedaju ani riadny doklad na vyuctovanie zalohovej faktury. Na taky e-mail by som zaplatila len velmi dobremu obchodnemu partnerovi, ale u "podivina" tazko.
janaGT
17.08.04,10:36
Podľa môjho názoru zálohová platba môže prebehnúť aj na základe napr. nejakej zmluvy, nemusí byť zálohová fa, hlavne že máš všetky údaje. Zaúčtuj 314/221, a potom musíš čakať aby ti poslali riadny dd faktúru - kvôli DPH z poskytnutej zálohy. Keď to bude trvať príliš dlho, tak im napíš, že to oznámiš na DÚ ako porušenie zákona. To sa stalo aj mne, napísala som do firmy, že porušujú zákon a že to oznámim, a faktúru som mala na stole asi za 3 dni.
Oldi
17.08.04,11:27
Podľa môjho názoru zálohová platba môže prebehnúť aj na základe napr. nejakej zmluvy, nemusí byť zálohová fa, hlavne že máš všetky údaje. Zaúčtuj 314/221, a potom musíš čakať aby ti poslali riadny dd faktúru - kvôli DPH z poskytnutej zálohy. Keď to bude trvať príliš dlho, tak im napíš, že to oznámiš na DD ako porušenie zákona. To sa stalo aj mne, napísala som do firmy, že porušujú zákon a že to oznámim, a faktúru som mala na stole asi za 3 dni.
Aj ja by som to takto riešil. Občas platíme zálohy aj bez zálohovej faktúry. Väčšinou je to na základe zmluvy alebo inej dohody. Keď by bol potom problém s faktúrou na DPH, treba ich postrašiť, v krajnom prípade upozorniť príslušné orgány...
Mickya
17.08.04,11:42
Zmluvu nemáme žiadnu. Objednávka bola vytvorená priamo na internete, takže žiadny iný doklad nemám.
mudroš
03.09.04,12:29
Zmluva je aj ústna zmluva. môžete sa dohodnúť aj osobne, telefonicky, e majlom a podobne.
Problém je len to, či tie peniaze ešte uvidíte. Plne súhlasím s ostatnými odpoveďami, ak sa pošlú peniaze, treba účtovať o poskytnutej zálohe. zálohová faktúra nie je účtovný doklad, je to len obchdný list, ktorým jedna strana vyzýva druhú na zaplatenie zálohy. O tej sa neúčtuje. Ak zaplatím, uzavrel som navrhovanú zmluvu.
Účtovať sa bude aj o faktúre na zaplatenú zálohu, lebo sa musí zaúčtovať o DPH.

zaplatená záloha 314/221
faktúra na zálohu 343/314
Fajdy
03.09.04,18:23
Ak nemá od dodávateľa daňový doklad, tak DPH dá na analytiku pred splnením podmienok ?
Príjemný deň :)