Diamant
30.11.05,16:42
Rozumiem tomu dobre? Ak vyplácam zamestnancom nadčas , ktorý vznikol počas pracovných dní, pripočítam im 25% mzdového zvýhodnenia. Ak pracovali vo sviatok tak 50% zvýhodnenia a ak pracovali v sobotu a v nedeľu? Voľakedy to bolo v Zákonníku práce jednoznačnejšie..........
Ďakujem za radu a prajem pekný večer
Zita4
30.11.05,17:05
Za sobotu a nedeľu nie je v Zákonníku práce mzdové zvýhodnenie. Môže byť dohodnuté v kolektívnej zmluve.
bredikova
03.01.06,17:36
Zamestnanec pracuje v týždni 40 hodín a teraz v predvianočnom čase pracoval aj sobotu a nedeľu. Za tieto hodinyi im môžem vyplatiť 25% zvýhodnenie , je to vlastne nadčas.
bredikova
03.01.06,17:50
Prosím podaďte niekto! V ZP to nieje presne definované a mzdy sa blížia. Prosíím!!!!!
Zita4
03.01.06,17:54
Keď pracuje viac ako je dohodnuté v pracovnej zmluve, je to samozrejme nadčas. Vo svojom príspevku si to len skonštatovala. Neviem, na čo sa pýtaš.
Janka6685
03.01.06,17:56
Zamestnanec pracuje v týždni 40 hodín a teraz v predvianočnom čase pracoval aj sobotu a nedeľu. Za tieto hodinyi im môžem vyplatiť 25% zvýhodnenie , je to vlastne nadčas.

Všetko to, čo je nad rámec stanoveného pracovného času, je práca nadčas. Nezáleží, v aké dni zamestnanec pracoval. Tu ide o nadčasovú prácu a nie o soboty a nedele. Teda zamestnancom sa vyplatí 25 % z priemerného zárobku navyše.
bredikova
03.01.06,17:56
Zabudla som tam dať OTÁZNIK. Ešte otázka. Nie je za nedeľu 50%. Alebo sa mýlim. Tých 50% je len za sviatok?
Janka6685
03.01.06,17:58
Zabudla som tam dať OTÁZNIK. Ešte otázka. Nie je za nedeľu 50%. Alebo sa mýlim. Tých 50% je len za sviatok?

Za nedele môžeš priplácať 50 % len v prípade, ak je to dohodnuté v kolektívnej zmluve. Inak podľa zákonníka sa za soboty a nedele nepripláca.
bredikova
03.01.06,18:00
Ďakujem!Ďakujem!Ďakuje!!!
Manual
03.01.06,18:01
Zabudla som tam dať OTÁZNIK. Ešte otázka. Nie je za nedeľu 50%. Alebo sa mýlim. Tých 50% je len za sviatok?
V zák. práce nie je zvýhodnenie. Tak dla zákona mu neprináleží žiadne % zvýhodnenie. Toto sa dá vtedy ak je to dohodnuté napr. v kol. zmluve. Alebo až by s tým zamestnávateľ súhlasil. Ale Ty ako spracovateľ mzdy svojvolne nemáš právo ani dôvod mu dať 25 % alebo 50 % navrch za pesčas.
Janka6685
03.01.06,18:02
Ďakujem!Ďakujem!Ďakuje!!!

Nie je za čo. Aj na budúce.:)
bredikova
03.01.06,18:05
V zák. práce nie je zvýhodnenie. Tak dla zákona mu neprináleží žiadne % zvýhodnenie. Toto sa dá vtedy ak je to dohodnuté napr. v kol. zmluve. Alebo až by s tým zamestnávateľ súhlasil. Ale Ty ako spracovateľ mzdy svojvolne nemáš právo ani dôvod mu dať 25 % alebo 50 % navrch za pesčas.

A čo paragraf 121 ZP??? Alebo bol zmenený!!??
Janka6685
03.01.06,18:18
§ 121
Mzda za prácu nadčas


(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tomto prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2) Zamestnávateľ môže dohodnúť so zamestnancom, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v súhrne 150 hodín ročne. S vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, môže zamestnávateľ dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná dohodnutá práca nadčas. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
ffice:office" />
Manual
03.01.06,18:18
A čo paragraf 121 ZP??? Alebo bol zmenený!!??
Pozeral som v zákone je tam v §121 a 122 v prvých odstavcoch zvýhodnenie, opravujem sa. Podla toho ako to tam je tak im patrí. Mal som za to že to bolo zmenené.
Pekný večer...:)
bredikova
03.01.06,18:21
Pozeral som v zákone je tam v §121 a 122 v prvých odstavcoch zvýhodnenie, opravujem sa. Podla toho ako to tam je tak im patrí. Mal som za to že to bolo zmenené.
Pekný večer...:)

Nič sa nestalo. Hlavne, že sme to uviedli na pravú cetu.
Manual
03.01.06,18:25
Nič sa nestalo. Hlavne, že sme to uviedli na pravú cetu.
Ono je to tam podmienené odstavcom 2 a to čerpaním náhr. volna. Takže aj tak o tom by mal rozhodnúť šef, či preplatiť alebo NV.
bredikova
03.01.06,18:30
Ok. Ale oni si to nebudú čerpať, chcú to preplatiť a šéfka súhlasí. Veď každá korunka je k dobru.
Janka6685
03.01.06,18:32
Ok. Ale oni si to nebudú čerpať, chcú to preplatiť a šéfka súhlasí. Veď každá korunka je k dobru.

Potom je to O.K. a môže im to byť preplatené ako práca nadčas.
Manual
03.01.06,18:33
Ok. Ale oni si to nebudú čerpať, chcú to preplatiť a šéfka súhlasí. Veď každá korunka je k dobru.
Veď hej, KKD:):):)
dada 1
10.01.06,14:15
Keď pracuje nadčas dám mu mzdu a mzdové zvýhodnenie 25% jeho priem. zárobku patrí mu aj mzda za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom prostredí alebo je to zahrnuté v tých 25% ?
Janka6685
10.01.06,14:55
Keď pracuje nadčas dám mu mzdu a mzdové zvýhodnenie 25% jeho priem. zárobku patrí mu aj mzda za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom prostredí alebo je to zahrnuté v tých 25% ?

Podľa mňa to treba počítať zvlášť.
Zita4
10.01.06,17:47
Jedno mzdové zvýhodnenie nevylučuje druhé. Takže patria všetky aj súčasne (nadčas aj sťažené prostredie, poprípade nočný príplatok, sviatok, atď.)