janullika
30.12.10,13:09
Chcem sa spytat ci sa aj na mna vztahuje ochranna doba ked prac. zmluva mi konci 31.12 .2010 a dalej mi ju nepredlzili? Keby idem od zajtra na PN tak by ju vyplacala socialka este 42 dni? Komu mam este odovzdat PN a kedy sa mam hlasit na urade prace?
drobeceva
30.12.10,12:13
Chcem sa spytat ci sa aj na mna vztahuje ochranna doba ked prac. zmluva mi konci 31.12 .2010 a dalej mi ju nepredlzili? Keby idem od zajtra na PN tak by ju vyplacala socialka este 42 dni? Komu mam este odovzdat PN a kedy sa mam hlasit na urade prace?
zrejme myslíš ochranú lehotu po skončení PP - od 1.1. sa skracuje zo 42 dní na 7 dní. Počas PN Ťa nezaevidujú.
danushka
30.12.10,12:26
Chcem sa spytat ci sa aj na mna vztahuje ochranna doba ked prac. zmluva mi konci 31.12 .2010 a dalej mi ju nepredlzili? Keby idem od zajtra na PN tak by ju vyplacala socialka este 42 dni? Komu mam este odovzdat PN a kedy sa mam hlasit na urade prace?

PN odovzdáš zamestnávateľovi, ktorý Ti platí prvých 10 kalendárnych dní, ďalej platí PN soc. poisťovňa.
Keby si nedajbože bola PN celý rok, tak túto ti bude platiť SP, nielen 42 dní.
Po ukončení PN sa eviduj na ÚP, dovtedy si poistencom štátu.
drobeceva
30.12.10,12:48
danushka, iba poopravím...ak PN bude od zajtra, z-ľ zaplatí iba jeden deň náhradu príjmu, ostatné bude platiť SP. /PP bude ukončený 31.12.2010/
danushka
30.12.10,13:17
Už to idem opraviť, nečítala som dobre :), ďakujem Evka za upozornenie.
Mária27
30.12.10,14:02
Ešte treba vziať do úvahy aj to, ako dlho bola nemocensky poistená:
§ 32
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,


Mňa by však zaujímalo, ako si vykladáte ods. 5 tohto paragrafu: "(5) Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku."
Ak dôchodca, ktorému bol stále vyplácaný starobný dôchodok, pracoval a skončil pracovný pomer, v ochrannej lehote však ochorel - má právo na výplatu PN aj dôchodku? A keď ochorel deň pred skončením pracovného pomeru?
Katy a R
30.12.10,14:04
Ešte treba vziať do úvahy aj to, ako dlho bola nemocensky poistená:
§ 32
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,


Mňa by však zaujímalo, ako si vykladáte ods. 5 tohto paragrafu: "(5) Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku."
Ak dôchodca, ktorému bol stále vyplácaný starobný dôchodok, pracoval a skončil pracovný pomer, v ochrannej lehote však ochorel - má právo na výplatu PN aj dôchodku? A keď ochorel deň pred skončením pracovného pomeru?

. pre dôchodcu neplatí ochranná doba.. dôchodca "musel" ochorieť najneskôr v deň skončenia PP;) - ak chcel mať nemocenské.
veronikasad
30.12.10,14:11
Ešte treba vziať do úvahy aj to, ako dlho bola nemocensky poistená:
§ 32
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,


Mňa by však zaujímalo, ako si vykladáte ods. 5 tohto paragrafu: "(5) Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku."
Ak dôchodca, ktorému bol stále vyplácaný starobný dôchodok, pracoval a skončil pracovný pomer, v ochrannej lehote však ochorel - má právo na výplatu PN aj dôchodku? A keď ochorel deň pred skončením pracovného pomeru?
Majka, ochranná doba je obdobie po skončení prac. pomeru. Ak je začiatok PN pred skončením prac.pomeru, dôchodca má nárok na nemocenské až do ukončenia PN. Ak by bol začiatok PN po skončení prac.pomeru, nárok na výplatu nemocenského mu nevznikne.
Mária27
30.12.10,14:17
Majka, ochranná doba je obdobie po skončení prac. pomeru. Ak je začiatok PN pred skončením prac.pomeru, dôchodca má nárok na nemocenské až do ukončenia PN. Ak by bol začiatok PN po skončení prac.pomeru, nárok na výplatu nemocenského mu nevznikne.
Ale to, že dôchodcovi nevznikne ochranná doba, je napísané kde? Ja sa pýtam preto, lebo poznám prípad, keď dochodca začal maródiť v ochrannej dobe a marodil pol roka.
veronikasad
30.12.10,14:22
Ale to, že dôchodcovi nevznikne ochranná doba, je napísané kde? Ja sa pýtam preto, lebo poznám prípad, keď dochodca začal maródiť v ochrannej dobe a marodil pol roka.

Majka, zmena platí od 1.1.2011 novelou zákona o soc. poistení

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210046&FileName=zz2010-00543-0210046&Rocnik=2010


na str. 4 je v § 32 dopl. odst. 4)
Katy a R
30.12.10,14:28
Majka, zmena platí od 1.1.2011 novelou zákona o soc. poistení

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210046&FileName=zz2010-00543-0210046&Rocnik=2010


na str. 4 je v § 32 dopl. odst. 4)

platilo to aj doteraz ....
(5) Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

pre Mária .. si myslím, že ten dôchodca nezačal maródovať v ochrannej dobe, ale posledný deň zamestnania :confused:
Mária27
30.12.10,14:36
Veronika, stiahla som si z JASPI zákon platný od 1.1.2011 v úplnom znení, ale nieje tam ešte tá zmena 543/2010 (ešte som neštudovala ani jeden).
Napriek tomu, povedz mi, ktorý paragraf sa na to vzťahuje (nový) a či si to niekde videla aj v doterajšom zákone. Ani nový paragraf nedáva jasnú odpoveď a je tam asi tá istá neistota ako v starom:

31. V 32 odsek 4 znie:
„(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula
skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku,
predčasného starobného dôchodku alebo invalidného
dôchodku.“.

Ani tu nie je napísané, že ochranná doba nevznikne. Vyzerá to tak, ako by skončila len u novodôchodcov, ktorým vznikne nárok na dôchodok počas plynutia ochrannej lehoty. Takto to tvrdil ten dôchodca - a PN vyplatenú dostal!
Mária27
30.12.10,14:37
platilo to aj doteraz ....
(5) Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

pre Mária .. si myslím, že ten dôchodca nezačal maródovať v ochrannej dobe, ale posledný deň zamestnania :confused:
Začal maródiť v ochrannej dobe, dokonca po mesiaci!
drobeceva
30.12.10,14:40
Ale to, že dôchodcovi nevznikne ochranná doba, je napísané kde? Ja sa pýtam preto, lebo poznám prípad, keď dochodca začal maródiť v ochrannej dobe a marodil pol roka.
Áno, aj ja poznám /a nie jeden prípad/, keď mi vo firme skončil dôchodca a z OL mi doniesol PN-ku, ktorú som postúpila na SP-takže poberal aj dôchodok aj PN-ku.
Mária27
30.12.10,14:49
Áno, aj ja poznám /a nie jeden prípad/, keď mi vo firme skončil dôchodca a z OL mi doniesol PN-ku, ktorú som postúpila na SP-takže poberal aj dôchodok aj PN-ku.
Tak by to malo platiť aj teraz, len ľudia o tom nevedia.
V tom prípade, čo spomínam, však sociálka začala platiť až po 10. dni, teda ako by pracoval. Chceli sme sa odvolať, že počas ochrannej doby musí platiť od prvého dňa, ale keďže sme všade videli výklad, že dôchodcom nepatrí nič, rozhodol sa byť radšej ticho a 10 dní jej odpustil:D (o to dlhšie maródil). Vyzeralo to tak, akoby zamestnanci nevedeli čo robiť - asi mali tiež rôzne výklady - a vyriešili to takto šalamúnsky. Jasné, že dátum nástupu do zamestnania po PN vyčiarkol - a nik sa nad tým nepozastavil.:rolleyes:
Katy a R
30.12.10,14:49
.. no kočky, som z toho ..:eek: ..

veru, aj ja by som tichúčko bola ..;)
danushka
30.12.10,14:52
Tak by to malo platiť aj teraz, len ľudia o tom nevedia.
V tom prípade, čo spomínam, však sociálka začala platiť až po 10. dni, teda ako by pracoval. Chceli sme sa odvolať, že počas ochrannej doby musí platiť od prvého dňa, ale keďže sme všade videli výklad, že dôchodcom nepatrí nič, rozhodol sa byť radšej ticho a 10 dní jej odpustil:D (o to dlhšie maródil). Vyzeralo to tak, akoby zamestnanci nevedeli čo robiť - asi mali tiež rôzne výklady - a vyriešili to takto šalamúnsky. Jasné, že dátum nástupu do zamestnania po PN vyčiarkol - a nik sa nad tým nepozastavil.:rolleyes:
Júúúj, len nech toto pán Mihál nečítajú, to je tuším dierka, na ktorú ich ešte nik neupozornil :D:D:D.
Mária27
30.12.10,14:53
:confused:Mám to vymazať?:D
Katy a R
30.12.10,14:55
Júúúj, len nech toto pán Mihál nečítajú, to je tuším dierka, na ktorú ich ešte nik neupozornil :D:D:D.

.. tak, ták ... aby ešte náhodou spätne nevymáhali :mee:
drobeceva
30.12.10,14:56
:confused:Mám to vymazať?:D
myslím, že to je verejné tajomstvo;)
danushka
30.12.10,14:58
:confused:Mám to vymazať?:D
Nie, my im tu zakážeme chodiť na Poradu ;):D...
Mária27
30.12.10,15:01
Kočky, ďakujem za príspevky (do silvesterského programu:D). Ja neviem ako sa ten dôchodca volá ...:o;) A keby ho naháňali, určite si ani nespomeniem.
rogalo
05.01.11,15:05
Pracovný pomer som ukončila k 31.12.2010, na ÚP som sa hlásila 04.01.2011 a od dnes t.j. 05.01.2011 som PN v ochrannej lehote. Odovzdala som na ÚP kópiu potvrdenia /IIa/ a pracovníčka mi povedala,že mám prísť 18.01. pre rozhodnutie a potom pôjdem na SP so všetkými dokladmi. Chápem to tak, že ÚP je teraz môj zamestnávateľ a po uplynutí 10 dní PN do 3 dní odovzdám doklady aj so žiadosťou o nemocenské. Bude to v poriadku keď až potom odovzdám aj tu žiadosť o náhradu príjmu kópiu ktorého si nechali na ÚP ?
veronikasad
05.01.11,15:07
Pracovný pomer som ukončila k 31.12.2010, na ÚP som sa hlásila 04.01.2011 a od dnes t.j. 05.01.2011 som PN v ochrannej lehote. Odovzdala som na ÚP kópiu potvrdenia /IIa/ a pracovníčka mi povedala,že mám prísť 18.01. pre rozhodnutie a potom pôjdem na SP so všetkými dokladmi. Chápem to tak, že ÚP je teraz môj zamestnávateľ a po uplynutí 10 dní PN do 3 dní odovzdám doklady aj so žiadosťou o nemocenské. Bude to v poriadku keď až potom odovzdám aj tu žiadosť o náhradu príjmu ?
Na UP si mala odovzdať len kopiu PN-ky. Originál, spolu s potvrdením o príjme od posledného zamestnávatela treba odovzdať do SP.
Nemocenské od 1. dňa vypláca SP.
Katy a R
05.01.11,16:02
Na UP si mala odovzdať len kopiu PN-ky. Originál, spolu s potvrdením o príjme od posledného zamestnávatela treba odovzdať do SP.
Nemocenské od 1. dňa vypláca SP.

Časť IIa .. je to čierne tlačivko, čo sa normálne dáva zamestnávateľovi - tak nevadí, že ho dala na UP;)
... ale (pre rogalo): ak chceš aj peniažky - tak červenú časť treba hneď odovzdať na SP (u nás na podateľni berú). Ak máš dobré vzťahy s bývalým zamestnávateľom, tak to môže urobiť za teba, lebo sa tam dokladá potvrdenie o príjme.
No a zrejme žiadaš o dávku v nezamestnanosti .. tak toho 18. - keď budeš už mať rozhodnutie - tak k tým všetkým "papierom" sprav ešte aj jednu kópiu tej "červenej PNky", s tým všetkým na SP - oddelenie dávok v nezamestnanosti.
Po skončení PNky - dostaneš od lekára "čiernu PNku" - odovzdáš na podateľni - a ešte jednu kópiu si sprav - tú znova na oddelenie dávok v nezamestnanosti. (počas tvojej DPN budeš mať pozastavené vyplácanie dávky v nezamestnanosti - tak aby vedeli;))
uff - píšem podľa našej pobočky;)
Samozrejme - uknčenie DPN treba aj na UPSVaR nahlásiť (sprav ďalšiu kópiu)
rogalo
06.01.11,09:22
Ďakujem pekne za odpovede a zajtra hneď ráno sa zastavím ešte na SP s papiermi o PN a asi mi dajú aj to tlačivo na vyplnenie pre bývalého zamestnávateľa.
veronikasad
06.01.11,09:24
Ďakujem pekne za odpovede a zajtra hneď ráno sa zastavím ešte na SP s papiermi o PN a asi mi dajú aj to tlačivo na vyplnenie pre bývalého zamestnávateľa.
Tlačivo má zamestnávatel v mzdovom SW, dá sa stiahnuť aj zo stránky SP. Načo chceš chodiť na SP 2x ? Choď najskôr k zamestnávatelovi

http://www.socpoist.sk/ext_dok-potvrdenie-zamestnavatela-o-zamestnancovi--na-ucely-uplatnenia-nemocenskej-davky/21658c
vieraaaa
06.01.11,09:31
"rogalo" asi myslí potvrdenie na dávky v nezamestnanosti
veronikasad
06.01.11,09:34
nemyslím si, má PN z ochrannej doby
dream1980
06.01.11,10:23
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, manželke skončil PP k 31.12.2010. Jej všeobecný lekár má dovolenku, tak išla k tomu čo ho zastupuje s tým aby jej vypísal PN. On je povedal, že ako zastupujúci lekár jej nemôže vypísať PN. Má od neho potvrdenie že tam bola. Ako si má teraz vybaviť PN v ochrannej lehote, keď jej lekár príde až 10.1.2010. Dá sa to napísať nejako spetne, alebo sa s tým už nedá nič robiť? ďakujem
veronikasad
06.01.11,10:27
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, manželke skončil PP k 31.12.2010. Jej všeobecný lekár má dovolenku, tak išla k tomu čo ho zastupuje s tým aby jej vypísal PN. On je povedal, že ako zastupujúci lekár jej nemôže vypísať PN. Má od neho potvrdenie že tam bola. Ako si má teraz vybaviť PN v ochrannej lehote, keď jej lekár príde až 10.1.2010. Dá sa to napísať nejako spetne, alebo sa s tým už nedá nič robiť? ďakujem
Zajtra je posledný deň ochrannej doby, kedy môže mať začiatok PN. Informuj sa v sociálnej poisťovni.

Ak sa pred návštevou lekára nezaevidovala na ÚP, musí si doplatiť v zdr. poisťovni ako samoplatitel (od skončenia prac.pomeru do začiatku PN).
Mária27
07.01.11,10:50
Nech ide za svojím lekárom a žiada vypísať PN od dátumu návštevy zastupujúceho lekára. Sociálka to uzná, maximálne jej vyplatí dávku o mesiac neskôr.
Katy a R
07.01.11,11:02
mne hovorila sestra v nemocnici (čo má na starosti PNky), že môže 5 dní spätne vystaviť .. len neviem, či to platí aj teraz, a či aj pre obvodného lekára:confused::confused: