0500429
30.12.10,14:32
Dobry den,

prosim vas, ako to bude v praxi vyzerat?
Cely rok 2010 bude zamestnanec pracovat vo firme XZ. V roku 2011 nastupi do inej firmy, odrobi 30 dni a bude PN. Aky bude postup pri uplatnovani davky? Dakujem.

(u zamestnanca sa zavádza čakacia lehota 90 dní (ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 90 dní, rozhodujúce obdobie bude celý prechádzajúci kalendárny rok; neprihliada sa na obdobie nemocenského poistenia, z ktorého si uplatňuje nárok)).

Dakujem.
veronikasad
30.12.10,14:20
Dobry den,

prosim vas, ako to bude v praxi vyzerat?
Cely rok 2010 bude zamestnanec pracovat vo firme XZ. V roku 2011 nastupi do inej firmy, odrobi 30 dni a bude PN. Aky bude postup pri uplatnovani davky? Dakujem.

(u zamestnanca sa zavádza čakacia lehota 90 dní (ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 90 dní, rozhodujúce obdobie bude celý prechádzajúci kalendárny rok; neprihliada sa na obdobie nemocenského poistenia, z ktorého si uplatňuje nárok)).

Dakujem.
VZ bude príjem za predch. kal. rok u iného zamestnávatela. Podklady si podla informácii z prednášky ministra PSVaR SP získa sama.
rodina1
30.12.10,14:23
Ešte doplním Veroniku, zamestnávateľ pri preplácaní prvých 10 dní PN bude postupovať tak, že VZ takéhoto zamestnanca bude obdobie od jeho nástupu do začiatku PN (v tvojom prípade to bude tých odpracovaných 30 dní).
Od 11.-teho dňa bude PN preplácať SP, kde vymeriavacím základom bude predchádzajúci rok (2010)
0500429
01.01.11,15:50
Dakujem.
dekabox
02.01.11,20:24
VZ bude príjem za predch. kal. rok u iného zamestnávatela. Podklady si podla informácii z prednášky ministra PSVaR SP získa sama.
mna by zaujimalo ci sa do rozhodujuceho obdobia na zistenie denneho VZ v tomto pripade zahrnie aj obdobie dobrovolneho nemocenskeho poistenia v predch. kal. roku ? pretoze sa tam jasne vylucuje len odbdobie nemocenskeho poistenia dosiahnuteho u zamestnavatela kde vznikol dovod na nemoc. davku ale nie dobr. nem. poist. ???

§ 54 odsek 3:
) Ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
dekabox
02.01.11,20:41
este k tomu pridam ....

§ 55
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

jasne sa tu pise ze ide o sucet vsetkych VZ z ktorych sa platilo poistne v rozhodujucom obdobi teda aj DPO.

Uvediem priklad:
cely rok 2010 som bol nezamestnany, ale na jeden den som sa prihlasil na DNP z max. VZ. a teraz v roku 2011 si najdem akukolvek pracu za min. mzdu a hned na druhy ci treti den sa stanem PN ... kedze prac. pomer netrval 90 dni. rozhodujucim obdobim na zistenie denneho VZ je predch. kal rok t.j. 2010 a tam mam len 1 den DNP z max VZ. budem teda dostavat od 11. dna max. moznu nemoc. davku kedze do rozhod. obdobia sa rata kazde obdobie nem. poistenia kde bolo zaplatene poistne !!!
dekabox
03.01.11,07:27
uvedomuju si toto tam hore ? metodicke pokyny soc. poist. v tomto pripade ze sa bude brat do rozhod. obdobia iba nem. poistenia z inych zamestnani neobstoja pred zakonom ! toto vyvola sudne spory hlavne u poistencov ktori predch. kal. rok boli DNP ! a dovolujem si povedat ze SP taketo spory takmer urcite prehra !!!
optimistka
03.01.11,15:10
a ako je to v prípade, ak nemal v predchádzajúcom roku žiadneho zamestnávateľa, za keho vymeriavacieho zakladu sa mu bude pocitat nemocenske ??
Kája.
03.01.11,15:53
Ak sa nemýlim s minimálneho VZ.
veronikasad
03.01.11,16:01
a ako je to v prípade, ak nemal v predchádzajúcom roku žiadneho zamestnávateľa, za keho vymeriavacieho zakladu sa mu bude pocitat nemocenske ??
Koľko trvalo nem. poistenie v aktuálnom kal. roku ?
dekabox
03.01.11,17:17
dnes som bol na SP. Dali mi tam za pravdu ze DNP nie je vylucene z rozhodujuceho obdobia predch. kal. roka. ale musia to este prekonzultovat s ustredim SP. takze vyzera to tak zeby uplne stacilo mat v minulom roku aspon jeden den max VZ ako DNP. Jednoducho mi bolo povedane ze aj DNP je nemocenske poistenie a ma svoj VZ preto by malo byt zahrnute do rozh. odbobia podla paragrafu 54 ods. 3

Privital by som este aj nazor niekoho ineho fundovaneho...
rodina1
03.01.11,18:31
dnes som bol na SP. Dali mi tam za pravdu ze DNP nie je vylucene z rozhodujuceho obdobia predch. kal. roka. ale musia to este prekonzultovat s ustredim SP. takze vyzera to tak zeby uplne stacilo mat v minulom roku aspon jeden den max VZ ako DNP. Jednoducho mi bolo povedane ze aj DNP je nemocenske poistenie a ma svoj VZ preto by malo byt zahrnute do rozh. odbobia podla paragrafu 54 ods. 3

Privital by som este aj nazor niekoho ineho fundovaneho...
Vyberám z prednášky ministra, p. Mihála:

Pravdepodobný denný vymeriavací základ (§ 57)

Výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak:


poistenec nemal v rozhodujúcom období, určenom podľa § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia,
dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina zo sumy 44,2 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky spred dvoch rokov – teda aktuálne platného minimálneho možného vymeriavacieho základu – a to platí pre zamestnanca, SZČO i dobrovoľne nemocensky poistenú osobu.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Ja si teda myslím, že ak si si DNP neplatil najmenej 26 kalendárnych týždňov, a zaplatil si si len napr. 1 deň z maximálneho VZ, tak tvoja prípadná dávka v nemoci nebude počítaná z maximálneho VZ, ale len z minimálneho VZ.
zuwo111
04.01.11,01:17
Je potrebné, aby PP vy predchádzajúcom roku trval celý rok?
napr.:
1-3/2010 PP 1 ... (počas neho aj PN)
4-12/2010 ÚP
1/2011 PP 2
... 2/2011 PN z PP 2

ďakujem za odpoveď :)
dekabox
04.01.11,07:57
Vyberám z prednášky ministra, p. Mihála:

Pravdepodobný denný vymeriavací základ (§ 57)

Výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak:


poistenec nemal v rozhodujúcom období, určenom podľa § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia,
dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina zo sumy 44,2 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky spred dvoch rokov – teda aktuálne platného minimálneho možného vymeriavacieho základu – a to platí pre zamestnanca, SZČO i dobrovoľne nemocensky poistenú osobu.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Ja si teda myslím, že ak si si DNP neplatil najmenej 26 kalendárnych týždňov, a zaplatil si si len napr. 1 deň z maximálneho VZ, tak tvoja prípadná dávka v nemoci nebude počítaná z maximálneho VZ, ale len z minimálneho VZ.
dovolujem si ta upozornit ze si NEUPLATNUJEM NEMOCENSKU DAVKU AKO DOBROVOLNE NEMOCENSKY POISTENA OSOBA ! teda to ze som bol nemocensky poisteny menej ako 26 tyzdnov sa na mna uz v rozhodujucom obdobi nevztahuje NEVZTAHUJE ! POZOR NA TO ! TOTO SI TREBA UVEDOMIT !

Prave preto tuto temu tuna rozoberam ci si uvedomuju hore nedostatky tejto novely !
dekabox
04.01.11,11:19
Je potrebné, aby PP vy predchádzajúcom roku trval celý rok?
napr.:
1-3/2010 PP 1 ... (počas neho aj PN)
4-12/2010 ÚP
1/2011 PP 2
... 2/2011 PN z PP 2

ďakujem za odpoveď :)
nie ... staci ak poistenie trvalo jeden den v rozhodujucom obdobi !
na zistenie denneho VZ to staci. nesmie byt vsak dosiahnute u toho isteho zamestnavatela u ktoreho vznikol dovod na davku nemocenskeho, vylucene su taktiez obdobia prerusenia nemocenskeho poistenia a obdobia pocas ktorych poistenec nemusi platit nemocenske poistenie (napr. pocas poberania nahrady prijmu t.j. prvych 10 dni PN). nasledne na zistenie denneho VZ sa pouzije §55
rodina1
04.01.11,11:22
dovolujem si ta upozornit ze si NEUPLATNUJEM NEMOCENSKU DAVKU AKO DOBROVOLNE NEMOCENSKY POISTENA OSOBA ! teda to ze som bol nemocensky poisteny menej ako 26 tyzdnov sa na mna uz v rozhodujucom obdobi nevztahuje NEVZTAHUJE ! POZOR NA TO ! TOTO SI TREBA UVEDOMIT !

Prave preto tuto temu tuna rozoberam ci si uvedomuju hore nedostatky tejto novely !
V príspevku č. 6 však uvádzaš tento príklad:

Uvediem priklad:
cely rok 2010 som bol nezamestnany, ale na jeden den som sa prihlasil na DNP z max. VZ. a teraz v roku 2011 si najdem akukolvek pracu za min. mzdu a hned na druhy ci treti den sa stanem PN ... kedze prac. pomer netrval 90 dni. rozhodujucim obdobim na zistenie denneho VZ je predch. kal rok t.j. 2010 a tam mam len 1 den DNP z max VZ. budem teda dostavat od 11. dna max. moznu nemoc. davku kedze do rozhod. obdobia sa rata kazde obdobie nem. poistenia kde bolo zaplatene poistne !!!

Svojou odpoveďou som reagovala na tebou uvádzaný príklad, konkrétne, na to, čo som vysvietila červene.
Ak teda z DNP nebudeš najmenej platiť poistné 26 týždňov, bude dávka v nemoci vyplácaná z minimálneho VZ (ako som už uviedla v predchádzajúcom príspevku)

A keďže si v roku 2010 nebol zamestnaný,
- teda v rozhodujúcom období, určenom podľa § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,

sa výška nemocenskej dávky určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.


Vyberám z prednášky ministra, p. Mihála:



Pravdepodobný denný vymeriavací základ (§ 57)fficeffice" />


Výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak:


poistenec nemal v rozhodujúcom období, určenom podľa § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia,
dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina zo sumy 44,2 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky spred dvoch rokov – teda aktuálne platného minimálneho možného vymeriavacieho základu – a to platí pre zamestnanca, SZČO i dobrovoľne nemocensky poistenú osobu..
mirhu
04.01.11,11:54
Ak sa nemýlim s minimálneho VZ.

AK prešiel z firmy A do firmy B, potom z akého VZ?
rodina1
04.01.11,12:02
AK prešiel z firmy A do firmy B, potom z akého VZ?
Ak prešiel z firmy A, v ktorej pracoval počas roku 2010 (napr. od 01 do 11/10) a do firmy B nastúpil napr. 12/2010, začne byť PN tento mesiac tak potom:
- vo firme B poistenie trvalo menej ako 90 dní, jeho VZ pre výpočet PN bude u zamestnávateľa za prvých 10 dní z RZ odkedy nastúpil k zamestnávateľovi B.
- od 11. dňa mu bude dávky preplácať SP, pričom jeho VZ bude obdobie roku 2010 u zamestnávateľa A.
mirhu
04.01.11,12:03
Ak prešiel z firmy A, v ktorej pracoval počas roku 2010 (napr. od 01 do 11/10) a do firmy B nastúpil napr. 12/2010, začne byť PN tento mesiac tak potom:
- vo firme B poistenie trvalo menej ako 90 dní, jeho VZ pre výpočet PN bude u zamestnávateľa za prvých 10 dní z RZ odkedy nastúpil k zamestnávateľovi B.
- od 11. dňa mu bude dávky preplácať SP, pričom jeho VZ bude obdobie roku 2010 u zamestnávateľa A.

firma A do 31.12.2010, firma B od 1.1.2011
rodina1
04.01.11,12:10
firma A do 31.12.2010, firma B od 1.1.2011
Otázka je, kedy začne byť zamestnanec PN.
Ak začne byť PN a jeho nemocenské poistenie bolo menej ako 90 dní, VZ pre výpočet nemocenskej dávky bude u zamestnávateľa, ktorý platí prvých 10 dní, obdobie, odkedy začne zamestnanec platiť odvody na nemocenské poistenie.
Potom od 11. dňa mu bude sociálna poisťovňa platiť nemocenské dávky a VZ pre výpočet týchto dávok bude obdobie roka 2010 (t.znamená, obdobie, odkedy vo firme A začal platiť nemocenské poistenie. Ak tam bol zamestnaný celý rok 2010, rozhodujúcim obdobím pre výpočet VZ bude celý rok 2010)
Lenka1979
04.01.11,12:17
RE: rodina1
Otázka je, kedy začne byť zamestnanec PN.
Ak začne byť PN a jeho nemocenské poistenie bolo menej ako 90 dní, VZ pre výpočet nemocenskej dávky bude u zamestnávateľa, ktorý platí prvých 10 dní, obdobie, odkedy začne zamestnanec platiť odvody na nemocenské poistenie.

.... a ak napr.bol zamestnaný u zamesnávateľa A od 1.6.2010 a stále je u neho zamestnaný a PN začne od 05.01.2011... berie sa VZ za r.2010?
A čo s PN ktoré začali v roku 2010 a pokračujú v r.2011, počítajú sa po starom?
rodina1
04.01.11,12:37
RE: rodina1
Otázka je, kedy začne byť zamestnanec PN.
Ak začne byť PN a jeho nemocenské poistenie bolo menej ako 90 dní, VZ pre výpočet nemocenskej dávky bude u zamestnávateľa, ktorý platí prvých 10 dní, obdobie, odkedy začne zamestnanec platiť odvody na nemocenské poistenie.

.... a ak napr.bol zamestnaný u zamesnávateľa A od 1.6.2010 a stále je u neho zamestnaný a PN začne od 05.01.2011... berie sa VZ za r.2010?
A čo s PN ktoré začali v roku 2010 a pokračujú v r.2011, počítajú sa po starom? podľa mňa áno
V tomto prípade je splnená podmienka, že aktuálne nemocenské poistenie trvalo viac ako 90 dní, VZ bude obdobie od 1.6.2010 do 31. 12. 2010.

Prikladám materiály z prednášky ministra:
http://www.porada.sk/t154126-materialy-z-workshopu-na-mpsvr-10-12-a.html
Katija
04.01.11,12:50
uvedomuju si toto tam hore ? metodicke pokyny soc. poist. v tomto pripade ze sa bude brat do rozhod. obdobia iba nem. poistenia z inych zamestnani neobstoja pred zakonom ! toto vyvola sudne spory hlavne u poistencov ktori predch. kal. rok boli DNP ! a dovolujem si povedat ze SP taketo spory takmer urcite prehra !!!
Ja myslím, že to vedia a súdiť sa o tomto nebudú. SP hrozia iné spory.
Z praktického hľadiska to až taká katastrófa pre SP tento rok nebude. Čo myslíš, koľko celoročne nezamestnaných sa v roku 2010 prihlásilo na DNP z maximálneho VZ aspoň na jeden deň? Predpokladám, že skoro nikto. A spätne sa už nedá.
A keby aj, takýto výpočet dávky platí iba prvých 90 dní zamestnania.
Čiže, ak to niekto urobil a chcel by byť takto nemocensky poistený po celý rok 2011, nestačil by mu na to jeden pracovný pomer. Musel by ich mať po sebe viac. Neverím, že v skutočnosti bude veľa takýchto poistencov.
PS: A na budúci rok už zase môže byť všetko ináč.
simka999
04.01.11,13:52
Dobrý deň.
z ktorého VZ by SP počítala nemocenské?
zamestnanie firma A 1.1.2010 - 23.10.2010
firma B 24.10.2010-13.12.2010 z toho PN od 25.10.2010-12.12.2010
firma C 14.12.2010-30.12.2010
firma D 31.12.2010 trvá
zamestnanec 7.1.2011 nastúpi na PN. Nespĺňa podmienku 90 dní v novom zamestnaní.
Katija
04.01.11,15:14
Dobrý deň.
z ktorého VZ by SP počítala nemocenské?
zamestnanie firma A 1.1.2010 - 23.10.2010
firma B 24.10.2010-13.12.2010 z toho PN od 25.10.2010-12.12.2010
firma C 14.12.2010-30.12.2010
firma D 31.12.2010 trvá
zamestnanec 7.1.2011 nastúpi na PN. Nespĺňa podmienku 90 dní v novom zamestnaní.

Náhrada príjmu za prvých 10 dní sa vypočíta vo firme D z VZ dosiahnutých v období od 31.12.2010 do 6.1.2011.

Nemocenské od 11 dňa SP vypočíta z VZ dosiahnutých v roku 2010 vo firmách A+B+C.
Pri výpočte z rozhodujúceho obdobia vylúči dni PN.
dekabox
04.01.11,15:27
V príspevku č. 6 však uvádzaš tento príklad:

Uvediem priklad:
cely rok 2010 som bol nezamestnany, ale na jeden den som sa prihlasil na DNP z max. VZ. a teraz v roku 2011 si najdem akukolvek pracu za min. mzdu a hned na druhy ci treti den sa stanem PN ... kedze prac. pomer netrval 90 dni. rozhodujucim obdobim na zistenie denneho VZ je predch. kal rok t.j. 2010 a tam mam len 1 den DNP z max VZ. budem teda dostavat od 11. dna max. moznu nemoc. davku kedze do rozhod. obdobia sa rata kazde obdobie nem. poistenia kde bolo zaplatene poistne !!!

Svojou odpoveďou som reagovala na tebou uvádzaný príklad, konkrétne, na to, čo som vysvietila červene.
Ak teda z DNP nebudeš najmenej platiť poistné 26 týždňov, bude dávka v nemoci vyplácaná z minimálneho VZ (ako som už uviedla v predchádzajúcom príspevku)

A keďže si v roku 2010 nebol zamestnaný,
- teda v rozhodujúcom období, určenom podľa § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,

sa výška nemocenskej dávky určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
citujem §57 ods.3:
dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky.

po porade s clovekom s pravnym vzdelanim:
prve styri slova vyssie citovaneho odseku:
dobrovoľne nemocensky poistená osoba - exemplarne vyjadruju z gramatickeho hladiska pritomny cas ! Co sa nasledne prenasa do pravneho hladiska ako osoba ktora prave je dobrovolne nemocensky poistena osoba

suma sumarum:
citovany odsek na na moj priklad nevztahuje kedze v danom case uz by som nebol DNP !

ak by sa to malo vztahovat na moj priklad muselo by v danom odseku byt napisane - citujem:
poistenec, ktory bol dobrovolne nemocensky poistenou osobou a toto dobrovolne nemocenske poistenie trvalo menej ako 26 tyzdnov.

Inak to uz vysvetlit neviem ((((( Bol som pravnikom upozorneny na to ze v pripadnom sudnom spore by SP na 100% prehrala - a nepomohla by jej ani prednaska p. Mihala )))))))))))))) kedze realny vyklad zakona je iny ako to on prednasa. Chcelo by to ho na to upozornit !
zuwo111
06.01.11,23:48
nie ... staci ak poistenie trvalo jeden den v rozhodujucom obdobi !
na zistenie denneho VZ to staci. nesmie byt vsak dosiahnute u toho isteho zamestnavatela u ktoreho vznikol dovod na davku nemocenskeho, vylucene su taktiez obdobia prerusenia nemocenskeho poistenia a obdobia pocas ktorych poistenec nemusi platit nemocenske poistenie (napr. pocas poberania nahrady prijmu t.j. prvych 10 dni PN). nasledne na zistenie denneho VZ sa pouzije §55
ďakujem pekne za odpoveď, myslela som si, ale chcela som si to potvrdiť ... dobrá správa :-)
Dana7
09.01.11,12:24
Ja tiež nemám jasno s nemocenskými dávkami a chcem sa uistiť, či uvažujem správne.
Pracovníčka nastúpila 1.1.2011, od 7.1.2011 je na PN. Nemocenské sa jej ráta z VZ za rok 2010. Táto PN potvrá napr. do 15. 4. 2011. Nastúpi do práce a napr. od 1. 5. 2010 bude opäť PN. Mám teda 2 otázky. Splní podmienku poistenia 90 dní pri nástupe na druhú PN / aj keď väčšinu tejto doby bola na PN /? A druhá otázka bude sa jej pri druhej PN-ke brať do úvahy už VZ za obdobie od 15. 4. 2011 do 30. 4. 2011 - teda už z nového zamestnania? Ďakujem
dekabox
11.01.11,16:45
Ja tiež nemám jasno s nemocenskými dávkami a chcem sa uistiť, či uvažujem správne.
Pracovníčka nastúpila 1.1.2011, od 7.1.2011 je na PN. Nemocenské sa jej ráta z VZ za rok 2010. Táto PN potvrá napr. do 15. 4. 2011. Nastúpi do práce a napr. od 1. 5. 2010 bude opäť PN. Mám teda 2 otázky. Splní podmienku poistenia 90 dní pri nástupe na druhú PN / aj keď väčšinu tejto doby bola na PN /? A druhá otázka bude sa jej pri druhej PN-ke brať do úvahy už VZ za obdobie od 15. 4. 2011 do 30. 4. 2011 - teda už z nového zamestnania? Ďakujem
ano. malo by to tak byt ako pises ! Kedze docasna PN nie je prerusenie nemocenskeho poistenia podla tohto zakona.
Uplne idealne je dohodnut sa so zamestnavatelom na max. vymeriavacom zaklade hned v prvy den sa stat PN aby sa z tohto max. VZ nemuselo odvadzat do SP. a prave naopak zamestnanec dostane od SP nemocensku davku hoci pocas tych troch mesiacov iba z min. VZ a nasledne prerusi peenku aspon na jeden den a znova pojde na peenku dostane uz nemocensku z max. VZ kedze ten jeden den na ktory nastupi do prace bude jeho jedinym dnom rozhodujuceho obdobia na zistenie denneho VZ !
Krasne si to vymyslela )))) pravidelne rozmyslam ako by sa dal obist novy zakon o socialnom poisteni pri co najnizsich nakladoch ale toto ma fakt nenapadlo ))))
Jana Motyčková
11.01.11,16:57
ďakujem pekne za odpoveď, myslela som si, ale chcela som si to potvrdiť ... dobrá správa :-)
Dobrá správa to bude (pre tých, čo iné poistenie nemali a stihli sa dobrovoľne poistiť z maxima), ak SP opomenie §58 ods.1 -nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje z každého poistenia osobitne.
dekabox
11.01.11,19:33
Dobrá správa to bude (pre tých, čo iné poistenie nemali a stihli sa dobrovoľne poistiť z maxima), ak SP opomenie §58 ods.1 -nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje z každého poistenia osobitne.
§58 sa pouziva na zistenie naroku na nemocenske davky z viacerych nemocenskych poisteni sucasne. napriklad ak ma niekto dve riadne prac. pomery alebo jeden prac. pomer a sucasne je dobrovolne nem. poisteny v den vzniku naroku na nemoc. davku. Vtedy sa pouzije §58 a skuma sa narok na nemocensku davku z kazdeho poistenia osobitne. Po preskumani naroku sa urci rozhodujuce obdobie v kazdom nemocenskom poisteni v ktorom vznikol narok na nemocensku davku a v rozhodujucom obdobi sa uz §58 nepouzije - iba sa zisti denny VZ.
Altrix
21.01.11,14:53
Dobrý deň,

Ak som si dobre čítala zákon o náhrade pri dočasnej práceneschopnosti,
tak pre výpočet DVZ neplatí maximálna výška, tak ako to je v zákone o sociálnom poistení -
konkrétne § 55
(2) Denný vymeriavací základ nesmie byť vyšší ako denný vymeriavací základ určený z 1,5-násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu
platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

je to pravda?
tanjak
24.01.11,21:07
Dobrý večer. Zamestnanie mi skončilo počas MD, 24.1. mi končí RP, od 23.3.2010 do 31.12.2010 som bola DPO. Tento mesiac musím ísť na PN. Aké je v tomto prípade rozhodujúce obdobie. Musím byť poistená pred nástupom na PN? Z akého VZ? Plánujem tento rok aj ďaľšie tehotenstvo. Ďakujem. Tanja
margaretka71
08.03.11,07:59
Pekný deň prajem. Zamestnanec je na PN od 8. 2. 2011 do 14.2.2011. V roku 2010 čerpal NV od 30.12.2010 - 31.12.2010. Rozhodujúce obdobie mi určil soft za celý rok 2010. Je to správne, keďže bolo prerušenie NP? Na SP mi totiž povedali, že prerušením NP sa ruší aj celé rozhodujúce obdobie a začína akoby odznova, v tomto prípade od 1. 1. 2011. Dotyčný je našim zamestnancom už od r. 2006. Môžte sa niekto vyjadriť? Ďakujem
margaretka71
08.03.11,08:22
Pekný deň prajem. Zamestnanec je na PN od 8. 2. 2011 do 14.2.2011. V roku 2010 čerpal NV od 30.12.2010 - 31.12.2010. Rozhodujúce obdobie mi určil soft za celý rok 2010. Je to správne, keďže bolo prerušenie NP? Na SP mi totiž povedali, že prerušením NP sa ruší aj celé rozhodujúce obdobie a začína akoby odznova, v tomto prípade od 1. 1. 2011. Dotyčný je našim zamestnancom už od r. 2006. Môžte sa niekto vyjadriť? Ďakujem

Prosím, pozrie sa mi niekto na to?
Andyke
08.03.11,08:24
Soft Ti vypočítal dobre.

Pri určovaní RO na zistenie DVZ sa neprihliada na prerušenie povinného nemocenského poistenia.
Po prerušení povinného nemocenského poistenia zamestnanca sa neurčuje nové RO a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia sa započítava pri určení RO obdobia do doby trvania nemocenského poistenia.

Už som to písala aj tu:
http://www.porada.sk/1635194-post9.html
margaretka71
08.03.11,08:47
Ďakujem pekne za odpoveď. Ja som sa len preto pýtala, a uisťovala sa, lebo už som začiatkom roka mala nie jeden takýto prípad a kôli tomu som utekala dvakrát na sociálnu poisťovňu o tom diskutovať. Stále odo mňa pýtali nové rozhodujúce obdobie, lebo to čo som im dala ako soft vyrátal tvrdili, že je nesprávne. Tak len preto.
ivka70
15.03.11,12:29
Chcem sa spytat.
ak zamestnanec ukonci pracovny pomer a vzapati sa dobrovolne nemocensky poisti, teda dokopy bude splnat podmienku 270 dni poistenia v posl. 2 rokoch, ale
1. PN zacne do 90 dni od uzavretia DNP, z coho bude vypocitavana nemocenska davka?
2. PN zacne do 26 tyzdnov od uzavretia DNP, z coho bude vypocitavana nemocenska davka?
Bude to vobec rozdiel?

Dakujem za objasnenie.
Andyke
15.03.11,12:39
V oboch prípadoch to bude z pravdepodobného VZ - § 57 ods.1.
(t.j. z minima budú počítať z 329,06 € - § 57 ods. 2)
ivka70
15.03.11,12:54
A este poddotaz: moze mat zamestnanec, ktory zo zamestnania odvadza maximalne nemocenske poistenie, mat sucasne aj DNP z maxima?
Andyke
15.03.11,12:56
Nie. (prednostne sa platí zo zamestnania
ivka70
15.03.11,13:52
Nie. prednostne sa platí zo zamestnania

To je v pohode, to zo zamestnania ostane, ale je nieco, co brani si sucasne popri zamestnani uzavriet DNP, ak odvod zo zamestnania je maximalny?
Katy a R
15.03.11,14:08
To je v pohode, to zo zamestnania ostane, ale je nieco, co brani si sucasne popri zamestnani uzavriet DNP, ak odvod zo zamestnania je maximalny?

nič.. ;) a chceš to kôli dobe poistenia :confused: .. lebo nárok na prípadné dávky bude z VZ = 0
ivka70
15.03.11,14:19
nič.. ;) a chceš to kôli dobe poistenia :confused: .. lebo nárok na prípadné dávky bude z VZ = 0

Presne, kvoli dobe poistenia, ak viem, ze PP bude koncit.
Preco by narok na pripadne davky bol z VZ = 0? Tej vete nerozumiem.

Hladam moznost, ako by clovek, ktory x rokov plati z max. VZ v zamestnani a jeho zamestnavatel rusi firmu, mohol mat narok na nemocenske po ukonceni PP z maxima (ma planovanu operaciu, zatial nevie kedy, doteraz za trvania zamestnania este PN nikdy necerpal - co ale nie je podstatne).
Andyke
15.03.11,14:50
Dobre poďme na Tvoj prípad: Prihlási sa na DNP z maxima od 1.4.2011, bude aj platiť, PP stále trvá.
Napr. PP ukončí 31.5.2011.
Na to, aby dostal vyššie dávky z DNP 26 týždňov musí prejsť t.j. cca 30.9. môže ísť na PN.
Takže RO bude od 1.4. do 31.8. (a v tomto období bude 2 mesiace 0 VZ a 3 x 1116,75)
SP mu neuzná VZ za apríl a máj , aj keď platil z maxima, lebo mu trval PP a tam dosiahol strop, takže za to bude VZ =0 . A on môže požiadať o vrátenie poistného bez právneho dôvodu.
3350,25 : 153 = 21,8968 bude jeho DVZ
Neviem kedy má približne tú operáciu... ale maximum dosiahnuť týmto spôsobom sa nedá.(že sa prihlási na DNP ešte počas trvania PP)

Druhá vec, že neviem či SP pri registrácii odklikne v systéme toho poistenca, čo sa prihlasuje, pokiaľ áno, tak budú vidieť, že je zamestnaný a či vôbec preberú prihlášku s maxim. VZ.
Katy a R
15.03.11,15:08
Riešením by bola DPN v ochrannej dobe ... ak naozaj sa chystá na operáciu - treba požiadať, kým si vybaví potrebné veci.
Inak práve pre takéto prípady som nesúhlasila so skrátením OL až na 7 dní (mohli nechať aspoň na 20-30 dní) .. lebo tí, ktorí ozaj len zneužívajú, tak OL nezmeškajú..

Alebo by bolo potom riešením počkať tých 26 týždňov .. (DPN z DNP)
Mikolajova
17.03.11,10:45
Prosim Vas ak koncim PP 18.03.2011 a od 17.03.2011 som sa prihlasila na DNP s max. vymeriavacim zakladom, od 21.03.2011 budem PN, nakolko ma caka operacia, budem dostavat PN aj zs DNP?
Jeniffer
27.04.11,13:59
Prosím o pomoc
Mám zamestnanca , ktorý nastupil do zamestnania 01.04. a od 11.04. 2011 je PN
jeho mzda v pracovnej zmluve je 380,40 € / mesačne
Je správny môj výpočet na DPN
Rozhodujúce obdobie od 01.04.2011 do 10.04.2011
380,40/30*10????
Ďakujem za pomoc
veronikasad
27.04.11,14:11
Prosím o pomoc
Mám zamestnanca , ktorý nastupil do zamestnania 01.04. a od 11.04. 2011 je PN
jeho mzda v pracovnej zmluve je 380,40 € / mesačne
Je správny môj výpočet na DPN
Rozhodujúce obdobie od 01.04.2011 do 10.04.2011
380,40/30*10????
Ďakujem za pomoc
nie je to správne, musíš si najskôr vypočítať vymer.základ = hrubú mzdu za obdobie do začiatku PN. A tú vydelíš počtom kal.dní.
Jeniffer
27.04.11,17:18
veď ak by odpracoval celý mesiac tak by bol jeho vymeriavací základ 380,40..to znamena 380,40/30..kalendárne dni v mesiaci a *10 počet kalendárnych dní rozhod.obdobia a vyjde mi vymeriavací základ za tých 10 dní..a z toho sa bude rátať DPN..či????
Ak to nie je správne prosím o pomoc ako to urobiť
jankasm
28.04.11,07:18
veď ak by odpracoval celý mesiac tak by bol jeho vymeriavací základ 380,40..to znamena 380,40/30..kalendárne dni v mesiaci a *10 počet kalendárnych dní rozhod.obdobia a vyjde mi vymeriavací základ za tých 10 dní..a z toho sa bude rátať DPN..či????
Ak to nie je správne prosím o pomoc ako to urobiť

Ty si potrebuješ najskôr vypočítať jeho vymeriavací základ, jeho hrubú mzdu za obdobie 1.-10.4.2011. Nemôžeš však počítať 380,40/30*10, VZ sa síce počíta na kalendárne dni, ale ty počítaš hrubú mzdu a tú počítaš na pracovné dni. :)
Takže správne to bude 380,40/21*6, delíš len počtom pracovných dní v mesiaci a násobíš počtom odpracovaných dní, výsledkom je jeho mzda dosiahnutá za obdobie 1.-10.4.2011.
Ak máš dobrý soft a nahodíš si to tam, vypočítať by Ti to mohlo aj tam.
No a potom hrubú mzdu, ktorá ti vyjde vydelíš počtom kalendárnych dní, čiže 10, aby si dostala denný VZ.
Jeniffer
28.04.11,07:36
Ďakujem krásne
Ešte jeden prípad
Ak by bol prac. pomer od 03.01.2011 a vznik PN by bol 02.03.2011
Tam je rozhodujúce obdobie od 03.01.-01.03.
Pred vznikom DPN bol vymeriavací základ 760,80 kal. dni 57
Potrebujem doplniť VZ za 01.03.2011
Aj v tomto prípade používam pracovné dni?
jankasm
28.04.11,09:52
Ďakujem krásne
Ešte jeden prípad
Ak by bol prac. pomer od 03.01.2011 a vznik PN by bol 02.03.2011
Tam je rozhodujúce obdobie od 03.01.-01.03.
Pred vznikom DPN bol vymeriavací základ 760,80 kal. dni 57
Potrebujem doplniť VZ za 01.03.2011
Aj v tomto prípade používam pracovné dni?

Takto postupuješ len vtedy, ak PN začne v rovnakom mesiaci ako pracovný pomer. Ak však pracovný pomer začal 3.1.2011 tak rozhodujúce obdobie je 3.1.2011-28.2.20111.3.2011.
A áno, pri výpočte VZ za 1.3.2011 tiež používaš pracovné dni.

[/B]§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu[/B]
(1) Ak nemocenské poistenie trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, do dňa, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(3) Ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.



Pri výpočte DVZ pre náhradu príjmu toto však neplatí, tam sa neposudzuje podmienka 90 dní trvania PP. Tu sa postupuje po starom a DVZ je alebo predchádzajúci kalendárny rok, alebo od vzniku PP.
Pozri aj zákon o náhrade príjmu.
Jeniffer
29.04.11,07:23
Ďakujem za pomoc
Jana Motyčková
30.04.11,18:29
jankasm : Nesúhlasím, aj pri náhrade príjmu sa posudzuje 90 dní, V uvedenom prípade je RO do 1.3.2011.
jankasm
01.05.11,11:58
jankasm : Nesúhlasím, aj pri náhrade príjmu sa posudzuje 90 dní, V uvedenom prípade je RO do 1.3.2011.

Ďakujem za opravu

Súhlasím, RO je do 1.3.2011, do dňa predchádzajúcemu dňu vzniku PN.
;) Neposudzovanie 90 dní som myslela z toho pohľadu, že aj keď nemá 90 dní, tak RO sa berie z jej zamestnania, nie z predchádzajúceho roka, ako hovorí zákon o sociálnom poistení.
Lucinka23
07.05.11,11:10
Prosím Vás o pomoc. Zamestnankyňa od 1.1.2011. Od 28.4.2011 PN. V roku 2010 bola časť študentkou, časť evidovaná nezamestnaná.

Ako počítam náhradu príjmu? Ako rozhodujúce obdobie beriem prvé tri mesiace alebo od 1.1. do 27.4.?

Ako bude vyzerať potvrdenie na sociálnu poisťovňu? Za ktoré mesiace tam uvediem VZ?

Ďakujem
Andyke
07.05.11,17:29
Rozhod.obdobie pre výpočet DVZ pri náhrade príjmu je:
od 1.1. do 31.3.
Aj pre SP pre určenie DVZ pri výpočte nemoc.dávok je rovnaké
RO, takže na potvrdení uvedieš VZ na nemoc. poistenie za január až marec 2011.
Lucinka23
07.05.11,18:04
Ďakujem
Dadenka
17.07.11,15:18
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či by mi nevedel niekto poradiť, zamestnankyňa pracovala naposledy v okt. 2007, potom nastúpila na materskú a rodičovskú dovolenku. Teraz nastúpila do práce 01.07.2011 a od 07.07.2011 je PN, rozhodujúcim obdobím je obdobie od 01.07.2011 do 06.07.2011 pre výpočet DVZ? A toto RO píšem aj do Potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku , ktoré odovzdávam spolu s PN?
Dadenka
17.07.11,18:21
Prosím poraďte :mee:
ivka70
17.07.11,18:33
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či by mi nevedel niekto poradiť, zamestnankyňa pracovala naposledy v okt. 2007, potom nastúpila na materskú a rodičovskú dovolenku. Teraz nastúpila do práce 01.07.2011 a od 07.07.2011 je PN, rozhodujúcim obdobím je obdobie od 01.07.2011 do 06.07.2011 pre výpočet DVZ? A toto RO píšem aj do Potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku , ktoré odovzdávam spolu s PN?

U pracovnicky budes pocitat s pravdepodobnym DVZ.

PDVZ

jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1.1. do 31.12. 2011 = 10,9687 EUR)
poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk
nemocenské sa určuje z PDVZ, ak

poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie
Dadenka
17.07.11,18:48
Ďakujem za odpoveď, ak sa môžem ešte opýtať, ja som v tomto začiatočník, vedeli by ste mi to prosím uviesť na príklade, ak má zamestnankyňa v mesiaci v ktorom nastupuje na nemocenskú HM - trebárs 500 eur ? Ďakujem
Dadenka
17.07.11,20:07
Nenájde sa tu niekto , kto by poradil? Nerozumiem totiž tomu , ako si vypočítam ten PDVZ.
brčko
17.07.11,20:21
Ďakujem za odpoveď, ak sa môžem ešte opýtať, ja som v tomto začiatočník, vedeli by ste mi to prosím uviesť na príklade, ak má zamestnankyňa v mesiaci v ktorom nastupuje na nemocenskú HM - trebárs 500 eur ? Ďakujem

§ 57 ods.2 Zákona o sociálnom poistení

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

pravdep.denný vym.základ vyrátaš:

500eur :30 = ... a zaokrúhliš na 4desatinné miesta nahor
Dadenka
18.07.11,06:59
Ďakujem veľmi pekne :-)
Farks
17.01.12,12:39
Dobrý deň.
Potrebujem sa opýtať, zamestnanec nastúpil do práce 1.1.2012, od 15.1.2012 je PN. V roku 2011 bol do konca októbra zamestnaný a potom bol evidovaný na úrade práce. PN bude dlhodobo.
Z čoho mu bude SP rátať VZ? Uvažujem správne, že zo zamestnania, ktoré trvalo do októbra 2011? A ja budem náhradu príjmu počítať z obdobia od 1.1.2012 do 14.01.2012? Ďakujem
Mila123
17.01.12,12:41
2x áno